Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Minister zniósł limity awansowe dla żołnierzy
Opublikował Wiadomość
Stevie 
Admin Site
Polak



Pomógł: 23 razy
Wiek: 56
Dołączył: 19 Cze 2004
Posty: 14796
Wysłany: Pon 16 Maj, 2016   Minister zniósł limity awansowe dla żołnierzy

MON, 16.05.2016 r.

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podpisał w poniedziałek decyzję w sprawie zniesienia w 2016 r. limitu awansowego.



Podpisany przez szefa MON dokument dotyczy żołnierzy pełniących służbę w korpusie oficerów młodszych, podoficerów zawodowych oraz szeregowych zawodowych.

Na podstawie podpisanej dziś decyzji, z dniem 15 sierpnia 2016 r., będą mogli być awansowani żołnierze, którzy spełnią warunki do mianowania, określone w ustawie z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych i którzy na dzień 15 sierpnia 2016 r. będą mogli wykazać:

- oficerowie młodsi – co najmniej 3 lata zajmowania stanowiska w posiadanym stopniu wojskowym;
- podoficerowie zawodowi - co najmniej 3 lata zajmowania stanowiska w posiadanym stopniu wojskowym;
- szeregowi zawodowi - co najmniej 5 lat zajmowania stanowiska w posiadanym stopniu wojskowym.


Bartłomiej Misiewicz
Rzecznik prasowy MON
 
 
sezumo 
1


Wiek: 49
Dołączył: 06 Maj 2016
Posty: 3
Skąd: kraków
Wysłany: Pon 16 Maj, 2016   

I tak trzymać. :brawo: Jednak się da :viktoria:
 
 
Doberman 
6
Doberman


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 29 Mar 2007
Posty: 1272
Wysłany: Pon 16 Maj, 2016   

Ciekawe co teraz Departament Kadr wymyśli? Stawiam na jakieś kursy których albo jeszcze nie ma albo są ale w ilościach wystarczających na 10% potrzeb.
_________________
" Chcecie zniszczyć Polaków? Dajcie im wolność" Otto Bismarck
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 282 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15890
Skąd: POLSKA
Wysłany: Pon 16 Maj, 2016   

I co dalej ? Bo zniesienie limitu awansowego nie załatwia sprawy.

Doberman, to jedno z wielu pytań, które cisną się na usta.

A teraz "kadrowcy" znajdą tysiąc faktycznych i wymyślonych powodów aby nie awansować.
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
mlyniu 
5



Pomógł: 7 razy
Wiek: 42
Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 845
Skąd: Kwidzyn
Wysłany: Pon 16 Maj, 2016   

Doberman, to będą awanse w "widełkach", a więc kursy nie będą potrzebne.
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 282 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15890
Skąd: POLSKA
Wysłany: Pon 16 Maj, 2016   

mlyniu, widełki widełkami, a co z tożsamością stopnia ze stanowiskiem, co ze zmianą korpusu, co z żołnierzami, którzy mają wyższy stopień niż stanowisko ... ?

mlyniu napisał/a:
vibovit, "widełki" właśnie wprowadzono po to, by ów kapral został st. kapralem, pod warunkiem, że spełnia ustawowe wymagania, a więc co najmniej 3 lata na stanowisku w posiadanym stopniu, oraz ocena bdb z opiniowania. Wszystko zależy od tego, jaki limit awansowy dostanie dana jednostka, a co za tym idzie, czy będzie można tego kaprala awansować. To, o czym wspominasz, powinno tyczyć się raczej grup zaszeregowania - nie każdy podoficer młodszy zostanie podoficerem, jak i nie każdy podoficer zostanie podoficerem starszym. Myślę, że piramida została zachowana, tylko jest zbudowana teraz z prostokątnych bloków. W taki sposób budowano przecież piramidy w Egipcie, i stoją one po dziś dzień :)
http://www.nfow.pl/viewto...ghlight=#748649
mlyniu, Twoja piramida właśnie runęła. ;)
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
Ostatnio zmieniony przez -=Alex=- Pon 16 Maj, 2016, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Stefan Siara Siarzewski 
4



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 19 Cze 2014
Posty: 236
Skąd: Nibylandia
Wysłany: Pon 16 Maj, 2016   

mlyniu napisał/a:
Doberman, to będą awanse w "widełkach", a więc kursy nie będą potrzebne.

A kurs z plut. na sierż. oraz z mł. chor. na chor. są potrzebne?
_________________
Wąski, jak ty mie zaimponowałeś w tej chwili...
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pon 16 Maj, 2016   

Stevie napisał/a:
...będą mogli być awansowani żołnierze, którzy spełnią warunki do mianowania, określone w ustawie...

Jeżeli zgodnie z ustawą i hurtem, to w grę wchodzi tylko mianowanie w granicach stopnia etatowego zajmowanego stanowiska służbowego, pod warunkiem uzyskania bardzo dobrej oceny w ostatniej opinii służbowej. Tak to rozumiem.
Ostatnio zmieniony przez Szwejk Pon 16 Maj, 2016, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 282 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15890
Skąd: POLSKA
Wysłany: Pon 16 Maj, 2016   

Chyba nic nie wymyślimy, dopóki nie zobaczymy decyzji, czy np. nie ma jakiś dodatkowych obwarowań, jak w ubiegłym roku.
Bo okaże się, że "Tak, to prawda, tylko że nie w Moskwie, lecz w Leningradzie, i nie na Placu Czerwonym, a na Placu Rewolucji, i nie samochody, a rowery, i nie rozdają, a kradną". :)
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
looker 
7
żołnierz naprawdę uniwersalny...



Pomógł: 10 razy
Wiek: 47
Dołączył: 15 Lis 2004
Posty: 2677
Skąd: WL
Wysłany: Pon 16 Maj, 2016   

Rozwiązanie dobre. Wymaga jednak jeszcze solidniejszego podejścia do opiniowania służbowego i codziennej, rzetelnej i obiektywnej oceny służby swoich podwładnych. Postawienie oceny 5 lub 6 otwiera bowiem teraz realne szanse na awans i nie ma co potem narzekać na człowieka, któremu się samemu postawiło wcześniej "5" z opinii.
Nie uważam też aby dobrą drogą był jakikolwiek automatyzm w tej materii: to Dowódca ma decydować czy kandydat dostanie czy nie awans pomimo spełniania wymogów formalnych.
Mam natomiast inne pytanie: jak opisywana decyzja ma się do zapisu w ustawie dotyczącego limitu awansowego określanego przez MON (Art. 42a) ? Dało się to załatwić bez nowelizacji ?

[ Dodano: Wto 17 Maj, 2016 ]
Stefan Siara Siarzewski napisał/a:
A kurs z plut. na sierż. oraz z mł. chor. na chor. są potrzebne?


Oczywiście. Jest to uregulowane innym przepisem (Rozp. MON z 2014 roku)
_________________
"Wojna uczy najwięcej kiedy coś idzie nie tak"
Jocko Willink
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 282 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15890
Skąd: POLSKA
Wysłany: Wto 17 Maj, 2016   

looker napisał/a:
to Dowódca ma decydować czy kandydat dostanie czy nie awans pomimo spełniania wymogów formalnych.
I w ten sposób wrócilibyśmy do limitowania.
looker napisał/a:
Mam natomiast inne pytanie: jak opisywana decyzja ma się do zapisu w ustawie dotyczącego limitu awansowego określanego przez MON (Art. 42a) ? Dało się to załatwić bez nowelizacji ?
:brawo: Limit bez limitu. ;)
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
Stefan Siara Siarzewski 
4



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 19 Cze 2014
Posty: 236
Skąd: Nibylandia
Wysłany: Wto 17 Maj, 2016   

looker, nie udało mi się przekazać głównej myśli mojej wypowiedzi. Chodziło mi o bezsens tych kursów.
_________________
Wąski, jak ty mie zaimponowałeś w tej chwili...
 
 
mlyniu 
5



Pomógł: 7 razy
Wiek: 42
Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 845
Skąd: Kwidzyn
Wysłany: Wto 17 Maj, 2016   

-=Alex=- napisał/a:
mlyniu, Twoja piramida właśnie runęła.

Nic nie runęło, kolego -=Alex=-. Limit dotyczył awansów w widełkach, do których nie potrzeba kursów. Awanse, o których wspomniał Stefan Siara Siarzewski, związane są już ze zmianą stanowiska, a więc z przejściem z podoficera młodszego na podoficera, i tu kurs jest potrzebny (nie mnie oceniać, czy słusznie). Jeśli zaś chodzi o tożsamość stopnia ze stanowiskiem wszystko zależy od wyznaczenia takich żołnierzy na wolne, odpowiednie do ich stopnia stanowiska. U mnie w JW też są tacy żołnierze, głównie chorążowie, którzy utknęli na niższych stanowiskach np. podoficerów (mł.chor.).
 
 
looker 
7
żołnierz naprawdę uniwersalny...



Pomógł: 10 razy
Wiek: 47
Dołączył: 15 Lis 2004
Posty: 2677
Skąd: WL
Wysłany: Wto 17 Maj, 2016   

-=Alex=- napisał/a:
looker napisał/a:
to Dowódca ma decydować czy kandydat dostanie czy nie awans pomimo spełniania wymogów formalnych.
I w ten sposób wrócilibyśmy do limitowania.


W pewnym sensie tak. Nie bójmy się tak panicznie tego słowa "limit". Awans to najwyższa nagroda i nie powinien być rozdawany jak cukierki. Rzetelne opiniowanie powinno rozwiązać tą kwestię... Ale do tego jeszcze długa droga skoro nadal są dyletanci potrafiący postawić podwładnemu ocenę 6 z opinii gdzie ten człowiek ma ocenę 3 z rocznego sprawdzianu z wf ! Ot, kolega koledze chciał ułatwić awans... Tu mamy problem, którego nam żaden minister nie rozwiąże !

Stefan Siara Siarzewski napisał/a:
looker, nie udało mi się przekazać głównej myśli mojej wypowiedzi. Chodziło mi o bezsens tych kursów.


Kursy są sensowne. Poważnej korekty wymagają za to ich programy ale prace są już na ukończeniu ;-)
Nie tylko ja uważam, że przejście z grupy np. pdf. do pdf. starszy powinno wiązać się z odbyciem konkretnego szkolenia (tak jak to jest np. u oficerów gdzie są kursy na poszczególne stopnie i/lub stanowiska).
Konieczność ukończenia takiego kursu podkreśla też niejako prestiż kolejnego stanowiska i stopnia. Jest okazją do przypomnienia sobie niektórych spraw tj. metodyka, przywództwo, regulaminy różnorakie, na które nie zawsze jest czas w trakcie służby na stanowisku. Wierz mi, że braki w tym zakresie potrafią być porażające (modne ostatnio słowo ;-)
Tak, wiem, że zmusza się także absolwentów SCh (sam takim jestem) do odbywania "śmiesznych" wg nich kursów ale ten problem z czasem rozwiąże się sam. Innej opcji nie ma.
_________________
"Wojna uczy najwięcej kiedy coś idzie nie tak"
Jocko Willink
 
 
chila
1


Dołączył: 10 Paź 2005
Posty: 47
Wysłany: Wto 17 Maj, 2016   

czyli co .... w sumie to rozporządzenie nic nie zmienia dla żołnierzy, którzy np. posiadają stopień st.chor. a są na etacie mł. chor. nawet , gdy chodzą w stopniu st.chor. 12 lat ??
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group