Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
"Obrona Terytorialna - aspekty prawne" ?
Opublikował Wiadomość
Wolfchen 
5
Rezerwista



Wiek: 34
Dołączył: 09 Cze 2010
Posty: 457
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 01 Paź, 2016   

steell napisał/a:
Obecnie osoby z kategoria "D" też mogą stawać na ponowną komisję.


Nie mogą, jeśli orzeczenie ostateczne nie zostało wydane z naruszeniem prawa...
Cytat:
Art. 28 ust. 4c. Uopoo: "Do powiatowej komisji lekarskiej nie kieruje się osób, wobec których wydano ostateczne orzeczenie ustalające kategorię zdolności do czynnej służby wojskowej D lub E."


ass napisał/a:
ponieważ mam kat.D mam pytanie,co faktycznie zmienia ta nowelizacja w przypadku tej kategorii?oczywiscie przeczytałem to,ale nie znam się na sprawach wojska,wiec chciałbym aby mi to ktoś "przetlumaczyl".czy osoby z kat.D będą mogly być wzywane na ponowna komisje,czy tylko ci co chcą mogą się zglaszac?i co oznacza "kat D - niezdolny do czynnej służby wojskowej (...) z wylaczeniem niektórych stanowisk przeznaczonych do terytorialnej służby wojskowej"?
To oznacza, że na wyznaczone etaty w OT będziesz mógł iść. Pewnie będą to etaty tyłowe/zabezpieczenia/logistyki.
 
 
PDT 
Guru
iuris peritus in spe



Pomógł: 32 razy
Wiek: 54
Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 13764
Skąd: ex rei publicae defectae
Wysłany: Sob 01 Paź, 2016   

Wolfchen napisał/a:

Cytat:
Art. 28 ust. 4c. Uopoo: "Do powiatowej komisji lekarskiej nie kieruje się osób, wobec których wydano ostateczne orzeczenie ustalające kategorię zdolności do czynnej służby wojskowej D lub E."



Jest jeszcze jeden przepis dotyczący kierowania do komisji:
Cytat:
art. 29 (...)
3a. W czasie pokoju nie kieruje się do wojskowej komisji lekarskiej osoby, wobec której wydano ostateczne orzeczenie ustalające kategorię zdolności do czynnej służby wojskowej D albo E.
_________________
Nec stultis solere succurri.
******* ****
 
 
239099 
10
nie taki ekspert



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 13 Gru 2010
Posty: 6063
Skąd: z nikąd
Wysłany: Nie 02 Paź, 2016   

Ciekawe jest to że jeśli ktoś dostał przydział mobilizacyjny to nie może wstąpić do OT.
_________________
Taktyka to najprostsza z nauk. Wystarczy tylko postawić się na miejscu przeciwnika i pomyśleć, jakiego postępowania się po nas spodziewa. A potem zrobić dokładnie na odwrót. Ot i cała taktyka.
 
 
PDT 
Guru
iuris peritus in spe



Pomógł: 32 razy
Wiek: 54
Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 13764
Skąd: ex rei publicae defectae
Wysłany: Nie 02 Paź, 2016   

To jest logiczne. Nie można mieć dwóch przydziałów na dwa stanowiska. Zauważ, że TSW zaszeregowana ma być jako służba czynna.
_________________
Nec stultis solere succurri.
******* ****
 
 
Harpooner 
6



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 08 Lip 2007
Posty: 1281
Skąd: Oxywie
Wysłany: Nie 02 Paź, 2016   

Na zaprzyjaźnionym forum pojawiły się wątpliwości co do pewnych zapisów, przemycanych przy okazji nowelizacji ustawy o.p.o.o. Zacytuję post, aby zbędnie nie linkować do całości:

Cytat:
Witam

Pojawił się projekt zmian w ustawie o powszechnym obowiązku obrony

https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//2/1 ... 247630.pdf

I w jednym z punktów czytamy tam:
18) w art. 65:
a) ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. W okresie odbywania czynnej służby wojskowej członkostwo żołnierzy w
partiach politycznych ulega zawieszeniu, a w przypadku żołnierzy OT członkostwo
to ulega wygaśnięciu.”,
b) ust. 6 otrzymuje brzmienie:
„6. Żołnierze w czynnej służbie wojskowej mogą wstępować do stowarzyszeń
i innych organizacji działających poza wojskiem oraz brać udział w działalności
stowarzyszeń i innych organizacji, do których należeli w chwili powołania do tej
służby, tylko za zezwoleniem przełożonego o uprawnieniach dowódcy jednostki
wojskowej
.”;

Czyli, jeżeli nie jesteś po linii dowódcy JW to nie wstąpisz do stowarzyszenia kolekcjonerskiego/sportowego/koła łowieckiego itd. w dalszej konsekwencji nie uzyskasz pozwolenia na broń prywatną. Do tej pory należy tylko poinformować d-cę JW że jest się członkiem danego stowarzyszenia.

Panowie trzeba działać! Tak być nie może!

Propozycje?


Czy to nie jest zbytnia ingerencja w prawa obywatelskie żołnierza?
_________________
Это не противник. Это враг, убийца, вор и насильник. На века и во веки веков.
Лучший дипломатический протокол, который можно к ним применить, — 5,56х45 мм.
Россию ебать и не бояться.
 
 
steell 
Mod



Pomógł: 20 razy
Wiek: 59
Dołączył: 23 Lip 2004
Posty: 7984
Skąd: Polska
Wysłany: Nie 02 Paź, 2016   

Warto wiedzieć jak brzmi obecnie ten kontrowersyjny punkt.
Cytat:
6. Żołnierze w czynnej służbie wojskowej mogą wstępować do stowarzyszeń i innych organizacji działających poza wojskiem oraz brać udział w działalności stowarzyszeń i innych organizacji, do których należeli w chwili powołania do tej służby, tylko za zezwoleniem przełożonego o uprawnieniach co najmniej dowódcy pułku.

Zmiana o której piszesz jest taka ze wcześniej minimum dowódca pułku wydawał zgodę obecnie dowódca jednostki /po ewentualnej zmianie/.
Ważniejsza zmiana jest wcześniej.

Obecnie

Cytat:
Art. 65. 1. W okresie odbywania czynnej służby wojskowej członkostwo żołnierzy w partiach politycznych ulega zawieszeniu.


Po zmianach

Cytat:
Art. 65. 1. W okresie odbywania czynnej służby wojskowej członkostwo żołnierzy w
partiach politycznych ulega zawieszeniu, a w przypadku żołnierzy OT członkostwo
to ulega wygaśnięciu.”,


Dlaczego to zróżnicowano?
_________________
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda
Hiram Johnson
Ostatnio zmieniony przez steell Nie 02 Paź, 2016, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
239099 
10
nie taki ekspert



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 13 Gru 2010
Posty: 6063
Skąd: z nikąd
Wysłany: Nie 02 Paź, 2016   

PDT napisał/a:
To jest logiczne. Nie można mieć dwóch przydziałów na dwa stanowiska. Zauważ, że TSW zaszeregowana ma być jako służba czynna.

Jeśli to tak interpretować...
No ale jeśli ktoś ma obecnie przydział i chce do OT - to czy mu go zdejmą, czy może powiedzą "że nie może do OT bo ma przydział"
_________________
Taktyka to najprostsza z nauk. Wystarczy tylko postawić się na miejscu przeciwnika i pomyśleć, jakiego postępowania się po nas spodziewa. A potem zrobić dokładnie na odwrót. Ot i cała taktyka.
 
 
kedlaw0 
Banita


Dołączył: 24 Wrz 2007
Posty: 829
Skąd: Polska
Wysłany: Nie 02 Paź, 2016   

PDT napisał/a:
To jest logiczne. Nie można mieć dwóch przydziałów na dwa stanowiska. Zauważ, że TSW zaszeregowana ma być jako służba czynna.


Oj, z tym to nie do końca tak jest. Znam przypadki, że żołnierz NSR ma przydział kryzysowy w jednej JW a przydział mobilizacyjny w drugiej. Jeden z tych problemów niedawno się rozwiązał bo żołnierz taki został zawodowym.
 
 
Harpooner 
6



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 08 Lip 2007
Posty: 1281
Skąd: Oxywie
Wysłany: Nie 02 Paź, 2016   

Cytat:
Do tej pory należy tylko poinformować d-cę JW że jest się członkiem danego stowarzyszenia.


steell napisał/a:
Warto wiedzieć jak brzmi obecnie ten kontrowersyjny punkt.
Cytat:
6. Żołnierze w czynnej służbie wojskowej mogą wstępować do stowarzyszeń i innych organizacji działających poza wojskiem oraz brać udział w działalności stowarzyszeń i innych organizacji, do których należeli w chwili powołania do tej służby, tylko za zezwoleniem przełożonego o uprawnieniach co najmniej dowódcy pułku.

Zmiana o której piszesz jest taka ze wcześniej minimum dowódca pułku wydawał zgodę obecnie dowódca jednostki /po ewentualnej zmianie/.
Ważniejsza zmiana jest wcześniej.


Dlaczego w takim razie pierwszy cytat mówi tylko o poinformowaniu D-cy JW? To jeszcze starszy zapis?
_________________
Это не противник. Это враг, убийца, вор и насильник. На века и во веки веков.
Лучший дипломатический протокол, который можно к ним применить, — 5,56х45 мм.
Россию ебать и не бояться.
 
 
steell 
Mod



Pomógł: 20 razy
Wiek: 59
Dołączył: 23 Lip 2004
Posty: 7984
Skąd: Polska
Wysłany: Nie 02 Paź, 2016   

kedlaw0, nie wiem czy jakiś szczegółowy przepis reguluje taką możliwość ale uważam to za błąd w sztuce WKU.
Harpooner, nie bardzo rozumie o co Ci chodzi w ostatnim wpisie, tekst przeze mnie zacytowany pochodzi z obowiązującej ustawy i porównywany jest z tekstem zamieszczonym przez Ciebie. W Art 65.6 przepisano wszystko jota w jotę zmieniono tylko dowódcę pułku na dowódcę jednostki wojskowej, sprawdź co to jest JW.
_________________
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda
Hiram Johnson
 
 
Harpooner 
6



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 08 Lip 2007
Posty: 1281
Skąd: Oxywie
Wysłany: Nie 02 Paź, 2016   

Chodzi o to, że osoba wypowiadająca się w cytowanym poście twierdzi, że o przynależności należy tylko powiadomić.
Pamiętam, że ja też wstępując do jednego ze stowarzyszeń jakieś 2-3 lata temu pisałem tylko informację do D-cy. Żadnej prośby o zgodę.
_________________
Это не противник. Это враг, убийца, вор и насильник. На века и во веки веков.
Лучший дипломатический протокол, который можно к ним применить, — 5,56х45 мм.
Россию ебать и не бояться.
 
 
steell 
Mod



Pomógł: 20 razy
Wiek: 59
Dołączył: 23 Lip 2004
Posty: 7984
Skąd: Polska
Wysłany: Nie 02 Paź, 2016   

Na jakiej podstawie tak twierdzi? ja podałem Ci zapis z ustawy o powszechnym obowiązku obrony ... Jak jest w obecnej chwili.
Dla ułatwienia tutaj ostatni jednolity tekst Dz.U. 2016 poz. 1534
http://www.prawo.egospoda...w/2016/000/1534
Jako że to DzU z 2016 roku uprzedzam pytania i wklejam link do DzU z maja 2015
Gdzie ten zapis już figuruje, nie chce mi sie szukać w jakich latach został wpisany w ustawę ale juz dawno.
http://www.mon.gov.pl/d/p...azek_obrony.pdf
_________________
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda
Hiram Johnson
 
 
kedlaw0 
Banita


Dołączył: 24 Wrz 2007
Posty: 829
Skąd: Polska
Wysłany: Nie 02 Paź, 2016   

steell napisał/a:
kedlaw0, nie wiem czy jakiś szczegółowy przepis reguluje taką możliwość ale uważam to za błąd w sztuce WKU.
Harpooner, nie bardzo rozumie o co Ci chodzi w ostatnim wpisie, tekst przeze mnie zacytowany pochodzi z obowiązującej ustawy i porównywany jest z tekstem zamieszczonym przez Ciebie. W Art 65.6 przepisano wszystko jota w jotę zmieniono tylko dowódcę pułku na dowódcę jednostki wojskowej, sprawdź co to jest JW.


Przepis przepisem, ale logika mówi, że w dwóch miejscach w jednym czasie trudno się znaleźć.

Cytat:
7. Nadanie przydziału kryzysowego jest tożsame z nadaniem przydziału mobilizacyjnego na to samo stanowisko służbowe występujące również w czasie wojny, o ile nie zostanie nadany przydział mobilizacyjny na inne stanowisko służbowe.
 
 
Harpooner 
6



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 08 Lip 2007
Posty: 1281
Skąd: Oxywie
Wysłany: Nie 02 Paź, 2016   

steell napisał/a:
kedlaw0, nie wiem czy jakiś szczegółowy przepis reguluje taką możliwość ale uważam to za błąd w sztuce WKU.
Harpooner, nie bardzo rozumie o co Ci chodzi w ostatnim wpisie, tekst przeze mnie zacytowany pochodzi z obowiązującej ustawy i porównywany jest z tekstem zamieszczonym przez Ciebie. W Art 65.6 przepisano wszystko jota w jotę zmieniono tylko dowódcę pułku na dowódcę jednostki wojskowej, sprawdź co to jest JW.


Już się wyjaśniło. Znalazłem coś takiego:

Cytat:

1. Żołnierz zawodowy pisemnie informuje dowódcę jednostki wojskowej, w której zajmuje stanowisko służbowe, o swojej przynależności do stowarzyszenia i innej organizacji krajowej.

art. 107 ust. 1. „Ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych” z 11. września 2003 (Dz.U. nr. 90 poz. 593. z późn. zm.)
Czyli jedna ustawa mówi o informowaniu, druga wymaga zgody?
_________________
Это не противник. Это враг, убийца, вор и насильник. На века и во веки веков.
Лучший дипломатический протокол, который можно к ним применить, — 5,56х45 мм.
Россию ебать и не бояться.
 
 
steell 
Mod



Pomógł: 20 razy
Wiek: 59
Dołączył: 23 Lip 2004
Posty: 7984
Skąd: Polska
Wysłany: Nie 02 Paź, 2016   

Zmieniana jest ustawa o powszechnym obowiązku obrony..., nie "o służbie żołnierzy zawodowych".
Ustawa o służbie zawodowej to odrębny akt prawny. Żołnierze OT nie są żołnierzami zawodowymi, przynajmniej w większości, mogą natomiast być żołnierzami w służbie czynnej i to nie zawsze.

Proszę sie też zapoznać z tym czym jest czynna służba wojskowa, tekst obecny:

Cytat:
Art. 59. Żołnierzami w czynnej służbie wojskowej, w rozumieniu niniejszej ustawy, są osoby, które odbywają lub peł-nią następujące jej rodzaje:
1) zasadniczą służbę wojskową;
2) przeszkolenie wojskowe;
3) ćwiczenia wojskowe;
4) służbę przygotowawczą;
5) okresową służbę wojskową;
6) służbę wojskową w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.


i po ewentualnej zmianie.

Cytat:
Art. 59. Żołnierzami w czynnej służbie wojskowej, w rozumieniu niniejszej ustawy, są osoby, które odbywają lub peł-nią następujące jej rodzaje:
1) zasadniczą służbę wojskową;
2) przeszkolenie wojskowe;
2a) terytorialną służbę wojskową
3) ćwiczenia wojskowe;
4) służbę przygotowawczą;
5) okresową służbę wojskową;
6) służbę wojskową w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.


Zmianę podkreśliłem.

Wyczerpię chyba temat twego pytania jeżeli podam czym jest jednostka wojskowa.
Cytat:
Art. 3.5. Przez jednostkę wojskową rozumie się jednostkę organizacyjną Sił Zbrojnych, funkcjonującą na podstawie nadanego przez Ministra Obrony Narodowej etatu określającego jej strukturę wewnętrzną, liczbę, rodzaje i rangę wszystkich stanowisk służbowych występujących w tej jednostce, jak również liczbę i rodzaje uzbrojenia, środków transportu i innego wyposażenia należnego jednostce, oraz posługującą się pieczęcią urzędową z godłem Rzeczypospolitej Polskiej i nazwą (numerem) jednostki.

Tak że "jednostka" nie musi być koniecznie pułkiem. W określonych przypadkach obniżono hierarchię decyzyjną.
_________________
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda
Hiram Johnson
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group