Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
[Problem] Czas pracy kierowcy.
Opublikował Wiadomość
pan_nikt 
1
zzzzzz


Dołączył: 12 Paź 2016
Posty: 9
Skąd: Szczecin
Wysłany: Sro 12 Paź, 2016   [Problem] Czas pracy kierowcy.

Dzień dobry wszystkim.
Poszukuję przepisów normujących czas pracy oraz odpoczynku kierowcy w wojsku. Są sprzeczne opinie i różne zwyczaje stosowane w jednostkach, ja chciałbym oprzeć się na jakiejś wykładni prawa. Na rynku cywilnym jest to unormowane, ale wiele osób twierdzi, że wojska to nie dotyczy. Chciałbym dojść do tego jaki jest stan faktyczny.

Pozdrawiam
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15937
Skąd: POLSKA
Wysłany: Sro 12 Paź, 2016   

http://www.nfow.pl/viewto...der=asc&start=0
http://www.nfow.pl/viewto...+pracy+kierowcy
http://www.nfow.pl/viewto...ierowcy&start=0
http://www.nfow.pl/viewto...+pracy+kierowcy

2083. Do podstawowych obowiązków kierowcy wojskowego pojazdu mechanicznego należy:
(...)
4) przestrzeganie obowiązujących przepisów wynikających z:
a) ustawy „Prawo o ruchu drogowym”,
b) przepisów o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych,
c) przepisów o czasie pracy kierowców,
d) zasad użytkowania pojazdu,
e) niniejszych przepisów;

http://isap.sejm.gov.pl/D...40920879&type=3
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
pan_nikt 
1
zzzzzz


Dołączył: 12 Paź 2016
Posty: 9
Skąd: Szczecin
Wysłany: Sro 12 Paź, 2016   

-=Alex=-, dzięki.
 
 
beryl73 
8
kiedyś to było wojsko...



Pomógł: 27 razy
Dołączył: 16 Sty 2010
Posty: 3947
Skąd: zielone berety
Wysłany: Czw 13 Paź, 2016   

pan_nikt, masz do użycia taki magiczny przycisk "pomógł". Moim skromnym zdaniem -=Alex=-, jak najbardziej na to zasłużył. Tobie się nie chciało szukać, a On podał Tobie na tacy. Pozdrawiam.
_________________
6. Starajcie się pisać po polsku z zachowaniem kultury języka (...).
 
 
pan_nikt 
1
zzzzzz


Dołączył: 12 Paź 2016
Posty: 9
Skąd: Szczecin
Wysłany: Czw 13 Paź, 2016   

beryl73, nie musisz robić za adwokata . Wcisnąłęm ale nie zatweirdziłem uprzednio ot co. Sam bym to zauważył. Szkoda, że nie miałeś nic ciekawego w temacie do dodania...
 
 
beryl73 
8
kiedyś to było wojsko...



Pomógł: 27 razy
Dołączył: 16 Sty 2010
Posty: 3947
Skąd: zielone berety
Wysłany: Pią 14 Paź, 2016   

A cóż tam było dodawać, jak -=Alex=-, wszystko napisał, a nawet popodkreślał i podał linki?
_________________
6. Starajcie się pisać po polsku z zachowaniem kultury języka (...).
 
 
Wilku 
1


Wiek: 47
Dołączył: 03 Cze 2008
Posty: 5
Skąd: JW
Wysłany: Pon 09 Sty, 2017   

Witam, nie chcę zakładać nowego tematu, a że moje pytanie również dotyczy kierowców to postanowiłem spróbować Wam zadać pytanie w istniejącym wątku.
Mianowicie
W Kodeksie ruchu drogowego 2016 ze stanem na dzień 01.01.2017r., w dziale IV były informacje o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, gdzie znajdywały się m.in. wszelkie art. dot. uprawnień kierowców (w tym żołnierzy). Obecnie ww. kodeks ma informacje że artykuły od 86 do 98 zostały uchylone z dniem 19.01.2013r.
Niestety nie znalazłem na ten temat żadnej pewnej wiedzy i postanowiłem Was spytać jak to jest z tymi uprawnieniami w MON.
Czy ów uprawnienia reguluje (wraz z uaktualnieniami) Ustawa o kierujących pojazdami Dz.U.2016.0.627 - Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami??

Pozdrawiam!
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15937
Skąd: POLSKA
Wysłany: Wto 19 Mar, 2024   

Cytat:
Ile czasu bez przerwy może jechać kierowca autobusu lub innego pojazdu wojskowego?

W odniesieniu do żołnierza-kierowcy czas pracy jest regulowany przez samego żołnierza, tzn. gdy czuje on niezdolność do pracy (kierowania pojazdem), to jazdę przerywa. Dopuszczalne jest również kierowanie w takiej sytuacji przez pasażera, który posiada stosowne uprawnienia, co musi jednak być odnotowane w rozkazie wyjazdu. Jedynie przemarsz kolumn pojazdów wojskowych jest uregulowany, tzn. czas marszu i czas postoju kolumny marszowej.

W przypadku pracownika resortu obrony narodowej, jako kierowcy pojazdu wojskowego, czas jego pracy jest regulowany zgodnie z ustawą z 16 kwietnia 2004 roku o czasie pracy kierowców.
https://www.polska-zbrojn...ia-i-odpowiedzi

Nadal pozostaje nieuregulowana kwestia czasu jazdy, pracy kierowcy żołnierza. Wymijająca odpowiedź "eksperta" z MON. Czyli kierowca ma/może jechać, aż padnie albo spowoduje wypadek (?). Dlaczego przejazd kolumn jest uregulowany, a pojedynczego żołnierza-kierowcy nie ? (ja wiem).
Eksperci ręce umywają, a zainteresowani mają spotkania z prokuratorem.
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
Brzytwa 
6



Pomógł: 10 razy
Wiek: 44
Dołączył: 19 Lip 2014
Posty: 1734
Skąd: z kątowni
Wysłany: Wto 19 Mar, 2024   

Nie bój, nie bój, z tych spotkań też nic nie wynika. Prokurator ma też swojego kierowcę, także jeździ na takich samych nijakich zasadach. I nikogo to nie interesuje.

Swojego czasu była afera w Gdańsku. W Prokuraturze Okręgowej rzecznik piękne slogany och ach o walce z mobbingiem, super śledztwa, wypadki przy pracy, PIP pilnie wzywana, analizy itd. A nagle okazało się, że sama prokuratura do ochrony budynku wynajmowała dziwną firmę ochroniarską, gdzie czas pracy był naginany na maksa, grożenie pracownikom itd.

Stało się coś komuś? Nie, umorzono. Bo szef firmy przecież chciał dobrze dla swoich ludzi, a że krzyczał i groził, no lekko przesadzał, ależ tam afera :lol:
_________________
....
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group