Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy największym zagrożeniem dla Polski są Niemcy?
Opublikował Wiadomość
maxikasek 
9


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 27 Maj 2007
Posty: 4561
Skąd: Szczecin
Wysłany: Wto 19 Maj, 2020   

Nie rozumiem za bardzo Twojego podejścia. Co widzisz złego w uruchomieniu tej elektrowni? Kosztowała 1,5 mld euro i jest niskoemisyjna. W momencie wejścia w życie pomysłu odejścia od węgla była na ukończeniu (budowana jest od 13 lat). Mieli jej nie otwierać- a w jej miejsce trzymać do 2039 dwa stare kopciuchy?
_________________
Jestem z pokolenia H5N1.
 
 
manfred 
Guru



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 18 Sie 2007
Posty: 12830
Skąd: Jelenia Gora
Wysłany: Nie 24 Maj, 2020   

Nie o to chodzi. Chodzi o to, że Niemcy przyjęli Energiewende, a w tym zamknięcie wszystkich elektrowni węglowych, nawet nowych. Na rekompensaty dla operatorów pójdą miliardy euro. Tymczasem jedną elektrownie wyłączono z tego programu, "bo jest nowa". Zrobiono to wbrew długo negocjowanemu kompromisowi.
Natomiast dla Polskiej energetyki opartej na węglu nie ma być w "Zielonym Ładzie" żadnych wyjątków.
_________________
Jedyny użytkownik Forum, który dostał 6 ostrzeżeń na raz.
 
 
maxikasek 
9


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 27 Maj 2007
Posty: 4561
Skąd: Szczecin
Wysłany: Nie 24 Maj, 2020   

manfred napisał/a:
Nie o to chodzi. Chodzi o to, że Niemcy przyjęli Energiewende, a w tym zamknięcie wszystkich elektrowni węglowych, nawet nowych.

Nic takiego nie było. Ekolodzy domagali się wpisania do ustawy zakazu otwarcia Datteln IV- to jedyna budowana (od 13 lat) elektrownia węglowa w Niemczech. Argumentowali to tym, że w projekcie ustawy zapisano zakaz otwierania nowych bloków "nie w pełni ukończonych, do momentu wejścia w życie ustawy". Jednak rząd na to się nie zdecydował a i ustawa wejdzie w życie dopiero w lipcu. Tak samo nie przyjął rekomendacji komisji węglowej o wypłacie rekompensat do 2038 roku. Elektrownie na węgiel brunatny wygaszone po 2030 i kamienny wygaszone po 2027 nie trzymają rekompensat. Od tego roku elektrownie będą wygaszane odgórnie przez Federalną Agencję Sieci bez przyznawania rekompensat. Kwota rekompensat tez ma spadać i ich przydział ma się odbywać na aukcji- który operator przedstawi najniższą kwotę, ten ją otrzyma. ich maksymalna wysokość to od 165 tys. euro w 2020 r. do 49 tys. euro w 2026 r. za 1 MW. Kwoty dotyczą el. na węgiel kamienny. Do tej pory rząd federalny podpisał porozumienie z landami n/t elektrowni na węgiel brunatny. Rekompensata dla operatorów 4,35 mld euro+ 40 mld euro dla landów na restrukturyzację zagłębi węglowych (wcześniejsze emerytury, przebranżowienie itd) .Po podpisaniu drugiej części ustawa będzie mogła wejść w życie.
Zamknięcie elektrowni to rok 2038- i tego otwarcie nowej elektrowni nie łamie. Jeśli nie przesuną terminu- to nowa elektrownia zostanie zamknięta w 2038- do tego czasu zamortyzuje część z 1,5 mld euro kosztów.

Cytat:
Natomiast dla Polskiej energetyki opartej na węglu nie ma być w "Zielonym Ładzie" żadnych wyjątków.

Polska nie ma budowanych żadnych bloków węglowych. Orlen uwalił właśnie , jako "nie mający sensu ekonomicznego" sztandarowy projekt min. Tchórzewskiego- Ostrołęka C. Zaawansowanie projektu zostało określone na 5% (wykonano roboty ziemne i fundamenty). Miliard zł zainwestowanych w ten projekt wpisano oficjalnie na straty. Ogólnie szacowany koszt to ponad 6 mld zł. Dla porównania dwa bloki gazowe w Dolnej Odrze o łącznej mocy 1,4 GW z 12 letnim serwisem to koszt 4,7 mld zł netto.
Poza tymi dwiema w Europie nie budowano chyba żadnych innych bloków węglowych.
_________________
Jestem z pokolenia H5N1.
 
 
manfred 
Guru



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 18 Sie 2007
Posty: 12830
Skąd: Jelenia Gora
Wysłany: Nie 24 Maj, 2020   

Ale czego nie było? Decyzji o zamknięciu elektrowni ?
_________________
Jedyny użytkownik Forum, który dostał 6 ostrzeżeń na raz.
 
 
thikim 
Guru


Pomógł: 53 razy
Dołączył: 26 Sty 2007
Posty: 13020
Skąd: Polska
Wysłany: Wto 26 Maj, 2020   

maxikasek napisał/a:
Nie rozumiem za bardzo Twojego podejścia

A ja rozumiem. Niemcy promują wszędzie nowy ekologiczny ład. W szczególności promują go gdy bardziej zniszczy innych niż ich.
_________________
"Robotnicza myśl socjalistyczna jest nam bliska" - premier polskiego rządu rok 2019.
"W skrytości ducha byłem socjaldemokratą" - inny premier polskiego rządu.
 
 
maxikasek 
9


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 27 Maj 2007
Posty: 4561
Skąd: Szczecin
Wysłany: Wto 26 Maj, 2020   

Wybacz, skrót myślowy. Chodzilo mi o to że zamknięcie bloków węglowych było określone do 2038. Była rekomendacja komisji węglowej wprowadzenia takiego zakazu otwarcia nowych bloków- dot. tylko Datteln IV, bo innych bloków nie budowano- jeśli w momencie wejścia w życie ustawy nie są w pełni ukończone. Ale ustawa jeszcze nie weszła w życie, jest procedowana z rządami landowymi. Więc jak najbardziej mogli uruchomić tę elektrownię, która po wejściu w zycie ustawy zostanie wygaszona w 2038 roku.
_________________
Jestem z pokolenia H5N1.
 
 
Miluś 
5



Dołączył: 03 Maj 2020
Posty: 583
Skąd: Polska Be
Wysłany: Sro 27 Maj, 2020   

Ja chciałbym przypomnieć Panom, że tu chodzi cały czas o ten Energiewende. Od początku jest to plan przeforsowania odnawialnych źródeł energii, a beneficjentem tej transformacji miało być RFN.

Cały czas mnie głowi dlaczego portal Energetyka24 punktuje ich tak konsekwentnie od dłuższego czasu. Zdaje się, że Francuzi ciągle sadza się na budowę EA u nas. I pewnie słusznie, bo z Jankesami to wiadomo, że nic i tak nie wyjdzie.
 
 
michqq 
Guru


Pomógł: 28 razy
Wiek: 48
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 11549
Skąd: -)
Wysłany: Sro 27 Maj, 2020   

Miluś napisał/a:
tu chodzi cały czas o ten Energiewende. Od początku jest to plan przeforsowania odnawialnych źródeł energii, a beneficjentem tej transformacji miało być RFN.


No nie tylko - beneficjentem jest też Francja, która od kilkudziesięciu lat rozwijała przemysł energetyki nuklearnej w tym usługi przeznaczone na eksport, jak budowanie elektrowni "pod klucz" oraz obsługa paliwa jądrowego - dostarczanie nowego a odbieranie używanego i jego oczyszczanie.
_________________
Toast wódczany o postaci dialogu.
Zasłyszane na dniach.
:
- Ruskij wojennyj korabl?
- Do dna!
 
 
Miluś 
5



Dołączył: 03 Maj 2020
Posty: 583
Skąd: Polska Be
Wysłany: Sro 27 Maj, 2020   

Tylko o tą zieleń energetyki atomowej jest cały czas właśnie spór w UE.

A propos Francji to jest też moje odczucie zwłaszcze patrząc na zamiłowanie d24 do wszystkiego co francuskie ;)

Teoretycznie po latach babrania się z budową własnej EA może odrobili w pełni utracone doświadczenie w tego typu projektach. Tak czy siak to o niebo dalej i lepiej niż Amerykanie.

:gent:
 
 
thikim 
Guru


Pomógł: 53 razy
Dołączył: 26 Sty 2007
Posty: 13020
Skąd: Polska
Wysłany: Pon 01 Cze, 2020   

maxikasek napisał/a:
Więc jak najbardziej mogli uruchomić tę elektrownię, która po wejściu w zycie ustawy zostanie wygaszona w 2038 roku.

To nie o to chodzi czy mogli. To chodzi o to co promują u innych.
Ja też z prawnego punktu widzenia mogę zdradzać żonę. Ale poza przepisami są jeszcze inne wartości. Dla Niemiec nie ma. Dla Polski jest ich zbyt dużo.
_________________
"Robotnicza myśl socjalistyczna jest nam bliska" - premier polskiego rządu rok 2019.
"W skrytości ducha byłem socjaldemokratą" - inny premier polskiego rządu.
 
 
manfred 
Guru



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 18 Sie 2007
Posty: 12830
Skąd: Jelenia Gora
Wysłany: Sro 03 Cze, 2020   

I to jest myślenie. Jak w tytule tego tematu.

Cytat:
Chcemy konsekwentnie wdrożyć zakończenie udziału funduszy państwowych w elektrowniach jądrowych za granicą (…) osadzenie Energiewende w kontekście europejskim otwiera szansę na zmniejszenie kosztów i wykorzystanie efektu synergii. Chcemy dodatkowych możliwości rozwoju i wzrostu zatrudnienia w Niemczech oraz możliwości eksportowych dla niemieckich firm na rynkach międzynarodowych”


Jak Niemcy
_________________
Jedyny użytkownik Forum, który dostał 6 ostrzeżeń na raz.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group