Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Obrona terytorialna a Wojsko Zawodowe
Opublikował Wiadomość
KDM04 
3



Dołączył: 08 Kwi 2014
Posty: 111
Skąd: Brzegovia
Wysłany: Nie 16 Lip, 2017   Obrona terytorialna a Wojsko Zawodowe

Interesuję mnie temat tworzenia WOJSK OBRONY TERYTORIALNEJ oraz osób do nich uczęszczających.
Czy taka osoba co nie miała nigdy styczności z wojskiem nie była nawet na służbie przygotowawczej. Po wstąpieniu do OT może po jakimś czasie brać udział w kwalifikacjach do JW Wojsk Zawodowych ???
Licze na odpowiedzi Pozdrawiam :)
_________________
- "Odpuść to sobie"
Ale nie zwracałem na to uwagi bo mówiłem ciągle sobie: Jak postąpiłeś, gdy mówili ci, że nie możesz jechać do Niemiec, nie możesz wziąć udziału w Junior Mr. Europe. Nie słuchałem "NIE" pojechałem i wszystko się wspaniale ułożyło. i korzystam z tego właśnie podejścia. To strategia na całe moje życie.
Arnold Schwarzenegger
 
 
michqq 
Guru


Pomógł: 28 razy
Wiek: 48
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 11612
Skąd: -)
Wysłany: Nie 16 Lip, 2017   

KDM04 napisał/a:
Czy taka osoba co nie miała nigdy styczności z wojskiem nie była nawet na służbie przygotowawczej. Po wstąpieniu do OT może po jakimś czasie brać udział w kwalifikacjach do JW Wojsk Zawodowych


Ustawa o Powszechnym obowiązku obrony porusza tą sprawę

Art. 98n.
2. Żołnierz OT może być powołany do służby kandydackiej lub zawodowej
służby wojskowej na zasadach określonych dla żołnierzy rezerwy, na zasadach
pierwszeństwa powołania do tych służb przed innymi osobami, jeżeli pełnił
terytorialną służbę wojskową przez okres co najmniej trzech lat.

Oraz:

Art. 98t.
2. Żołnierza OT zwalnia się z terytorialnej służby wojskowej przed upływem
czasu jej trwania w przypadku:
(...)
7) powołania do zawodowej służby wojskowej lub przyjęcia do służby
wojskowej w charakterze kandydata na żołnierza zawodowego;

:gent:

Co jednak nie wiadomo jak wyjdzie w praktyce.


Przy czym w WOjskach Obrony Terytorialnej:

Art. 98k.
6. W przypadku osób, które wcześniej nie pełniły czynnej służby wojskowej
i nie złożyły przysięgi wojskowej, powołanie może nastąpić wyłącznie na
stanowisko służbowe w korpusie szeregowych.

I dopiero potem ewentualnie:

Art. 98n. 1. W trakcie pełnienia terytorialnej służby wojskowej przez
żołnierza OT dowódca jednostki wojskowej, w której żołnierz OT pełni służbę,
może kierować żołnierza OT, na jego wniosek lub za jego zgodą, na kurs, w tym
kurs podoficerski lub oficerski, lub szkolenie specjalistyczne, stosownie do potrzeb
Sił Zbrojnych i jednostki wojskowej.

:gent:
_________________
Toast wódczany o postaci dialogu.
Zasłyszane na dniach.
:
- Ruskij wojennyj korabl?
- Do dna!
 
 
Richardson 
1


Dołączył: 03 Sie 2017
Posty: 1
Skąd: Lubuskie
Wysłany: Czw 03 Sie, 2017   

Dobry wieczór

Czy ktoś może potwierdzić, ile wynosi kwota którą trzeba zwrócić po ukończeniu Studium Oficerskiego na potrzeby Wojsk Obrony Terytorialnej i nie podpisaniu kontraktu na służbę w WOT? Spotkałem się z informacją, że 1500zł za miesiąc nauki (ok 20 tysięcy za rok) - są to aktualne kwoty, czy też są one określane podczas podpisywania umowy o naukę w Studium?

Dodatkowo, jakie są szanse na etet w Wojskach Lądowych po ukończeniu Studium do WOT i nie podpisaniu umowy z WOT? Należy się spodziewać problemów czy raczej w przypadku wolnych etatów w JW wszystko powinno pójść gładko?

Pozdrawiam
 
 
miki 
Mod



Pomógł: 139 razy
Wiek: 61
Dołączył: 07 Mar 2007
Posty: 6757
Skąd: Warmia i Mazury
Wysłany: Pon 07 Sie, 2017   

Richardson, na temat kosztów nie zgaduj, tylko poczytaj :

Cytat:
DZIENNIK USTAW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
Warszawa, dnia 21 listopada 2014 r.
Poz. 1627
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 17 listopada 2014 r.
w sprawie służby wojskowej kandydatów na żołnierzy zawodowych

§ 14. 1. Koszty poniesione w związku z nauką kandydata na żołnierza zawodowego, o których mowa w art. 124 ust. 6 ustawy, obejmują koszty przypadające na jednego żołnierza w zakresie zakwaterowania, umundurowania, wyżywienia oraz nauki.
2. Przy wyliczaniu kosztów, o których mowa w ust. 1, bierze się pod uwagę średnią wartość świadczeń należnych kandydatowi na żołnierza zawodowego, które zostaną wydane mu w naturze lub wypłacone w postaci ekwiwalentu, i obejmują:
1) zakwaterowanie:
a) wartość zużytych mediów i usług komunalnych,
b) wartość sprzętu kwaterunkowego i przeciwpożarowego oraz wyposażenia nieuznawanego za środki trwałe,
c) wartość pościeli,
d) wartość usług w zakresie remontów i konserwacji pomieszczeń i budynków;
2) umundurowanie:
a) wartość wydanego umundurowania i wyekwipowania,
b) wartość wydanych środków czystości i środków higieny osobistej,
c) wartość usług pralniczych i krawieckich,
d) wartość otrzymanych równoważników;
3) wyżywienie, w przypadku korzystania z bezpłatnego wyżywienia w czasie pobierania nauki:
a) wartość odpowiedniej normy wyżywienia,
b) koszty przygotowania i wydania posiłków;
4) świadczenia związane z nauką:
a) stypendia,
b) czesne,
c) wartość wydanych książek i pomocy dydaktycznych,
d) wartość wydanych do zużycia pomocy naukowych i dydaktycznych,
e) wartość dojazdu i przejazdu do miejsca pobierania nauki – zwrot należności z tytułu kosztów podróży służbowej
na obszarze kraju w wysokości określonej w przepisach o należnościach przysługujących z tytułu podróży służbowych
na obszarze kraju.
3. Wysokość kosztów w odniesieniu do kandydata na żołnierza zawodowego ustala rektor-komendant uczelni wojskowej, komendant szkoły podoficerskiej albo komendant ośrodka szkolenia, w porozumieniu z dyrektorem departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw szkolnictwa wojskowego.
4. Okres nauki obejmuje okres od dnia rozpoczęcia nauki do dnia jej ukończenia albo przerwania, w tym urlopy i inne okresy nieobecności.
5. Warunki zwrotu kosztów poniesionych w związku z nauką kandydata na żołnierza zawodowego określa umowa, której wzór stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
6. Umowę, o której mowa w ust. 5, włącza się do teczki akt personalnych kandydata na żołnierza zawodowego.


miki :cool:
_________________
"Człowiek postępuje rozsądnie wtedy i tylko wtedy, gdy wszelkie inne możliwości zostały już wyczerpane". - Prawa Murphiego
 
 
michqq 
Guru


Pomógł: 28 razy
Wiek: 48
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 11612
Skąd: -)
Wysłany: Pon 07 Sie, 2017   

No ale zalacznik nr 2 zawiera wykropkowane miejsce na wpisanie kwoty...
_________________
Toast wódczany o postaci dialogu.
Zasłyszane na dniach.
:
- Ruskij wojennyj korabl?
- Do dna!
 
 
misio 
5



Pomógł: 14 razy
Wiek: 47
Dołączył: 23 Paź 2004
Posty: 745
Skąd: Z dużego pokoju
Wysłany: Pon 07 Sie, 2017   

Proponuję zwrócić się z tym pytaniem do studium oficerskiego. Mają obowiązek udzielenia informacji obywatelowi.
_________________
https://podoficer.pl/
 
 
lucekdolata83 
2
lucekdolata83


Dołączył: 20 Mar 2019
Posty: 58
Skąd: Pleszew
Wysłany: Pią 10 Sty, 2020    Obrona terytorialna a Wojsko Zawodowe

michqq napisał/a:
KDM04 napisał/a:
Czy taka osoba co nie miała nigdy styczności z wojskiem nie była nawet na służbie przygotowawczej. Po wstąpieniu do OT może po jakimś czasie brać udział w kwalifikacjach do JW Wojsk Zawodowych


Ustawa o Powszechnym obowiązku obrony porusza tą sprawę

Art. 98n.
2. Żołnierz OT może być powołany do służby kandydackiej lub zawodowej
służby wojskowej na zasadach określonych dla żołnierzy rezerwy, na zasadach
pierwszeństwa powołania do tych służb przed innymi osobami, jeżeli pełnił
terytorialną służbę wojskową przez okres co najmniej trzech lat.

Oraz:

Art. 98t.
2. Żołnierza OT zwalnia się z terytorialnej służby wojskowej przed upływem
czasu jej trwania w przypadku:
(...)
7) powołania do zawodowej służby wojskowej lub przyjęcia do służby
wojskowej w charakterze kandydata na żołnierza zawodowego;

:gent:

Co jednak nie wiadomo jak wyjdzie w praktyce.


Przy czym w WOjskach Obrony Terytorialnej:

Art. 98k.
6. W przypadku osób, które wcześniej nie pełniły czynnej służby wojskowej
i nie złożyły przysięgi wojskowej, powołanie może nastąpić wyłącznie na
stanowisko służbowe w korpusie szeregowych.
:gent:


W przyszlym tygodniu mam komisje lekarska do WOTu
Jezeli podpisze kontrakt z WOT a w miedzyczasie "urodzi" mi sie jakis wakat na zawodowego to moge zrezygnowac z WOT i zatrudnic sie na zawodowego bez konsekwencji ?

Na WKU powiedzieli mi ze niema problemu moge sobie sluzyc we WOTach i starac sie w miedzyczasie na zawodowego, jezeli cos znajde przejde kwalifikacje i ogarne komisje wtedy przed wreczeniem karty powolania rezygnuje z WOT i wszystko wporzadku.
 
 
Gveir 
7


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 11 Lis 2015
Posty: 2458
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 10 Sty, 2020   

Wystarczyło zapytać mnie. Jestem idealnym studium przypadku o którym piszesz, autorze wątku.
Nikt Ci nie zabroni startować, ale odrzucą Cię. Po prostu. Dla nich nie masz ukończonej służby wojskowej i co im zrobisz? Rozumiem ich doskonale, ale S1 mogłoby się douczyć, że TSW to służba czynna. Zmiana ustawy o powszechnym obowiązku obrony wprowadziła kilka artykułów, które określają, że możesz się ubiegać po przesłużeniu 3 latach w WOT. I mogą, ale nie muszą Cię przyjąć czyt. jesteś w próżni.

Jeśli myślisz poważnie o wojsku, to nie idź do WOT. Chyba, że wcześniej przesłużyłeś w zetce czy przygotowawczej, to spoko. Możesz zrezygnować w każdej chwili, brać udział w kwalifikacjach i być brany pod uwagę. W innym przypadku, jeśli chcesz się sprawdzić, to nie idź do WOT.
Chyba, że - jak koledzy napisali - Studium Oficerskie lub Szkoła Podoficerska. Znajdź stronę AWL i SPWL, tak masz informacje. Rada ode mnie? Stań przed lustrem i szczerze porozmawiaj z sobą, czy nadajesz się na dowódcę. Czy masz predyspozycje, cechy i psychikę na to, bo widziałem już kilku ananasów wciśniętych w mundur z pagonami oficerskimi, gdy nie powinni być oficerem Wojska Polskiego.

lucek,

możesz. Znam taki przypadek z mojego dawnego baonu. Dziewczyna skończyła SP, a w międzyczasie znalazła wakat w zawodowej i została zawodowym. Bez przykrych konsekwencji.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group