Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Reforma korpusu podoficerskiego - konstruktywnie.
Opublikował Wiadomość
Wolfchen 
5
Rezerwista



Wiek: 34
Dołączył: 09 Cze 2010
Posty: 457
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 31 Paź, 2021   

A ktokolwiek planuje likwidować mł. chor. i przywracać st. sierż. szt.?
 
 
focus 
Mod
Freedom for the region Silesia.



Pomógł: 65 razy
Wiek: 84
Dołączył: 03 Wrz 2005
Posty: 6445
Skąd: Getarnte Option von ...
Wysłany: Nie 31 Paź, 2021   

Art. 143. 1. Ze względu na posiadany stopień wojskowy żołnierze są szeregowymi, podoficerami lub oficerami.
2. Stopniami wojskowymi są następujące stopnie:
1) szeregowych:
a) szeregowy,
b) starszy szeregowy,
c) szeregowy specjalista;
2) podoficerskie:
a) podoficerów młodszych:
 kapral,
 starszy kapral,
 plutonowy,
b) podoficerów:
 sierżant,
 starszy sierżant,
młodszy chorąży,
c) podoficerów starszych:
 chorąży,
 starszy chorąży,
 starszy chorąży sztabowy;
_________________


Ludzie :!: :!: :!: , nie udzielam porad ''prawnych'' za pośrednictwem
 
 
Brzytwa 
6



Pomógł: 10 razy
Wiek: 44
Dołączył: 19 Lip 2014
Posty: 1753
Skąd: z kątowni
Wysłany: Nie 31 Paź, 2021   

Wolfchen napisał/a:
A ktokolwiek planuje likwidować mł. chor. i przywracać st. sierż. szt.?


Nie, już padło. Podobnie jak cała tzw. reforma korpusu podoficerskiego. W nowej planowanej ustawie ani słowa i bardzo dobrze.
_________________
....
 
 
nudnygosc 
2


Dołączył: 14 Lip 2008
Posty: 57
Skąd: pomorskie
Wysłany: Nie 31 Paź, 2021   

No w nowej reformie miało tak być właśnie. Z prezentacji: podział podoficerów na młodsi i starsi tylko, powrót st.sierż. sztab, likwidacja młodszego chorążego i powrót chorążego sztabowego.
Czyli jak rozumiem Brzytwa to już upadło? Bo niby 2 tygodnie temu było z mocnym poparciem. Już nawet szkolenie mieliśmy z nowych zasad ;)
 
 
Tytan w dresie. 
10


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 30 Sty 2019
Posty: 6982
Skąd: Z Polski
Wysłany: Nie 31 Paź, 2021   

nudnygosc napisał/a:
Czy ja dobrze rozumiem...że w nowej reformie znów zostanę zdegradowany? Jestem po SCh, kiedyś z chorążego zostałem w wyniku reformy zdegradowany na st.sierżanta, jak przyszły "widełki" dostałem młodszego chorążego w etacie a teraz jak zlikwidują młodszego chorążego zostanę znów st.sierżantem sztabowym??

Kolego, degradacja, to powrót do stopnia szeregowego. Masz na myśli obniżenie stopnia, choć i to Cię nie spotkało. Kazał Ci ktoś nosić oznaczenie stopnia starszego sierżanta? ;)
 
 
Maro1973 
3
Emeryt


Wiek: 50
Dołączył: 29 Wrz 2019
Posty: 112
Skąd: Pomorze
Wysłany: Nie 31 Paź, 2021   

Po reformie w 2004 spadłem na mł chor U7. Do tej pory jestem st.chor bez awansu przez 20 lat. W mojej jednostce oczekuje na awans jeszcze kilku st.chor. Etatów 8/9/10 jest kilka, starsi koledzy jeszcze na nich posłużą po zapowiedzi świadczenia 2500 tys Kolejna reforma tego prawdopodobnie nie zmieni.
W planach MON jest likwidacja „szklanego sufitu” dla szeregowych i podoficerów. Mają być zlikwidowane bariery dla tych, którzy nie mogą wyjść z korpusu szeregowych, czy też przejść do korpusu oficerów. Planuje się bowiem przypisanie kilku stopni wojskowych do etatu, „awans liniowy na jednym stanowisku oraz większą możliwość zdobycia doświadczenia na jednym stanowisku.
W tej chwili jest po kilka stopni na jednym stanowisku tylko że nie ma przejścia z pdf. do pdf. starszego. I tu jest problem.
 
 
nudnygosc 
2


Dołączył: 14 Lip 2008
Posty: 57
Skąd: pomorskie
Wysłany: Nie 31 Paź, 2021   

Tytan w dresie. napisał/a:
Kolego, degradacja, to powrót do stopnia szeregowego. Masz na myśli obniżenie stopnia, choć i to Cię nie spotkało. Kazał Ci ktoś nosić oznaczenie stopnia starszego sierżanta? ;)

Kolega przeszedł tę reformę czy raczej nie? Wielu chorążych co przeszło tę reformę dokładnie tak uważa, kolega np. spadł na kaprala....wg Ciebie jak widzę to pewnie go wyróżnili :-) I tak notabene jakbyś nie wiedział, to STE nie mieliśmy z pagonu...po co jakieś wycieczki robisz w ogóle? ja się pytam o to co będzie a Ty analizujesz jak badacz pisma ze sztabu wszystko. Albo wiesz i odpowiadasz albo odpuść sobie wycieczki jakieś
Pozdrawiam
 
 
Tytan w dresie. 
10


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 30 Sty 2019
Posty: 6982
Skąd: Z Polski
Wysłany: Pon 01 Lis, 2021   

nudnygosc, wiem o czym piszę, a Ty wyrażaj się po prostu precyzyjnie i się nie trzęś. Jeżeli zlikwidują stopień mł.chor., to nareszcie awansujesz. Tak jak to było w przypadku st.plut. i mł.chor.sztab., którzy otyrzymali stopień wyżej.
Jest też rada na wasz problem. W mojej jednostce i w wielu innych, obowiązki np.szefa kompanii pełnią kaprale, plutonowi i sierżanci. Powód? Brakuje podoficerów starszych. Czas się ruszyć, a nie narzekać.
 
 
ogon123 
5



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 04 Lis 2005
Posty: 806
Skąd: 100
Wysłany: Pon 01 Lis, 2021   

A może było tak że nikt nie skoordynował projektu reformy korpusu podoficerskiego z przepisaniem kilku ustaw do jednej dotyczącej obrony Ojczyzny.
_________________
Jak mój szef wpada do pokoju to zawsze się pyta: co nudzicie się ??? i zaraz wynajduje jakąś robotę
Ogon Ogoniasty
 
 
michqq 
Guru


Pomógł: 28 razy
Wiek: 48
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 11620
Skąd: -)
Wysłany: Pon 01 Lis, 2021   

ogon123 napisał/a:
A może było tak że nikt nie skoordynował projektu reformy korpusu podoficerskiego z przepisaniem kilku ustaw do jednej dotyczącej obrony Ojczyzny.


Udało się.

ogon123, przepisanie kilku ustaw do jednej było potrzebne, żeby ukryć dopisanie nowej ustawy:
"O Alternatywnych Siłach Zbrojnych", zakładającej użycie pojęcia "zastępczej służby wojskowej" do wdrożenia defacto "alternatywnej służby wojskowej".

Zorganizowano ramy prawne dla powołania uzbrojonych formacji wojskowopodobnych, równoległych do wojska, ale niezwiązanych przysięgą wojskową, niezwiązanych z normalnym zwierzchnictwem, z doraźnie napisanymi regulaminami, z dość dowolnie ustalonymi celami i założeniami.

Ktoś wymyślił jak zaimplementować ukraińskie bataliony pseudowojskowych bojówek na polskim porządku prawnym.

Z tego mogą być nieliche kłopoty, a co ciekawsze udało sie to ukryc przed dyskusją pobliczną.
:gent:
_________________
Toast wódczany o postaci dialogu.
Zasłyszane na dniach.
:
- Ruskij wojennyj korabl?
- Do dna!
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pon 01 Lis, 2021   

michqq, o jakich to alternatywnych siłach zbrojnych i alternatywnej służbie wojskowej piszesz? Nic takiego w projekcie ustawy nie widzę.

Poza tym, chyba pomyliłeś tematy.
 
 
michqq 
Guru


Pomógł: 28 razy
Wiek: 48
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 11620
Skąd: -)
Wysłany: Pon 01 Lis, 2021   

http://www.nfow.pl/download.php?id=2605


Art. 558. ust 1. pkt 2.
Art. 559. ust 3
Art. 589. ze szczególnym wskazaniem ust 5
i kilka następnych poniżej tegoż.

Wydaje mi się że te uprawnienia są zbyt szerokie, oferujące badzo szeroką lukę i pole manewru, dla powoływania uzbrojonych służb wojskowpodobnych, z pominięciem normalnego zwierzchnictwa i normalnych przysiąg.

Aczkolwiek ktoś mi właśnie napisał że bardzo podobne zapisy już dziś defacto istnieją, i są przewidziane dla celów poboru dla potrzeb Straży Granicznej i dla oddziałów prewencji Policji.
Hm. Notojużniewiem.
_________________
Toast wódczany o postaci dialogu.
Zasłyszane na dniach.
:
- Ruskij wojennyj korabl?
- Do dna!
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pon 01 Lis, 2021   

Ma rację ten ktoś, te formy służby istnieją od "wieków". Być może w błąd wprowadziło Cię określenie użyte w art. 558 ust. 3 - "zastępcza służba wojskowa". Ale to jest pomyłka, która, mam nadzieję, zostanie wychwycona i sprostowana. Żadna wojskowa, powinno być: "służba zastępcza".
 
 
PDT 
Guru
iuris peritus in spe



Pomógł: 32 razy
Wiek: 54
Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 13766
Skąd: ex rei publicae defectae
Wysłany: Pon 01 Lis, 2021   

No fakt, obecne przepisy przewidują służbę w policji czy Straży Granicznej jako służby równorzędnej i nikt tu jej nie określa jako zastępczej. Sugerowana nowa formuła dopuszcza istnienie jakiś bliżej nieokreślonych uzbrojonych kibolowskich oddziałów szturmowych a'la sturmabsteilung. :-o
_________________
Nec stultis solere succurri.
******* ****
 
 
Brzytwa 
6



Pomógł: 10 razy
Wiek: 44
Dołączył: 19 Lip 2014
Posty: 1753
Skąd: z kątowni
Wysłany: Pon 01 Lis, 2021   

nudnygosc napisał/a:
No w nowej reformie miało tak być właśnie. Z prezentacji: podział podoficerów na młodsi i starsi tylko, powrót st.sierż. sztab, likwidacja młodszego chorążego i powrót chorążego sztabowego.
Czyli jak rozumiem Brzytwa to już upadło? Bo niby 2 tygodnie temu było z mocnym poparciem. Już nawet szkolenie mieliśmy z nowych zasad ;)


Nadal jest mł. chor. w opisie stopni w WP itd. Mocne poparcie to sobie chyba mężowie zaufania i Konwent Dziekanów sami wystawili :lol:

Już się nabijajliśmy, że gdzieś w magazynach mają stare gumowe pochewki ze stopniami archaicznymi typu st. sierż. sztab. odkopać tylko :P
_________________
....
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group