Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Bieganie - hobby po godzinach
Opublikował Wiadomość
gathern 
10



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 18 Paź 2007
Posty: 8696
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: Sob 21 Kwi, 2018   Bieganie - hobby po godzinach

Witam,

Od ponad roku dosyć regularnie biegam. Przeważnie robię dystanse między 5-7 km , około 2-3 razy w tygodniu zimą oraz w sezonie wiosenno-letnim 5-6 razy w tygodniu. Zdarzyło mi się machnąć 10-11 km również.

Od razu zaznaczam że jestem 100% amatorem.

Mój póki co najlepszy czas na zawodach na 5 km to 21:57, wiem że to dobry rezultat nie jest, ale jestem amatorem :)

No i w tym roku postanowiłem że spróbuję sił w biegu na 31 km, nie chodzi o wynik, chodzi bardziej o tym czy dam radę przebiec cały dystans.

No i teraz pytanie do biegaczy:
- czy dam radę biegając obecnie swoje 5-7 km zrobić taki dystans?
- czy warto brać jakieś batony na taki bieg ?
- jakieś uwagi odnośnie przygotowania ? warto dzień przed biegiem odpocząć czy zrobić przebieżkę ?

Ogólnie co poradzili byście na :
- wydłużenie kroku w biegu
- zwiększenie wydolności i szybkości biegu (co lepsze większa kadencyjność czy dłuższy krok?)

I jaka kadencyjność kroku jest zalecana przy bieganiu dystansów 5-10 km ?

Jakie ćwiczenia fizyczne zalecacie żeby zwiększyć wytrzymałość i siłę nóg do biegania. Zakładam że samym bieganiem można dojść do pewnego "poziomu" jedynie a potem jest stabilizacja wyników.
_________________
Serwis o jednostkach wojskowych WP - www.jednostki-wojskowe.pl

Art.32 Konstytucji RP - "Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne." - Nie dotyczy polityków i bogatych.

Jean Raspail - "Obóz świętych" - książka na czasie, pokazująca idiotyzm współczesnej Europy

Prawda jest nową mową nienawiści - George Orwell
Aby dowiedzieć się kto naprawdę Tobą rządzi, sprawdź po prostu, kogo nie wolno Ci krytykować. - Voltaire
 
 
KornikAmator 
5


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 19 Sty 2018
Posty: 950
Skąd: Rzplita
Wysłany: Nie 22 Kwi, 2018   

gathern napisał/a:
- czy dam radę biegając obecnie swoje 5-7 km zrobić taki dystans?

Raczej nie. Takie rzeczy przechodzą jak ma się 20 lat. Ale jest jeszcze wcześnie, jakbyś znalazł jakiś dobry (czyt. pasujący do Ciebie) program treningowy masz szanse wyrobić się do późnego lata.

gathern napisał/a:
- czy warto brać jakieś batony na taki bieg ?

Indywidualnie. Ja nie dałbym rady przełknąć nic w trakcie (ewentualnie jakiś żel), ale i tak zbiera mi się na zwroty.

gathern napisał/a:
- jakieś uwagi odnośnie przygotowania ? warto dzień przed biegiem odpocząć czy zrobić przebieżkę ?

Znowu - indywidualnie. Znam ludzi, którzy dzień przed jeżdżą na rowerze, a sam raczej leżę... No i leżę.

gathern napisał/a:

Jakie ćwiczenia fizyczne zalecacie żeby zwiększyć wytrzymałość i siłę nóg do biegania. Zakładam że samym bieganiem można dojść do pewnego "poziomu" jedynie a potem jest stabilizacja wyników.

Na ogólne wzmocnienie nóg najlepiej przysiady bułgarskie, wspięcia na palce z obciążeniem i tzw. żuraw.
 
 
Rzecznik Prasowy Syfu 
Banita


Pomógł: 8 razy
Dołączył: 10 Sie 2017
Posty: 596
Skąd: ELITARNEWOJSKAOPERACYJNE
Wysłany: Nie 22 Kwi, 2018   

Przedmówca większość wyjaśnił. Zrób sobie Test Coopera, żeby wiedzieć na jakim poziomie jesteś. Na efekty w bieganiu bardzo pozytywny wpływ ma też pływanie. Każdy z ludzi jest zbudowany inaczej, są oczywiście pewne uogólnienia, które dotycza większości populacji, jak np. to, ze większość populacji na 3 km wyrobi się w 18 minut, większość zrobi 20 brzuszków i większość przebiegnie 100 m sprintem w 20 sekund, ale jeśli mówimy o takim czymś jak "co mi pomoże być lepszym" to już głos powinni podnieść wszelkiej maści znachorzy typu trenerzy personalni, kołczowie (coachowie?) czy inni szarlatani po jakichś dziwnych kursach pilates czy jogi.

Cały proces wysiłku fizycznego, to tak na prawdę:

fizjologia
biochemia
indywidualne predyspozycje i aktualna sprawność
trening

Jeśli któreś z tych 4 zagadnień jest dla Ciebie czarną magią, to po prostu poczytaj, a następnie skonfrontuj to z rzeczywistością czyli z pkt. 4. Nie wierz internetowym znachorom, bo jak widzę, że ktoś pisze, że najlepszym treningiem jest bieganie w grupie, to mi zaraz plomby ze śmiechu wypadają.
_________________
Zły ptak to ten co swe gniazdo kala,

czy ten, co mówić o tym nie pozwala

(Pij Lecha i wałęsaj się ...)
 
 
Milimetr 
4


Pomógł: 2 razy
Wiek: 49
Dołączył: 08 Lut 2006
Posty: 286
Wysłany: Nie 22 Kwi, 2018   

Wg ogólnie przyjętych zasad po pierwszych dziesięciu km powinno się zacząć uzupełniać węglowodany, potem co 5 km, np. żele, koniecznie trzeba uzupełniać płyny.
Wszelkie ćwiczenia np. na wewnętrzne mięśnie kręgosłupa, tzw. deski, plus ćwiczenia nóg, po bieganiu konieczne rozciąganie.
Polecam wszelkie serwisy internetowe, np. na treningbiegacza.pl jest fajna wyszukiwarka planów treningowych w zależności od stopnia zaawansowania i planowanego celu.
 
 
Rzecznik Prasowy Syfu 
Banita


Pomógł: 8 razy
Dołączył: 10 Sie 2017
Posty: 596
Skąd: ELITARNEWOJSKAOPERACYJNE
Wysłany: Nie 22 Kwi, 2018   

Kolego, co to za ogólnie przyjęte zasady ? Jeden po 10 km spali 800 kcal a druki 2100 kcal Są ludzie, którzy podczas biegu nie mogą nic jeść (nawet żeli) bo mają poluzowane zwieracz przełyku i sobie tylko problemów narobią.
Druga sprawa, jak biegasz półke, to jak po 10 km zjesz żel, to węglowodany zostaną spożytkowane przez organizm, gdzieś w okolicach godziny, może dwóch po. Czyli praktycznie na końcu biegu. A ile energii organizm spożytkuje na strawienie tego ?
O wiele lepiej po prostu wyregulować poziom glikogenu w mięśniach dietą, do tego dobry poziom tkanki tłuszczowej i żadne żele Ci nie potrzebne, sam stanowisz zapas energii.

No, ale tak jak wspomniałem internetowi kołczowie.
_________________
Zły ptak to ten co swe gniazdo kala,

czy ten, co mówić o tym nie pozwala

(Pij Lecha i wałęsaj się ...)
 
 
Milimetr 
4


Pomógł: 2 razy
Wiek: 49
Dołączył: 08 Lut 2006
Posty: 286
Wysłany: Nie 22 Kwi, 2018   

A rozróżniasz słowa "ogólnie" przyjęte zasady i co to znaczy?
To wygląda że jest nas dwóch internetowych trenerów z odmiennymi propozycjami... I co teraz?
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15914
Skąd: POLSKA
Wysłany: Nie 22 Kwi, 2018   

Milimetr napisał/a:
To wygląda że jest nas dwóch internetowych trenerów z odmiennymi propozycjami... I co teraz?
Najprawdopodobniej gathern, zrezygnuje z biegów. ;)
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
gathern 
10



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 18 Paź 2007
Posty: 8696
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: Nie 22 Kwi, 2018   

Zrezygnować nie zrezygnuję, jednak sam wiem że 31 km to wyzwanie.

W przyszłym tygodniu postaram się zrobić test Cooper'a.

Zapomniałem dodać moje "parametry" wyjściowe. 174 cm wzrost, 72-73 kg wagi.

Po biegach 6-7 km raczej nie czuję się "zmęczony", bardziej "ożywiony".
_________________
Serwis o jednostkach wojskowych WP - www.jednostki-wojskowe.pl

Art.32 Konstytucji RP - "Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne." - Nie dotyczy polityków i bogatych.

Jean Raspail - "Obóz świętych" - książka na czasie, pokazująca idiotyzm współczesnej Europy

Prawda jest nową mową nienawiści - George Orwell
Aby dowiedzieć się kto naprawdę Tobą rządzi, sprawdź po prostu, kogo nie wolno Ci krytykować. - Voltaire
 
 
Silmeor 
6


Pomógł: 12 razy
Wiek: 46
Dołączył: 19 Kwi 2006
Posty: 1390
Skąd: Polska
Wysłany: Nie 22 Kwi, 2018   

Spróbuj metody Gallowaya. Ja w zeszłym roku w cztery miesiące od zera biegowego przygotowałem się do półmaratonu na czas 2 godziny.
_________________
Każdy normalny człowiek ma od czasu do czasu ochotę splunąć w dłonie, zatrzeć ręce, wywiesić czarną flagę na maszcie i zacząć podrzynać gardła.
 
 
gathern 
10



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 18 Paź 2007
Posty: 8696
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: Czw 10 Maj, 2018   

Dziś zrobiłem 12 km. Znajomy który biega maratony zasugerował żebym wystartował z niższym tempem niż biegam krótsze dystanse, i to faktycznie zrobiło robotę.

Wynik dzisjejszego biegu.


Do tego biegam z metodą Gallowaya. Tzn. ustaliłem sobie że podczas biegu co 9 min przechodzę do marszu przez 30 sekund. I to też naprawdę nieźle pomaga, bo pozwala na chwilowy "odpoczynek".

Do biegu na 31 km zostało mi 2 tygodnie, plan jaki mam jest taki.

11 maj - odpoczynek
12 maj - 14 km
13 maj - odpoczynek
14 maj - 16 km
15 maj - odpoczynek
16 maj - 18 km
17 maj - odpoczynek
18 maj - 20 km

Na kilka dni przed startem odpoczynek (i 2 dni przed startem mam jeszcze start w zawodach na 5 km, więc to będzie swego rodzaju "rozgrzewką" przed 31 km).
_________________
Serwis o jednostkach wojskowych WP - www.jednostki-wojskowe.pl

Art.32 Konstytucji RP - "Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne." - Nie dotyczy polityków i bogatych.

Jean Raspail - "Obóz świętych" - książka na czasie, pokazująca idiotyzm współczesnej Europy

Prawda jest nową mową nienawiści - George Orwell
Aby dowiedzieć się kto naprawdę Tobą rządzi, sprawdź po prostu, kogo nie wolno Ci krytykować. - Voltaire
 
 
michalak3 
1



Dołączył: 11 Maj 2018
Posty: 1
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Wto 15 Maj, 2018   

Ja dopiero zbieram siły, żeby się wybrać na popołudniowy bieg ;)
_________________
Prawdziwi przyjaciele to tacy, z którymi zawsze zaczyna się dokładnie tam, gdzie się ostatnio skończyło, nieważne, czy nie widzieliście się przez tydzień, czy dwa lata.
 
 
gathern 
10



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 18 Paź 2007
Posty: 8696
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: Wto 15 Maj, 2018   

No a ja zgodnie z przyjętym planem, w sobotę zrobiłem 14 km, a wczoraj 16 km. Powiem szczerze że udało się zrobić 6 min/km bo połowa trasy to był zbieg, no ale pierwsze 8 km to był podbieg cały czas :cool:



Dziś odpoczynek, a jutro lub w czwartek 18 km. Od biegu na 18 km zaczynam biec z "kamizelką" gdzie mam dwa bukłaki na wodę (coś ala system camelbak), bo 16 km robiłem bez uzupełniania płynów.

W porównaniu do trasy którą ja trenuję to trasa zawodów wydaje mi się łatwiejsza, gdyż podbieg jest znacznie krótszy, a zbieg co prawda łagodniejszy ale przez większość trasy.

_________________
Serwis o jednostkach wojskowych WP - www.jednostki-wojskowe.pl

Art.32 Konstytucji RP - "Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne." - Nie dotyczy polityków i bogatych.

Jean Raspail - "Obóz świętych" - książka na czasie, pokazująca idiotyzm współczesnej Europy

Prawda jest nową mową nienawiści - George Orwell
Aby dowiedzieć się kto naprawdę Tobą rządzi, sprawdź po prostu, kogo nie wolno Ci krytykować. - Voltaire
 
 
Brzytwa 
6



Pomógł: 10 razy
Wiek: 44
Dołączył: 19 Lip 2014
Posty: 1731
Skąd: z kątowni
Wysłany: Sro 16 Maj, 2018   

Pozdrawiam, także zasuwam dla przyjemności!
_________________
....
 
 
gathern 
10



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 18 Paź 2007
Posty: 8696
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: Czw 17 Maj, 2018   

No dziś "zaliczyłem osiemnastkę" :-o



W weekend planuję 22 km (czyli praktycznie półmaraton).

Ciekawostka zważyłem się PRZED biegiem, i PO biegu (w samej bieliźnie w sumie) i po 18 km biegu straciłem 1,5 kg wagi.
_________________
Serwis o jednostkach wojskowych WP - www.jednostki-wojskowe.pl

Art.32 Konstytucji RP - "Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne." - Nie dotyczy polityków i bogatych.

Jean Raspail - "Obóz świętych" - książka na czasie, pokazująca idiotyzm współczesnej Europy

Prawda jest nową mową nienawiści - George Orwell
Aby dowiedzieć się kto naprawdę Tobą rządzi, sprawdź po prostu, kogo nie wolno Ci krytykować. - Voltaire
 
 
michqq 
Guru


Pomógł: 28 razy
Wiek: 48
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 11528
Skąd: -)
Wysłany: Pią 18 Maj, 2018   

gathern napisał/a:
po 18 km biegu straciłem 1,5 kg wagi.


To już wiem jak dojść do mojej idealnej wagi - muszę pewnego dnia przebiec 180 km.
_________________
Toast wódczany o postaci dialogu.
Zasłyszane na dniach.
:
- Ruskij wojennyj korabl?
- Do dna!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group