Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Windows 10 - idealne narzędzie wywiadu USA ??
Opublikował Wiadomość
gathern 
10



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 18 Paź 2007
Posty: 8696
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: Sob 15 Sie, 2015   Windows 10 - idealne narzędzie wywiadu USA ??

Witam,

Jak wiecie Windows 10 ma mnóstwo wbudowanych funkcji "szpiegowskich" jak nasłuchiwanie mikrofonu, podgląd kamerki, analiza plików użytkownika itd.

Ale chyba najbardziej morderczą funkcją jest wbudowany keylogger który przechwytuje każdy wpisany znak przez użytkownika (pretekstem jest niby praca nad usprawnieniem klawiatur :lol: ).

No i teraz zastanawiam się czy Windows 10 będzie można wdrażać w administracji państwowej ?? Przecież tam się operuje na danych osobowych itd.

Albo w MON - np. dokumenty niejawne przygotowuje się zapewne również w zwykłych Wordzie na systemie Windows, w przypadki 10-tki, będzie ona mogła w zasadzie przesłać wpisany tekst do Microsoftu. Jedyne wyjście komputer nie podpięty do sieci, ale wątpię by takie były praktyki.

Tutaj ciekawy artykuł o telemetrii w Win 10.
http://www.dobreprogramy....dzic,65392.html

Jak dla mnie to oznacza jedno - w końcu Microsoft pomógł mi podjąć decyzję by przesiąść się na Linux'a (obecnie używam jedynie na serwerach), ale jak widać trzeba się także przesiąść na stacji roboczej również.
_________________
Serwis o jednostkach wojskowych WP - www.jednostki-wojskowe.pl

Art.32 Konstytucji RP - "Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne." - Nie dotyczy polityków i bogatych.

Jean Raspail - "Obóz świętych" - książka na czasie, pokazująca idiotyzm współczesnej Europy

Prawda jest nową mową nienawiści - George Orwell
Aby dowiedzieć się kto naprawdę Tobą rządzi, sprawdź po prostu, kogo nie wolno Ci krytykować. - Voltaire
 
 
focus 
Mod
Freedom for the region Silesia.



Pomógł: 65 razy
Wiek: 84
Dołączył: 03 Wrz 2005
Posty: 6445
Skąd: Getarnte Option von ...
Wysłany: Sob 15 Sie, 2015   

gathern napisał/a:
Albo w MON - np. dokumenty niejawne przygotowuje się zapewne również w zwykłych Wordzie na systemie Windows, w przypadki 10-tki, będzie ona mogła w zasadzie przesłać wpisany tekst do Microsoftu.


MON dopiero przeszedł na WIN 7, dlatego o czym mówimy ?. Po drugie wewnętrzna sieć MIL-WAN uniemożliwia migracji wiadomości, plików, tekstów, etc poprzez swoje serwery na www.pl .... ;) .

gathern napisał/a:
Jak dla mnie to oznacza jedno - w końcu Microsoft pomógł mi podjąć decyzję by przesiąść się na Linux'a


Od lipca jestem użytkownikiem Win 10 i co to zmienia dla zwykłego śmiertelnika ???, tyle samo co wcześniej jak użytkowałem Win 8. 1. Czysta propaganda
_________________


Ludzie :!: :!: :!: , nie udzielam porad ''prawnych'' za pośrednictwem
 
 
michqq 
Guru


Pomógł: 28 razy
Wiek: 48
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 11549
Skąd: -)
Wysłany: Nie 16 Sie, 2015   

focus napisał/a:
Od lipca jestem użytkownikiem Win 10 i co to zmienia dla zwykłego śmiertelnika ???,


Nie wiemy - I na tym to polega.
:gent:
_________________
Toast wódczany o postaci dialogu.
Zasłyszane na dniach.
:
- Ruskij wojennyj korabl?
- Do dna!
 
 
gathern 
10



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 18 Paź 2007
Posty: 8696
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: Nie 16 Sie, 2015   

focus - czy Ty zdajesz sobie sprawę co to jest keylogger ??

Ja takie narzędzie znam i jak dla mnie jest to mega świństwo że MS umieścił taki wytrych w SO !!

Co do tekstów że MON uniemożliwia "wyjście" plików i danych... sorry ale to idzie na poziomie protokołów, i z tego co czytam istnieje jedynie "wycięcie" tego na firewallu (bądź to sieci lub danego systemu), lepiej jest ciąć wg mnie na poziomie sieci, łatwiej to kontrolować.

Bo pisanie że to nie przejdzie czy coś to bajeczka, tak samo jak team viewer przechodzi wszelakie NATy, Firewall'e tak teraz działa MS.

Mają jeszcze jedną funkcję w nowym MS, tym razem można powiedzieć i dobrą (ale może też posłużyć do złego), mianowicie chodzi o wykorzystanie algorytmu wbudowanego w system, który skanuje cały system plików w poszukiwaniu plików graficznych i wykorzystując ten algorytm pozwala wyszukać wzorce (np. zdjęcia erotyczne itd.). To ma sens np. w zwalczaniu pedofilii. Ale może to być także potężna broń na wyszukiwanie innych rzeczy.
_________________
Serwis o jednostkach wojskowych WP - www.jednostki-wojskowe.pl

Art.32 Konstytucji RP - "Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne." - Nie dotyczy polityków i bogatych.

Jean Raspail - "Obóz świętych" - książka na czasie, pokazująca idiotyzm współczesnej Europy

Prawda jest nową mową nienawiści - George Orwell
Aby dowiedzieć się kto naprawdę Tobą rządzi, sprawdź po prostu, kogo nie wolno Ci krytykować. - Voltaire
 
 
thikim 
Guru


Pomógł: 53 razy
Dołączył: 26 Sty 2007
Posty: 13020
Skąd: Polska
Wysłany: Nie 16 Sie, 2015   

gathern, podaj jakieś źródła co do tego keyloggera.
I ponad to zwracam uwagę że nie same klawisze są istotne ale treści.
I po drugie focus nie rozwinął ale odcięcie danych w MON jest na poziomie niższym niż protokołów :) a nie wyższym jak piszesz :)
Podaj gathern źródła tych wszystkich rewelacji.
 
 
gathern 
10



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 18 Paź 2007
Posty: 8696
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: Nie 16 Sie, 2015   

Wystarczy spojrzeć w umowę EULA samego Windows 10. Niestety wklejam oryginalne brzmienie bo ono oddaje najlepiej cała sytuację, no i to są te najciekawsze fragmenty wg mnie.

Cytat:
“Microsoft collects information about you, your devices, applications and networks, and your use of those devices, applications and networks. Examples of data we collect include your name, email address, preferences and interests; browsing, search and file history; phone call and SMS data; device configuration and sensor data; and application usage.”

“We may collect information about your device and applications and use it for purposes such as determining or improving compatibility” and “use voice input features like speech-to-text, we may collect voice information and use it for purposes such as improving speech processing.”

If you open a file, we may collect information about the file, the application used to open the file, and how long it takes any use [of]it for purposes such as improving performance, or [if you]enter text, we may collect typed characters, we may collect typed characters and use them for purposes such as improving autocomplete and spell check features."


Oczywiście wszystko w imię ulepszania, bla bla bla...

Naprawdę polecam przeczytać artykuł, który podałem na początku, ale cały. Tam naprawdę ciekawe rzeczy wychodzą. Facet tylko zanalizował ruch sieciowy, zostawił sobie narzędzie do analizy ruchu na noc i sprawdził o czym "gada" sobie Win10 z centralą. No ciekawe rzeczy wyszły, i ruch był dosyć intensywny.

Wg mnie Win10 nie powinien być wdrażany w administracji publicznej lub służbach, bo to co zaimplementowano obecnie wykracza znacznie poza potrzeby systemów.

Poza tym naprawdę urzędy by zaoszczędziły miliony na licencjach gdyby w końcu przeszły na oprogramowanie Open Source. Nie rozumiem tego stresu przed Linuxem ?? Obecne dystrybucje jak Fedora , Mint i inne są całkiem niezłe, u mnie w firmie to ja w sumie jestem ostatnim weteranem na Windows 7 Pro, reszta chłopaków śmiga na Linux lub Mac OS. Ale ja już sobie Fedorę przygotowałem i niedługo się przesiadam na firmowym kompie na nią. Jedyne co blokuje przed pełną migracją to ten cholerny Office, i tutaj MS ma jedyną przewagę.

Niby edytor tekstu można łatwo wymienić na Libre Office lub Open Office, ale Excel się gryzie z tym otwartymi dystrybucjami.
_________________
Serwis o jednostkach wojskowych WP - www.jednostki-wojskowe.pl

Art.32 Konstytucji RP - "Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne." - Nie dotyczy polityków i bogatych.

Jean Raspail - "Obóz świętych" - książka na czasie, pokazująca idiotyzm współczesnej Europy

Prawda jest nową mową nienawiści - George Orwell
Aby dowiedzieć się kto naprawdę Tobą rządzi, sprawdź po prostu, kogo nie wolno Ci krytykować. - Voltaire
 
 
thikim 
Guru


Pomógł: 53 razy
Dołączył: 26 Sty 2007
Posty: 13020
Skąd: Polska
Wysłany: Nie 16 Sie, 2015   

Nie chcę Cię zniechęcać ale to zdaje robili się zawsze. Po prostu teraz to postanowili mocniej podkreślić.
I dotyczy to nie tylko Windowsa.
Z biegiem czasu Windowsy poprzednie stracą wsparcie. A to poważny powód do migracji. Nie do uniknięcia.
Więc jedyne rozsądne pytanie to kiedy.
A przez rok migracja jest za darmo.
Jak MON nie wykona migracji w tym czasie ale np. rok później to w mojej opinii powinni za to odpowiedzieć decydenci - bo to solidne marnowanie pieniędzy :)
 
 
gathern 
10



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 18 Paź 2007
Posty: 8696
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: Nie 16 Sie, 2015   

Jeśli chodzi o "otwarte" wersje Linuxa, to kod jest przeglądany przez tysiące osób piszących ten kod, więc tam szansa na backdory, keyloggery i inny syf jest praktycznie zerowa, społeczność by to wychwyciła w sekundę.

Natomiast MS Windows i Mac OS to tak , no inwigilacja pełną parą, tylko że teraz otwarcie o tym przyznali że podsłuchują Ci mikrofon (kto wie, może są w stanie określić priorytetowe "cele" i po prostu prowadzić i nagrywać nasłuch takich klientów), są w stanie kontrolować kamerkę, a więc nawet nagrywać co "obiekt" robi. To idzie trochę za daleko wg mnie.

Zresztą zauważ jak "nachalne" jest to zachęcanie do przejścia na MS Win 10 ;) Aż tacy dobrotliwi by ludzie przechodzili ?? To jest jak łowienie ryb - tak to widzę.
_________________
Serwis o jednostkach wojskowych WP - www.jednostki-wojskowe.pl

Art.32 Konstytucji RP - "Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne." - Nie dotyczy polityków i bogatych.

Jean Raspail - "Obóz świętych" - książka na czasie, pokazująca idiotyzm współczesnej Europy

Prawda jest nową mową nienawiści - George Orwell
Aby dowiedzieć się kto naprawdę Tobą rządzi, sprawdź po prostu, kogo nie wolno Ci krytykować. - Voltaire
 
 
klm 
7


Dołączył: 13 Wrz 2011
Posty: 2481
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: Nie 16 Sie, 2015   

thikim napisał/a:
A przez rok migracja jest za darmo.


Dla wszystkich, czy tylko dla klientów indywidualnych? Jeśli dla korporacyjnych, to pewnie należałoby to zrobić.

thikim napisał/a:
Jak MON nie wykona migracji w tym czasie ale np. rok później to w mojej opinii powinni za to odpowiedzieć decydenci - bo to solidne marnowanie pieniędzy


Do dziś część komputerów chodzi na Win XP, bo nie ma wystarczającej ilości licencji na Win7. Pytanie, czy migracja jest z każdego systemu czy tylko od Visty w górę?

Ale przy migracji pojawia się jeszcze jeden problem. Czy wszystkie systemu pójdą na nowym Windowsie. Z własnego doświadczenia wiem, że nie zawsze tak się dzieje.
_________________
Kontrola najwyższą formą zaufania
 
 
thikim 
Guru


Pomógł: 53 razy
Dołączył: 26 Sty 2007
Posty: 13020
Skąd: Polska
Wysłany: Nie 16 Sie, 2015   

Aktualizacja jest darmowa dla wszystkich ale z pewnymi wyjątkami:
- tylko do lipca 2016
- tylko gdy system nie pochodzi z zakupów grupowych dla firm
- tylko od 7 w górę.
Czyli część w MONie Windowsów można uaktualnić a część nie :)
Ogólnie można powiedzieć że internetowe i autonomiczne windowsy od 7 w górę powinny być bezwzględnie zaktualizowane inaczej można to rozpatrywać w kategoriach szkody.
Naturalnie, warto poczekać bo póki co aktualizacja nie zawsze wychodzi poprawnie.
Nie dotyczy to innych windowsów od 7 które zakupuje się grupowo i XP.
Cytat:
Zresztą zauważ jak "nachalne" jest to zachęcanie do przejścia na MS Win 10 ;) Aż tacy dobrotliwi by ludzie przechodzili ?? To jest jak łowienie ryb - tak to widzę.

Zachęcają przecież użytkowników Windowsów a nie Linuxa. W Windows mogą użytkownikowi w każdej chwili sprzedać dowolny program szpiegujący jakby chcieli poprzez Windows Update.
Więc nie ma powodów specjalnych do tego zachęcania o którym piszesz ani do łowienia ryb które są i tak w siatce.
Sprawa dla MS jest prosta. Chcą się pozbyć wielu platform. To jest dla nich tańsze, zajmować się jednym systemem a nie wieloma. Każda wersja Windowsa jaka funkcjonuje to oddzielny oddział który jest mu dedykowany.
 
 
corran 
9
pasożyt


Pomógł: 2 razy
Wiek: 39
Dołączył: 28 Maj 2005
Posty: 5037
Skąd: Wrocław
Wysłany: Wto 25 Sie, 2015   

Heh...

Od zawsze przy problemie system robił zrzut pamięci programu w którym znajdować się mogły wszystkie wymienione informacje (w skrócie jeśli zawiesił się word mógł być utworzony zrzut w którym znajdowały się dane dotyczące otwartego pliku).

W Windows 10 pojawia się również Cortana czyli odpowiednik Google Now i Siri, czyli coś co jest obecne w komórkach od dawna... istotą tej usługi jest to że interpretuje natrualny język, czyli w praktyce odpowiada na pytania. Oczywiście by na nie odpowiadać "słucha".

Wiadomo że w mętnej wodzie łatwiej jest ryby łowić, ale prosze nie ulegać świrom którzy nie rozumieją o czym piszą, bo usługi te można wyłączyć (Cortana w PL jest niedostępna więc nikt nas podsłuchiwac nie będzie).

[ Dodano: Wto 25 Sie, 2015 ]
klm napisał/a:
Dla wszystkich, czy tylko dla klientów indywidualnych? Jeśli dla korporacyjnych, to pewnie należałoby to zrobić.


Dla korporacyjnych NIE jest darmowa.
_________________
Fotorelacje z imprez wojskowych i zbrojeniowych
 
 
 
thikim 
Guru


Pomógł: 53 razy
Dołączył: 26 Sty 2007
Posty: 13020
Skąd: Polska
Wysłany: Sro 26 Sie, 2015   

Nie do końca. Tłumaczyłem już. Nie jest darmowa przy zakupach grupowych. Ale jak w firmie kupiłeś komputer z systemem Win7 to już przeważnie nie był zakup grupowy i uaktualnienie jest darmowe.
 
 
oskarm 
9



Dołączył: 07 Lut 2005
Posty: 4774
Skąd: 3miasto
Wysłany: Sro 09 Wrz, 2015   

Nie tylko Windows 10. Microsoft zintensyfikował gromadzenie danych użytkownika w systemach Windows 7 i 8. W linku aktualizacjach, które to umożliwiają i o sposobie się ich pozbycia:
http://zawszeczujni.blogs...romadzenie.html
_________________
One of the serious problems in planning the fight against American doctrine, is that the Americans do not read their manuals, nor do they feel any obligation to follow their doctrine...

"W Polsce są zazwyczaj dwa wyjścia z sytuacji: normalne i nadprzyrodzone. Normalne jest takie, że z nieba schodzą zastępy aniołów i robią za nas. A nadprzyrodzone - kiedy sami weźmiemy się do roboty." Tadeusz Konwicki

"Une guerre de religions, c'est quand deux peuples s'entretuent pour savoir qui a le meilleur ami imaginaire"
 
 
bolec71 
Banita


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 26 Mar 2006
Posty: 7022
Skąd: morze
Wysłany: Pią 11 Wrz, 2015   

Zainstalowałem i wpierd....o mi dane z programu 1password, dobrze, że mam na OS X, bo by mnie chyba szlag trafił. Kolejne dziadostwo w wykonaniu Microsoftu :zly3:
 
 
oskarm 
9



Dołączył: 07 Lut 2005
Posty: 4774
Skąd: 3miasto
Wysłany: Czw 05 Lis, 2015   

Microsoft potwierdza, ze nawet w przypadku wylaczenia w ustawieniach Windowsa 10 sledzenia, system i tak zbiera pewne dane.
http://tech.wp.pl/martyku...79&wid=17950033
_________________
One of the serious problems in planning the fight against American doctrine, is that the Americans do not read their manuals, nor do they feel any obligation to follow their doctrine...

"W Polsce są zazwyczaj dwa wyjścia z sytuacji: normalne i nadprzyrodzone. Normalne jest takie, że z nieba schodzą zastępy aniołów i robią za nas. A nadprzyrodzone - kiedy sami weźmiemy się do roboty." Tadeusz Konwicki

"Une guerre de religions, c'est quand deux peuples s'entretuent pour savoir qui a le meilleur ami imaginaire"
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group