Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Mapy MGRS
Opublikował Wiadomość
elczapo12 
1


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Sie 2018
Posty: 25
Skąd: tosiewzielo
Wysłany: Sro 26 Gru, 2018   Mapy MGRS

Witam,
Nie wiem czy temat w dobrym dziale, ale mam pytanie odnośnie map MGRS. Czy takowe mapy są traktowane jako dokument niejawny? Czy można skądś dostać mapy MGRS na dany obszar (np. określone pasmo gór) do celów "prywatnych" (trening w górach itp.).
Pytanie może dziwne, aczkolwiek nie wiem za bardzo komu je zadać.
Gdyby ktoś znał odpowiedź to byłbym niezmiernie wdzięczny.
Pozdrawiam
 
 
sargento 
5


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 04 Gru 2018
Posty: 547
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro 26 Gru, 2018   

Chodzi ci o "sztabówki"? One chyba już nie są niejawne.
_________________
---
Najniżsi podoficerowie są najdumniejsi
Georg Christoph Lichtenberg
 
 
elczapo12 
1


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Sie 2018
Posty: 25
Skąd: tosiewzielo
Wysłany: Sro 26 Gru, 2018   

Chodzi mi o jakiekolwiek mapy MGRS. Może powiem wprost - chodzi o trening do selekcji, dużo osób zaleca treningi z mapą w górach. Pytanie czy mapy takie nie są niejawne i jeżeli nie są to skąd można hmm "wytrzasnąć" takową :P
 
 
sargento 
5


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 04 Gru 2018
Posty: 547
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro 26 Gru, 2018   

Nie wiem, czy MGRS to to samo co sztabówki LWP, ale na popularnym portalu handlowym są do kupienia, cała Polska na płycie DVD.
Wkleiłbym ci przykładowy link, ale nie wiem czy można.
_________________
---
Najniżsi podoficerowie są najdumniejsi
Georg Christoph Lichtenberg
 
 
Przemek 
4



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 21 Sie 2009
Posty: 238
Skąd: WL
Wysłany: Czw 27 Gru, 2018   

Mapy są jawne. W czasach gdy mapy Google są dokładniejsze (w sensie więcej widać, np właściwości terenu) i bardziej aktualne nie ma co na siłę robić tajemnicy.
Natomiast że zdobyciem może być problem. Jakies zapotrzebowania, podpisy, oswiadczenia że zuzyto... Jeśli chcesz dowiedzieć się jak się czyta taka mapie (nie wiem czy jesteś w służbie czynnej i masz podstawy) gdzieś na necie krążą 'Tablice poglądowe do nauki tetenoznawdtwa'. Swoją drogą bardzo dobre wydawnictwo, aż jestem zdziwiony, że we wojsku coś takiego się udało zrobić.
 
 
Karakuliambro 
4



Wiek: 46
Dołączył: 19 Paź 2006
Posty: 159
Skąd: z daleka
Wysłany: Czw 27 Gru, 2018   

Jak napisał przedmówca, mapy są jawne, więc jeśli jesteś żołnierzem to nie powinno być problemu. Jeśli jednak jesteś cywilem to problemem jest copyright - mapy wojskowe nie są w sprzedaży, zaś rynek cywilny sporadycznie produkuje typowe mapy topograficzne. Możesz jednak poszukać map wydawanych na początku lat 2000 przez Urzędy Marszałkowskie - nie będą one najaktualniejsze, jednak w przypadku treningów w dużych kompleksach leśnych lub górach poza terenami zabudowanymi nie jest to aż taki istotny problem, gdyż w tym przypadku sytuacja topograficzna nie dezaktualizuje się szybko.
 
 
Gecko 
Vice Admin
Sceptycznie wyrachowany optymista



Pomógł: 43 razy
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 4640
Skąd: Z innej bajki
Wysłany: Sob 29 Gru, 2018   

Karakuliambro napisał/a:
Jak napisał przedmówca, mapy są jawne, więc jeśli jesteś żołnierzem to nie powinno być problemu. Jeśli jednak jesteś cywilem to problemem jest copyright - mapy wojskowe nie są w sprzedaży, zaś rynek cywilny sporadycznie produkuje typowe mapy topograficzne.

A łyżka na to niemożliwe. WP "sprzedaje licencje" i na cywilnym rynku jest moc producentów. Arkusz mapy z UTM wg osnowy WGS-84 1:50 000 kosztuje w granicach 25 zł.

Wystarczy w google wpisać "mapa UTM sklep" i w ciągu 48h od przelewu masz mapę w domu. Musisz tylko wiedzieć godła jakie obejmują interesujący Cię teren. Od kilku lat w cywilnych księgarniach kupuję takie mapy bez żadnego problemu.
Pozdrawiam
_________________
Proszę nie naciskać na likwidację agentury. W każdej szanującej się rodzinie powinno być jakieś zwierzątko. Świat jest wtedy weselszy.
 
 
tyracze
6


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 16 Mar 2005
Posty: 1243
Wysłany: Sob 29 Gru, 2018   

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.zahidcataltas.mgrsharita&hl=pl

Zobacz to
 
 
artur7314 
4


Pomógł: 2 razy
Wiek: 50
Dołączył: 19 Lut 2008
Posty: 210
Skąd: mazowsze
Wysłany: Nie 30 Gru, 2018   

sargento napisał/a:
Nie wiem, czy MGRS to to samo co sztabówki LWP, ale na popularnym portalu handlowym są do kupienia, cała Polska na płycie DVD.
Wkleiłbym ci przykładowy link, ale nie wiem czy można.




To poproszę link do tego popularnego portalu :czytanie:
 
 
philiprvn 
5



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 13 Mar 2010
Posty: 508
Skąd: Wybrzeże
Wysłany: Sro 02 Sty, 2019   

Mapa topograficzna 1:50 000. Układ UTM
 
 
Riczard 
6
Riczard



Pomógł: 7 razy
Dołączył: 04 Wrz 2011
Posty: 1813
Skąd: JW ****
Wysłany: Sob 05 Sty, 2019   

Karakuliambro napisał/a:
więc jeśli jesteś żołnierzem to nie powinno być problemu


Taaa...


Przemek napisał/a:
Jakies zapotrzebowania, podpisy, oswiadczenia że zuzyto...


No właśnie. Sam muszę się w takowe zaopatrzyć i wydrukować w dużym formacie, bo już mnie denerwuje chodzenie od Annasza do Kajfasza, proszenie się, rejestrowanie i pieczątkowanie w kancelarii jawnej :x Problemy, jakbym co najmniej chciał pobrać plany JW 3042 ;)
_________________
U-3®
WSZYSCY POLACY TO JEDNA RODZINA!
:polska:
 
 
Vuk 
1


Dołączył: 06 Paź 2018
Posty: 10
Skąd: Radom
Wysłany: Sob 05 Sty, 2019   

Chodzi Ci o dokładną mapę, czy o siatkę MGRS?

Dobrej jakości mapy turystyczne do nauki podstaw terenoznastwa nie będą gorsze od tych wojskowych.

A siatka MGRS też nie jest tajna - wręcz przeciwnie - jest ogólnodostępna. Możesz znaleźć w necie strony które ją przeliczają, możesz znaleźć apki na telefon które podają Ci w niej twoją aktualną pozycję...

Przy odrobinie talentu możesz ściągnąć np. z geoportalu mapę całkiem fajnej jakości w wybranej skali i dorobić samodzielnie siatkę MGRS w dowolnym programie graficznym.
 
 
thikim 
Guru


Pomógł: 53 razy
Dołączył: 26 Sty 2007
Posty: 13020
Skąd: Polska
Wysłany: Sob 05 Sty, 2019   

Trochę nie na temat ale są też dostępne mapy 1:10 000 w Urzędach kartografii i geodezji.
Do nauki marszów zbyt dokładne bo wszystko podane na tacy a po drugie za mały obszar - dużo map by trzeba wziąć.
Ale jak kogoś interesuje dokładna mapa okolicy to są najlepsze.
_________________
"Robotnicza myśl socjalistyczna jest nam bliska" - premier polskiego rządu rok 2019.
"W skrytości ducha byłem socjaldemokratą" - inny premier polskiego rządu.
 
 
Watelumajorze
[Usunięty]

Wysłany: Pon 07 Sty, 2019   

mapy 1:10 k albo 1:25k z rastrów geoportalowych na garmina w formacie jnx. Niestety wszystko bardzo stary surowiec.
Albo ściągamy sobie aplikację geoportal na fona i heja... Warunek: musi być zasięg netu komórkowego. Korzystałem w Bieszczadach. Potrafiło przyzwoicie działać. Wady: zasięg sieci, zalety: można łazić po cieniowanym lidarze albo ortofoto.
 
 
sargento 
5


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 04 Gru 2018
Posty: 547
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon 07 Sty, 2019   

Riczard napisał/a:
wydrukować w dużym formacie

Drukarka wielkoformatowa (zwana przez niektórych ploterem) w jednostce to dobra rzecz.
_________________
---
Najniżsi podoficerowie są najdumniejsi
Georg Christoph Lichtenberg
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group