Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Dni wolne za służby
Opublikował Wiadomość
zajac37 
1


Dołączył: 04 Kwi 2019
Posty: 7
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 04 Kwi, 2019   Dni wolne za służby

Witam, jeśli temat był już wałkowany to z góry przepraszam.

Poszukuje odpowiedzi na nurtujące mnie pytania odnośnie wolnych dni do wykorzystania za służby w weekendy jak i święta.

1. Czy jest jakiś dokument prawny gdzie mogę o tym poczytać ?
2. Czy dowódca drużyny dysponuje moimi dniami wolnymi ? tzn. czy on decyduje kiedy dać mi wolne, bez jakiejkolwiek mojej sugestii.

Liczę na waszą pomoc, dzięki.

Pozdrawiam
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15938
Skąd: POLSKA
Wysłany: Czw 04 Kwi, 2019   

Cytat:
Witam, jeśli temat był już wałkowany to z góry przepraszam.
Był już wałkowany tysiące razy.
zajac37 napisał/a:
1. Czy jest jakiś dokument prawny gdzie mogę o tym poczytać ?
Tak.
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 26 czerwca 2008 r. w sprawie czasu służby żołnierzy zawodowych. (Dz.U.08.122.786)
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
zajac37 
1


Dołączył: 04 Kwi 2019
Posty: 7
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 11 Lip, 2019   

Po przeczytaniu rozporządzenia dalej mam wątpliwości, otóż określono w nim w jakim terminie powinienem odebrać dzień wolny, ale dalej nie wiem czy mój przełożony, może narzucić mi konkretny dzień jako dzień wolny.
 
 
thikim 
Guru


Pomógł: 53 razy
Dołączył: 26 Sty 2007
Posty: 13020
Skąd: Polska
Wysłany: Czw 11 Lip, 2019   

Tak naprawdę za dni wolne odpowiada Dowódca Jednostki.
Tak jak rozkazem Dowódca kieruje Cię do pracy poza godzinami służbowymi, tak samo rozkazem udziela Ci dni wolnych.
Ale z wielu powodów praktycznie to Ty podajesz kiedy chcesz wolne. I tak bardzo się to przyjęło że Dowódcy już nawet nie wiedzą za co odpowiadają i co mogą.
A Twój przełożony jest w to o tyle zamieszany że: punkt do rozkazu przechodzi przez niego i jego dowódca ściga zazwyczaj za Twoje dni wolne.
Z tym że ma to taką samą podstawę jak i większości innych rzeczy w wojsku. Żadną.
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15938
Skąd: POLSKA
Wysłany: Czw 11 Lip, 2019   

zajac37, to, że Ci nie narzuci kiedy masz brać wolne, nie znaczy że nie określi kiedy nie możesz wziąć wolnego. Więc na jedno wychodzi.
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
zajac37 
1


Dołączył: 04 Kwi 2019
Posty: 7
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 11 Lip, 2019   

thikim bardzo dziękuję za odpowiedź.

-=Alex=- dla mnie to bardzo korzystna sytuacja. Z racji tego, że nie może mi tego odwlekać w nieskończoność. W całej ten sytuacji chodzi o to, że moje dni są wyzerowywane niemalże natychmiast, a niektórzy mają ich ponad dwadzieścia i wykorzystują je w momencie gdy ich naprawdę potrzebuję. Tak na prawdę, chodzi mi o sprawiedliwość i równe traktowanie. Nic więcej.

Dzięki chłopaki za pomoc !
 
 
Furman 
2


Wiek: 41
Dołączył: 02 Cze 2016
Posty: 50
Skąd: z cywila
Wysłany: Sro 29 Kwi, 2020   

Przeniosłem się do nowej jednostki. Do mojego rozliczenia kadrowego dołączono wyciąg z dniami wolnymi za służby w dni wolne od pracy i nadgodzinami za służbę w ponadnormatywny czasie pracy. Dopisano na tym kwicie (zgodnie z prawdą), że żołnierz nie wykorzystał tych dni wolnych z przyczyn służbowych.
W nowej JW powiedziano mi że z 21 dni oddadzą mi tylko 9 dni, bo dni za służby i nadgodziny ulegają przedawnieniu po 8 miesiącach.
Dodatkowo teraz liczba moich dni dalej topnieje bo znów z przyczyn służbowych w nowej JW nie mogę szybko wykorzystać zaległych dni wolnych, które znów się przedawniają.
Jaka jest teoria i praktyka w Waszych JW?

Cytat:
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 26 czerwca 2008 r.
w sprawie czasu służby żołnierzy zawodowych
(Dz.U.08.122.786)
...
2. Udzielenie czasu wolnego, o którym mowa w ust. 1, powinno nastąpić w najbliższym tygodniu, nie
później jednak niż w ciągu czteromiesięcznego okresu rozliczeniowego.
3. Żołnierzowi, który w czteromiesięcznym okresie rozliczeniowym z uzasadnionych względów
służbowych lub osobistych nie wykorzystał przysługującego mu czasu wolnego w wymiarze, o którym
mowa w ust. 1, udziela się czasu wolnego w tym samym wymiarze nie później niż w następnym okresie
rozliczeniowym.

Tyle mówi ustawa. Nic w niej nie ma, co jeśli przyczyn służbowych JW i jej dowódca nie wywiąże się w ośmiu miesiącach oddać dni wolne.
 
 
bibiak73 
1
nic


Wiek: 57
Dołączył: 19 Lis 2010
Posty: 6
Skąd: gdynia
Wysłany: Pią 29 Maj, 2020   

nigdzie nie ma zapisu ze dni wolne przepadają
 
 
thikim 
Guru


Pomógł: 53 razy
Dołączył: 26 Sty 2007
Posty: 13020
Skąd: Polska
Wysłany: Pią 29 Maj, 2020   

Furman - jeśli Dowódca odpowiada za udzielenie Ci dni wolnych to jak możesz być stratny Ty?
Dni wolne nie przepadają ale nie można ich też wykorzystać :) bo minister nie przewidział takiej sytuacji - nie wiadomo czemu.
Ogólnie wygląda to tak: w ciągu 8 miesięcy musisz mieć oddane dni wolne.
W Twoim przypadku do tego nie doszło i w zasadzie nie ma wyjścia na podstawie konkretnych przepisów.
Jedyne wyjście w takiej sytuacji to sprawa sądowa. Tylko kto by się z koniem sądził.
No i jeśli te 8 miesięcy minęło w poprzedniej jednostce to odpowiedzialny jest dowódca tamtej jednostki. W sumie jego to możesz w miarę bezpiecznie skarżyć.
Jeśli dojdzie do sprawy sądowej to sąd może zrobić dwie rzeczy:
1. Zasądzić rekompensatę.
2. Zasądzić dni wolne.
Wyrok sądu byłby podstawą do oddania Ci dni wolnych bo dziwne byłoby gdyby miał zapłacić za nie swoje zaniedbania.
Ale wyroki mogą być oczywiście różne.
Tylko jest jedno ale:
jeśli dni przepadły Ci w poprzedniej jednostce to dowódca poprzedniej jednostki nie jest władny Ci udzielić obecnie wolnego. Więc w tym wypadku powinien zapłacić.
Jeśli dni przepadły Ci w obecnej jednostce to oczywiście dowódca wykonując wyrok sądu może Ci nawet udzielić dni wolnych. I taki też powinien być wyrok sądu bo dziwne byłoby gdyby miał płacić za nie swoje zaniedbania.
_________________
"Robotnicza myśl socjalistyczna jest nam bliska" - premier polskiego rządu rok 2019.
"W skrytości ducha byłem socjaldemokratą" - inny premier polskiego rządu.
 
 
manfred 
Guru



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 18 Sie 2007
Posty: 12831
Skąd: Jelenia Gora
Wysłany: Pią 29 Maj, 2020   

To nie tak. Dni wolne nie przepadają w trakcie służby. Można je również wykorzystywać po upływie 8 mies. To jest tylko przepis instrukcyjny, mający mobilizować d-ców. To że powszechna praktyka jest inna to też co innego. To tak jak sędzia nie napisze uzasadnienia w terminie, to nie znaczy, że nie może go napisać później.
Natomiast ich udzielani czy nie udzielanie jest sprawą z zakresu stosunków służbowych, nie podlegającą zaskarżeniu do sądu administracyjnego ani cywilnego. Były takie sprawy w SG o wypłatę ekwiwalentu pień. za niewykorzystane dni po zwolnieniu ze służby, ale wszystkie kończyły się odrzuceniem skargi.
_________________
Jedyny użytkownik Forum, który dostał 6 ostrzeżeń na raz.
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pią 29 Maj, 2020   

Zgadzam się z manfred-em. Kiedy odkłada na bok swoje zacietrzewienie polityczne, to nawet mądrze mówi. Spóbuję tylko rozwinąć jego wypowiedź.

Otóż trzeba pamiętać, że wolne za ponadnormatywny czas służby gwarantuje żołnierzowi ustawa, a konkretnie jej art. 60 ust. 2. Według tego przepisu: W zamian za czas służby przekraczający czterdzieści godzin służby w tygodniu, żołnierzowi zawodowemu przysługuje czas wolny od służby w takim samym wymiarze. Przysługuje i już! Natomiast rozporządzenie to tylko akt wykonawczy, więc nie może odbierać tego, co daje ustawa. Dlatego § 8 rozporządzenia MON w sprawie czasu służby żołnierzy zawodowych należy interpretować w zgodzie z ustawą. Zatem wolne powinno być wykorzystane w terminie określonym w rozporządzeniu, ale niewykorzystanie w tym terminie nie oznacza, że prawo do tego wolnego ulega przedawnieniu, ono istnieje nadal i powinno być jak najszybciej zrealizowane.
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15938
Skąd: POLSKA
Wysłany: Sob 30 Maj, 2020   

zajac37 napisał/a:
...nie wiem czy mój przełożony, może narzucić mi konkretny dzień jako dzień wolny.
Cytat:
§ 11. 1. Terminy wykorzystania czasu wolnego w zamian za wykonywanie zadań służbowych w przypadkach, o których mowa w § 8 ust. 2 i 3, § 9 ust. 2 i 3 oraz § 10 ust. 3, dowódca jednostki wojskowej lub osoba upoważniona przez tego dowódcę określa w swoim rozkazie lub decyzji, uwzględniając potrzeby służbowe lub uzasadnione potrzeby żołnierza.


manfred napisał/a:
Były takie sprawy w SG o wypłatę ekwiwalentu pień. za niewykorzystane dni po zwolnieniu ze służby, ale wszystkie kończyły się odrzuceniem skargi.
Był takie sprawy i żołnierzy. Także nic nie wskórali.
Np. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 6 listopada 2012 r. II SA/Po 624/12
https://sip.lex.pl/orzeczenia-i-pisma-urzedowe/orzeczenia-sadow/ii-sa-po-624-12-charakter-prawny-stosunku-sluzbowego-521334892
Cytat:
Powyższe przepisy (ustawa, rozporządzenie) nie przewidują możliwości rekompensowania ponadnormatywnego czasu służby dodatkowym wynagrodzeniem. Nie ma również podstaw do przyjęcia, iż taka zamiana dopuszczalna jest przy zwalnianiu żołnierza ze służby w sytuacji, gdy do daty zwolnienia, za ponadnormatywny czas służby nie udzielono mu czasu wolnego. Takiej możliwości nie przewidują przepisy regulujące wypłatę należności przy zwalnianiu ze służby.


No i wyrok SN z dnia 7 IV 2009 r., PK 221/08, Lex 653425.
Cytat:
Sąd Najwyższy wskazał też w powyższym wyroku, że w utrwalonej judykaturze Sądu Najwyższego oraz Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości przyjmuje się, iż regulacje określające prawo do czasu wolnego, przysługującego w zamian za ponadnormatywny czas pracy lub służby, mają na celu i realizują przede wszystkim podstawowe prawo do ochrony zdrowia oraz bezpieczeństwa i higieny pracy pracowników bądź służby funkcjonariuszy służb mundurowych. Oznacza to, że nieusprawiedliwione są oczekiwania zmierzające do osiągnięcia innych celów, w tym względy ekonomiczne, które nie mogą i nie powinny zastępować ani rekompensować finansowo obowiązku udzielania równoważnego czasu wolnego w zamian za czas pełnienia ponadnormatywnej służby. W szczególności przyjmuje się, że w zamian za ponadnormatywny czas pracy lub służby powinien być udzielony równoważny wolny czas odpoczynku, a w razie jego niewykorzystania nie przysługują żadne inne rekompensaty finansowe (materialne) niż określone wyraźnymi przepisami prawa. W ocenie Sądu Najwyższego, brak w ustawie pragmatycznej wyraźnego przepisu prawa uprawniającego do uzyskania rekompensaty pieniężnej za czas wolny od służby w zamian za czas pełnienia ponadnormatywnej służby, który powinien być wykorzystany najpóźniej do dnia zwolnienia ze służby, wyklucza możliwość dochodzenia roszczeń majątkowych o świadczenia pieniężne, które nie wynikają expressis verbis ze stosunku służby.


Mimo powyższego, nadal aktualne jest pytanie, w jaki sposób odzyskać/uzyskać dni wolne (przykład Furman-a) ?
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
manfred 
Guru



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 18 Sie 2007
Posty: 12831
Skąd: Jelenia Gora
Wysłany: Sob 30 Maj, 2020   

Jest to sprawa służbowa, więc jeżeli napiszesz wniosek, powinien zostać rozpatrzony zasadniczo w ciągu 2 tyg. Pozytywnie albo negatywnie. Ostatecznie można się skarżyć do wyższych przełożonych albo zawiadomić o popełnieniu przestępstwa :cool:
W końcu ktoś tak zrobi i zaczną oddawać.
_________________
Jedyny użytkownik Forum, który dostał 6 ostrzeżeń na raz.
 
 
szullas 
2


Dołączył: 28 Sty 2020
Posty: 73
Skąd: RP
Wysłany: Czw 27 Kwi, 2023   

Witam. Mam pytanie. Wypisałem Sobie dwa dni wolnego za służby. D-ca kompanii ściąga mnie do pracy bo nie ma ludzi do roboty. Czy mam jakieś argumenty prawne lub cokolwiek innego oprócz l4 abym w końcu wykorzystał te dni wolne czy poprostu życie. Pozdrawiam.
 
 
Patryk1992 
1


Dołączył: 18 Sty 2023
Posty: 41
Skąd: Zachodniopomorskie
Wysłany: Wto 02 Maj, 2023   

Niestety w tej instytucji to "życie" sam miałem dwa takie przypadki że byłem ściągany z wolnego do jednostki (chyba jako jedyny z kompani) , w pierwszym grzecznie wróciłem do pracy natomiast przy drugiej takiej akcji rzuciłem L4 i już nie ściągają mnie z wolnego..
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group