Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Apel do ofic. dyż 12BZ
Opublikował Wiadomość
ryba emeryt 
1


Wiek: 52
Dołączył: 17 Lut 2010
Posty: 16
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pon 29 Kwi, 2019   Apel do ofic. dyż 12BZ

Apeluje do Panów i Pań pełniących służbę oficera dyż. o zapoznanie się z Decyzją MON NR 309/2012 przed służbą i zaprzestania traktowania wartowników OWC, będących cywilami jak szer. i wymuszania na nas zachowania i postepowania zgodnie Regulaminem Ogólnym Sił Zbrojnych. Jesteśmy cywilnymi pracownikami MON, my pracujemy nie służymy i tak proszę nas traktować. Proszę pokazać mi w regulaminie OWC, że wartownik ma być ogolony. Proszę pokazać mi przepisy mundurowe dla OWC ? My nie mamy na sobie mundurów tylko ubranie robocze!!! Wykazujecie się często nadgorliwością i nadinterpretacją przepisów. Warta OWC jest wartą cywilną a nie wojskową. Nas obowiązuje Kodeks Pracy, Regulamin OWC i odpowiednie instrukcje dla warty. Przełożonym warty OWC pełniącej służbę w 12 BZ jest Komendant OWC i dowódca 15WOG nie 12BZ.!!! Ofic. dyż zgodnie decyzją MON nr 309 pkt 18 jest przełożonym ale jego rola ogranicza się do nadzoru pełnienia służby przez wartę !!! Od stawiania i wymyślania zadań warta ma własnych przełożonych. Od udzielania instruktaży dla d-cy wart i wartowników jest Komendant OWC bo za to mu płacą. Od Przyjmowania meldunków o przekazaniu służby jest komendant OWC pkt 82 a nie ofic. dyż. To że wy macie zapis o meldowaniu oficerowi nie znaczy że my mamy to robić, chyba że macie większe kompetencję niż MON i prawo do zmiany decyzji ministra. Jest XXI wiek i nie trzeba ciągnąć ludzi przez całą JW przecież są tel. i to bezpośrednie!!! Od kiedy w odprawie służb uczestniczą cywile? Fakt należymy do służb 12BZ ale Regulamin Ogólny pkt 270 wyraźnie mówi dla kogo jest odprawa. Dla żołnierzy!!! Ja już od godziny pracuje i jestem po instruktażu dla wart. Od kiedy to ofic. dyż ma prawo zmienić decyzje MON i wywoływać wartę , pełniącą służbę, uzbrojoną w amunicję bojową pod broń bo sobie wymyślił " Trening" dla warty? Czy chcecie stanąć przed obliczem prokuratora jeśli dojdzie do przypadkowego użycia broni lub zagubienia amunicji za swoją decyzje? Od kiedy to " trening" jest stanem zagrożenia? Proszę Sobie przeczytać pkt 94 i jego odpowiednik pkt 397 Regulaminu Ogólnego. Z przykrością stwierdzam że wychodzi brak umiejętności i doświadczenia wartowniczego wśród kadry po zlikwidowaniu WSO i SCH .
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13516
Skąd: ---
Wysłany: Wto 30 Kwi, 2019   

Czyżby coś się zmieniło w wojsku?
Cytat:
Ofic. dyż zgodnie decyzją MON nr 309 pkt 18 jest przełożonym ale jego rola ogranicza się do nadzoru pełnienia służby przez wartę !!! Od stawiania i wymyślania zadań warta ma własnych przełożonych.

Bzdura.
Za czas nieobecności dowódcy Oficer dyżurny jest przełożonym wszystkich. Czy Ci się to podoba czy nie. I ma prawo wydawania rozkazów/poleceń.
Jak by mi się jakiś wartownik OWC przeciwstawił to wiedziałbym co zrobić. Odebrałbym mu broń i go posadził. Oraz powiadomił prokuratora.

Poza tym OWC to nie jest państwo w państwie. Zatrudnia was JW i podlegacie służbom JW.

Inną kwestią jest to czy jakiemuś OD się nudzi i wymyśla głupoty. Gdyby coś takiego mi się trafiło jako Oficerowi Inspekcyjnemu Garnizonu to temu OD odebrałbym broń i go posadził. I też powiadomił prokuratora.
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15952
Skąd: POLSKA
Wysłany: Wto 30 Kwi, 2019   

i napisał/a:
Za czas nieobecności dowódcy Oficer dyżurny jest przełożonym wszystkich. Czy Ci się to podoba czy nie. I ma prawo wydawania rozkazów/poleceń.
Przecież ryba emeryt, napisał, że jest przełożonym.
A co do wydawania rozkazów i poleceń to tylko w zakresie wynikającym z planu ochrony jednostki (kompleksu, obiektu), instrukcji dowódcy warty.
Cytat:
210. (...) Dowódcy wart z OWC i SUFO wykonują polecenia oficera dyżurnego w zakresie wynikającym z planu ochrony jednostki (kompleksu, obiektu), instrukcji dowódcy warty lub instrukcji ochrony SUFO.

i analogicznie z drugiej decyzji
Cytat:
18.Przełożonymi warty pełniącej służbę ochronną są: komendant oddziału wart cywilnych, dowódca jednostki wojskowej, w etacie której występuje OWC oraz oficer dyżurny jednostki wojskowej (kompleksu). Oficer dyżurny jednostki wojskowej (kompleksu) nadzoruje pełnienie służby sprawowanej przez wartę OWC. W przypadku ochrony obiektów (kompleksów) poza macierzystą jednostką wojskową, dowódca warty wykonuje polecenia oficera dyżurnego tego obiektu (kompleksu), w zakresie wynikającym z instrukcji dowódcy warty i wyciągu z planu ochrony obiektu oraz osiągania gotowości do podjęcia działań i stanów kryzysowych.
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
Wojciech Łabuć 
6
Leperchaun


Pomógł: 3 razy
Wiek: 48
Dołączył: 11 Sie 2015
Posty: 1699
Skąd: Kraina Deszczowców
Wysłany: Wto 30 Kwi, 2019   

I OD owszem ma prawo do tego jednak zgodnie z punktem 210 regulaminu:

Cytat:
(...) Dowódcy wart z OWC i SUFO wykonują polecenia oficera dyżurnego w zakresie wynikającym z planu ochrony jednostki (kompleksu, obiektu), instrukcji dowódcy warty lub instrukcji ochrony SUFO.


Oraz pkt 213:

Cytat:
(...)Odpowiada także za nadzorowanie służby sprawowanej przez OWC i SUFO.


W regulaminie jest też wyraźne rozróżnienie na służbę wartowniczą sprawowaną przez żołnierzy i przez OWC/SUFO. Dlatego też I OD nie ma żadnej władzy nad tym, czy ktoś z OWC jest ogolony bo to nie jego sprawa. Czy nie ma prawa wymagać określonego w RO umundurowania. Regulamin dotyczy żołnierzy. Panowie (nie wiem czy są tam panie :D ) z OWC nie są żołnierzami. OD ma prawo wydawać rozkazy i polecenia ale regulamin w wypadku wart z OWC i SUFO ogranicza to do tego, co jest w zakresie określonym w odpowiednich dokumentach a nie na zasadzie tego co dotyczy żołnierzy w ramach Regulaminu Ogólnego Sił Zbrojnych RP.

Zgodnie z tym co podał Ryba Emeryt czyli MON Nr. 302/2012 OD nie może nawet samodzielnie skontrolować warty OWC tylko musi to robić z dowódcą warty. Zgodnie z tym samym aktem prawnym OD również nie jest osobą mającą udzielać instruktażu dla wart OWC.

http://www.dz.urz.mon.gov...dec._Nr_309.pdf

A ciąganie kogoś z warty przez całą jednostkę bo OD się nudzi chyba ma odwrotny od zamierzonego w planie ochrony jednostki skutek?
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15952
Skąd: POLSKA
Wysłany: Wto 30 Kwi, 2019   

Wojciech Łabuć napisał/a:
MON Nr. 302/2012
309/2012 :gent:

ryba emeryt, a może ten apel do osoby, która odpowiada za służbę oficera dyżurnego ? Np. szefa sztabu.
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
ryba emeryt 
1


Wiek: 52
Dołączył: 17 Lut 2010
Posty: 16
Skąd: Szczecin
Wysłany: Wto 30 Kwi, 2019   

i napisał/a:
Bzdura.

Za czas nieobecności dowódcy Oficer dyżurny jest przełożonym wszystkich. Czy Ci się to podoba czy nie. I ma prawo wydawania rozkazów/poleceń.

Jak by mi się jakiś wartownik OWC przeciwstawił to wiedziałbym co zrobić. Odebrałbym mu broń i go posadził. Oraz powiadomił prokuratora.

Tu właśnie wychodzi wojskowe spostrzeganie świata. Jak już chyba wiesz to warta wykonuje te polecenia i zadania, które są określone w planie ochrony i instrukcji d-cy warty. Nie wykonuje poleceń i zadań niezgodnych z przepisami i instrukcjami. Cywile nie pracują na rozkaz, bo oficer tak chce, bo ja tu rozkazuje, bo ja tu jestem dowódcą. Brzmi znajomo?
Ja też bym na Ciebie powiadomił prokuratora o przekroczenie uprawnień służbowych. Czas już się przyzwyczajać do innego systemu kierowania ludźmi w cywilu bo wiecznie nie będziesz służył!!! Alex i Wojciech mile mnie zaskoczyliście znajomością specyfiki pracy OWC.
Czy jest to apel do szefa sztabu? Częściowo tak. Bo kto jak nie udzielający instruktażu, nie widząc różnicy między cywilami a żołnierzami " napuszcza" na nas oficerów? Kto wymyśla te wszystkie " dobre pomysły" i nakazuje je egzekwować? Najświeższy przykład to zadanie śledzenia przez LCN patroli warty zamiast obserwować obiekty i teren JW o czym nie ma mowy w instrukcji LCN. Dochodzi do absurdu i pilnujący pilnują pilnujących!!! Nie ja wymyśliłem wartę OWC i jej regulamin ale jak jest to trzymajcie się jego zapisów. Życzę więcej zdrowego rozsądku na służbie a mniej "klapek" regulaminów na oczach
 
 
Grześ102 
4



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 03 Wrz 2018
Posty: 172
Skąd: wielkopolska
Wysłany: Wto 30 Kwi, 2019   

Moim skromnym zdaniem, wszystko co cywilne z jednostek usunąć i po problemie, wybaczcie jeśli kogoś urazilem ale takie mam zdanie. :gent:
 
 
ryba emeryt 
1


Wiek: 52
Dołączył: 17 Lut 2010
Posty: 16
Skąd: Szczecin
Wysłany: Wto 30 Kwi, 2019   

Grześ zmienisz zdanie jak zaczniesz na wartę chodzić. Zacznie się bicie piany. Instruktarze 40 min przed służbą, pytania, ćwiczenia. Potem 30 min stresu na instruktażu u szefa sztabu i odpowiedzi na pytania typu" ku..s". Potem znów około 4o min. bicia piany na odprawie, pytania, trzepanie dokumentacji itp. Na służbie, oczy wokół głowy bo nie wiadomo do czego się przyczepią. Ten nie tak idzie, tamten nie tak broń trzyma, czemu on stoi a nie chodzi a ogólnie to brzydko wygląda. Cieszcie się, że nie pełnicie wart. W 12BZ pozbyli się SUFO na BP i teraz chłopcy" płaczą".

[ Dodano: Wto 30 Kwi, 2019 ]
Zapomniałbym o najważniejszym. O kontrolach porządków na wartowni i moim ulubionym pytaniu "Czemu tu jest taki syf?"
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13516
Skąd: ---
Wysłany: Wto 30 Kwi, 2019   

ryba emeryt napisał/a:
Cywile nie pracują na rozkaz, bo oficer tak chce, bo ja tu rozkazuje, bo ja tu jestem dowódcą. Brzmi znajomo?

I tu się mylisz. Masz obowiązek wykonywać rozkazy służby dyżurnej. Czy to Ci się podoba czy nie.
Jeśli Ci się to nie podoba - to zwolnij się z OWC.
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
ryba emeryt 
1


Wiek: 52
Dołączył: 17 Lut 2010
Posty: 16
Skąd: Szczecin
Wysłany: Wto 30 Kwi, 2019   

i napisał/a:
I tu się mylisz. Masz obowiązek wykonywać rozkazy służby dyżurnej. Czy to Ci się podoba czy nie.

Jeśli Ci się to nie podoba - to zwolnij się z OWC.
Człowieku skąd Ty się zerwałeś. Zatrzymałeś się etapie Ukladu Warszawskiego.Cywil ma wykonywać rozkazy HE HE . Co mi zrobisz jak go nie wykonam? Czekam na odpowiedź. Wyczuwam zaawansowaną trepozę, czyli brak rozróżnienia u Ciebie rzeczywistości cywilnej od wojskowej. Powracając do Twojej wcześniejszej wypowiedzi to przy próbie odebrania mi broni przez Ciebie( ofic,dyż) wpierw dostałbyś kulkę zgodnie art. 45 Ustawy o ŚPiBP. Może tylko D-ca warty. Prokurator też by popatrzył na Ciebie jak na idiotę na jakiej podstawie przyprowadzasz mu kwalifikowanego pracownika ochrony pracującego na stanowisku wartownik. Bo Ciebie nie słucha, Twoich rozkazów? Czekam na podstawę prawną Twojej decyzji!! Zwolnię się jak ostatni z Was zrozumie, że cywil to nie żołnierz i nie wykonuje rozkazów!!! Stworzyliście przepisy (MON) to ich przestrzegajcie a nie uprawiajcie " twórczości własnej" Żebyś zrozumiał różnicę napiszę jak krowie na rowie. Służą to żołnierze i funkcjonariusze. Ja pracuje!!!
 
 
Wojciech Łabuć 
6
Leperchaun


Pomógł: 3 razy
Wiek: 48
Dołączył: 11 Sie 2015
Posty: 1699
Skąd: Kraina Deszczowców
Wysłany: Wto 30 Kwi, 2019   

I masz podane prawne umocowanie tego co OD może a czego nie może. Trolujesz czy udajesz osobę nie potrafiącą przeczytać czegoś ze zrozumieniem? Nie ważne co Tobie się wydaje czy jak to było za Twoich czasów. Teraz jest taka podstawa prawna i tego się trzeba trzymać. Władza OD nad OWC jest ograniczona tylko do aspektów przewidzianych w dokumentacji ochrony. Nawet jesli ma jakieś zastrzeżenia to przekazuje je przez dowódcę warty a nie bezpośrednio do wartownika. Tak twierdzi RO i rozporządzenie, którego numer udało mi się nawet nieco przekręcić :D Nie ma prawa sam zbliżyć się do wartownika, nie ma prawa sam go kontrolować. Nie ma nic do instruktaży OWC. Pole wydawania poleceń i rozkazów jest ściśle ustalone i nic ponadto. Jak się OD nie podoba to może się zwolnic - stosując Twoja filozofię.

Nie ważne czy ktoś to lubi czy nie jest określony porządek prawny, określone kompetencje oraz obowiązki. Jeśli OD działa pozaregulaminowo i niezgodnie z przepisami to on jest problemem. Czy jest tu parcie od przełozonych OD? Czy komus coś nie odpowiada lub ktoś poczuł się czymś urazonym i "robi pod górkę"? To nie powinno mieć miejsca i nie powinno byc tak rozwiązywane. Z tego nic dobrego nie wyjdzie.
 
 
beryl73 
8
kiedyś to było wojsko...



Pomógł: 27 razy
Dołączył: 16 Sty 2010
Posty: 3947
Skąd: zielone berety
Wysłany: Wto 30 Kwi, 2019   

Jak na opisywanym przykładzie widać czytanie ze zrozumieniem to dla niektórych trudna sztuka. Tak się zastanawiam czy tam w 12 BZ to Szef Sztabu taki mądry inaczej jest? Bo jakoś nie chce mi się wierzyć, że iluś tam ludzi pełniących służbę OD sami z siebie takie głupoty i problemy na służbie wymyślają (jeden, raz na jakiś czas zdarzyć się zawsze może, ale na służbie jest i tak co robić, więc nikt przy zdrowych zmysłach nie utrudnia sobie i nie naraża się na ewentualne problemy - no chyba, że ten wymyślający to nie pełni służby i wymyśla tak, jak to kiedyś było, bo się w rozwoju zatrzymał i jego umysł już więcej informacji nie przyjmie).
_________________
6. Starajcie się pisać po polsku z zachowaniem kultury języka (...).
Ostatnio zmieniony przez beryl73 Wto 30 Kwi, 2019, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13516
Skąd: ---
Wysłany: Wto 30 Kwi, 2019   

ryba emeryt napisał/a:
Człowieku skąd Ty się zerwałeś. Zatrzymałeś się etapie Ukladu Warszawskiego.Cywil ma wykonywać rozkazy HE HE . Co mi zrobisz jak go nie wykonam

Mam się powtarzać? Odbiorę Ci broń i osadzę w areszcie. Do czasu aż Cię prokurator uwolni.
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
Wojciech Łabuć 
6
Leperchaun


Pomógł: 3 razy
Wiek: 48
Dołączył: 11 Sie 2015
Posty: 1699
Skąd: Kraina Deszczowców
Wysłany: Wto 30 Kwi, 2019   

I niestety to zgodnie z prawem mogłoby się skończyć tak, że rodzina oderbałaby cię z prosektorium. Wartownik byłby niewinny. A jakbyś przeżył to i tak pożegnałbyś się z mundurem i jeszcze odpowiadał za całkiem poważne przestępstwo. Na szczęście szanse, że jakiś OD wykaże się taką głupotą są znikome, bo w necie mozna być kozakiem ale rzeczywistość weryfikuje takie przypadki "odwagi". Z przytoczonych informacji wynika po prostu, że OD z jakichś przyczyn są uciążliwi w stopniu nie zagrażającym zyciu kogokolwiek. Niezgodnie z przepisami ale przynajmniej nie w stopniu "kamikadze". :gent:
 
 
Jefrjeitor 
5



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 19 Mar 2014
Posty: 782
Skąd: jedzie ta kontrola?!
Wysłany: Wto 30 Kwi, 2019   

Dla wielu dowodzenie=rządzenie, a podległość=poddaństwo. I niestety jeszcze długo się to nie zmieni...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group