Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Która uczelnia daje większe możliwości?
Opublikował Wiadomość
W95 
1


Wiek: 29
Dołączył: 13 Kwi 2017
Posty: 15
Skąd: ABC
Wysłany: Pon 01 Lip, 2019   Która uczelnia daje większe możliwości?

Zastanawiam się nad kariera oficera w WP, i biorę pod uwagę następujące uczelnie

1. WAT - kryptologia i cyberbezpieczeństwo

2. AMW - Nawigacja

3. AWL - Dowodzenie/aeromobilne

Dużo tez czytałem że w MON to.loteria moge skończyć cyberbezpieczeństwo a trafie na zmech. Skończę aeromobilne i na logistyce wyląduje.

Jak to w praktyce wyglada? Warto dokonać przemyślanego i świadomego wyboru?

Jestem z południa - stąd ten wybór na aeromobilne do Krakowa mam niedaleko.

AMW Nawigcja wydaje sie byc rozwojowa, a nawet juz po 25-30 latach w MON coś trzeba robić. Tak samo WAT.

Pytanie na jakiej zasadzie i jakie kryterium brać przy doborze uczelni?
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13564
Skąd: ---
Wysłany: Pon 01 Lip, 2019   

Dużo pytań, mało treści. Skonkretyzuj.
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
W95 
1


Wiek: 29
Dołączył: 13 Kwi 2017
Posty: 15
Skąd: ABC
Wysłany: Pon 01 Lip, 2019   

Którą uczelnie warto wybrać? Po której będą większe możliwości awansu, rozwoju? Czy tak to nie działa?
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13564
Skąd: ---
Wysłany: Pon 01 Lip, 2019   

Nikt Ci tego nie zagwarantuje.

Wybierz taką, z którą się utożsamiasz.
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
W95 
1


Wiek: 29
Dołączył: 13 Kwi 2017
Posty: 15
Skąd: ABC
Wysłany: Pon 01 Lip, 2019   

Utożsamianie się...

A jak byś opisał w/w uczelnie? Która dla kogo?
 
 
michqq 
Guru


Pomógł: 28 razy
Wiek: 48
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 11612
Skąd: -)
Wysłany: Pon 01 Lip, 2019   

Kiedy mój kolega studiował w WAT, to na pewnym etapie wybierało się specjalność, i poza plecami, decydowały wyniki w nauce. Ci co mieli najszersze możliwości wybierania (plecakowi i zdolniacze) generalnie wybierali specjalności, bodajżetosięnazywało, "pojazdy gąsienicowe".
Wydawało się wtedy że to największe pole do awansów i najłatwiej dojść do generała.
Kolega zas wybrał, z racji że mniej miał możliwości marudzenia, "pojazdy kołowe".
A potem się okazało że Polska zainwestowała w Rosomaki czego to nikt wtedy nie przewidywał, i dało to więcej możliwości awansu niż czołgi i bewupy.

Tak więc, jeśli Twoja ambicją jest lampas na nogawkach, a nie wstydź się, bo teoretycznie każdy kandydat na oficera ma prawo do takiej ambicji, to łatwość awansu zależna będzie (między całą masa czynników) również od tego w którą stronę rozwijać się będą Siły Zbrojne.

Ale tu już musisz spytać wróżki bądź futurologa.
:cool:

Cytat:
Utożsamianie się..


To inaczej;
Pewien niewielki procent ludzi ma to szczęście że robią to co lubią i jeszcze im za to płacą.
Zastanów się gdzie będziesz bliżej takiego ideału - jako oficer pionu na okręcie, jako zabiurkowy komputerowiec czy jako "poganiacz" w plutonie i kompanii z ludziami i pojazdami.
Kariera oficerska to nie zawód, kariera oficerska (tak jak lekarza, skrzypka, albo duchownego) to wybór sposobu życia, i to nie jest wcale przesada.
_________________
Toast wódczany o postaci dialogu.
Zasłyszane na dniach.
:
- Ruskij wojennyj korabl?
- Do dna!
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 16015
Skąd: POLSKA
Wysłany: Pon 01 Lip, 2019   

W95, nie ma takiego czegoś jak kariera w wojsku. Więc o tym zapomnij i się na to nie nastawiaj.
Generałem nie zostaniesz. Przy dobrych wiatrach może pułkownika się dochrapiesz. Może skończysz jako major, podpułkownik, a to tylko 3-4 stopnie wyżej niż podporucznik.

Ja wybrałbym opcję nr 1
Cytat:
1. WAT - kryptologia i cyberbezpieczeństwo
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13564
Skąd: ---
Wysłany: Wto 02 Lip, 2019   Re: Która uczelnia daje większe możliwości?

W95 napisał/a:
1. WAT - kryptologia i cyberbezpieczeństwo

To jest przyszłościowy kierunek.

W95 napisał/a:
2. AMW - Nawigacja

Tu też miałbyś duże możliwości po wylądowaniu w cywilu. Pamiętaj, że trzeba myśleć na zasadzie "co potem".

W95 napisał/a:
3. AWL - Dowodzenie/aeromobilne.

Odradzam. Nic z tego nie przyda Ci się w cywilu. Za 25 lat zacząłbyś tu pisać o rekonwersji (przystosowania do życia w cywilu).

W95 napisał/a:
Jestem z południa - stąd ten wybór na aeromobilne do Krakowa mam niedaleko.

Popełniasz błąd już na wstępie. Nastaw się na to, że będziesz rzucany po kraju. Jak to mówią: dziś w Rzeszowie, jutro w Szczecinie.
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
W95 
1


Wiek: 29
Dołączył: 13 Kwi 2017
Posty: 15
Skąd: ABC
Wysłany: Wto 02 Lip, 2019   

Może źle się wyraziłem albo do końca sam nie wiem czego oczekuje od armii.

Generalem nawet bym nie chciał być - za dużo polityki na tym szczeblu, ale "dochrapać" się pułkownika to byłby zaszczyt. 25 lat to szmat czasu więc chciałbym wybrać cos wzglednie "bezpiecznego" na lata.

Wybrałem bardzo zróżnicowane kierunki rozwoju.

Specjalista wojskowy
Marynarka wojenna
Typowy fizol komandos

I pytanie gdzie sprawdziłbym się lepiej, bo nawet wybór nie polega na tym to CZEGO ja chce, co mnie kręci, ale czy mój typ osobowościowy, temperament sprawdzi się w danym kierunku albo w którym się sprawdzi?


AWL?
Nie dowodzilem nikim, ale patrząc przez pryzmat dzieciństwa i czasów szkolnych to predyspozycji przywódczych i tego drygu to nie miałem i nie ciągnęło mnie żeby wszystkim mówić co mają robić bo tak byłoby lepiej. Raczej wole wykonać prace sam bo wiem że na 100% będzie zrobione, ew z pomoca kogos ale razem z nim. Zatem opcja AWL najmniej korzystna - co sądzicie Panowie? Czy to kwestia wyrobienia sobue kunsztu dowódczego?

WAT/AMW?
Obie uczelnie w porównaniu do AWL stawiają bardziej na naukę i w przypadku kierunków które rozpatruje nie jestem wstanie powiedzieć czy sie utrzymam, orłem ze ścisłych nie byłem i nie jestem, raczej ten 3-kowy rzadziej 4-kowy uczen jesli chodzi o matematyke, jezyki za to wchodza bardzo dobrze. Zatem czy to sluszny kierunek? Czy kwestia samozaparcia?

Czy moje obawy w przypadku w/w uczelni są adekwatne?
 
 
grzeg_sz 
6


Pomógł: 8 razy
Wiek: 53
Dołączył: 23 Sty 2007
Posty: 1075
Skąd: Otwock
Wysłany: Wto 02 Lip, 2019   

W95, jeżeli nie jesteś dobry z przedmiotów ścisłych - to odradzam WAT.
 
 
W95 
1


Wiek: 29
Dołączył: 13 Kwi 2017
Posty: 15
Skąd: ABC
Wysłany: Wto 02 Lip, 2019   

Powiem tak matura z matematyki u mnie to 80% ale podstawowa

Rozszerzenia pewnie bym nie zdal na wiecej niz 10%.

[ Dodano: Wto 02 Lip, 2019 ]
Zatem pozostaje mi zostać fizolem na AWLu :)
 
 
philiprvn 
5



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 13 Mar 2010
Posty: 512
Skąd: Wybrzeże
Wysłany: Wto 02 Lip, 2019   

Z AMW jest jak z LAW. Wybor uczelni swiadczy o checi sluzby w okreslonym srodowisku. W wypadku AWL chodzi o sluzbe na morzu (a tego po prostu trzeba chciec). Wiem, ze ostatnimi czasy wiekszosc absolwentow trafia na lad (vide: stan MW) ale szkolenie jest nadal ukierunkowane na okrety.

WAT jak juz napisano to kuznia sluzb technicznych. Co do dowodzenia/zarzadzania/kierowania to wszystkiego mozna sie nauczyc.

Niestety wiekszosc absolwentow tych zacnych uczelni uczy sie... ale na wlasnych bledach.
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 16015
Skąd: POLSKA
Wysłany: Wto 02 Lip, 2019   

philiprvn napisał/a:
W wypadku AWL chodzi o sluzbe na morzu (a tego po prostu trzeba chciec).
Raczej AMW.
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
philiprvn 
5



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 13 Mar 2010
Posty: 512
Skąd: Wybrzeże
Wysłany: Wto 02 Lip, 2019   

Oczywiscie masz racje. Pisalem w pospiechu.
 
 
W95 
1


Wiek: 29
Dołączył: 13 Kwi 2017
Posty: 15
Skąd: ABC
Wysłany: Wto 02 Lip, 2019   

A reszta co sądzi na temat wyboru uczelni?
Faktycznie AWL aeromobilne to niewdzieczna sluzba i ciężka, a 25 lat to spory okres czas
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group