Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy d-ca może wydać rozkaz żołnierzowi na wyjazd na misję?
Opublikował Wiadomość
samolocikkrk 
1
samolocikkrk


Dołączył: 08 Lut 2008
Posty: 6
Skąd: Kraków
Wysłany: Nie 11 Sie, 2019   Czy d-ca może wydać rozkaz żołnierzowi na wyjazd na misję?

Witam, 3 miesiące temu wróciłem z misji i dowódca chce mnie wysłać ponownie za miesiąc na kolejną zmianę! Ja nie wyrażam na to zgody, czy dowódca może wydać mi taki rozkaz?
 
 
Tytan w dresie. 
10


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 30 Sty 2019
Posty: 6982
Skąd: Z Polski
Wysłany: Nie 11 Sie, 2019   

Nie.
 
 
samolocikkrk 
1
samolocikkrk


Dołączył: 08 Lut 2008
Posty: 6
Skąd: Kraków
Wysłany: Nie 11 Sie, 2019   

A masz może jakie rozporządzenie do tego? Z góry dzięki
 
 
piomar 
4
PIOMAR



Pomógł: 3 razy
Wiek: 49
Dołączył: 15 Cze 2009
Posty: 216
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 11 Sie, 2019   Re: Czy d-ca może wydać rozkaz żołnierzowi na wyjazd na misj

Bez obrazy, ale od kiedy w wojsku jest wymagana na to zgoda?

Kilka razy czytałem ustawę o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych i rozporządzenie na temat "służby poza granicami państwa" i nie widziałem takiego przepisu.

Swoją drogą bylibyśmy naprawdę ewenementem na skalę nie tylko NATO ale i świata, gdyby taki przepis jednak istniał.

Pamiętam bowiem podczas I wojny w Zatoce, jak jedna pani oficer w USA nie chciała pojechać na misję i oprócz tego że dostała wyrok za odmowę wykonania rozkazu to i pozbawili ją prawa do opieki nad dzieckiem (mimo że była matką samotnie wychowującą córkę).


samolocikkrk napisał/a:
Witam, 3 miesiące temu wróciłem z misji i dowódca chce mnie wysłać ponownie za miesiąc na kolejną zmianę! Ja nie wyrażam na to zgody, czy dowódca może wydać mi taki rozkaz?
_________________
DYSCYPLINA JEST PODSTAWĄ WYCHOWANIA
 
 
PDT 
Guru
iuris peritus in spe



Pomógł: 32 razy
Wiek: 54
Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 13756
Skąd: ex rei publicae defectae
Wysłany: Pon 12 Sie, 2019   

piomar napisał/a:
Pamiętam bowiem podczas I wojny w Zatoce, jak jedna pani oficer w USA nie chciała pojechać na misję i oprócz tego że dostała wyrok za odmowę wykonania rozkazu to i pozbawili ją prawa do opieki nad dzieckiem (mimo że była matką samotnie wychowującą córkę).


Co ma amerykańskie prawo do polskiego?

samolocikkrk napisał/a:
A masz może jakie rozporządzenie do tego? Z góry dzięki


Jak nie potrafisz sam znaleźć regulacji prawnych to stanowczo odradzam ich samodzielną później wykładnię. Zacznij od lektury tego:
http://prawo.sejm.gov.pl/...=WDU19981621117
piomar napisał/a:
Kilka razy czytałem ustawę o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych i rozporządzenie na temat "służby poza granicami państwa" i nie widziałem takiego przepisu.


A sprawdzałeś czy istnieją przepisy szczególne? One wskazują organy uprawnione do takich decyzji.

[ Dodano: Pon 12 Sie, 2019 ]
Do tego jest jeszcze stosowny akt wykonawczy:
http://prawo.sejm.gov.pl/...=WDU20150000479
_________________
Nec stultis solere succurri.
******* ****
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pon 12 Sie, 2019   

samolocikkrk napisał/a:
Witam, 3 miesiące temu wróciłem z misji i dowódca chce mnie wysłać ponownie za miesiąc na kolejną zmianę! Ja nie wyrażam na to zgody, czy dowódca może wydać mi taki rozkaz?


Żołnierz zawodowy kierowany jest na misję na podstawie następującego przepisu ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych:
Cytat:
Art. 24. 1. Żołnierz zawodowy może być wyznaczony lub skierowany do pełnienia zawodowej służby wojskowej poza granicami państwa.

Ani ten, ani żadne inne przepisy nie uzależniają skierowania od zgody żołnierza zawodowego, zatem, mówiąc kolokwialnie, żołnierz w tej materii nie ma nic do powiedzenia.

Wyjaśnić jeszcze należy, że to nie dowódca JW, lecz Szef Sztabu Generalnego WP wydaje rozkaz w sprawie skierowania żołnierza do służby poza granicami państwa.
Skoro nie pasuje Ci kolejna misja, możesz zwrócić się pisemnie do d-cy z prośbą o nie proponowanie Cię na ten wyjazd, a także, już po wydaniu rozkazu przez Szefa SG, wnioskować do niego o uchylenie tego rozkazu. Z Twojego posta nie wynika jednak, abyś miał ku temu jakieś rzeczowe przesłanki.
 
 
samolocikkrk 
1
samolocikkrk


Dołączył: 08 Lut 2008
Posty: 6
Skąd: Kraków
Wysłany: Pon 12 Sie, 2019   

Panowie serdecznie dziękuje za odpowiedź. Widzę, że nie wiele mam do powiedzenia :( Pozdrawiam
 
 
Tytan w dresie. 
10


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 30 Sty 2019
Posty: 6982
Skąd: Z Polski
Wysłany: Pon 12 Sie, 2019   

A jesteś pewien, że przejdziesz komisję? ;)

Swoją drogą, po co te rozmowy na misję i pytanie, czy wyrażam zgodę na wyjazd?
Dwa razy się zgodziłem, a raz nie. Sporządzono notatkę z odmowy i na tym się kończyło.
U nas kto nie chciał, to nie jechał.
 
 
samolocikkrk 
1
samolocikkrk


Dołączył: 08 Lut 2008
Posty: 6
Skąd: Kraków
Wysłany: Pon 12 Sie, 2019   

W tym przypadku nie ma czy chcesz czy nie. Komisja zrobiona.
 
 
JanekZumbach 
1


Dołączył: 22 Lip 2019
Posty: 6
Skąd: Kraków
Wysłany: Wto 13 Sie, 2019   

Drodzy Koledzy,
ustawa, która jest przywoływana powyżej odnosi się do służby poza granicami państwa, gdzie przysługuje pobyt z rodziną, zwrot kosztów za mieszkanie itp. Jak się to czyta widać od razu, że coś nie gra. :?:
Widział ktoś w Afganistanie w bazie nas z rodzinami siedzącymi podczas ataku rakietowego w bunkrach?
No właśnie. Ta ustawa i rozporządzenia służą żołnierzom służącym np. w Niemczech w bazie w Ramstein czy w innych sztabach, jednostkach itp.
Do służby w PKW służą inne dokumenty.
Każdy kto wyjeżdża na taką misję musi napisać wpierw wniosek, potem zgodę na wyjazd.
Więc taki przepis musi istnieć, skoro takie wnioski i zgody się pisze, skoro żołnierz ma możliwość decyzji.
Ku przykładowi dam Rozporządzenie jednej z ostatnich misji w Iraku.
Link poniżej:
https://sip.lex.pl/akty-prawne/mp-monitor-polski/uzycie-polskiego-kontyngentu-wojskowego-w-republice-iraku-jordanskim-18796414

Jak widzimy postanowienie powołuje się na dwa główne dokumenty z 1998 roku oraz Dziennik ustaw z 2014 roku.
W ustawie z 1998 roku czytamy, że żołnierz powinien wyrazić zgodę na misję(art.11) nie pisze tylko zgody- musi jechać, w przypadku, kiedy przeniesiony zostaje jednostka wojskowa wydzielona z SIł Zbrojnych do PKW a dokument z 2014 roku mówi, że jego część nie obejmuje między innymi punktów dotyczących zgody żołnierza czyli ich nie wyklucza ani treści nie zmienia ustawy z roku 1998.
Tak więc w mojej skromnej opinii żołnierz kierowany do PKW powinien wyrazić na to zgodę.
 
 
PDT 
Guru
iuris peritus in spe



Pomógł: 32 razy
Wiek: 54
Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 13756
Skąd: ex rei publicae defectae
Wysłany: Wto 13 Sie, 2019   

Odróżniajmy "wyznaczenie" od "skierowania".
_________________
Nec stultis solere succurri.
******* ****
 
 
manfred 
Guru



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 18 Sie 2007
Posty: 12718
Skąd: Jelenia Gora
Wysłany: Wto 13 Sie, 2019   

Chyba jakaś stara wersja ustawy.
_________________
Jedyny użytkownik Forum, który dostał 6 ostrzeżeń na raz.
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 282 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15886
Skąd: POLSKA
Wysłany: Wto 13 Sie, 2019   

Wam też z tego linku JanekZumbach, otwiera się angielskojezyczna strona budowlana?
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
PDT 
Guru
iuris peritus in spe



Pomógł: 32 razy
Wiek: 54
Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 13756
Skąd: ex rei publicae defectae
Wysłany: Wto 13 Sie, 2019   

JanekZumbach napisał/a:
Ku przykładowi dam Rozporządzenie jednej z ostatnich misji w Iraku.
Link poniżej:



JanekZumbach napisał/a:
Więc taki przepis musi istnieć, skoro takie wnioski i zgody się pisze, skoro żołnierz ma możliwość decyzji.


Raczej w twojej wyobraźni. Wiele czynności prawnych opiera się o zasadę "nullum crimen sine lege" czyli: "co nie jest zabronione, jest dozwolone" zaś dosłownie "nie ma przestępstwa bez ustawy".

Zauważ jedno, pospisywanie "lojalek" następuje przed formalnym skierowaniem. Nie ma przepisu zabraniającego naboru do misji na zasadzie dobrowolności.


-=Alex=-, ja mam to:

Cytat:
Ta witryna jest nieosiągalna



To jeden z poniższych aktów:

http://prawo.sejm.gov.pl/...=WMP20170000655
http://prawo.sejm.gov.pl/...=WMP20160001256
http://prawo.sejm.gov.pl/...=WMP20160000625
http://prawo.sejm.gov.pl/...=WMP20160000536


JanekZumbach napisał/a:
Jak widzimy postanowienie powołuje się na dwa główne dokumenty z 1998 roku oraz Dziennik ustaw z 2014 roku.


Dwa dwa przepisy jednej ustawy :!: - naucz się czytać dokumenty normatywne.

Cytat:
Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2, art. 2 pkt 1 lit. c w związku z art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o zasadach użycia lub pobytu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa (Dz. U. z 2014 r. poz. 1510), na wniosek Prezesa Rady Ministrów, postanawiam, co następuje:
_________________
Nec stultis solere succurri.
******* ****
 
 
michqq 
Guru


Pomógł: 28 razy
Wiek: 48
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 11476
Skąd: -)
Wysłany: Wto 13 Sie, 2019   

PDT napisał/a:
Nie ma przepisu zabraniającego naboru do misji na zasadzie dobrowolności.


No tak.
Ale oczywiście forma Amber Gold też była legalna - wtedy gdy działała.
:gent:
_________________
Toast wódczany o postaci dialogu.
Zasłyszane na dniach.
:
- Ruskij wojennyj korabl?
- Do dna!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group