Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Aktywna rezerwa
Opublikował Wiadomość
*333* 
5


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 06 Maj 2005
Posty: 933
Skąd: Polska
Wysłany: Czw 02 Maj, 2024   Aktywna rezerwa

Dzień dobry.
Ostatnio trąbi się o planowanym znacznym powiększeniu powoływań do aktywnej rezerwy. Jako pasywny rezerwista jestem zainteresowany tym tematem. Niestety na chwilę obecną temat jest traktowany po macoszemu. Jako por. rezerwy wysłałem kilka maili do WCR (w tym mojego macierzystego) z prośbą o wskazanie wakatów dla aktywnej rezerwy w moim stopniu. Odpisało tylko jedno WCR (nie macierzyste!), że u nich nie ma i nie planuje się. Moje zlało mnie ciepłym sikiem prostym.
Szanowny Panie Generale, Szefie SGWP, mam następujące propozycje dotyczące skutecznego powiększenia (w mojej ocenie oczywiście) grona aktywnych rezerwistów:
1. Wydanie rozkazu o utworzeniu stanowisk dla żołnierzy aktywnej rezerwy w każdej JW w każdym korpusie osobowym. - być może mogłyby być to łamańce żż/żAR - z tym, że w takiej sytuacji dowódcy pewnie niechętnie patrzyliby na AR.
2. Jasne określenie, że żołnierz AR mógłby pełnić tę służbę w każdy dzień powszedni (jeżeli by chciał oczywiście) bez limitu czasu (np. kilka lat).
3. Doliczanie dni służby w AR do emerytury emerytowanym żołnierzom bez pełnej wysługi (tak chyba jest i teraz?).
4. Może zachęta jak dla żołnierzy OT - powiedzmy te 500 miesięcznie za gotowość (w przypadku służby kilka dni w miesiącu).
5. Odejście od obowiązkowego szkolenia w weekend w kwartale (są jednostki, które ze względu na swoją specyfikę wszystkie weekendy mają wolne od zajęć służbowych) i tu pojawia się problem.
6. Wysłanie przez WCR informacji w sprawie możliwość służby w AR byłym żołnierzom zawodowym np. do 55 roku życia, którzy odeszli ze służby nie później niż 3 lata wstecz.
7. Maksymalna klauzula dopuszczenia do informacji niejawnych POUFNE, (uważam, że bezsensem jest wyższa klauzula np. dla wszystkich oficerów (młodszych) zawodowych, tym bardziej w AR - rozmawiałem z kilkoma żołnierzami, którzy mieli PB do TAJNEGO i nigdy przez całą służbę nie widzieli (nie pracowali) na dokumencie o takiej klauzuli - aktualnie wymagane klauzule to chyba nadają się na oddzielny temat na naszym forum), tak aby postępowanie mógł przeprowadzić pełnomocnik OIN a nie SKW (minimum rok czekania plus zniechęcające część chętnych (w tym mnie) szczegółowe prześwietlanie życia).
8. Wprowadzenie urlopu wypoczynkowego dla żołnierzy AR, którzy pełnią tą służbę cały rok (tzn. podpisali taki kontrakt).

Zapraszam do dyskusji i mam nadzieję, że ten temat będzie śledził ktoś z osób zajmujących się w MON tematyką żołnierzy AR.
:gent:
 
 
mati_s1 
5


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 13 Cze 2022
Posty: 460
Skąd: z wojska
Wysłany: Czw 02 Maj, 2024   

Ad. 1. Żołnierz AR nie zajmuje żadnego stanowiska. JW dostają limity i na ich podstawowe wiedzą ilu żołnierzy w jakim stopniu mogą przyjąć.
Ad. 2. Obecnie żołnierz AR może pełnić służbę latami każdego dnia tygodnia.
Ad. 3. Trzeba przesłużyć pewien okres czasu (nie pamiętam jaki) i jest doliczane.
Ad. 4 - 7. Zgadzam się.
Ad. 8. Tu mamy odmienne zdanie, to rezerwista. Jak chce urlop to może wrócić jako zz. Za chwilę oprócz urlopu beżowe trzeba gratyfikację wypłacać...
 
 
Brzytwa 
6



Pomógł: 10 razy
Wiek: 44
Dołączył: 19 Lip 2014
Posty: 1748
Skąd: z kątowni
Wysłany: Czw 02 Maj, 2024   

Znam koleżkę, co poszedł do cywila, a do aktywnej rezerwy wrócił do WCR. Kwity produkuje i sobie chwali :cool: WF tam szanują x2 w tygodniu, obiady w kasynie itd. Do tego coś mówił ok. 200 zł (nie wiem czy brutto or netto?) za dzień służby?

Można? Można.
_________________
....
  
 
 
*333* 
5


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 06 Maj 2005
Posty: 933
Skąd: Polska
Wysłany: Pią 03 Maj, 2024   

Mati_s1
Ad 1 napisałeś jak jest teraz, a ja co proponuję. Mogą to być limity ale niech będą w większości jednostek i we wszystkich korpusach a nie jak obecnie przeważnie w WCR -ach. W mojej jest jeden dla pdf starszego.
Ad 2 i 3 mamy wyjaśnione, dolicza się każdy pełny miesiąc po 0,21%
Ad 8 często nie mogą wrócić bo 1. widzimisię dkadr (oficerowie), 2. Komisja lekarska, 3. Wyśrubowane poświadczenie bezpieczeństwa.
Skoro Żołnierzom ZSW i OT udziela się urlopu wypoczynkowego w wymiarze do 24 dni kalendarzowych w danym roku, to czemu nie dorzucić tutaj żołnierzy AR którzy pełnią służbę codziennie?

Uposażenie rezerwisty jest nieopodatkowane, siatka płac z grudnia ur. np. porucznik ma 221 zł a chorąży 191
:gent:
  
 
 
michqq 
Guru


Pomógł: 28 razy
Wiek: 48
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 11585
Skąd: -)
Wysłany: Pią 03 Maj, 2024   

*333* napisał/a:
Skoro Żołnierzom ZSW i OT udziela się urlopu wypoczynkowego w wymiarze do 24 dni kalendarzowych w danym roku, to czemu nie dorzucić tutaj żołnierzy AR którzy pełnią służbę codziennie?


Prawda.
Urlopu wypoczynkowego udziela się ZTCW także i żołnierzom WOT pełniącym służbę terytorialną.

:gent:
_________________
Toast wódczany o postaci dialogu.
Zasłyszane na dniach.
:
- Ruskij wojennyj korabl?
- Do dna!
 
 
logistyk_07 
1
U:7


Wiek: 36
Dołączył: 15 Lut 2024
Posty: 12
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Pią 03 Maj, 2024   

Czy żołnierz AR, może być w swojej JW, jednocześnie pracownikiem RON? Tzn. przychodzi do pracy i w jednym dniu jest pracownikiem oraz żołnierzem AR?
 
 
*333* 
5


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 06 Maj 2005
Posty: 933
Skąd: Polska
Wysłany: Pią 03 Maj, 2024   

Dwa w jednym się nie da, tzn. w dni kiedy jesteś AR bierzesz bezpłatny urlop jako pron.
:gent:
 
 
sargento 
5


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 04 Gru 2018
Posty: 553
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią 03 Maj, 2024   

logistyk_07 napisał/a:
Czy żołnierz AR, może być w swojej JW, jednocześnie pracownikiem RON? Tzn. przychodzi do pracy i w jednym dniu jest pracownikiem oraz żołnierzem AR?

10. maja jest dniem dumy z munduru, w ten dzień jako pracownik możesz założyć mundur w pracy, nie jestem tylko pewny czy to jest święto tylko dla TSW czy dla wszystkich ŻR
_________________
---
Najniżsi podoficerowie są najdumniejsi
Georg Christoph Lichtenberg
  
 
 
michqq 
Guru


Pomógł: 28 razy
Wiek: 48
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 11585
Skąd: -)
Wysłany: Pią 03 Maj, 2024   

Jak czytamy po internecie:

10 maja 2024 roku jest Dniem Dumy z Munduru w Wojskach Obrony Terytorialnej

Jest to święto:

"Ustanowione za zgodą Ministra Obrony Narodowej, Władysława Kosiniaka-Kamysza, przez Dowódcę Wojsk Obrony Terytorialnej, generała Krzysztofa Stańczyka."

W tym dniu Żołnierze WOT mogą sobie chodzić w umundurowaniu polowym.

Owa "zgoda Ministra Obrony" nie jest o ile rozumiem w żadnym oficjalnym publikatorze, a święto owo ma charakter jednorazowego eventu autorstwa gen Stańczyka.
:gent:

Też nie mogę się doszukać co z żołnierzami Aktywnej Rezerwy.
_________________
Toast wódczany o postaci dialogu.
Zasłyszane na dniach.
:
- Ruskij wojennyj korabl?
- Do dna!
  
 
 
mati_s1 
5


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 13 Cze 2022
Posty: 460
Skąd: z wojska
Wysłany: Sob 04 Maj, 2024   

*333*, w mojej JW jest dużo miejsc dla korpusów od podoficerów młodszych do oficerów starszych. ZT ustaliło normy, zainteresowanie jest duże. W tej chwili mamy i podoficerów młodszych i oficerów starszych a miejsc z dnia na dzień coraz mniej.
 
 
logistyk_07 
1
U:7


Wiek: 36
Dołączył: 15 Lut 2024
Posty: 12
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Nie 05 Maj, 2024   

*333* napisał/a:
Dwa w jednym się nie da, tzn. w dni kiedy jesteś AR bierzesz bezpłatny urlop jako pron.
:gent:
na moim podwórku dużo pRON, zostaje AR, dlatego zainteresowało mnie to pytanie. Z drugiej strony fajna opcja dla emerytowanego żołnierza, zawsze jakaś pomocna dłoń w mojej sekcji logistyki, a ludzi z odpowiednią wiedzą jest co raz mniej.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group