Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Renta -zwiekszenie emerytury o 15%
Opublikował Wiadomość
nesiasps 
4
pol202


Pomógł: 1 raz
Wiek: 45
Dołączył: 26 Paź 2006
Posty: 237
Wysłany: Pon 10 Sty, 2022   

Dziękuję za informację, jaka jest droga uzyskania skierowania na RWKL - czy jakiś wniosek do WBE i mam coś podpinać pod ten wniosek? Jeżeli w jednym z paragrafów było Z/O a w ostatecznym wyniku "Zdolny do zawodowej służby" to nie powinno być Z/O ? Nie wiem jak udowodnić że te schorzenia nasiliły się w te trzy lata -to chyba bym musiał oświadczenie żony podłączyć że mam problem z obróceniem się jak zawoła albo z podniesieniem wiaderka z podłogi - to na tej komisji znowu trzeba będzie trzy dni po specjalistach chodzić czy skupią się na kręgosłupie - nawet z dojazdem tam mam problem - i wszyscy zazdroszczą że młody emeryt...
_________________
pol202
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pon 10 Sty, 2022   

1. Wniosek o skierowanie do WKL składasz do dyrektora WBE - link do przykładowego wzoru takiego wniosku zamieściłem na poprzedniej stronie. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie lekarskie o pogorszeniu stanu zdrowia. Można do tego wykorzystać druk ZUS-owski - Zaświadczenie o stanie zdrowia OL-9.
2. Nie roztrząsaj problemu prawidłowości ostatniego orzeczenia, bo teraz nic to nie da.
3. Oświadczenie żony nie jest dowodem dla komisji lekarskiej, musiałaby to być dokumentacja medyczna. Jednak mimo braku takowej, nie zaszkodzi spróbować.
 
 
nesiasps 
4
pol202


Pomógł: 1 raz
Wiek: 45
Dołączył: 26 Paź 2006
Posty: 237
Wysłany: Pon 10 Sty, 2022   

Ostatnio były dołączone MRI kręgosłupa z opisem ale komisja stwierdziła że ich RTG jest bardziej wiarygodny - tyle że to nie ten sam RTG co dla kandydatów tylko ten obok stary sprawdzony od lat sprzęt- w 30 minut było wiadomo że kręgosłup istnieje i ma się dobrze... ten wirus nie pomoże w tych 3 latach? może były jakieś wytyczne?
_________________
pol202
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pon 10 Sty, 2022   

Zrozum Kolego, był czas na odwoływanie się od tamtego orzeczenia WKL, teraz już za późno, żeby podważać jego prawidłowość.
 
 
nesiasps 
4
pol202


Pomógł: 1 raz
Wiek: 45
Dołączył: 26 Paź 2006
Posty: 237
Wysłany: Pon 10 Sty, 2022   

Szwejk napisał/a:
nie zaszkodzi spróbować.

tego się będę trzymał - dziękuję za porady
_________________
pol202
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Wto 11 Sty, 2022   

Szwejk napisał/a:
…jeśliby WKL dziś stwierdziła u Ciebie inwalidztwo z powodu urazu kręgosłupa, ale jednocześnie uznała, że powstało ono w okresie 3 lat od zwolnienia ze służby, to wówczas uzyskałbyś prawo do renty inwalidzkiej z tytułu inwalidztwa pozostającego w związku ze służbą albo do podwyższenia emerytury o 15%...

Po głębszym zastanowieniu, dochodzę do wniosku, że powyższe moje stwierdzenie nie do końca musi być prawdziwe. Bo czy rzeczywiście prawo do podwyższenia emerytury o 15% można uzyskać tylko wtedy, gdy data powstania inwalidztwa pozostającego w związeku ze służbą przypada na okres 3 lat po zwolnieniu ze służby? Chyba jednak niekoniecznie, bo:
1) skoro stan Twojego zdrowia uległ tak znaczącemu pogorszeniu jak podajesz, to WKL powinna uznać Cię za niezdolnego do zawodowej służby wojskowej;
2) wobec powyższego będzie musiała przyznać Ci jedną z grup inwalidztwa, gdyż niezdolność do służby obligatoryjnie oznacza inwalidztwo;
3) ponieważ schorzenie powodujące inwalidztwo (uraz kręgosłupa) pozostaje w związku ze służbą, co już stwierdziła wcześniejsza komisja, więc i inwalidztwo będzie musiało być uznane za pozostające w związku ze służbą;
4) a skoro tak, to WBE powinno przyznać Ci podwyższenie emrytury z tytułu inwalidztwa pozostającego w związku ze służbą, gdyż odnośny przepis ustawy emerytalnej (art. 15 ust. 4), w przeciwieństwie do przepisu mówiącego o warunkach nabycia prawa do renty inwalidzkiej (art. 19), nie uzależnia prawa do tej należności od daty powstania inwalidztwa.

Podsumowując, sądzę, że Twoje szanse na podwyższenie emerytury rosną.
 
 
nesiasps 
4
pol202


Pomógł: 1 raz
Wiek: 45
Dołączył: 26 Paź 2006
Posty: 237
Wysłany: Sro 12 Sty, 2022   

Od dawna nie usłyszałem lepszej wiadomości - nastraja optymizmem - może i w gronie orzeczników znajdzie się odrobina dobrej woli - dziękuję :D
_________________
pol202
 
 
Radca WP 
Mod



Pomógł: 66 razy
Wiek: 54
Dołączył: 22 Cze 2005
Posty: 2743
Skąd: Mazowieckie
Wysłany: Sro 16 Lut, 2022   

W podsumowaniu:

To co pisze Szwejk jest jak prawidłowe. Daty ustalenia inwalidztwa są niestety sztywne. Na ponad setkę przeprowadzonych spraw sądowych w tym zakresie - każdorazowo ważne jest ustalić początek schorzenia na podstawie dokumentacji. Można też powoływać się, że ocena stanu zdrowia dokonana podczas komisji była wadliwa, ale to nie jedyny argument. Tak, czy inaczej warto w razie czego powalczyć z WBE.

Przykłady z orzecznictwa:

Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 6 czerwca 1997 r. II UKN 169/97

Ustalenie wstecznej daty wystąpienia inwalidztwa następuje w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych, na podstawie dokumentacji pochodzącej z okresu, w którym to inwalidztwo powstało lub z okresu zbliżonego.

Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 8 listopada 1995 r. II URN 40/95


Jeżeli przedmiotem sporu jest ustalenie daty powstania inwalidztwa na okres wsteczny, sąd orzekający powinien zgromadzić stosowną dokumentację lekarską, a tezę dowodową dla biegłego lekarza sformułować adekwatnie do stanu faktycznego sprawy, zarówno co do daty powstania inwalidztwa, jak i określenia jego grupy.
_________________
EGIDA Kancelaria Radcy Prawnego
Robert Kłosiński
Numer wpisu OIRP w Olsztynie (OL-1848)

Kontakt: biuro@poradyegidy.pl
Telefon: 535-400-405
 
 
 
nesiasps 
4
pol202


Pomógł: 1 raz
Wiek: 45
Dołączył: 26 Paź 2006
Posty: 237
Wysłany: Czw 17 Lut, 2022   

Walczę, dziękuje za opinię. Jak to jest z takim przypadkiem - mijają 4 lata od przejścia na emeryturę, staję na komisję i komisja orzeka niezdolność do zawodowej służby. Czy wówczas kończy się na tym stwierdzeniu bez orzekania o inwalidztwie? Jeżeli w poprzednim orzeczeniu główny problem to dyskopatia kręgosłupa i obecnie jej stan powoduje głębsze upośledzenie, to czy związku ze służbą może teraz nie być skoro wówczas było gdyż mineły ponad trzy lata? Data powstania obecnego stanu schorzenia i data schorzenia które bezpośrednio wpłynęło na obecne pogorszenie stanu zdrowia to nie jest ta sama data co poprzednim razem na komisji? Może w czasie stanu pandemii są jakieś wytyczne pozwalające na wydłużenie tych okresów. Zrobiłem co do mnie należy i dam znać jak sprawa się zakończy.
_________________
pol202
 
 
Grayson 
1


Dołączył: 12 Lip 2010
Posty: 16
Skąd: Z lasu
Wysłany: Sob 02 Gru, 2023   

Odświeżając temat. Ja jestem klasycznym przykładem, że można „powalczyć”. Nie rozpisując się za dużo, bo musiałbym tutaj pisać z kilka dni. Po odwołaniu się do CWKL Warszawa otrzymałem orzeczenie o przyznaniu trzeciej grupy inwalidzkiej ze związku ze służba wojskowa. Kosztowało mnie to sporo nerwów i absurdów które zgotował mi RWKL. Reasumując do cywila odszedłem w styczniu 2021. Data inwalidztwa lipiec 2023. Jeżeli ktoś ma pytania służę pomocą w zakresie oczywistych swoich kompetencji ;) .
.
.
 
 
Sephiroth 
1
The Great


Dołączył: 11 Sty 2024
Posty: 23
Skąd: Polska
Wysłany: Pią 12 Sty, 2024   

Bardzo ciekawy i skomplikowany temat. Najciekawsze są te renty inwalidzkie I i II grupy. Ale na to chyba ciężko się załapać i raczej nie jest to w przypadku zwykłego "robienia głowy", tylko poważnych schorzeń, co? Wiem też, że jest jeszcze inny/drugi system rent z wyższymi procentami bazowymi, ale liczony od mniejszej z góry ustalonej kwoty jako podstawy, więc jest raczej mniej atrakcyjny. Tylko po co 2 systemy rentowe dla mundurowych/żołnierzy? Tylko to w głowach miesza.
To jako zwykłe "robienie" głowy najlepsze będzie to +15% uszczerbku do emerytury? Czy przyznanie tego uszczerbku +15% do podstawy emerytury jest nierozerwalnie powiązanie z przyznaniem grupy inwalidzkiej (minimum i prawdopodobnie III grupy)? Jeśli tak, to w którym momencie? Przy pierwszym przyznaniu tego uszczerbku +15% do podstawy emerytury czy dopiero w momencie otrzymania go na stałe? No i wtedy jeśli mamy grupę inwalidzką, to nie możemy już w ogóle służyć? Nie możemy służyć ani być przyjęci do zawodowej? Nie możemy służyć ani być przyjęci do WOT, nawet tych rotacyjno-dyspozycyjnych? Nie możemy brać w udziału w ćwiczeniach rezerwy? Czy możemy? Bo czy rezerwa jest traktowana jak służba? I ta grupa inwalidzka, która by była wówczas nas zwalnia? Bo słyszałem, że z ćwiczeń rezerwy nas zwalnia dopiero zmiana kategorii z A na jakąś niezdolną kategorię, prawda to? Chyba, że ta grupa inwalidzka, która wówczas by była miałaby się jakoś do zmiany kategorii?

[ Dodano: Nie 14 Sty, 2024 ]
Ktoś coś?

[ Dodano: Wto 16 Sty, 2024 ]
??

[ Dodano: Wto 16 Sty, 2024 ]
??

[ Dodano: Wto 16 Sty, 2024 ]
??

[ Dodano: Wto 16 Sty, 2024 ]
??

[ Dodano: Wto 16 Sty, 2024 ]
Nikt nic nie wie?

[ Dodano: Wto 16 Sty, 2024 ]
Nikt nic nie wie?

[ Dodano: Wto 16 Sty, 2024 ]
Nikt nic nie wie?

[ Dodano: Wto 16 Sty, 2024 ]
Nikt nic nie wie?

[ Dodano: Wto 16 Sty, 2024 ]
Nikt nic nie wie?

[ Dodano: Wto 16 Sty, 2024 ]
Nikt nic nie wie?

[ Dodano: Wto 16 Sty, 2024 ]
Nikt nic nie wie?

[ Dodano: Wto 16 Sty, 2024 ]
Nikt nic nie wie?

[ Dodano: Wto 16 Sty, 2024 ]
Nikt nic nie wie?

[ Dodano: Wto 16 Sty, 2024 ]
Nikt nic nie wie?

[ Dodano: Wto 16 Sty, 2024 ]
Nikt nic nie wie?

[ Dodano: Wto 16 Sty, 2024 ]
Nikt nic nie wie?

[ Dodano: Sro 31 Sty, 2024 ]
Coś tam trochę się dowiedziałem. Starając się o ten uszczerbek staramy się o (III) grupę inwalidzką. Jak otrzymamy III grupę inwalidzką na komisji to doliczają nam +15% do podstawy wyliczenia emerytury. Tylko jak jest teraz z tą grupą inwalidzką i ćwiczeniami rezerwy? Niby jest napisane, że wszystkie te grupy inwalidzkie czynią nas niezdolnymi do czynnej służby wojskowej. A więc do ćwiczeń rezerwy także? Tylko wiadomo na pewno trzeba otrzymanie takiego uszczerbku do WCR zgłosić. I nie będą mogli nas brać? Tak mi się wydawało, ale w jednym z nowszych filmów por. rez. Piotra POWAŁKI jest opisany przypadek, że wzięli kobietę na takie ćwiczenia, która miała III grupę inwalidzką i miała to wszystko zgłoszone do WCR. Ale dla WCR to nie wystarczyło, bo chcieli, aby kategorię wojskową sobie zmieniła z A na jakąś niezdolną. To jak z tym jest naprawdę w końcu? Bo z jednej strony jest napisane, że posiadanie jakiejkolwiek z tych grup inwalidzkich czyni Cię niezdolnym do czynnej służby wojskowej, czyli też ćwiczeń rezerwy i nie powinni mieć prawa Cię brać na takie ćwiczenia. A jednak z drugiej strony jest to za mało dla WCR i mimo, że jesteś niezdolny, to uznają Cię za zdolnego, póki kategorii nie zmienisz i nie wystarczy im sam fakt zgłoszenia do WCR posiadania III grupy inwalidzkiej i trzeba specjalnie się starać na własną rękę znów o komisję, aby zmienili? Jeśli tak, to jakieś durne to jest (trochę sprzeczne te przepisy) i z automatu powinni zmieniać kategorię wojskową przy przyznaniu (III) grupy inwalidzkiej, skoro jest zapis przy grupach inwalidzkich o niezdolności do służby czynnej, bo w przeciwnym razie trzeba jechać drugi raz na komisję po to samo. Pojebane to.

[ Dodano: Wto 06 Lut, 2024 ]
Jest tak, że grupa inwalidzka (każda) = niezdolność (tylko) do zawodowej służby wojskowej.
Z grupą inwalidzką dalej mogą nas zapraszać na ćwiczenia rezerwy i możemy brać udział w ćwiczeniach rezerwy i możemy iść/przyjąć się do WOT rotacyjno-dyspozycyjnych/niezawodowych.
Nie wiem czy grupa inwalidzka otwiera nam drogę do zmiany kategorii wojskowej? Może i tak, ale ponoć jest to trudna/skomplikowana kwestia i prawdopodobnie indywidualnie wtedy podchodzą do tego naszego schorzenia/inwalidztwa i indywidualnie oceniają czy kwalifikuje ono nas do zmiany kategorii wojskowej.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group