Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Medal
Opublikował Wiadomość
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Sro 29 Sty, 2020   

Silmeor napisał/a:
Szwejk, piszesz z lekceważeniem o kolekcjonerach medali. Przystoi to tak? Ja sam wolałbym dostać medal niż nagrodę finansową czy rzeczową. Jakoś poczułbym się bardziej doceniony.

A czy przystoi upominać się o wyróżnienie, mające być dowodem uznania za wzorową służbę (SZwSO), za zasługi (Zzdok) lub nagrodą za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków zawodowych (MzDS)? Ale zastanów się, czy aby na pewno o tej samej kategorii osób piszemy.

Jeśli z kolei chodzi o pisanie wniosku na samego siebie, to sytuacja może być dwojaka: albo piszemy go z własnej inicjatywy, albo z inicjatywy leniwego przełożonego. Pierwsza jest równoważna wyżej opisanej, zaś druga trochę lżejszego kalibru. Jednak w żadnym z tych dwóch przypadków poczucie dumy, czy wręcz zwykła skromność, nie pozwoliłyby mi na opisywanie siebie jako osoby wzorowej, zasłużonej, czy wyjątkowej.
 
 
Roman-5000 
5



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 22 Maj 2005
Posty: 379
Skąd: WL
Wysłany: Nie 16 Lut, 2020   

Witam

W związku z pełnionymi obowiązkami i rozkazem przełożonych zająłem się przygotowaniem „Wniosków o nadanie medali”. W związku z tym, że nie to tajemnica postanowiłem się podzielić informacją jak wygląda obecna sytuacja oraz poruszyć temat samych wniosków.
Uwzględniając kryteria skupiłem się na Medalu Siły Zbroje w Służbie Ojczyzny”, gdyż pozostałe dla żołnierzy z jednostek liniowych są raczej poza zasięgiem.

Biorąc ustawowe kryteria (Art. 2. Dz.U.1996.32.140) z ponad 300 żołnierzy wyłoniłem 266, którzy spełniają kryteria.
Stopień medalu / Ilu żołnierzom / Posiada brązowy / posiada srebrny / posiada złoty / bez medalu SZwSO / bez właściwego medalu SZwSO
Brązowy Medal SZwSO / 228 / 3 / 0 / 0 / 225 / 225
Srebrny Medal SZwSO / 36 / 20 / 4 / 0 / 12 / 32
Złoty Medal SZwSO / 2 / 0 / 0 / 0 / 2 / 2
Razem SZwSO / 266 / 23 / 4 / 0 / 239 / 259
Wiem, że w ubiegłych latach złożono sporo wniosków, lecz nie wiem dlaczego tak mało tych medali jest przyznawanych.

Biorąc pod uwagę pozostałe wytyczne otrzymane z góry (nie składać wniosków na żołnierzy posiadających oceny niższe niż 5 z ostatnich dwóch opinii służbowej oraz nieopiniowanych) zostało mi 190 wniosków, które należało przygotować.
Wnioski które przygotowałem (przednia strona wniosku) rozesłałem na pododdziały, celem wypełnienia ich uzasadnienia.
Ze względu na planowane ruchy kadrowe wróciło do mnie prawie 70 wniosków. Gdyby nie to pewnością wróciłoby więcej.
Część nich była chyba wypełniana przez żołnierzy mających problem z budowaniem zdań, więc sporo musiałem poprawić.

Jeżeli chodzi o sam wniosek, najgorsze jest to, że nie ma oficjalnych wytycznych w zakresie ich wypełniania.
Podzielę się jednak tymi, które mi przekazano.
Wpierw podam te które otrzymałem w PDF, a potem te które podano w rozkazie dziennym lub telefonicznie (które momentami są sprzeczne z tymi, które przesłano PDF).

Wytyczne otrzymane w pliku PDF
Cytat:
NAJCZĘŚCIEJ POPEŁNIANIE BŁĘDY PODCZAS SPORZĄDZANIA WNIOSKÓW O NADANIE ORDERÓW, ODZNACZEŃ I MEDALI RESORTOWYCH
Brak odpowiedniej znajomości podstawowych aktów normatywnych w zakresie nadawania orderów, odznaczeń i medali skutkuje powstawaniem i powielaniem uchybień w zakresie:
1) stosowania niewłaściwych wzorów wniosków np.:
- wniosek o nadanie Medalu za Długoletnią Służbę na wzorze na inne odznaczenie i odwrotnie;
- wniosek na Medal za Zasługi dla Obronności Kraju na wzorze o nadanie Medalu Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny i odwrotnie;
- wniosek o nadanie medalu resortowego w formacie A-4 zamiast A-5;
2) błędów formalnych typu:
- niewłaściwy PESEL, data urodzenia, błędnie wyliczona wysługa lat służby /służby zawodowej/pracy, brak stopnia wojskowego, brak podania drugiego imienia we wniosku o nadanie orderu/odznaczenia;
- wyszczególnianie odznaczeń w rubryce wyróżnienia oraz medali resortowych w rubryce posiadane ordery i odznaczenia;
- używanie niewłaściwych nazw orderów (np. brązowy KK OOP?), odznaczeń (np. Brązowy Medal za Długoletnią Służbę zamiast Medal Brązowy za Długoletnią Służbę);
- wnioskowanie o nadanie bez odpowiedniej wysługi lat, bez zachowania terminów nadania kolejnych stopni;
- zaniżanie stopnia wnioskowanego odznaczenia lub medalu mimo posiadania przez kandydata odpowiedniej wysługi (MzDS, SZwSO);
- występowanie z wnioskami o nadanie MzDS lub medalu resortowego stopnia, który żołnierz już posiada;
- stopień wnioskowanego odznaczenia czy medalu inny na drugiej stronie wniosku (uzasadnieniu) niż na pierwszej;
- brak notatek do wniosków o nadanie orderów;
3) sporządzania UZASADNIENIA wniosków:
- treść uzasadnienia NIEADEKWATNA do klasy (stopnia) wnioskowanego orderu, odznaczenia i medalu – brak wystarczającej informacji o czynach i zasługach, jakie winny zaistnieć przed wnioskowaniem o dany order, odznaczenie i medal po otrzymaniu ostatnio nadanego;
- przedstawianie w uzasadnieniu wyłącznie życiorysu, przebiegu służby i cech charakteru kandydata (bez wskazania stosownych zasług i osiągnięć);
- stosowanie jednego schematu uzasadnienia dla wszystkich wniosków (brak zindywidualizowanego charakteru);
- NIEWYPEŁNIANIE POLA przeznaczonego na uzasadnienie W CAŁOŚCI;
- stosowanie czcionki o parametrach innych niż ustalone (Arial 10-11 pt i interlinia 1.15);
4) sporządzania Wykazów imiennych:
- łączenie w jednym Wykazie żołnierzy zawodowych z pracownikami resortu obrony narodowej;
- niewypełnianie rubryk wymaganych dla odznaczeń i orderów;
- nie przesyłanie elektronicznych Wykazów w sieci MILNET-Z do wskazanych osób.


Poszczególne pola wniosku
Pierwsza strona wniosku
Wypełniane czcionką Arial na pierwszej stronie 12pt,
Stopień(medalu o jaki się składa wniosek), np. Srebrny (widziałem też wnioski gdzie pisano SREBRNY)
Stopień wojskowy: st. chor. (nie STARSZY CHORĄŻY)
Nazwisko, imię, imię ojca: KOWALSKI Jan s. Jana (w otrzymanych tel. wytycznych tylko pierwsze imię, chociaż informacja otrzymana w pliku PDF wyraźnie mówi obłędzie-braku drugiego imienia, lub zmianie szyku, np. Imię, Nazwisko i imię ojca)
Data urodzenia: RRRR-MM-DD, np. 2020-02-15, (wielu podaje DD.MM.RRRR r.)
Ilość lat służby zawodowej: najczęstszym błędem popełnianym przez żołnierzy jest podawanie ilość lat służby wojskowej, zamiast ZAWODOWEJ służby wojskowej.
Poprzednie nazwisko (w przypadku zmiany): drukowanymi poprzednie NAZWISKO lub NIE ZMIENIAŁ, NIE ZMIENIAŁA
OCENY- (nie składać wniosków na żołnierzy z ocenami poniżej 5 i N)

Druga strona – „Uzasadnienie wniosku:”
Wypełniany czcionką Arial 10pt , interlinia 1,0 (choć w otrzymanych wytycznych jest Arial 10-11, i interlinia 1.15!)
Treść – zgodnie z wytycznymi (pkt.3) otrzymanymi w pliku PDF.

KONKLUZJA
Bardzo proszę Panów decydentów od kropek, przecinków, czcionki i interlinii o rozesłanie jednego wzorcowego wniosku.
Może w przyszłym roku choć połowa stanu osobowego będzie mogła zostać odznaczona należnym medalem resortowym.
_________________
Wikipedysta Demonides
Kalkulator misyjny. Masz sugestie? Pisz na PW.
Mój pierwszy artykuł oraz zdjęcie w Wikipedii.

Ostatnio zmieniony przez Roman-5000 Nie 16 Lut, 2020, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
PDT 
Guru
iuris peritus in spe



Pomógł: 32 razy
Wiek: 54
Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 13757
Skąd: ex rei publicae defectae
Wysłany: Nie 16 Lut, 2020   

Roman-5000 napisał/a:
Wytyczne


Wytyczne nie są źródłem prawa.
_________________
Nec stultis solere succurri.
******* ****
 
 
Roman-5000 
5



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 22 Maj 2005
Posty: 379
Skąd: WL
Wysłany: Nie 16 Lut, 2020   

Wytyczne w postaci rozesłanego pliku bez podpisu kto je opracował, bez żadnego numeru - nie są,. Nieświadomie użyłem niewłaściwego słowa. Dlatego powinno być to sprecyzowane.
_________________
Wikipedysta Demonides
Kalkulator misyjny. Masz sugestie? Pisz na PW.
Mój pierwszy artykuł oraz zdjęcie w Wikipedii.

 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13509
Skąd: ---
Wysłany: Nie 16 Lut, 2020   

Jak ja kocham tych specjalistów w mundurach, którzy zajmują się:
# wielkością marginesów;
# rodzajem czcionki;
# wielkością czcionki;
# rozmiarem interlinii;
# grubością ścianek tabel;
# itd.

Zaraz mi tu pewnie przytoczą Instrukcję o pracy biurowej.
To jak jesteś jeden z drugim do jasnej ... biurokratą to zdejmij mundur.

Zawsze miałem alergię na tych co niby noszą mundur a znają się jedynie na pakiecie biurowym firmy wam znanej.
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
PDT 
Guru
iuris peritus in spe



Pomógł: 32 razy
Wiek: 54
Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 13757
Skąd: ex rei publicae defectae
Wysłany: Nie 16 Lut, 2020   

Roman-5000 napisał/a:
bez podpisu kto je opracował, bez żadnego numeru - nie są,


Nawet gdyby były sygnowane to się nimi nie staną, należy je traktować jako sugestie a nie formalny wymóg.
_________________
Nec stultis solere succurri.
******* ****
 
 
Yoseikan 
4
Nowy, ale stary...


Dołączył: 26 Gru 2010
Posty: 156
Skąd: Siły z Powietrza...
Wysłany: Nie 16 Lut, 2020   

Jestem już cywilem, od około dwóch tygodni, nie mam żadnego medalu oprócz trzech, które dostałem za rok misji w Bośni i Hercegowinie. I powiem szczerze, jak sobie uzmysłowię procedury, zasady i fakty jak to się odbywało - jestem z tego powodu niezmiernie zadowolony. Jestem zadowolony, że nie uległem emocjom, że nie przyszło mi do głowy kiedykolwiek napisać na siebie wniosek. Wśród wielu absurdów w naszej armii, ten właśnie z medalami jest chyba jednym najbardziej idiotycznych. Moim zdaniem nie ma różnicy czy w związku z własną inicjatywą czy w związku z inicjatywą leniwego przełożonego. I jeden i drugi przypadek to kompletna bzdura, umniejszająca rangi jakichkolwiek odznaczeń. Nie rozumiem po co komu takie odznaczenia i jak się z nimi czują dumnie wypinając pierś do jego przyjęcia a potem do noszenia. Znam wielu ludzi, szczególnie tych młodszych, i podoficerów, oficerów jak chodzą obwieszeni baretkami, a z drugiej strony widzę stare wojsko, którym już niedługo przyjdzie się pożegnać z szeregami wojska, niestety, bez nawet jednego odznaczenia. Myślę, że czasy tak bardzo się zmieniły, że wiele rzeczy się zdewaluowało, a za to inne rzeczy stały się bardzo istotne, jakieś takie na pokaz, i jak dla mnie, nic nie znaczące. Tym starszym nawet do głowy nie przychodzi, że można samemu postarać się o to, żeby ktoś mu wręczył jakiś medal po tym jak sami napiszą sobie wniosek o jego nadanie, bo pamiętają czasy, że żołnierze dowiadywali się o takiej nobilitacji kilka dni wcześniej, na kilka dni przed uroczystą zbiórką. Jak tak dalej pójdzie to za jakiś czas będą zapisy na medale a chętni będą dostawać decyzje poprzez e-mail a medal będą musieli kupować sobie na Allegro. Przykre, jak dla mnie...
 
 
Roman-5000 
5



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 22 Maj 2005
Posty: 379
Skąd: WL
Wysłany: Nie 16 Lut, 2020   

Też uważam, że czcionka, jej wielkość, czy interlinia nie powinny mieć wpływu na decyzję o przyznaniu medalu.
Jak traktować sprzeczne wytyczne (jedno imię, dwa imiona, Interlinia 1,15lub 1,0).
Uważam, że każdy żołnierz, który spełnia ustawowe kryteria i o ile nie był karany - powinien zostać odznaczony z urzędu właściwym medalem.
_________________
Wikipedysta Demonides
Kalkulator misyjny. Masz sugestie? Pisz na PW.
Mój pierwszy artykuł oraz zdjęcie w Wikipedii.

 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15937
Skąd: POLSKA
Wysłany: Nie 16 Lut, 2020   

Yoseikan, :brawo:

Roman-5000, dziękuję w swoim imieniu, za tak obszerne "pojaśnienie" tematu "wnioskowania". Wiele niewiadomych stało się jasnych.

Nasunęły mi się dwa wnioski.
Żołnierze wnioskujący o odznaczenia na żołnierzy nie potrafią sporządzić wniosków, a "kadrowiec cywilny" dla pracownika cywilnego potrafi (?).
I drugi wniosek, że jednak część sporządzonych wniosków jest poprawna i dotyczy to zawsze tych samych, konkretnych osób. :D

P.S.
Roman-5000 nawet gdybyś sporządził na tych 266 żołnierzy prawidłowe, "wzorowe" wnioski, to i tak "góra" nie przyznałaby 266 medali. Uwierz mi. :gent:
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
Roman-5000 
5



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 22 Maj 2005
Posty: 379
Skąd: WL
Wysłany: Nie 16 Lut, 2020   

-=Alex=- napisał/a:
Roman-5000 nawet gdybyś sporządził na tych 266 żołnierzy prawidłowe, "wzorowe" wnioski, to i tak "góra" nie przyznałaby 266 medali. Uwierz mi. :gent:

Jestem tego świadom. Jednak im więcej złożonych wniosków, tym większe prawdopodobieństwo przyznania choć kilku.
_________________
Wikipedysta Demonides
Kalkulator misyjny. Masz sugestie? Pisz na PW.
Mój pierwszy artykuł oraz zdjęcie w Wikipedii.

 
 
Marek15 
1


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 03 Lis 2015
Posty: 27
Skąd: centrum
Wysłany: Sro 26 Lut, 2020   Re: Medal

Fanfara napisał/a:
Witam ostatnio kilkunastu żołnierzy otrzymali medal za służbę X lat dla ojczyzny Ja natomiast byłem na kursie i dowódca o mnie wyraźnie zapomniał Zastanawiam się czy medal otrzymuje się za lata służby obligatoryjne Czy tylko na wniosek dowódcy...... Mam 13lat służby.... .


W tym roku kończę 29 lat służby i nie mam medalu za długoletnią służbę nawet brązowego. Z innymi jest nie lepiej. Nie żebym nie spełniał wymogów.
Praktyka dotycząca medali to patologia. Dla kadr i przełożonych niepotrzebna robota. Po prostu nie chce im się wypełniać wniosków. Albo - "napisz wniosek na siebie".
Wyjątkiem są osoby na najwyższych stanowiskach w jednostkach/instytucjach itp. Tu podejście kadr jest inne - nie może być święta bez czegoś dla takiego człowieka. Jak już ma wszystko to może odznakę honorową??? Coś musi dostać i być zaspokojonym.
Maluczkimi nikt się nie przejmuje - ludzie po 20 latach służby dostają pierwsze medale i mają się cieszyć.
 
 
Tytan w dresie. 
10


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 30 Sty 2019
Posty: 6982
Skąd: Z Polski
Wysłany: Sro 26 Lut, 2020   

Wszyscy oficerowie starsi, w moim otoczeniu, dostają regularnie odznaczenia. Odznakę Honorową WL ma już prawie każdy oficer starszy i tylko jeden podoficer, który był ranny na misji.
Do tej patologii dochodzi odznaka Zasłużony Żołnierz RP.
Rocznie dowódca dostaje limit na, mniej więcej, trzy, cztery odznaki. U mnie, zawsze zasłużeni są tylko ludzie, od majora w górę.
Reasumując, niech sobie te wszystkie blaszki wsadzą w d...ę.
 
 
Roman-5000 
5



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 22 Maj 2005
Posty: 379
Skąd: WL
Wysłany: Nie 01 Mar, 2020   

W ubiegłym tygodniu po raz trzeci przerabiałem wszystkie wnioski. Szlag mnie trafia, że nie można zrobić czegoś raz, tylko poprawiać po 3 razy. Nie po to się robi szablon z korespondencji seryjnej, by potem marnować czas na kolejne przeróbki. Oczywiście za każdym razem, zgodnie z wytycznymi otrzymanymi z góry.
_________________
Wikipedysta Demonides
Kalkulator misyjny. Masz sugestie? Pisz na PW.
Mój pierwszy artykuł oraz zdjęcie w Wikipedii.

 
 
leoncio 
5



Pomógł: 3 razy
Wiek: 64
Dołączył: 23 Wrz 2007
Posty: 484
Skąd: lotnisko i WKU
Wysłany: Wto 03 Mar, 2020   

Nic nowego.
Właśnie dlatego każdego kadrowca szlag trafia, kiedy to musi po trzy i więcej razy poprawiać wnioski wykonane wg. wytycznych. A to jednak dużymi a nie małymi, to pieczęć duża a nie mała, pieczęć odbita za blisko linii, to akapit za mały, etc.
Kiedyś, gdy nie było jeszcze komputerów, wszystko pisano na maszynie, na drukach.
Ponieważ z drukami wniosków zawsze były problemy (bo co roku zmieniano wzory), wykonywaliśmy je na "pozyskanym" komputerze. Trzeba było też czcionkę dopasowywać do maszynowej. Kadrowiec na odpowiednim szczeblu oglądał wykonany wniosek pod światło, czy linie rubryk z obu stron pokrywają się. Jak nie (bo na drukarce igłowej nie tak prosto było obie strony zgrać), to wniosek był odrzucany.
_________________
Pytanie mechanika MiG-21: jaki jest zasięg pocisku R-3S? Odpowiedź specjalisty: łeeeeee, te to lecą!
 
 
Tytan w dresie. 
10


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 30 Sty 2019
Posty: 6982
Skąd: Z Polski
Wysłany: Wto 03 Mar, 2020   

U mnie właśnie padło hasło, że jak ktoś chce medal, to może pisać na SIEBIE wniosek. :x
Jakoś we wnioskach na dowódców, zastępców i szefów sztabów, linijki są równe i pieczątki odpowiednie. Cud!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group