Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Medal
Opublikował Wiadomość
MariuszB 
2



Dołączył: 07 Sie 2005
Posty: 84
Skąd: wiesz?!
Wysłany: Pon 25 Sty, 2021   

Witam.
A wiecie może jak długo czeka się na Gwiazdę Iraku czy Afganistanu? Bo właśnie mija 1,5 roku i nic.
pozdrawiam
 
 
pplot 
1


Wiek: 49
Dołączył: 13 Lis 2020
Posty: 33
Skąd: Wlkp
Wysłany: Pon 25 Sty, 2021   

Cytat:
albo piszemy go z własnej inicjatywy, albo z inicjatywy leniwego przełożonego.

Samo życie ;) Ja ostatnio pisałem sam na siebie. Wcale nie chciałem! (Jednak muszę zaznaczyć że mojego Szefa leniwym nazwać nie można!) Jak już masz ponad 20 lat służby to już tak bardzo nie zależy na medalach. No więc po odprawie Szef mówi: pisz wniosek na medal, wzór wniosku masz na mailu. Ja na to, że nie chcę żadnego medalu bo właśnie obszyłem nowiutkie baretki na nowiutkim mundurze nowego wzoru. Pisz! Wszyscy mają napisać komu przysługuje. Taki rozkaz. Napisałem i dostałem. I wszystko do obszycia na nowo.

Kiedyś jako kadet często brałem udział w pogrzebach w składzie kompanii honorowej. Medale dziś kojarzą mi się tylko z tą poduszką...
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pon 25 Sty, 2021   

MariuszB napisał/a:
A wiecie może jak długo czeka się na Gwiazdę Iraku czy Afganistanu? Bo właśnie mija 1,5 roku i nic.

Jak długo w praktyce czeka się na Gwiazdę nie wiem, ale wiem, że wniosek o jej nadanie powinien być sporządzony przez MON nie później, niż w trzy lata po zakończenia służby w PKW. Postępowanie w tej sprawie inicjuje dowódca kontyngentu poprzez sporządzenie zbiorczego wniosku (czyli chyba jeszcze podczas trwania misji). Przesyła go do DO RSZ, a ten do Dyrektora DK MON. Na koniec wniosek trafia do podpisu do ministra, który jest formalnym organem wnioskującym. Ile taki wniosek może leżeć w Kancelarii Prezydenta, trudno powiedzieć, ale myślę, że za przewlekłość procedury raczej odpowiada MON. Zwłaszcza, że ten trzyletni termin na wysłanie wniosku minister sam sobie wyznaczył.

Podstawa: Decyzja Nr 202/MON Ministra Obrony Narodowej z dn. 06.07.2012 r. w sprawie występowania z wnioskami o nadanie odznaczeń wojskowych o charakterze pamiątkowym mających w nazwie wyraz „Gwiazda" (Dz. Urz. MON z 2012 r. poz. 264 oraz z 2013 r. poz. 374).
 
 
Jason01 
5



Wiek: 37
Dołączył: 13 Paź 2013
Posty: 313
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pią 17 Cze, 2022   

Mam pytanie odnośnie medali. Mój dowódca do 30.06 ma napisać wniosek na mnie na medal, tylko nie wiem na który lepiej napisać "...za zasługi dla obronności kraju" czy "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" - medal brązowy.
We wniosku jest rubryka z latami służby. U mnie jest taka sytuacja, że najpierw byłem żołnierzem zawodowym, następnie funkcjonariuszem, a później ponownie żołnierzem zawodowym. Teraz rodzi się pytanie, jakie lata służby wpisać :czytam: wszystkie? Czy tylko zawodową służbę wojskową? (Czytałem, że zasadnicza nie liczy się do wniosku).
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pią 17 Cze, 2022   

Radzę pisać wniosek na Medal "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny". Choćby dlatego, że staremu rozporządzeniu MON dotyczącemu tego medalu przedłużono ustawą o obronie Ojczyzny okres obowiązywania, natomiast temu dotyczącemu Medalu "Za zasługi dla obronności kraju" już nie - być może przez "roztargnienie" ustaworobów.
We wniosku o Medal "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" należy podać łączny czas zawodowej służby wojskowej, ponieważ przyznawany on jest za 5, 15 lub 25 lat zawodowej służby wojskowej, przy czym wymogu ciągłości tej służby nie ma.
 
 
Tytan w dresie. 
10


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 30 Sty 2019
Posty: 6982
Skąd: Z Polski
Wysłany: Pią 17 Cze, 2022   

Szwejk, dokładnie tak jest. ;)
 
 
Jason01 
5



Wiek: 37
Dołączył: 13 Paź 2013
Posty: 313
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pon 20 Cze, 2022   

O to mi właśnie chodziło. Dziękuję za pomoc i odpowiedzi.
Czy żołnierz rezerwy (były żołnierz zawodowy) również może się starać o wyróżnienie takim medalem?
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pon 20 Cze, 2022   

Starać się o wyróżnienie? Hm... można, ale nie wypada. Natomiast jeśli chodzi o odznaczenie byłego żołnierza zawodowego Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny, to owszem, teraz już można. Jednakże na razie brak jest procedur (rozporządzenia) określających postępowanie w tego typu przypadkach.
 
 
Jason01 
5



Wiek: 37
Dołączył: 13 Paź 2013
Posty: 313
Skąd: Szczecin
Wysłany: Wto 21 Cze, 2022   

Łączny czas zawodowej służby wojskowej mam 6 lat i 5 miesięcy. We wniosku mam zaokrąglić do 7 lat? Czy wpisać tak jak jest?
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Wto 21 Cze, 2022   

W tym przypadku nie można zaokrąglać lat służby w górę. Wpisujesz 6, ilości miesięcy nie podajesz.
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15933
Skąd: POLSKA
Wysłany: Sob 02 Lip, 2022   

Panowie darujcie sobie te blaszki ... znaczy medale.

https://www.wojsko-polski...ona-medalem-wp/
Widzicie, Pani ambasador sama wniosek napisała. Można ? Można, a Wam się nie chce. I to jeszcze na złoty. Także piszcie wnioski, najlepiej od razu na złoty. :lol: :efendi2:
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13509
Skąd: ---
Wysłany: Sob 02 Lip, 2022   

Z pewnością Pani Ambasador zasłużyła sobie bardziej niż niejaki Misiewicz.

Choć taka "lekko - smutna" refleksja mnie naszła.
Odchodząc po wielu latach służby "dorobiłem się" ledwie jednego brązowego i jednego srebrnego.

Kiedyś, z ciekawości poczytałem sobie stosowną regulację tyczącą się "liczników".
Wynikało z niej, iż winienem odchodzić z dwoma złotymi.

Musi nie miałem chodów u personalnych.

Też kiedyś przeżyłem akcję pod tytułem: Piszcie na siebie wniosek o medal.
Takie było polecenie, no to napisałem.
Mój wniosek został odrzucony.
Widać za mało byłem zasłużony.
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
ArturO 
5


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 15 Paź 2015
Posty: 937
Skąd: Polska
Wysłany: Sob 02 Lip, 2022   

Pisanie wniosków to już chyba tradycja, natomiast ja bardziej rozumiałem to na zasadzie "chce żebyś dostał medal, napisz wniosek i puszcze go dalej!". W podobnym stylu jak pisanie konspektów za dowódcę pododdziału. ;)
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Sob 02 Lip, 2022   

W tytule informacji: odznaczona medalem WP.
W treści informacji: uhonorowana złotym medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju”.

Trzeba było jeszcze dodać: wyróżniona medalem "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" ;)
 
 
arczi0044 
2
prawie emeryt


Dołączył: 21 Gru 2008
Posty: 83
Skąd: WLKP
Wysłany: Sob 02 Lip, 2022   

27 lat służby i jakoś nie zasłużyłem na medal :) a tak serio, jak parę razy usłyszałem od przełożonego żebym sam na siebie wniosek napisał to podziękowałem.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group