Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Stary pryk do wojska
Opublikował Wiadomość
arkkab 
1


Dołączył: 15 Lip 2020
Posty: 4
Skąd: Piaseczno
Wysłany: Sro 15 Lip, 2020   Stary pryk do wojska

Witam wszystkich!

Od dawna zastanawiam się czy nie wstąpić do WP. Jednak życie życiem i tak minęło 45 wiosen. Zobaczyłem reklamy o SP. Obecnie jestem w takiej sytuacji że mogę zaczynać wszystko od nowa - stąd moje pytanie, prośba na forum. Jak najlepiej wystartować w wojsku i czy 45 lat to nie za dużo? Jestem po zarządzaniu magisterka (jak większość :D ). Byłem w WKU i mam niewiele czasu do podjęcia decyzji. Zmartwiłem się bo dowiedziałem się że jakbym został szeregowym to musiałbym czekać 5 lat aby pójść na studium oficerskie i tylko na wniosek dowódcy a latka są i dalej lecą. Prośba o pomoc - może ktoś przeszedł podobne dylematy albo siedzi w tych sprawach i mógłbym podpowiedzieć jaka droga byłaby najlepsza. Z góry dziękuje za udzielone odpowiedzi,
_________________
pozdrawiam
arkkab
 
 
bsq500 
1



Wiek: 43
Dołączył: 12 Sie 2013
Posty: 11
Skąd: Pomorze Zachodnie
Wysłany: Sro 15 Lip, 2020   

Przede wszystkim kwestia emerytury - na nowych zasadach minimum 25 lat zawodowej służby, żeby nabyć jakiekolwiek prawa emerytalne, co w Twoim przypadku daje wiek 70 lat, a "system" wyrzuci Cię z armii bodajże w wieku 60 lat jako podoficera lub oficera.
Poza tym odradzałbym służbę w korpusie szeregowych zawodowych z takim wykształceniem.
Krzysiek
_________________
W trak­cie po­koju, sy­nowie grze­bią swoich ojców; pod­czas woj­ny, oj­co­wie grze­bią swoich synów
- Herodot
 
 
Brat 
5


Pomógł: 4 razy
Wiek: 50
Dołączył: 26 Maj 2018
Posty: 339
Skąd: nnn
Wysłany: Czw 16 Lip, 2020   

Jak chcesz w tym wieku iść do wojska to tylko na oficera.
 
 
arkkab 
1


Dołączył: 15 Lip 2020
Posty: 4
Skąd: Piaseczno
Wysłany: Czw 16 Lip, 2020   

Dzięki za odpowiedzi. Czy nie ma szybszej drogi niż czekanie rok na następny nabór na roczne studium oficerskie?
_________________
pozdrawiam
arkkab
 
 
Brat 
5


Pomógł: 4 razy
Wiek: 50
Dołączył: 26 Maj 2018
Posty: 339
Skąd: nnn
Wysłany: Czw 16 Lip, 2020   

arkkab napisał/a:
Dzięki za odpowiedzi. Czy nie ma szybszej drogi niż czekanie rok na następny nabór na roczne studium oficerskie?


Jak masz plecy to jest ;p


Ogólnie ten wiek na pójście do wojska jest bardzo słaby.
 
 
arkkab 
1


Dołączył: 15 Lip 2020
Posty: 4
Skąd: Piaseczno
Wysłany: Czw 16 Lip, 2020   

gdzieś czytałem o styczniu że jakiś kurs się zaczyna ale nie mogę znaleźć. Pleców nie mam a nawet gdybym miał to zasady nie pozwoliłyby mi skorzystać... ale fajnie że dostałem odpowiedzi, też poczytałem wypowiedzi szeregowców na temat służby i łatwiej mi podjąć decyzję.
_________________
pozdrawiam
arkkab
 
 
*333* 
5


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 06 Maj 2005
Posty: 929
Skąd: Polska
Wysłany: Pią 17 Lip, 2020   

Najszybsza droga do oficera to:
służba przygotowawcza w korpusie szeregowych - 3 miesiące, następnie kurs przeszkalania kadr rezerwy oficerski trwający około 3 miesiące i po promocji staranie o przyjęcie do zawodowej - czas trwania całej opercji najszybciej przy sprzyjających wiatrach - około 2 lat.
Najdłużej może się zejść z kursem oficerskim, są limity na dany rok i nie zawsze Twoje WKU może dostać limit na dany rok - wtedy trzeba się uśmiechnąć w WszW i może uda się załapać na kurs limitowany do innego WKU.
Na szer. się nie pchaj, chyba, że z uwagi na finanse (szeregowy w wieku ponad 26 lat z zerową wysługą oraz mieszkaniówką w Warszawie ma około 4,2 tys netto) jesteś w stanie zaakceptować, że Twoim bezpośrednim przełożonym będzie ktoś 20 lat młodszy, a niekoniecznie merytorycznie lepszy o doświadczeniu życiowym nie wspominając.
Na pdf z cywila bez pleców nie masz szans - bardzo dużo służących szeregowych jest po kursach pdf i to oni (co zrozumiałe) w pierwszej kolejności są wyznaczani do objęcia stanowisk podoficerskich.
:gent:
 
 
ogon123 
5



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 04 Lis 2005
Posty: 804
Skąd: 100
Wysłany: Pią 17 Lip, 2020   

jakby co to można też iść do policji
https://www.youtube.com/watch?v=JwGW5KaZ9Ic :brawo:
_________________
Jak mój szef wpada do pokoju to zawsze się pyta: co nudzicie się ??? i zaraz wynajduje jakąś robotę
Ogon Ogoniasty
 
 
focus 
Mod
Freedom for the region Silesia.



Pomógł: 65 razy
Wiek: 84
Dołączył: 03 Wrz 2005
Posty: 6445
Skąd: Getarnte Option von ...
Wysłany: Pią 17 Lip, 2020   

*333* napisał/a:
i po promocji


Ukończenie kursu przeszkalania kadr rezerwy oficerów nie daje bezpośredniej promocji na pierwszy stopień oficerski.
Powyższe następuje na podstawie PPRP, w tym przypadku z reguły raz w roku.
_________________


Ludzie :!: :!: :!: , nie udzielam porad ''prawnych'' za pośrednictwem
 
 
*333* 
5


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 06 Maj 2005
Posty: 929
Skąd: Polska
Wysłany: Sob 18 Lip, 2020   

Nie napisałem, że promocja jest bezposrednio po kursie. Ja czekałem na swoją 8 miesiecy. Faktycznie w decyzji MON są wskazane dwa terminy promocj, jeden termin w niedzielę w okolicy rocznicy bitwy pod Grunwaldem (stąd promocja rezerwistow jutro) i z okazj dnia podchorążego oraz z okazji innych ważnych rocznic stądi promocje odbywaja się np. jeszcze w marcu i maju.
:gent:
 
 
arkkab 
1


Dołączył: 15 Lip 2020
Posty: 4
Skąd: Piaseczno
Wysłany: Sob 18 Lip, 2020   

Dzięki za kolejne wypowiedzi. Policja nie wchodzi w grę to jednak nie to... Muszę przemyśleć to wszystko po Waszych wypowiedziach. Z jednej strony tak jak napisaliście - trafi się dowódca z którym nijak nie da rady i wtedy przechlapane. Z drugiej strony może okaże się fajny gość z którym można konie kraść... Czy jest jakaś okoliczność która może skrócić szeregowcowi 5 lat czekania na możliwość pójścia na studium oficerskie (np. za wzorową służbę)?
_________________
pozdrawiam
arkkab
 
 
Garbner 
1


Dołączył: 26 Paź 2019
Posty: 6
Skąd: Polska
Wysłany: Pią 24 Lip, 2020   

Chcesz być podoficerem z cywila to składaj papiery do Dęblina.

https://spsp.wp.mil.pl/pl/pages/informacje-o-naborze-2020-2020-04-16-j/
 
 
Luzac 
3


Dołączył: 18 Lut 2007
Posty: 136
Wysłany: Wto 28 Lip, 2020   

Tak jak zaczniesz w wieku 45 lat to w wieku 50 lat za wzorową służbę na pewno zostaniesz dostrzeżony i pójdziesz na oficera. Ja jestem cierpliwy i rozumiem, że Excel wszystko przyjmie byleby etat zapełnić ale już nawet mnie się nie chce tego komentować. Propaganda działa jak widać. :(
 
 
focus 
Mod
Freedom for the region Silesia.



Pomógł: 65 razy
Wiek: 84
Dołączył: 03 Wrz 2005
Posty: 6445
Skąd: Getarnte Option von ...
Wysłany: Wto 28 Lip, 2020   

Luzac napisał/a:
Tak jak zaczniesz w wieku 45 lat to w wieku 50 lat za wzorową służbę na pewno zostaniesz dostrzeżony i pójdziesz na oficera.


Wyjaśnijmy kilka kwestii. Planowana reforma korpusu podoficerów zawodowych zakłada maksymalny wiek ubiegania się o przyjęcie do studium oficerskiego do 35 roku życia. Autor wątku ma 45 lat i studia wyższe. Wnioskuję, iż jest w stopniu szer./st.szer. Prawa do zaopatrzenia emerytalnego z tytułu służby wojskowej (zawodowej) nie nabędzie. W mojej ocenie, czas gra rolę. Dlatego proponuję rozpocząć służbę od korpusu szer. zaw. Sprawdzić, zapoznać się z realiami służby. Po pięciu latach nienagannej służby można wnioskować o skierowanie na egzamin na podoficera. Korzyść - wyższe uposażenie, wyższy stopień, zmiana korpusu, zakresu obowiązków. W tym wieku, z rezerwy ''dałbym sobie spokój z korpusem oficerskim''. Ponadto trudno wywnioskować, jak u autora tematu ze znajomością j. angielskiego (wymóg min. wg. STANAG 6001, to = S-2,M-2,C-2,P-2) :gent:
_________________


Ludzie :!: :!: :!: , nie udzielam porad ''prawnych'' za pośrednictwem
 
 
JonasKhanwald 
1



Wiek: 26
Dołączył: 07 Sie 2020
Posty: 21
Skąd: Las
Wysłany: Pią 07 Sie, 2020   

Jesteś za stary
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group