Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Spis ludności
Opublikował Wiadomość
thikim 
Guru


Pomógł: 53 razy
Dołączył: 26 Sty 2007
Posty: 13020
Skąd: Polska
Wysłany: Sro 29 Lip, 2020   Spis ludności

Cytat:
Spis ludności. Nowelizacja ustawy: GUS chce znać nasz numer telefonu i adres

https://www.money.pl/gosp...699852417a.html
Niektórzy pewnie pomyślą: O, służby działają.
Powtórzę to co piszę od wielu lat. Nie mamy służb.
Mamy urzędników. I oto urzędnicy gusowscy stwierdzili że oni też chcą sobie pozbierać dane ludzi. A po co? A na wszelki wypadek. Bo lepiej mieć niż nie mieć.
Bynajmniej, raczej się nie podzielą z innymi urzędnikami. Bo jak się ktoś dzieli skarbem - to skarbu jakby mniej zostaje.
Z tym, że lepiej mieć niż nie mieć - ja się indywidualnie zgadzam. Ale jeszcze lepiej żeby nie miał urzędnik.
Tak czy inaczej - nasze państwo w niektórych aspektach swojego funkcjonowania zmierza w stronę faszyzmu, w innych w przeciwną stronę czyli anarchii, a w innych nie wie samo dokąd zmierza.
Teraz dwa aspekty zbierania danych:
- jakbym był oszustem to bym się najął na zbieracza, nie daj że się zarobi to jeszcze można trochę danych zebrać i z nich skorzystać podczas oszustw
- wszyscy wszędzie trąbią jak ważna jest ochrona danych osobowych a ten przykład pokazuje że to jest hipokryzja. Nie ma żadnej ochrony danych osobowych. Są zbierane zawsze i wszędzie.
Z tym danymi to jest tak jak z oświadczeniem prostytutki od 50 lat w zawodzie że jest dziewicą. Tak bardzo praktyka odbiega od teoretyzowania.
Trochę tak jak z "Arbeit macht frei". Niektórzy pewnie w to wierzyli.
Trochę tak jakby w rodzinie pięciosobowej ojciec oświadczył że trzeba do niego mówić: "jedynka" żeby chronić jego dane osobowe przed jego dziećmi.
Cytując klasyka: jeśli "wszyscy wszystko wiedzą" to przed kim chcecie coś ukrywać?
Celem ustawy o ochronie danych osobowych miała być zmiana relacji własności danych osobowych w kierunku podmiotu którego to są dane osobowe.
Zamiast tego mamy jedynie wzrost biurokracji, ochrony nic więcej nie ma. Po prostu trzeba więcej formalności spełnić i dalej można zbierać i gromadzić ile się chce.
No ale o czym ja tu piszę jak nawet nie wiadomo co to jest dana osobowa. Katalog jest otwarty - można w nim gmerać w obie strony.
Czyli klasyk jednak się mylił: nikt nic nie wie.
_________________
"Robotnicza myśl socjalistyczna jest nam bliska" - premier polskiego rządu rok 2019.
"W skrytości ducha byłem socjaldemokratą" - inny premier polskiego rządu.
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 282 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15886
Skąd: POLSKA
Wysłany: Sro 29 Lip, 2020   

Cytat:
Nowelizacja ustawy: GUS chce znać nasz numer telefonu i adres
Nie tylko numer telefonu i adres
Cytat:
Autorzy proponują, by do ustawy dodać ustęp 22, który przewiduje, że do GUS trafią takie dane o tożsamości ankietowanego jak jego imię i nazwisko, PESEL, NIP, przydzielony numer abonenta z planu numeracji dla sieci telekomunikacyjnej, wreszcie: numer telefonu kontaktowego.

Jak to teraz prosto niektóre rzeczy zrobić :)
http://www.nfow.pl/viewto...hlight=telefonu

Jest RODO, a jakoby go nie było.
Cytat:
Zgodnie z art. 31 ust. 1 ustawy o NSP 2021, w związku z przetwarzaniem danych osobowych w ramach narodowego spisu powszechnego nie stosuje się art. 15, art. 16, art. 18 i art. 21 rozporządzenia RODO, tj. nie przysługuje prawo do:

- dostępu do danych osobowych, w tym prawo do uzyskania kopii tych danych,
- sprostowania (poprawiania) danych osobowych,
- ograniczenia przetwarzania danych osobowych,
- sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.
https://spis.gov.pl/prawo/RODO-a-spis

Napiszę krótko. Niech nie liczą na moją współpracę. :D
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
michqq 
Guru


Pomógł: 28 razy
Wiek: 48
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 11476
Skąd: -)
Wysłany: Sro 29 Lip, 2020   

Cytat:
przydzielony numer abonenta z planu numeracji dla sieci telekomunikacyjnej, wreszcie: numer telefonu kontaktowego.


Czym to się różni i gdzie moge o tym poczytać?
Pytam bo nie wiem a brzmi ciekawie.
:gent:
_________________
Toast wódczany o postaci dialogu.
Zasłyszane na dniach.
:
- Ruskij wojennyj korabl?
- Do dna!
 
 
gathern 
10



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 18 Paź 2007
Posty: 8696
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: Sro 29 Lip, 2020   

Ciekawe co zrobi rachmistrz jak odmówisz mu podania danych ?
_________________
Serwis o jednostkach wojskowych WP - www.jednostki-wojskowe.pl

Art.32 Konstytucji RP - "Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne." - Nie dotyczy polityków i bogatych.

Jean Raspail - "Obóz świętych" - książka na czasie, pokazująca idiotyzm współczesnej Europy

Prawda jest nową mową nienawiści - George Orwell
Aby dowiedzieć się kto naprawdę Tobą rządzi, sprawdź po prostu, kogo nie wolno Ci krytykować. - Voltaire
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13476
Skąd: ---
Wysłany: Sro 29 Lip, 2020   

-=Alex=- napisał/a:
Napiszę krótko. Niech nie liczą na moją współpracę.

Na moją też nie.
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 282 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15886
Skąd: POLSKA
Wysłany: Sro 29 Lip, 2020   

gathern napisał/a:
Ciekawe co zrobi rachmistrz jak odmówisz mu podania danych ?
Wizyta rachmistrza to jest ostateczność.
W pierwszej kolejności osoba fizyczna objęta spisem powszechnym jest obowiązana przeprowadzić samospis internetowy. Jeżeli nie posiadasz internetu to jest zapewniony bezpłatny dostęp do pomieszczeń wyposażonych w sprzęt komputerowy z zainstalowanym oprogramowaniem wystarczającym do przeprowadzenia samospisu internetowego.
Jeżeli osoba fizyczna objęta spisem powszechnym nie może dopełnić obowiązku, samospisu internetowego, w szczególności ze względu na stan zdrowia lub inny uzasadniony interes tej osoby, dane są zbierane metodami:
1) wywiadu telefonicznego przeprowadzanego przez rachmistrza spisowego z wykorzystaniem zainstalowanego na komputerze oprogramowania przeznaczonego do przeprowadzenia spisu powszechnego, zwanego dalej „rachmistrzem telefonicznym”,
2) wywiadu bezpośredniego przeprowadzanego przez rachmistrza spisowego przy pomocy urządzenia mobilnego wyposażonego w oprogramowanie przeznaczone do przeprowadzenia spisu powszechnego, zwanego dalej „rachmistrzem terenowym”.

Przeczytałem USTAWA z dnia 9 sierpnia 2019 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. i zastanawiam się do czego potrzebni są im osoby objęte spisem, jeżeli praktycznie wszystkie dane otrzymają z poszczególnych ministerstw.
Zauważyłem, że w tej ustawie nie ma konsekwencji karnych za odmową lub podanie danych niezgodnych z prawdą.
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
thikim 
Guru


Pomógł: 53 razy
Dołączył: 26 Sty 2007
Posty: 13020
Skąd: Polska
Wysłany: Sro 29 Lip, 2020   

michqq napisał/a:
Czym to się różni i gdzie moge o tym poczytać?

W wojsku jest taka sytuacja.
Telefon służbowy stacjonarny ma numer zgodny z planem numeracji.
Telefon kontaktowy to zasadniczo telefon prywatny.
Przekładając na cywilne: telefon stacjonarny powinien mieć numer zgodny z planem numeracji. Telefon komórkowy to zasadniczo byłby telefon kontaktowy nie związany z planem numeracji.
Ale to się stopniowo wszystko rozmywa. Wojsko chce mieć plan numeracji i na komórki a numery telefonów komórkowych przechodzą już swobodnie pomiędzy operatorami.
-=Alex=- napisał/a:
i zastanawiam się do czego potrzebni są im osoby objęte spisem, jeżeli praktycznie wszystkie dane otrzymają z poszczególnych ministerstw.

Dane z ministerstw to nie są dane które są potrzebne w spisie powszechnym. Ponadto są często nieaktualne.

[ Dodano: Sro 29 Lip, 2020 ]
Na chwilę obecną ma być test na rolnikach:
https://www.biznesinfo.pl...0-kb-jakie-dane
Cytat:
W tegorocznym PSR rolnicy będą zobligowani do samodzielnego wypełnienia ankiet przez internet, bowiem rachmistrzowie nie zapukają do drzwi. Kto nie posiada dostępu do sieci będzie mógł zadzwonić na infolinię, gdzie odpowie na pytania. Ci, którzy nie wypełnią badania on-line, ani sami nie zadzwonią na infolinię muszą liczyć się z telefonem od GUS-u

Jakoś nie za bardzo wierzę w wielką frekwencję.
Swoją drogą to ciekawe jak rząd coraz więcej obowiązków zwala na obywateli?
Spis? Spiszcie się sami.
Wojsko? Obrońcie się sami - w sumie OT to w tym kierunku idzie.

[ Dodano: Sro 29 Lip, 2020 ]
Tu jest projekt nowy:
http://www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/druk.xsp?nr=515
Cytat:
„4. Wynagrodzenie rachmistrza spisowego, o którym mowa w art. 8d ust. 1 pkt 2, ustala się, w zależności od formy przekazywania danych przez użytkowników gospodarstw rolnych, jako iloczyn stawki wynoszącej:
1) 37 zł brutto i liczby przeprowadzonych bezpośrednich wywiadów z użytkownikami gospodarstw rolnych, skutkujących prawidłowym spisaniem tych gospodarstw;
2) 20 zł brutto i liczby przeprowadzonych wywiadów telefonicznych z użytkownikami gospodarstw rolnych, skutkujących prawidłowym spisaniem tych gospodarstw.”,

Można zarobić :D
O konsekwencjach odmowy nie piszą. Piszą że nie można odmówić.

[ Dodano: Sro 29 Lip, 2020 ]
A o to pytanie było:
Cytat:
„22. Dostawcy publicznie dostępnych usług telefonicznych przekazują Prezesowi Głównego Urzędu Statystycznego, w terminie do dnia 26 lutego 2021 r. (według stanu na dzień 31 grudnia 2020 r.), gromadzone na podstawie ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. – Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. z 2019 r. poz. 2460 oraz z 2020 r. poz. 374, 695 i 875) następujące dane jednostkowe o abonentach publicznie dostępnych usług telefonicznych, będących osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą lub nieprowadzącymi takiej działalności:
1) imię lub imiona i nazwisko;
2) numer PESEL – w przypadku obywatela polskiego;
3) numer identyfikacji podatkowej (NIP) – w przypadku obywatela polskiego prowadzącego działalność gospodarczą, jeżeli jest dostępny;
4) przydzielony numer abonenta z planu numeracji krajowej dla publicznych sieci telekomunikacyjnych związany ze świadczoną usługą połączeń głosowych (numer abonencki);
5) numer telefonu kontaktowego, jeżeli jest dostępny;

w przypadku abonenta publicznie dostępnej usługi telefonicznej świadczonej w stacjonarnej publicznej sieci telekomunikacyjnej – adres miejsca, pod którym znajduje się zakończenie sieci udostępnione temu abonentowi:
a) kod TERYT, jeżeli jest dostępny, i nazwa województwa,
b) kod TERYT, jeżeli jest dostępny, i nazwa powiatu,
c) kod TERYT, jeżeli jest dostępny, i nazwa gminy,
d) kod pocztowy, jeżeli jest dostępny,
e) identyfikator TERYT, jeżeli jest dostępny, i nazwa miejscowości,
f) identyfikator TERYT, jeżeli jest dostępny, i nazwa ulicy,
g) numer budynku,
h) numer lokalu;
7) w przypadku abonenta publicznie dostępnej usługi telefonicznej świadczonej w ruchomej publicznej sieci telekomunikacyjnej – adres miejsca zamieszkania i adres do korespondencji, jeżeli jest on inny niż adres miejsca zamieszkania:
a) kod TERYT, jeżeli jest dostępny, i nazwa województwa,
b) kod TERYT, jeżeli jest dostępny, i nazwa powiatu,
c) kod TERYT, jeżeli jest dostępny, i nazwa gminy,
d) kod pocztowy, jeżeli jest dostępny,
e) identyfikator TERYT, jeżeli jest dostępny, i nazwa miejscowości,
f) identyfikator TERYT, jeżeli jest dostępny, i nazwa ulicy,
g) numer budynku,
h) numer lokalu.”;


To się napracują usługodawcy.
_________________
"Robotnicza myśl socjalistyczna jest nam bliska" - premier polskiego rządu rok 2019.
"W skrytości ducha byłem socjaldemokratą" - inny premier polskiego rządu.
 
 
michqq 
Guru


Pomógł: 28 razy
Wiek: 48
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 11476
Skąd: -)
Wysłany: Sro 29 Lip, 2020   

-=Alex=- napisał/a:
Przeczytałem USTAWA z dnia 9 sierpnia 2019 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. i zastanawiam się do czego potrzebni są im osoby objęte spisem, jeżeli praktycznie wszystkie dane otrzymają z poszczególnych ministerstw.


Spis powszechny zawsze był/powinien być "spisem z natury", natomiast dane ministerstw są danymi "spisu z papierów i z estymacji".

Stąd wiele krajów po spisie powszechnym kiedyś ze zdziwieniem sie dowiadywało że ma o pół miliona czytam o milion mieszkańców więcej lub mniej niż myślały i niż miały na papierze.

Tak więc to ma być taki remanent czyteż weryfikacja stanu osobowego.

Czy najnowszy polski spis powszechny również coś podobnego wykaże to trudno powiedzieć - skoro jest zorganizowany tak jak jest...

:gent:
_________________
Toast wódczany o postaci dialogu.
Zasłyszane na dniach.
:
- Ruskij wojennyj korabl?
- Do dna!
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 282 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15886
Skąd: POLSKA
Wysłany: Sro 29 Lip, 2020   

thikim napisał/a:
Dane z ministerstw to nie są dane które są potrzebne w spisie powszechnym. Ponadto są często nieaktualne.
Nie wiem czy widziałeś załącznik nr 2 do ustawy "Podmioty obowiązane do przekazania prezesowi głównego urzędu statystycznego danych w ramach prac spisowych, a także szczegółowy zakres danych i terminy ich przekazania".

thikim napisał/a:
Można zarobić
Za rolników płacą więcej, bo większe zagrożenie. Psy, ew. widły w plecach. ;)
Za miastowego płacą 7 zł od głowy.
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
michqq 
Guru


Pomógł: 28 razy
Wiek: 48
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 11476
Skąd: -)
Wysłany: Sro 29 Lip, 2020   

-=Alex=- napisał/a:
Za miastowego płacą 7 zł od głowy.


Przy czym taki sposób płacenia - od głowy - prowadził przy poprzednich spisach do nadużyć.

Teściu na Podkarpaciu ma pięcioro dzieci. Troje z nich zagramanicą, a dwoje w kraju - no coż, jak to na podkarpaciu...

Ankieter przyszedł i rozmowa:
"
- Tutaj zgodnie z tym co mam w papierach, pięcioro Pańskich dzieci jest zameldowanych...
- No tak, ale tylko dwoje mieszka.
- No to nic, a co to Panu szkodzi, spiszemy wszystkie"

I taki to był spis.

Teoretycznie państwo chciało sie dowiedzieć ilu ludzi fizycznie mieszkało a ilu wyjechało i za to ankieterom płacili...
A dowiedzieli sie - co się dowiedzieli.
:gent:
_________________
Toast wódczany o postaci dialogu.
Zasłyszane na dniach.
:
- Ruskij wojennyj korabl?
- Do dna!
 
 
thikim 
Guru


Pomógł: 53 razy
Dołączył: 26 Sty 2007
Posty: 13020
Skąd: Polska
Wysłany: Sro 29 Lip, 2020   

-=Alex=- napisał/a:
Nie wiem czy widziałeś załącznik nr 2 do ustawy

Teraz zerknąłem. Ogrom informacji faktycznie robi wrażenie ale dalej aktualne pozostaje to co napisałem:
- aktualność danych
- nie ten zakres danych.
Wychodzi jednak przy okazji że na bazie GUSu rząd chce sobie zbudować centrum wiedzy o obywatelach. Takich informacji nawet służby nie mają i mieć nie będą.
Ale łatwiej skrycie sięgnąć po dane z GUSu niż ze służb. To dla rządu baza.
Ta baza da obraz nie tylko stanu ale i rozbieżności pomiędzy papierami a rzeczywistością. Przy czym rzeczywistość oczywiście będzie taką "rzeczywistością" bo ankieterzy sporo zmienią.
BTW. Z punktu widzenia statystyki czyli misji GUSu to te wszystkie PESELE, numery itd. są zbędne.
_________________
"Robotnicza myśl socjalistyczna jest nam bliska" - premier polskiego rządu rok 2019.
"W skrytości ducha byłem socjaldemokratą" - inny premier polskiego rządu.
 
 
Wojciech Łabuć 
6
Leperchaun


Pomógł: 3 razy
Wiek: 48
Dołączył: 11 Sie 2015
Posty: 1699
Skąd: Kraina Deszczowców
Wysłany: Sro 29 Lip, 2020   

Jak obejść prawo aby mieć dane i wiedzę, której posiadanie wymaga określonych i niewygodnych często, bo obwarowanych przepisami, działań?

GUSowi PESEL, czy podobne, nie jest rzeczywiście potrzebny. GUS ma mieć statystyczne dane ogólne a nie szczegółowe, nieprzydatne do jego statutowych działań. W dodatku tworzenie takiej bazy danych wymagałoby prawnego uregulowania z zakresu kto i w jaki sposób może z tego korzystać. No i przydałoby się uzasadnienie na początek po co ta cała szopka.

Obywatel ma sam na siebie donosić i kopać pod sobą dołki pod groźbą kary administracyjnej?
 
 
thikim 
Guru


Pomógł: 53 razy
Dołączył: 26 Sty 2007
Posty: 13020
Skąd: Polska
Wysłany: Sob 01 Sie, 2020   

Widziałem ostatnio jedną z urzędniczych prezentacji na temat statystyki.
Każda strona opatrzona była opisem: "Każdy się liczy" :lol:
_________________
"Robotnicza myśl socjalistyczna jest nam bliska" - premier polskiego rządu rok 2019.
"W skrytości ducha byłem socjaldemokratą" - inny premier polskiego rządu.
 
 
Wolfchen 
5
Rezerwista



Wiek: 34
Dołączył: 09 Cze 2010
Posty: 457
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 02 Sie, 2020   

WojciechŁabuć napisał/a:
GUSowi PESEL, czy podobne, nie jest rzeczywiście potrzebny.
Przy spisie ludności jest potrzebny jako identyfikator ankiety - żeby jedna osoba nie była np. spisana dwa razy ;)

Natomiast gromadzenie numerów NIP czy numerów telefonów to już przegięcie. W żadnym urzędzie nigdy nie podałem ani maila ani telefonu i nie zamierzam tego robić (choć przy wymianie prawka urzedniczka była bardzo zdziwiona, że nie podałem żadnych "danych do szybkiego kontaktu". Cóż, z urzędami komunikuję się wyłącznie na piśmie - jak na pracownika urzędu przystało. Za dużo patologii widziałem.
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 282 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15886
Skąd: POLSKA
Wysłany: Czw 25 Mar, 2021   

I jak Wam podobają się pytania na które trzeba udzielić odpowiedzi ? :efendi2:

Wolfchen napisał/a:
W żadnym urzędzie nigdy nie podałem ani maila ani telefonu i nie zamierzam tego robić (choć przy wymianie prawka urzedniczka była bardzo zdziwiona, że nie podałem żadnych "danych do szybkiego kontaktu". Cóż, z urzędami komunikuję się wyłącznie na piśmie - jak na pracownika urzędu przystało.
Stosuję to samo. Strasznie namolni są z urzędu skarbowego.
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group