Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zdanie Karty Mobilizacyjnej
Opublikował Wiadomość
Tomasz1980 
1


Wiek: 44
Dołączył: 10 Sie 2020
Posty: 3
Skąd: bydgoszcz
Wysłany: Pon 10 Sie, 2020   Zdanie Karty Mobilizacyjnej

Witam Wszystkich, Mam do Was pytanie mianowicie w tym roku po raz kolejny dostałem wezwanie na ćwiczenia rezerwy na 2tyg trochę jest to już męczące ponieważ w tym roku już 40 na karku, pracodawca zaczyna kręcić nosem a na plecach opłaty kredyty itd a wiadomo jak jest teraz na rynku pracy ale do sedna czy jest jakaś możliwość zdania tej karty mobilizacyjnej żeby przestali już mnie ciągać po poligonach? Młodzi siedzą przed komputerami a starych ciągają troszkę jest to denerwujące.
Za każdą pomoc dziękuje
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15951
Skąd: POLSKA
Wysłany: Pon 10 Sie, 2020   

Nie wiem jaki stopień
Cytat:
§ 5. 1. Żołnierze rezerwy mogą mieć nadane przydziały mobilizacyjne przez łączny okres nie dłuższy niż:
1) dla szeregowych - 15 lat;
2) dla podoficerów i oficerów - 20 lat.
2. Przepis ust. 1 nie dotyczy żołnierzy rezerwy, którzy wyrazili zgodę na zachowanie tego przydziału, lecz nie dłużej niż do osiągnięcia górnej granicy wieku, o którym mowa w art. 58 ust. 1 ustawy.
3. Przepisu ust. 1 nie stosuje się w przypadku zwiększonych potrzeb uzupełnieniowych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz w przypadku, gdy wojskowy komendant uzupełnień nie ma możliwości nadania przydziałów mobilizacyjnych innym żołnierzom rezerwy.

Wybierz sobie.
Cytat:
§ 12. 1. Przydziały mobilizacyjne uchyla się w przypadku:
1) osiągnięcia przez żołnierza górnej granicy wieku, o której mowa w art. 58 ust. 1 ustawy;
2) upływu czasu, o którym mowa w § 5 ust. 1; przepis § 5 ust. 2 stosuje się odpowiednio;
3) zgonu żołnierza rezerwy;
4) utraty przez żołnierza rezerwy obywatelstwa polskiego;
5) uznania żołnierza rezerwy za trwale niezdolnego do czynnej służby wojskowej pełnionej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny;
6) zwolnienia, w drodze reklamowania, żołnierza rezerwy od obowiązku pełnienia czynnej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny;
7) powołania żołnierza rezerwy do zawodowej, kandydackiej, okresowej lub terytorialnej służby wojskowej;
8) stwierdzenia nieprzydatności żołnierza rezerwy na określonym stanowisku służbowym lub do pełnienia określonej funkcji wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny;
9) skreślenia stanowiska służbowego lub funkcji wojskowej w etacie jednostki wojskowej i występujących w czasie wojny;
10) wyjazdu żołnierza rezerwy na stałe za granicę;
11) zmiany miejsca zamieszkania żołnierza rezerwy poza obszar będący we właściwości miejscowej wojskowego komendanta uzupełnień;
12) zaistnienia możliwości uzupełnienia jednostki wojskowej żołnierzami rezerwy o wyższych kwalifikacjach lub predyspozycjach do zajmowania określonego stanowiska służbowego lub do pełnienia określonej funkcji wojskowej;
13) skazania żołnierza rezerwy prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania.
2. Wojskowy komendant uzupełnień, działając w porozumieniu z dowódcą jednostki wojskowej, na jego wniosek albo wniosek żołnierza rezerwy, może w uzasadnionych przypadkach, innych niż wymienione w ust. 1, uchylić przydział mobilizacyjny, jeżeli nie narusza to możliwości mobilizacyjnych jednostki wojskowej.


Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 16 marca 2017 r. w sprawie przydziałów mobilizacyjnych i pracowniczych przydziałów mobilizacyjnych.
http://isap.sejm.gov.pl/i...=WDU20170000725
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
Tomasz1980 
1


Wiek: 44
Dołączył: 10 Sie 2020
Posty: 3
Skąd: bydgoszcz
Wysłany: Wto 11 Sie, 2020   

-=Alex=-, Dziękuje za nakreślenie możliwości.
10) wyjazdu żołnierza rezerwy na stałe za granicę;
Czy jak bym poszedł im powiedział że wyjeżdzam za granice co muszę im przedstawić ? Potem WKU jakoś to sprawdza ?
 
 
Wojciech Łabuć 
6
Leperchaun


Pomógł: 3 razy
Wiek: 48
Dołączył: 11 Sie 2015
Posty: 1699
Skąd: Kraina Deszczowców
Wysłany: Wto 11 Sie, 2020   

Tomasz1980 nie wiem czy tak jest wszędzie ale w mojej sytuacji zostało to załatwione przez moją mamę. Nie pamiętam już nawet co dokładnie chciało WKU ale coś mi się obija, że jakiejś krótkie ćwiczenia. Nie musiałem się nigdzie stawiać, nigdy więcej nie dostawałem korespondencji z WKU. Jutro zapytam się jej, czy musiała coś podpisywać lub coś podobnego.

Ty robisz to bardziej "z głową" niż ja to zrobiłem ale w sumie jak wyjeżdżałem to nie zakładałem, że na stałe :D
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Wto 11 Sie, 2020   

Wyjazd na pobyt stały za granicę należy zgłosić przede wszystkim w gminie, w komórce zajmującej się ewidencją ludności. Wskutek takiego zgłoszenia następuje automatyczne wymeldowanie z pobytu stałego (i czasowego, jeśli ktoś posiada) w Polsce. Niezależnie od tego, żołnierze rezerwy, także inne osoby podlegające obowiązkowi służby wojskowej, mają obowiązek powiadomić o takim wyjeździe swoją WKU. Robią to osobiście, listem poleconym lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Nie muszą przedstawiać żadnych dowodów, ale powinni wziąć pod uwagę, że WKU mają dostęp do danych z ewidencji ludności. Dlatego zgłoszenie wyjazdu tylko w WKU, nic nie da.

Lepszym sposobem wydaje mi się zameldowanie na pobyt stały na terenie innej WKU (pkt 11 wykazu). Oczywiście jest to do wykonania, jeżeli mamy kogoś, kto zechce nas zameldować u siebie.
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13515
Skąd: ---
Wysłany: Sro 12 Sie, 2020   

To wychodzi na to, ze na starość zrobiłem się anarchistą.

Pojutrze wyjeżdżam i nikogo nie zamierzam powiadamiać.
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
Wojciech Łabuć 
6
Leperchaun


Pomógł: 3 razy
Wiek: 48
Dołączył: 11 Sie 2015
Posty: 1699
Skąd: Kraina Deszczowców
Wysłany: Sro 12 Sie, 2020   

Szwejk nie pamiętam jak to wyglądało naście lat temu. Być może wysyłałem list polecony ale raczej nie. Być może po prostu ktoś poszedł matce na rękę. Coś mi świta, że jak wyjeżdżałem to trzeba było pisać podanie o pozwolenie na wyjazd ale to mi się może mylić :D To było jeszcze w czasach papierowych dowodów osobistych.
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Sro 12 Sie, 2020   

W ciągu ostatnich kilkunastu lat odnośne przepisy bardzo się zmieniły, dlatego szukanie analogii pomiędzy zasadami postępowania przeszłymi i teraźniejszymi nie ma sensu.
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15951
Skąd: POLSKA
Wysłany: Sro 12 Sie, 2020   

Na stronach WKU są informacje (mniej lub bardziej aktualne) jak postępować w takim przypadku.
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Sro 12 Sie, 2020   

-=Alex=-, możesz podać jakąś stronę z taką informacją? Ciekaw jestem ich mądrości. "Mądrości" z lekkim odcieniem ironii, bo po zaglądnięciu na strony kilku WKU znalazłem tylko ogólne wzmianki o wojskowym obowiązku meldunkowych, który już od 6 lat nie istnieje.
 
 
michqq 
Guru


Pomógł: 28 razy
Wiek: 48
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 11557
Skąd: -)
Wysłany: Sro 12 Sie, 2020   

i napisał/a:
To wychodzi na to, ze na starość zrobiłem się anarchistą.
Pojutrze wyjeżdżam i nikogo nie zamierzam powiadamiać.


Mowa o wyjeździe na stałe.
Większość ludzi tak robi jak i Ty, panie anarchista, z tym że potem jak odwiedzają kraj to lataja po urzędach zamiast spokojnie spotkać się z rodziną.
Na koniec tego latania wielu idzie do notariusza z bratem/kuzynem, żeby wypisac i podpisać pełnomocnictwo do reprezentowania przed urzędami.

Jak jedziesz na stałe to rozważ powyższe wcześniej.
:gent:
_________________
Toast wódczany o postaci dialogu.
Zasłyszane na dniach.
:
- Ruskij wojennyj korabl?
- Do dna!
 
 
Wolfchen 
5
Rezerwista



Wiek: 34
Dołączył: 09 Cze 2010
Posty: 457
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 12 Sie, 2020   

Szwejk napisał/a:
Niezależnie od tego, żołnierze rezerwy, także inne osoby podlegające obowiązkowi służby wojskowej, mają obowiązek powiadomić o takim wyjeździe swoją WKU. Robią to osobiście, listem poleconym lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Nie muszą przedstawiać żadnych dowodów, ale powinni wziąć pod uwagę, że WKU mają dostęp do danych z ewidencji ludności.
No właśnie - skoro ktoś zgłosił wyjazd za granicę w gminie, to WKU powinien przecież dostać o tym informację z PESEL (tak jak ma to miejsce przy zmianie meldunku stałego).
 
 
LBJ 
5
lbj



Pomógł: 10 razy
Dołączył: 25 Wrz 2009
Posty: 434
Skąd: Over There
Wysłany: Sro 12 Sie, 2020   

A może masz jakieś problemy zdrowotne? Napisz wniosek o skierowanie na komisję lekarską celem zmiany kategorii z A na D uzasadniając go stanem zdrowia. No chyba, że jesteś na to za zdrowy.
_________________
Make love, not Saw.
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15951
Skąd: POLSKA
Wysłany: Sro 12 Sie, 2020   

Szwejk napisał/a:
-=Alex=-, możesz podać jakąś stronę z taką informacją?
Wybacz, ale nie chce mi się już szukać, a wchodziłem przez wyszukiwarkę.
Wystarczy przelecieć strony wszystkich WKU, jest ich niewiele. ;)
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
Tomasz1980 
1


Wiek: 44
Dołączył: 10 Sie 2020
Posty: 3
Skąd: bydgoszcz
Wysłany: Sro 12 Sie, 2020   

LBJ, odpukać w niemalowane jestem zdrów jak ryba więc raczej to nie przejdzie.
Szwejk, a jak bym powiedział że wyjeżdżam poprostu w celach zarobkowych na dłuższy okres za granice to też muszę wymeldować się żeby uwierzyli ?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group