Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Technik kompanii
Opublikował Wiadomość
Jason01 
5



Wiek: 37
Dołączył: 13 Paź 2013
Posty: 313
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pon 09 Lis, 2020   Technik kompanii

W związku z objęciem stanowiska technika kompanii napotkało mnie kilka problemów w związku z naprawą SpW. Jestem w najnowszym rodzaju SZ RP, brak doświadczonej kadry, tylko kilku żołnierzy zawodowych na pododdziale, dużo wakatów, brak chętnych itd. Otóż przechodząc do sedna sprawy to nie mając jeszcze pojęcia o tym jak wygląda procedura naprawy pojazdów, udałem się z założonym KUT-em na naprawę gwarancyjną dwuletniego pojazdu do wybranego przeze mnie ASO bez powiadomienia służby czołgowo-samochodowej pod którą podlegam. Serwis naliczył mi fakturę, gdzie na dzień dzisiejszy dowiedziałem się o naliczeniu szkody w mieniu, którą mam niby pokryć ( oficjalnie nie wiem czy ją pokryję, gdyż sami nie wiedzą czy to ja jestem za to odpowiedzialny). Jak można z tego wyjść, dogadać się? Dowódca wydał mi wówczas polecenie, że pojazd ma być do końca tygodnia sprawny więc udałem się celem jego naprawy myśląc, że będzie wszystko robione na gwarancji, a tutaj dodatkowe koszty i zostaje sam z problemem.
 
 
michqq 
Guru


Pomógł: 28 razy
Wiek: 48
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 11560
Skąd: -)
Wysłany: Pon 09 Lis, 2020   

Ciekawe jak wyceniono szkodę w mieniu.

W końcu jakbys pojazd sprawny zepsuł to byłaby szkoda w mieniu w sensie że pojazd był sprawny a ty mu sprawności ująłeś.

Szkoda w mieniu wyliczona w pieniądzu byłaby równa kosztom naprawy.

Ty natomiast zrobiłeś odwrotnie, tj pojazd niesprawny - usprawniłeś.
Czyli rozumiem że teraz chcą sie domagac żebys zapłacił fakturę a pojazd na powrót doprowadził do stanu "przedfakturowego" tj uszkodził?

:?:
_________________
Toast wódczany o postaci dialogu.
Zasłyszane na dniach.
:
- Ruskij wojennyj korabl?
- Do dna!
 
 
Star660 
6
Biturboengine



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 05 Lis 2006
Posty: 1209
Skąd: MSS
Wysłany: Pon 09 Lis, 2020   

Jason01 napisał/a:
i zostaje sam z problemem

Jason - nie jesteś sam na bezludnej wyspie :nie2: Jesteś małym ogniwem w określonym łańcuchu ligistycznym. Najpierw musisz ten łańcuch zidentyfikować (kto jest kim) i mocno zgłębić fachową literaturę. Wasz pododdział (Ty/Twoje samochody) podlega logistycznie jakiemuś Szefowi Sł. samochodowej, dalej Szefowi Wydz. Techn. Oni zapewne są gdzieś w WOGu, któremu Ty podlegasz. Tam musisz szukać procedur, bo na pewno je mają. Jeden z ważniejszych dokumentów, to DD 4/42 ...coś tam, wydana przez IWspSZ. Jak już będziesz trochę wiedział, to oświeć swojego Dowódcę. Nie ma tak, że "hop na krowę i jest cielę" :lol: a "Zaczarowany ołówek" zaginął wraz z bajką na dobranoc, jeszcze w czasach PRLu. Naprawa samochodu, zwłaszcza na gwarancji to długa procedura, a cywilny serwis (wskazany dla Ciebie przez WOG), pojazdy wojskowe ustawia na placu oczekiwania, w tej samej kolejce co cywilne. No chyba, że Szef ssam ma nieformalne układy z Serwisem :roll: Powodzenia i wytrwałości :efendi2: "Logistyka nie jest wszystkim, ale wszystko bez Logistyki jest niczym" :gent:
_________________
BORN TO RIDE
 
 
Jason01 
5



Wiek: 37
Dołączył: 13 Paź 2013
Posty: 313
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pon 09 Lis, 2020   

michqq napisał/a:
Czyli rozumiem że teraz chcą sie domagac żebys zapłacił fakturę a pojazd na powrót doprowadził do stanu "przedfakturowego" tj uszkodził?

:?:

Chcą żebym zapłacił z fakturę, gdyż doprowadziłem do "samowolki" naprawiając pojazd w serwisie bez sporządzonego wcześniej protokołu stanu technicznego.
 
 
przypadeek 
6



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 29 Cze 2008
Posty: 1709
Skąd: warm-maz
Wysłany: Pon 09 Lis, 2020   

to, że chcą abyś zapłacił do tego żebyś zapłacił to jak droga na Ostrołękę... długa i kręta :cool:

Obierz wariant czeci: czekaj.


ps. ani KUT ani PST w razie napraw i przeglądów gwarancyjnych nie jest potrzebny.
_________________
Ojczyzna, to nie miejsce, w którym mieszkasz, ale miejsce, którego potrzebujesz i które potrzebuje ciebie /Stefan Pacek/
 
 
tak_tak 
1


Wiek: 36
Dołączył: 04 Lis 2020
Posty: 4
Skąd: PL
Wysłany: Pon 09 Lis, 2020   

Szkoda w mieniu, strata w mieniu. Na jakiej podstawie masz płacić ? Kto stwierdził szkodę ? Przeprowadzono postępowanie wyjaśniające ? Na jaki m etapie jest wyjaśnianie ? Czy chcą żebyś dobrowolnie zrobił wpłatę bez postępowania? Ktoś kiedyś mi powiedział: nie ma szkody w mieniu bez deliktu, w innym przypadku jest strata - bez wskazywania winnego. Opcja nr 3 brzmi dobrze - okopać się i powtarzać że wszystko zrobiono w dobrej wierze w celu realizacji postawionego zadania.

Ja sam takiego przypadku nie miałem, ale przez ponad 20 lat służby widziałem jak "ratowano" żołnierzy którzy naprawdę przez zaniedbanie doprowadzili do dużych braków w mieniu. Najpierw ich straszono, a że na takich straszenie nie działa (w grę wchodziło także uzależnienie od alkoholu) to potem cały sztab ludzi robił wszystko aby jakoś te braki wyprostować, rozpisać, wybrakować itp. aby tylko przełożeni winnego wraz z Dowódcą JW mieli czyste konto. W efekcie winny nagle był niewinny bez braków a pozornie beznadziejną sytuację dało się wyprostować. Trzeba było tylko zaangażowania tej porządniejszej części żołnierzy żeby ratować winnego.

W Twoim przypadku działałeś w dobrej wierze. Nic nie ukradłeś. Nic sam dobrowolnie nie płać. Są przełożeni, są specjaliści, jak zorientują się że sam dobrowolnie nie masz zamiaru brać kosztów na siebie to dopiero wtedy zaczną na poważnie myśleć jak rozwiązać sprawę i Ci pomóc.
 
 
Tytan w dresie. 
10


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 30 Sty 2019
Posty: 6982
Skąd: Z Polski
Wysłany: Pon 09 Lis, 2020   

I może wyślą Cię na jakiś kurs przygotowujący do tego stanowiska. Teraz to jest tak, jakby mnie postawili z gwizdkiem na środku skrzyżowania i kazali kierować ruchem. Dopiero bym naodpierdzielał szkód. :lol:
Nic dobrowolnie nie płać. Chłopaki dobrze piszą.
 
 
Repomen 
3


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Paź 2015
Posty: 119
Skąd: mazowieckie
Wysłany: Pon 09 Lis, 2020   aaa

Zależy od kwoty, jak kilkaset złotych to zapłać, a stary niech da ci nagrodę. Oboje będziecie mieć nauczkę. Jak więcej, czekaj. Koledzy dobrze radzą.
Stra660 dobrze napisał.
Zacznij od DD.4.22.13(A) tam masz dość przejrzyście określone kto za co odpowiada, a potem jedziesz ze wszystkimi DD.4.22. ....(czołg. sam., przechowywanie, uzbr. etc), drukujesz, czytasz itd. INSTRUKCJE TO PODSTAWA NA TWOIM STANOWSKU.
 
 
wujek dobra rada 
5
kwitoman wizjoner



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Cze 2005
Posty: 726
Wysłany: Pon 09 Lis, 2020   

Star660 doskonale to ujął. Mogło zdarzyć się tak, że naprawy gwarancyjne wykonywane są przez wyznaczone ASO, a Ty o tym nie wiedziałeś.
Każda naprawa przechodzi przez logistykę / S4, każde zużycie środków. A wybór serwisu zewnętrznego jest też poprzedzony co najmniej rozpoznaniem cenowym, którego nie realizuje pododdział.
_________________
w naszym zoo jest wesoło
 
 
matlos 
5



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Sty 2010
Posty: 579
Skąd: pomorskie
Wysłany: Pon 09 Lis, 2020   

Służba Czołg-Sam w WOGu wystawia KUT. Jeżeli pojazd jest na gwarancji to Szef Służby kieruje pojazd do serwisu z którym ma podpisaną umowę. Oczywiście jeżeli zostały na to środki. KUT otwiera Warsztat Pojazdów Kołowych, pojazd poprzedza wizytę u diagnosty i jedzie na "usługę" .

Tak to u mnie działa. Nie spotkałem się z taką samowolką.

Mam wrażenie, że chcą Cię ukarać przykładnie by nikt już więcej nie szedł tą drogą tzn na skróty ;)
 
 
Reddevil125 
1


Dołączył: 09 Lut 2019
Posty: 5
Skąd: Krk
Wysłany: Wto 10 Lis, 2020   

Skoro piszesz że była to naprawa gwarancyjna to za co faktura?
Zewnętrzny podmiot i KUT ?
Dużo niewiadomych. Tak jak pisali przedmówcy - wszelkie działanie związane z wydawaniem środków publicznych musisz ustalać w pierwszej kolejności z S4 swojej JW, a następnie z odpowiednim WOG na którego jesteś obciążeniu.
Skoro Szef Służby chce Ci naliczyć szkodę to oznacza że faktura ta nie powinna być w ogóle wystawiona.
 
 
Belcik 
1


Dołączył: 09 Lis 2020
Posty: 27
Skąd: Polska
Wysłany: Sro 11 Lis, 2020   

Coś mi się zdaje że jeżeli pojazd jest na gwarancji to:
Należy sporządzić protokół reklamacji (lub inny dokument wskazany w umowie lub karcie gwarancyjnej) i przedstawić go gwarantowi, gwarant/producent wskazuje serwis (o ile w umowie nie są wskazane) serwis wystawia zazwyczaj FV którą opłaca gwarant/producent. Być może w tym przypadku serwis "nie wiedział" że wykonuje naprawę gwarancyjną i wystawił FV na WOG zamiast na gwaranta.
 
 
maciejko 
8


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 06 Sty 2016
Posty: 3445
Skąd: Polska
Wysłany: Sro 11 Lis, 2020   

Jeśli pojazd jest na gwarancji to robimy tak jak pisze Bełcik - czyli trzymamy się zapisów w umowie - naprawa gwarancyjna. Potrzebę takiej naprawy zgłasza się formalnie na adres gwaranta z a pomocą druku Gm-9 (protokół reklamacji). Jeden egzemplarz tego protokołu użytkownik obowiązkowo przesyła do szefa służby WOG.
Jeśli sprzęt po gwarancji to najpierw KUT, w nim badanie diagnostyczne i określenie że brak możliwości naprawy w wojskowych warsztatach a następnie wykonanie PST i we wnioskach zapis o skierowaniu do naprawy w GN.
Podstawa 4.22.13(a) i 4.22.2(a).
:gent:
 
 
poandy 
4



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 31 Maj 2007
Posty: 220
Skąd: Wojska pierwszych 5 min.
Wysłany: Sro 11 Lis, 2020   

Polecam jeszcze zapoznać się z postem na Tym forum dotyczącym WOG. Będzie Ci potrzebny spokój mistrza lub nieszablonowe działania.
 
 
Jason01 
5



Wiek: 37
Dołączył: 13 Paź 2013
Posty: 313
Skąd: Szczecin
Wysłany: Czw 12 Lis, 2020   

Dziękuję Wam wszystkim za pomoc. Mam teraz sytuację, że za fakturę z naprawy gwarancyjnej chcą obciążyć kierowcę, faktura nie wielka gdzieś kilka stówek.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group