Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Dodatek za warunki szkodliwe a oddelegowanie
Opublikował Wiadomość
WG 
5


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 05 Maj 2020
Posty: 776
Skąd: Wojsko Polskie
Wysłany: Nie 29 Lis, 2020   Dodatek za warunki szkodliwe a oddelegowanie

Dobrynawieczór. Mam taką sytuację, że żołnierz jest na stanowisku, gdzie przysługuje dodatek za warunki szkodliwe, ale ma okazje na dłuższy czas zostać oddelegowany do sztabowej roboty. Pytanie, czy wtedy przysługuje dodatek, gdyż we wniosku o przyznanie szkodliwego przełożony podpisuje, że zołnierz wykonuje obowiązki w warunkach szkodliwych przez okres co najmniej połowy czasu służbowego.
 
 
wieczne500 
6
Homo homini lupus



Pomógł: 25 razy
Dołączył: 24 Wrz 2007
Posty: 1443
Skąd: Kozice Górne
Wysłany: Nie 29 Lis, 2020   

Jedyna możliwością żebyś wykonywał zadania w sztabie jest powierzenie czasowego pełnienia obowiązków. W takim wypadku pełnisz służbę na dwu etatach i dodatek szkodliwy zachowujesz. Z punktu legalności nie istnieje takie coś jak zastępowanie i oddelegowanie.
_________________
płk Jan R:"Bezet to ja mam Panie w d....
 
 
WG 
5


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 05 Maj 2020
Posty: 776
Skąd: Wojsko Polskie
Wysłany: Nie 29 Lis, 2020   

Chodzi tutaj o potoczne oddelegowanie czyli praca w S-1 jako wklepywacz danych. Nie ma to żadnego związku z czpo.
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pon 30 Lis, 2020   

WG napisał/a:
Dobrynawieczór. Mam taką sytuację, że żołnierz jest na stanowisku, gdzie przysługuje dodatek za warunki szkodliwe, ale ma okazje na dłuższy czas zostać oddelegowany do sztabowej roboty. Pytanie, czy wtedy przysługuje dodatek, gdyż we wniosku o przyznanie szkodliwego przełożony podpisuje, że zołnierz wykonuje obowiązki w warunkach szkodliwych przez okres co najmniej połowy czasu służbowego.

Jak wynika z § 24 ust. 1 rozporządzenia MON z 28.12.2016 r. w sprawie dodatków do uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych, dodatek za szkodliwe warunki służby przysługuje z tytułu zajmowania stanowiska szkodliwego, a nie faktycznego wykonywania na nim pracy. Zatem tzw. oddelegowanie do innej pracy nie powoduje z automatu utraty prawa do tego dodatku. Zależy to od woli d-cy JW, który w takiej sytuacji, na podstawie art. 80 ust. 5 ustawy, może, ale nie musi zawiesić jego wypłacanie.

Poza tym:
1. Zastanawiam się, o jakim/czyim wniosku piszesz, bo przecież dodatek przysługuje z urzędu?
2. Chyba coś się komuś pomyliło z tym potwierdzaniem przez przełożonego rzeczywistego czasu pracy w warunkach szkodliwych, bo stanowiska szkodliwe określa d-ca JW na podstawie rekomendacji powołanej przez siebie komisji, a połowa czasu służby w warunkach szkodliwych ma wynikać z zakresu obowiązków dla danego stanowiska, a ściślej - z uznania takiego stanu przez d-cę JW, a nie z oświadczenia niższego przełożonego - vide § 24 ust. 2 i 4 rozporządzenia.
 
 
WG 
5


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 05 Maj 2020
Posty: 776
Skąd: Wojsko Polskie
Wysłany: Sro 09 Sie, 2023   

Sorry, że tak późno, ale temat wrócił z drugiej strony.
Czy żołnierzowi, który zostanie skierowany do pełnienia obowiązków na stanowisko na którym "jest szkodliwe", a na swoim stanowisku szkodliwego nie ma, będzie mógł mieć je wypłacane ?
Sytuacja jest mega dziwna, gdyż w sekcji, gdzie jest 1 pdf i 4 szer, żaden nie ma uprawnień do wykonywania czynności na stanowiskach (czekają za kursem). Poratować się można właśnie takim skierowaniem żołnierza z innego pododdziału.

Ps. Szwejk, to już druga JW, gdzie dodatek szkodliwy jest przyznawany na wniosek przełożonego. Dziwne, ale tak jest.
 
 
mati_s1 
5


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 13 Cze 2022
Posty: 458
Skąd: z wojska
Wysłany: Sro 09 Sie, 2023   

Nie ma czegoś takiego w przepisach prawa jak oddelegowanie wewnątrz JW. Dowódca może powierzyć czasowe pełnienie obowiązków na stanowisku wakującym lub za żołnierza długotrwale nieobecnego.
Takie oddelegowanie wewnątrz JW nie ma umocowania prawnego, co nie znaczy że nie występuje bo oczywiście występuje ale za tym żadne profity nie należą się.
 
 
ArturO 
5


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 15 Paź 2015
Posty: 937
Skąd: Polska
Wysłany: Wto 15 Sie, 2023   

WG napisał/a:
Sorry, że tak późno, ale temat wrócił z drugiej strony.
Czy żołnierzowi, który zostanie skierowany do pełnienia obowiązków na stanowisko na którym "jest szkodliwe", a na swoim stanowisku szkodliwego nie ma, będzie mógł mieć je wypłacane ?
Sytuacja jest mega dziwna, gdyż w sekcji, gdzie jest 1 pdf i 4 szer, żaden nie ma uprawnień do wykonywania czynności na stanowiskach (czekają za kursem). Poratować się można właśnie takim skierowaniem żołnierza z innego pododdziału.

Ps. Szwejk, to już druga JW, gdzie dodatek szkodliwy jest przyznawany na wniosek przełożonego. Dziwne, ale tak jest.


Tak tylko dorzucę swoje trzy grosze. Mnie wyznaczono na stanowisko nienurkowe, a nakazano nurkować. Skutkowało to tym, że straciłem dodatek, straciłem prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego, a zaczęto mi płacić jakieś grosze za wynurkowane godziny. W ten sposób mieli nurka z uprawnieniami na niepowiązanym z nurkowaniem stanowisku. I jeszcze byli zdziwieni jak nie chciałem kontynuować kariery na tej JW. :cool: Ba, myśleli, że jak powrócę na stanowisko nurkowe to już będzie wszystko cacy i będę pokornym barankiem na wieki do nich przywiązanym. No i się pomylili. :gent: Gdybym został to pewnie bym musiał też operować komorą dekompresyjną bo jako jedyny miałbym na tej JW na to uprawnienia. A osoba obsadzając stanowisko na komorze do tej pory uprawnień nie uzyskała. Także eksploatacja ponad wszystko na kilku stanowiskach ze względu na uprawnienia, a profitów z tego żadnych.
 
 
WG 
5


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 05 Maj 2020
Posty: 776
Skąd: Wojsko Polskie
Wysłany: Wto 15 Sie, 2023   

Nie wiem kto jest tutaj decydentem, ale insp BHP stwierdził, że jak w rozkazie będzie skierowanie do wykonywania zadań na konkretnym stanowisku, na którym jest dodatek szkodliwy, to on nie widzi przeciwwskazań. Najważniejsze (wg niego) było, żeby było ujęte to konkretne stanowisko, a nie miejsce.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group