Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zalew Wislany - przekop - Zatoka Gdanska -kontekst militarny
Opublikował Wiadomość
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13543
Skąd: ---
Wysłany: Pią 14 Kwi, 2023   

A byliście kiedyś w miejscowości Piaski na Mierzei Wiślanej?
Tam jest mniej więcej 4 km do Obwodu Kaliningradzkiego.

Widziałem rosyjskiego strażnika na wieży.
Ale żadnych polskich instalacji militarnych nie widziałem.
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
zielony1 
7


Dołączył: 16 Kwi 2016
Posty: 2318
Skąd: z granicy
Wysłany: Pią 14 Kwi, 2023   

i napisał/a:
A byliście kiedyś w miejscowości Piaski na Mierzei Wiślanej?
Tam jest mniej więcej 4 km do Obwodu Kaliningradzkiego.

Widziałem rosyjskiego strażnika na wieży.
Ale żadnych polskich instalacji militarnych nie widziałem.


Bo i żadna wieża ze strażnikiem nie jest potrzebna ze strony RP.
Monitoring i teraz perymetria.
 
 
michqq 
Guru


Pomógł: 28 razy
Wiek: 48
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 11585
Skąd: -)
Wysłany: Pon 17 Kwi, 2023   

RezerwaAktywna napisał/a:
O żeglowaniu - w ogóle- po zalewie - pod linkiem.


"Jaki jacht?
Zdecydowanie balastowo-mieczowy! Ze starszych typów doskonale się tu sprawdza Venus, Carina, Nash, Giga, Chochlik, ale takich jachtów spotykamy już na wodzie coraz mniej. Z nowszych poleca się te większe – Solina 800, Tango 30, Antila 26, Tes 32, Janmor 31. Oczywiście można też żeglować Sasanką 660 czy Tangiem 780. Tyle, że przy większej fali – o co na Zalewie łatwo – te mniejsze płaskodenne jachty będą sprawdzać się gorzej. Generalnie – chodzi o jachty z zanurzeniem nie większym niż 50-80 centymetrów. Żeglując chociażby na Nefrycie, można nie wejść już do takich portów, jak np. Piaski i w wielu miejscach narazić się na przytarcie o dno. Zalew bowiem, jest akwenem bardzo płytkim. Okresowo prowadzone pogłębianie wybranych portów pomaga na krótko (czasem do pierwszego sztormu)."

Stąd nie dziwi że wojsko wysłało tam PTS-M
Z innych okrętów zapewne sprzewdzi się i Rosomak.

[ Dodano: Wto 18 Kwi, 2023 ]
No żeszkurcze, trafiłem.
"Okręty klasy Rosomak" pojawiły się na Przekopie i Zalewie.



"demonstracja zdolności pododdziałów i oddziałów 16. Dywizji Zmechanizowanej do odpowiedzi na zagrożenia o charakterze militarnym i niemilitarnym z morza, z wykorzystaniem nowej drogi wodnej przez Mierzeję Wiślaną, w rejonie przygranicznym na Zalewie Wiślanym"

https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/wojsko-na-przekopie-mierzei-symulacja-odbijania-kapitanatu-wideo/pdz5cbf
_________________
Toast wódczany o postaci dialogu.
Zasłyszane na dniach.
:
- Ruskij wojennyj korabl?
- Do dna!
 
 
zielony1 
7


Dołączył: 16 Kwi 2016
Posty: 2318
Skąd: z granicy
Wysłany: Wto 18 Kwi, 2023   

i napisał/a:
A byliście kiedyś w miejscowości Piaski na Mierzei Wiślanej?
Tam jest mniej więcej 4 km do Obwodu Kaliningradzkiego.

Widziałem rosyjskiego strażnika na wieży.
Ale żadnych polskich instalacji militarnych nie widziałem.


Ze strony SG po drugiej stronie Zalewu Wislanego też sie ruszyło w ostatnich kilku latach .
Bazę poduszkowców SG z Tolkmicka przesunięto bliżej linii granicznej - teraz jest usytuowana niecały 1 kaem od linii granicznej w Starej Pasłęce .
Jest to baza w pełni tego słowa znaczeniu - nie to co kiedyś w Tolkmicku .
Włożono w nią 20 mln zlp - piękny hangar na 2 poduszkowce plus 2 łodzie płaskodenne z zapleczem naprawczym . Do tego budynek o powierzchni 1300 m2- stanowisko dowodzenia plus monitoring oraz radar dużej części Zalewu Wiślanego .
Zaplecze umożliwia pełnienie tygodniowych dyżurów granicznych.
W zeszłym roku nie wyszło , w tym roku na dniach rozpisali przetarg na zakup kolejnych 2 poduszkowców.
 
 
maxikasek 
9


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 27 Maj 2007
Posty: 4561
Skąd: Szczecin
Wysłany: Wto 18 Kwi, 2023   

Tak przy okazji. Gróbarczyk powiedział, że koszt utrzymania przekopu przez mierzeję za 2022- to nieco ponad 900 tys. zł. Jak rozumiem liczony od 17 września, bo wtedy otworzono przekop.
_________________
Jestem z pokolenia H5N1.
 
 
zielony1 
7


Dołączył: 16 Kwi 2016
Posty: 2318
Skąd: z granicy
Wysłany: Wto 18 Kwi, 2023   

Wejście ,wyjście i przejście przez śluzę jest za darmochę.
Koszt utrzymania za 3,5 mca 2022 tak jak napisałeś 900 tysi.
 
 
philiprvn 
5



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 13 Mar 2010
Posty: 511
Skąd: Wybrzeże
Wysłany: Wto 18 Kwi, 2023   

Zdjęcia z dzisiejszych ćwiczeń na Mierzei Wiślanej. Co oni chcieli osiągnąć. Nagromadzono tyle środków, że sam nie wiem: operacja AT, SAR, bombardowanie, desant czy może ewakuacja PTS-ami z oblężonego Elbląga.
 
 
Brzytwa 
6



Pomógł: 10 razy
Wiek: 44
Dołączył: 19 Lip 2014
Posty: 1748
Skąd: z kątowni
Wysłany: Wto 18 Kwi, 2023   

Pic dla polityków. Jak zwykle za nasze pieniądze.
_________________
....
 
 
kolega 
6


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Sie 2007
Posty: 1745
Skąd: centralna Polska
Wysłany: Sro 19 Kwi, 2023   

Może Prezes jedzie na majówkę do Elbląga i SZRP sprawdzały szlak ewakuacji :)
 
 
maxikasek 
9


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 27 Maj 2007
Posty: 4561
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pią 21 Kwi, 2023   

Cwiczenia miały dot. zwalczania zagrożenia z morza- więc może ów desant z PTS wzdłuż kanału- to desant "orków". :cool:
_________________
Jestem z pokolenia H5N1.
 
 
Brzytwa 
6



Pomógł: 10 razy
Wiek: 44
Dołączył: 19 Lip 2014
Posty: 1748
Skąd: z kątowni
Wysłany: Pią 05 Maj, 2023   

No ba. Przyczyna zapewne jest właśnie taka. Cudów nie ma. Ciśnienie z tylniego fotela. Bo nawet gdyby sprawa była czysta, to by kasę wzięli a potem przekręcili media że co prawda rządowa, ale jak fachowo wydana :lol: :cool:
_________________
....
 
 
maxikasek 
9


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 27 Maj 2007
Posty: 4561
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pią 05 Maj, 2023   

RezerwaAktywna napisał/a:
Zastanawiające w świetle ostatnich relacji (już zdemontowanych) o tym, że chciano (?) sprzedać port niemieckiemu inwestorowi.


Fejk.

RezerwaAktywna napisał/a:
Jakiś powód Elbląg musi mieć, skoro broni się przed pieniędzmi z Warszawy. https://dorzeczy.pl/amp/435115/kto-wyremontuje-port-w-elblagu-grobarczyk-o-rozwiazaniach.html

A ty byś oddał pół swojego mieszkania w zamian za remont drogi na osiedlu?

PiS ciśnie przed wyborami, dlatego chca puścić statki przez plac budowy. Co ciekawe widać, że pogłębianie się opóznia. Nie tak dawno pisali że w obu etapach (Zalew i rzeka Elbląg) prace ukończono w 90%. Teraz już tylko rzeka. Muszą więc przed wyborami puścić barkę ze 100 tonami ładunku- aby był sukces. Tu akurat Gróbarczyk pitoli. 24% nalezy do państwa- coś zrobili? Ci prywatni właściciele to, poza Grupą Żywiec, pan Zenek co kupił suwnicę po cenie złomu. A jak "dogada" się z prywatnymi włascicielami- to opłaty portowe i tak pójda do Zarządu Portu ;)

Brzytwa napisał/a:
No ba. Przyczyna zapewne jest właśnie taka. Cudów nie ma. Ciśnienie z tylniego fotela. Bo nawet gdyby sprawa była czysta, to by kasę wzięli a potem przekręcili media że co prawda rządowa, ale jak fachowo wydana

Wody płynące należą do pąństwa. Miasto może co najwyżej dorzucić się do pegłębiania, co było pierwotnie ustalone z Gróbarczykiem (obiecał miastu że w przyszłym budżecie znajdzie się kasa na pogłębienie portu). Ale przyszedł Śliwka i zaczał wojną. Co ciekawe Gróbarczyk zmienił zdanie o powtarza głupoty Śliwki.
_________________
Jestem z pokolenia H5N1.
 
 
zielony1 
7


Dołączył: 16 Kwi 2016
Posty: 2318
Skąd: z granicy
Wysłany: Sob 06 Maj, 2023   

maxikasek napisał/a:


RezerwaAktywna napisał/a:
Jakiś powód Elbląg musi mieć, skoro broni się przed pieniędzmi z Warszawy. https://dorzeczy.pl/amp/435115/kto-wyremontuje-port-w-elblagu-grobarczyk-o-rozwiazaniach.html

A ty byś oddał pół swojego mieszkania w zamian za remont drogi na osiedlu?

PiS ciśnie przed wyborami, dlatego chca puścić statki przez plac budowy. Co ciekawe widać, że pogłębianie się opóznia. Nie tak dawno pisali że w obu etapach (Zalew i rzeka Elbląg) prace ukończono w 90%. Teraz już tylko rzeka. Muszą więc przed wyborami puścić barkę ze 100 tonami ładunku- aby był sukces. Tu akurat Gróbarczyk pitoli. 24% nalezy do państwa- coś zrobili? Ci prywatni właściciele to, poza Grupą Żywiec, pan Zenek co kupił suwnicę po cenie złomu. A jak "dogada" się z prywatnymi włascicielami- to opłaty portowe i tak pójda do Zarządu Portu ;)
.


Czy ja wiem - czy pół i to swojego mieszkania ? 30% jest własnościa komunalną czyli miasta .
Jak opublikowało miasto strukturę własnościową to wyszło ,że 30% jest ich ,24% Skarbu Państwa a 46% prywatnych inwestorów . Najlepsze jest to ,że miasto nie wydzierżawiło czy wynajeło - po prostu sprzedało te 46% .

Czy ten prywatny właściciel to pan Zenek - i to też jest problematyczne - tak jak napisałeś Grupa Żywiec , ale też Viterra Silos , Odlewnia ELZAMECH , Alstom Power , Zakład Mechaniczny Elzam Zamech .

Ciekaw jestem jak wypadnie badanie opinii mieszkańców Elbląga , które ma zakończyć się jutro ?
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13543
Skąd: ---
Wysłany: Sob 06 Maj, 2023   

Nie żadni politycy ale to mieszkańcy Elbląga powinni decydować czego chcą.
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
manfred 
Guru



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 18 Sie 2007
Posty: 12888
Skąd: Jelenia Gora
Wysłany: Sob 06 Maj, 2023   

Mieszkańcy wybrali
Cytat:
mniejsze zło (byle nie ***)
i takie tam.

Czy ktoś by zainwestował duże kwoty w nie swoje mieszkanie?
Idiotyczne pytania.
_________________
Jedyny użytkownik Forum, który dostał 6 ostrzeżeń na raz.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group