Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Nowe Brygady OT
Opublikował Wiadomość
gathern 
10



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 18 Paź 2007
Posty: 8696
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: Czw 18 Mar, 2021   Nowe Brygady OT

Ponieważ temat o WOT jest zamknięty ... (może warto go otworzyć?).

Mamy duże zaskoczenie :
https://media.terytorialsi.wp.mil.pl/informacje/654415/nowe-brygady-i-bataliony-wot

MON podpisał decyzję o formowaniu trzech nowych Brygad OT (18., 19. i 20.), wszystkie na wschodniej ścianie + Warszawa.

Biorąc pod uwagę kłopoty z ukompletowaniem obecnych BOT czy to ma jakiś sens ?
_________________
Serwis o jednostkach wojskowych WP - www.jednostki-wojskowe.pl

Art.32 Konstytucji RP - "Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne." - Nie dotyczy polityków i bogatych.

Jean Raspail - "Obóz świętych" - książka na czasie, pokazująca idiotyzm współczesnej Europy

Prawda jest nową mową nienawiści - George Orwell
Aby dowiedzieć się kto naprawdę Tobą rządzi, sprawdź po prostu, kogo nie wolno Ci krytykować. - Voltaire
 
 
mlyniu 
5



Pomógł: 7 razy
Wiek: 42
Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 845
Skąd: Kwidzyn
Wysłany: Czw 18 Mar, 2021   

gathern, od samego początku tworzenia WOT przewidywano, że problem z ukompletowaniem może być w Brygadach na ścianie zachodniej. Ściana wschodnia jednak była, i mimo rotacji żołnierzy, jest w dużym stopniu ukompletowana. Nawet się spotkałem z twierdzeniem, że na Podkarpaciu jest potencjał na 2 Brygady OT. No to teraz druga brygada w podkarpackim powstanie.
 
 
michqq 
Guru


Pomógł: 28 razy
Wiek: 48
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 11480
Skąd: -)
Wysłany: Czw 18 Mar, 2021   

Tak jak pisze mlyniu.

W moich stronach rodzinnych (podkarpackie) chętni właśnie są, zaś o ile dobrze rozumiem to na Ściane Zachodniej zamiast wojewódzkich brygad należałoby tworzyć wojewódzkie pułki lub wojewódzkie samodzielne bataliony, ewentualnie brygady "dwówojewódzkie".

Sztywny podział "brygada na województwo" od samego początku miał mało sensu, biorąc pod uwagę że "duże" województwa mają pięć milionów ludzi a "małe" mają koło miliona.

A do tego, jak widzimy, na zróżnicowanie rozmiarów nałożyło się zróżnicowanie społeczeństwa.
:gent:
_________________
Toast wódczany o postaci dialogu.
Zasłyszane na dniach.
:
- Ruskij wojennyj korabl?
- Do dna!
 
 
gathern 
10



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 18 Paź 2007
Posty: 8696
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: Czw 18 Mar, 2021   

Mnie zaskoczyła brygada "Stołeczna".

Trzeba też zauważyć że decyzją tą sformować chcą również nowe bataliony dla istniejących brygad, i te bataliony są także dla brygad na zachodzie, np. Opole, Krosno Odrzańskie.
_________________
Serwis o jednostkach wojskowych WP - www.jednostki-wojskowe.pl

Art.32 Konstytucji RP - "Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne." - Nie dotyczy polityków i bogatych.

Jean Raspail - "Obóz świętych" - książka na czasie, pokazująca idiotyzm współczesnej Europy

Prawda jest nową mową nienawiści - George Orwell
Aby dowiedzieć się kto naprawdę Tobą rządzi, sprawdź po prostu, kogo nie wolno Ci krytykować. - Voltaire
 
 
michqq 
Guru


Pomógł: 28 razy
Wiek: 48
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 11480
Skąd: -)
Wysłany: Czw 18 Mar, 2021   

Cytat:
Jean Raspail - "Obóz świętych" - książka na czasie, pokazująca idiotyzm współczesnej Europy


"Przekaz zawierał lokowanie produktu"

Chyba namówiłeś.
:gent:
_________________
Toast wódczany o postaci dialogu.
Zasłyszane na dniach.
:
- Ruskij wojennyj korabl?
- Do dna!
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 282 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15890
Skąd: POLSKA
Wysłany: Czw 18 Mar, 2021   

Plan się posypał.
Cytat:
Obecnie mamy piętnaście brygad WOT, ale do końca przyszłego roku będzie ich osiemnaście

A gdzie 15 i 17 WOT ? Które "zachodnie" województwa się wyłożyły ?

Z archiwum MON
Cytat:
Zakończenie procesu formowania planowane jest na 2021 rok, wtedy liczebność formacji ma osiągnąć zakładany stan 53 tys. żołnierzy, a brygady obrony terytorialnej będą rozwinięte w każdym województwie.
https://archiwum2019.mon.gov.pl/obrona-terytorialna/o-nas/plany-budowy-wot-q2016-12-27/
Aktualnie
Cytat:
Minister Błaszczak mówił, że kiedy obejmował urząd w styczniu 2018 roku, WOT liczyły 7 tysięcy żołnierzy, tymczasem pod koniec ubiegłego roku terytorialsów było już ponad 27 tysięcy.
http://www.polska-zbrojna...OT-rosna-w-sile
50% procent normy. Słabo.
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
Tytan w dresie. 
10


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 30 Sty 2019
Posty: 6982
Skąd: Z Polski
Wysłany: Czw 18 Mar, 2021   

Ale brygady i bataliony z wysokimi "U" są? Są! Więc dobrze jest. Co tam "indianie". :cool:
 
 
gathern 
10



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 18 Paź 2007
Posty: 8696
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: Czw 18 Mar, 2021   

Alex wyłożyły się Lubuskie i Opolskie, ale to było do przewidzenia, bo to są województwa z najmniejszym potencjałem osobowym.

Obecnie bataliony z tych województw podlegają pod brygady z Wielkopolski i Dolnego Śląska.

Generalnie nie wiem czy struktura brygadowa jest odpowiednia dla WOT, mogli spróbować z pułkami o strukturze kompanijnej.
_________________
Serwis o jednostkach wojskowych WP - www.jednostki-wojskowe.pl

Art.32 Konstytucji RP - "Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne." - Nie dotyczy polityków i bogatych.

Jean Raspail - "Obóz świętych" - książka na czasie, pokazująca idiotyzm współczesnej Europy

Prawda jest nową mową nienawiści - George Orwell
Aby dowiedzieć się kto naprawdę Tobą rządzi, sprawdź po prostu, kogo nie wolno Ci krytykować. - Voltaire
 
 
Tytan w dresie. 
10


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 30 Sty 2019
Posty: 6982
Skąd: Z Polski
Wysłany: Czw 18 Mar, 2021   

Mogli, ale nie chcieli. Ze względów o jakich napisałem powyżej.
 
 
Gveir 
7


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 11 Lis 2015
Posty: 2441
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 01 Kwi, 2021   

mlyniu napisał/a:
gathern, od samego początku tworzenia WOT przewidywano, że problem z ukompletowaniem może być w Brygadach na ścianie zachodniej. Ściana wschodnia jednak była, i mimo rotacji żołnierzy, jest w dużym stopniu ukompletowana. Nawet się spotkałem z twierdzeniem, że na Podkarpaciu jest potencjał na 2 Brygady OT. No to teraz druga brygada w podkarpackim powstanie.


Podobnie, w żarcikach, mówiono o mojej 6 brygadzie OT. Dowcipkowano sobie, że gdyby dopuścić wszystkich chętnych z ziemi radomskiej i samego Radomia, to brygada bardzo szybko wskoczyłaby na wysokie ukompletowanie.

Cóż, ruch ciekawy, ale dziwny. Jeśli słabowyszkolonymi Indinami chcemy stworzyć realny bufor na wschodzie, to nie tędy droga.

O stołecznej brygadzie myślałem sam, więc to nie jest nic dziwnego. Ruch całkowicie zrozumiały. Ciekawe czy przyjmą dawnego terytorialsa? :gent:

Trzymanie się sztywnej ramy brygady jest kiepskim pomysłem. Bataliony miałby więcej racji bytu i większą samodzielność (tak myślę). Problemy z ukompletowaniem na ścianie wschodniej to temat podnoszony od początku istnienia WOT. Nic się nie zmieniło. Mówiliśmy o tym w 2018 i 2019 gdy sam służyłem, mówi się o tym teraz.
Sedno problemu jest w tym, że pokazuje to rozwarstwienie ekonomiczno-społeczne Polski. Nie ma co się oszukiwać, ale zachodnie województwa są bogatszymi. Ludzie mieszkający tam i pracujący, nie są chętni do służby, bo mają swoją pracę - często z lepszymi zarobkami. Do wojska pcha się, niestety, biedniejsza warstwa ze wschodu Polski, która upatruje szansę na lepsze życie w służbie. Przypomina to sytuację w Stanach Zjednoczonych - jeśli nie masz pieniędzy na college czy inne formy dalszej edukacji, nie masz co liczyć na lepszą pracę. Młodzi ludzie bez perspektyw czy z biednych rodzin idą do wojska, by się "odbić" - w czym Armia Stanów Zjednoczonych pomaga.
Tu jest całe "klu" problemu.
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13479
Skąd: ---
Wysłany: Pią 02 Kwi, 2021   

Mądrze prawisz. :gent:
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
mlyniu 
5



Pomógł: 7 razy
Wiek: 42
Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 845
Skąd: Kwidzyn
Wysłany: Pią 02 Kwi, 2021   

Gveir, to rozwarstwienie społeczne, o którym mówisz, to efekt rozbiorów Polski. Wystarczy spojrzeć na mapę, by zobaczyć, że na obszarach dawnych zaborów pruskiego i austriackiego istnieje np. lepsza infrastruktura kolejowo-drogowa, niż w dawnym zaborze rosyjskim. Mimo iż minął już ponad wiek od odbudowy państwa polskiego na początku XX wieku, to nadal widać, jaką tragedią dla Polski i Narodu polskiego były rozbiory.
Odnośnie jeszcze nowych Brygad OT - osobiście się spodziewam, że nowe Brygady przejmą część batalionów z obecnych Brygad lubelskiej i podkarpackiej, dorzuci się dowództwo i batalion-dwa, i tak powstaną nowe Brygady. Zamiast jednej dużej, 5-6cio batalionowej Brygady, to w województwach podkarpackim i lubelskim będą po dwie brygady po 3-4 bataliony.
 
 
Gveir 
7


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 11 Lis 2015
Posty: 2441
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 02 Kwi, 2021   

Tworzenie oddziału w Warszawie jest zrozumiałe, choć brygada to marzenia na wyrost.
Batalion to jest maksymalnie, co może ukompletować WOT w stolicy. Nie jest tajemnicą, że Warszawa dla WOT to swoista czarna dziura, trójkąt bermudzki.
Najmniej chętnych i żołnierzy było właśnie z Warszawy. W ogóle, ludzie z Warszawy są mało chętni do służby z wymienionych przeze mnie przyczyn.

Województwo mazowieckie jest "biedolandem". Wszystko za mordę ciągnie Warszawa i gdyby wyłączyć stolicę z województwa, mazowieckie byłoby równie biedne co lubelskie czy warmińsko-mazurskie. Wystarczy wyjechać z Warszawy w dowolnym kierunku.
Widziałem to na północy i południu Mazowsza, toteż nie dziwi mnie, że 6 brygadę można było ukompletować tak łatwo. Dziwi mnie, że w DWOT postanowiło zbudować brygadę w mieście, które nie da im wystarczającej liczby ludzi.
Jedyne co mogą, to skanibalizować 6 brygadę z kompani dowodzenia i saperów, którzy gnieżdżą się obecnie w Rembertowie.

Tylko po co?
 
 
michqq 
Guru


Pomógł: 28 razy
Wiek: 48
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 11480
Skąd: -)
Wysłany: Pią 02 Kwi, 2021   

mlyniu napisał/a:
Gveir, to rozwarstwienie społeczne, o którym mówisz, to efekt rozbiorów Polski.


Nie tylko, również z tego że jak chcesz z województw ściany zachodniej jeździć do pracy na dystanse "blisko", w sensie "to jak do województwa obok" to masz opcję do Niemiec, a jak ze ściany wschodniej - to Ukrainę lub Białoruś.
:gent:
_________________
Toast wódczany o postaci dialogu.
Zasłyszane na dniach.
:
- Ruskij wojennyj korabl?
- Do dna!
 
 
maxikasek 
9


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 27 Maj 2007
Posty: 4561
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pią 02 Kwi, 2021   

mlyniu napisał/a:
Mimo iż minął już ponad wiek od odbudowy państwa polskiego na początku XX wieku, to nadal widać, jaką tragedią dla Polski i Narodu polskiego były rozbiory.

Obawiam się, że bez nich cała Polska wyglądałaby jak ściana wschodnia. Ale jednakowo ;)

Gveir napisał/a:
Najmniej chętnych i żołnierzy było właśnie z Warszawy. W ogóle, ludzie z Warszawy są mało chętni do służby z wymienionych przeze mnie przyczyn.

Radomianie z W-wy nie chcą służyć?
_________________
Jestem z pokolenia H5N1.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group