Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
[Problem] Czy renciste wojskowego obejmuja cwiczenia rezerwy
Opublikował Wiadomość
WG 
5


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 05 Maj 2020
Posty: 777
Skąd: Wojsko Polskie
Wysłany: Pon 03 Maj, 2021   

On jest z tej najmniej uszkodzonej grupy, chyba 3ciej. Z tego co pamiętam mówił "niezdolny do służby, zdolny do pracy".
 
 
Star660 
6
Biturboengine



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 05 Lis 2006
Posty: 1215
Skąd: MSS
Wysłany: Pon 03 Maj, 2021   

Może w MOB ma przydział np. "Jeniec wojenny" albo "Zakładnik" - wtedy III grupa nie dyskwalifikuje :not2: WKU też jest oceniane za % ukompletowania.
_________________
BORN TO RIDE
 
 
Tom523 
1


Dołączył: 01 Sie 2020
Posty: 7
Skąd: Sieradz
Wysłany: Pon 03 Maj, 2021   

WG napisał/a:
On jest z tej najmniej uszkodzonej grupy, chyba 3ciej. Z tego co pamiętam mówił "niezdolny do służby, zdolny do pracy".

Dostał teraz jakieś powołanie na te ĆWICZENIA?
 
 
leoncio 
5



Pomógł: 3 razy
Wiek: 64
Dołączył: 23 Wrz 2007
Posty: 485
Skąd: lotnisko i WKU
Wysłany: Pon 03 Maj, 2021   

Mógł zostać wezwany do WKU i dostać kartę mob.
Ze względu na braki rezerw przełożeni naciskają na WKU , aby byłym ż.zaw. nadawać p.mob. I jeszcze z tego robi się specjalne sprawozdanie.
A jeżeli chodzi o ciekawe orzeczenia WKLek., to mój kolega ma: "Niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, zdolny do zawodowej służby wojskowej".
_________________
Pytanie mechanika MiG-21: jaki jest zasięg pocisku R-3S? Odpowiedź specjalisty: łeeeeee, te to lecą!
 
 
Misiek123 
1


Dołączył: 28 Sie 2021
Posty: 8
Skąd: Zary
Wysłany: Sob 28 Sie, 2021   

Witam Szanowne grono,

dostałem wczoraj listem poleconym wezwanie do wku w celu nadania przydziału mobilizacyjnego.
Dodam tylko że jestem wojskowym rencistą 2-giej grupy inwalidztwa i chodzę o kuli.
Czy ktoś się może orientuje czy to jest normalne?

dziekuje bardzo za odpowiedzi .

pozdrawiam
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13544
Skąd: ---
Wysłany: Sob 28 Sie, 2021   

Cytat:
Przydziały mobilizacyjne nadaje się żołnierzom rezerwy, którzy spełniają łącznie następujące warunki:

2) posiadają odpowiedni stan zdrowia;

Skoro, jak piszesz, masz drugą grupę inwalidzką to nie posiadasz odpowiedniego stanu zdrowia.

Być może w WKU o tym nie wiedzą.
Dla swojego, świętego spokoju oraz celem poinformowania o tym fakcie swojej WKU proponuję wysłać im kopię orzeczenia o przyznaniu owej grupy.

A tak przy okazji - mnie nie wzywano do WKU celem nadania przydziału. Informację o takowym fakcie przysłano mi pocztą.
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
PDT 
Guru
iuris peritus in spe



Pomógł: 32 razy
Wiek: 54
Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 13764
Skąd: ex rei publicae defectae
Wysłany: Sob 28 Sie, 2021   

Misiek123, owszem normalne to nie jest, ale jest w tym trochę twojej winy. Jak Twoje zdrowie pogorszyło się powinieneś dla swojego Świętego Spokoju domagać się skierowania do wojskowej komisji lekarskiej celem zmiany kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
_________________
Nec stultis solere succurri.
******* ****
 
 
Misiek123 
1


Dołączył: 28 Sie 2021
Posty: 8
Skąd: Zary
Wysłany: Sob 28 Sie, 2021   

Dziękuję za odpowiedź, czy do tego orzeczenia dołączyć jakieś pismo ?

Pozdrawiam
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13544
Skąd: ---
Wysłany: Sob 28 Sie, 2021   

PDT ma tu trochę racji.
Ale z Twojego postu nie wynikało to kiedy otrzymałeś ową grupę.

Czy jej otrzymanie było wynikiem odejścia z wojska, czy też przydzielono Ci ją już po odejściu.
Jeśli po odejściu - to sam zawaliłeś swoją sprawę.

Gdyż od bodajże pięciu lat to nie żołnierz informuje WKU o fakcie odejścia do rezerwy lecz dowódca JW, z której żołnierz odchodził.
Natomiast to na żołnierzu rezerwy spoczywa obowiązek poinformowania WKU o zmianie swojego stanu zdrowia.

Winić WKU nie ma tu za co. Widać nie mieli informacji.

Nie musisz żadnych specjalnych pism załączać.
Wystarczy jak napiszesz, iż w związku z otrzymanym pismem informującym mnie o otrzymaniu przydziału mobilizacyjnego przesyłam orzeczenie o przyznaniu mi drugiej grupy inwalidzkiej.
I sprawa winna być załatwiona.
Jak to mówią: Wilk będzie syty i owca cała.

Pozdrawiam.
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
Misiek123 
1


Dołączył: 28 Sie 2021
Posty: 8
Skąd: Zary
Wysłany: Sob 28 Sie, 2021   

U mnie było tak że , dostałem 3- cią grupę i zwolniono mnie ze służby a później na badaniu kontrolnym po 2 latach w związku z pogorszeniem się stanu zdrowia dostałem 2 grupę .
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Sob 28 Sie, 2021   

Misiek123 nic tu nie zawinił, jak to sugerujecie. Bo obowiązku informowania WKU o pogorszeniu stanu zdrowia przepisy nie przewidują, zaś wniosek o skierowanie do WKL mógłby być odrzucony dlatego, że zgodnie z art. 29 ust. 5 ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP, taki wniosek może być uwzględniony tylko w razie występowania potrzeb uzupełnieniowych SZ. A taka potrzeba w przypadku tego rezerwisty wystąpiła dopiero teraz, w związku z zamiarem nadania mu przydziału mobilizacyjnego. Mówiąc ogólniej, nasz system prowadzenia ewidencji obywateli podlegających obowiązkowi służby wojskowej nie przewiduje bieżącego weryfikowania ich zdolności do pełnienia służby wojskowej. Taka weryfikacja następuje dopiero wtedy, gdy zachodzi potrzeba powołania lub przeznaczenia danej osoby do tej służby.

Jeśli chodzi o sposób załatwienia tej sprawy, to masz do wyboru dwie możliwości:

1. Poinformować WKU, jak radzi i, o aktualnym stanie zdrowia przesyłając w załączeniu kopię orzeczenia o inwalidztwie, a wówczas WKU albo skieruje Cię do WKL z urzędu, albo zasugeruje Ci abyś to Ty wystąpił z wnioskiem o skierowanie, albo po prostu na ten raz zaniecha Cię.
2. Wystąpić z wnioskiem o skierowanie do WKL, a wówczas WKU albo skieruje Cię do WKL, albo odmówi skierowania, uzasadniając to tym, że już nie chce Ci nadać przydziału mobilizacyjnego i w ogóle nie ma już względem Ciebie żadnych "wrogich" zamiarów.
 
 
Misiek123 
1


Dołączył: 28 Sie 2021
Posty: 8
Skąd: Zary
Wysłany: Sob 28 Sie, 2021   

Dzieki za odpowiedź,

wybiorę chyba pierwszą opcję którą zasugerowałeś wraz z "i".
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Sob 28 Sie, 2021   

Jeszcze taka refleksja:

Kiedyś przepisy stanowiły, że orzekając o niezdolności do zawodowej służby wojskowej, komisje lekarskie obowiązane były jednocześnie orzec o zdolności lub niezdolności do czynnej (niezawodowej) służby wojskowej. Takie rozwiązanie pozwalało uniknąć sytuacji niepotrzebnego nękania inwalidów. Ale, jak to w MON-ie bywa, jakiś "reformator", na zasadzie: "co by tu jeszcze spieprzyć, panowie", wywalił te pożyteczne przepisy z rozporządzenia. Ch... mu w d...
 
 
Misiek123 
1


Dołączył: 28 Sie 2021
Posty: 8
Skąd: Zary
Wysłany: Sob 28 Sie, 2021   

jak najlepiej uzasadnić wniosek o skierowanie na wkl?
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Sob 28 Sie, 2021   

Krótko. Np.: "Jestem rencistą wojskowym - inwalidą II grupy i kategoria zdolności do czynnej służby wojskowej A, orzeczona w ... roku, jest nieadekwatna do obecnego stanu mojego zdrowia."

Rzecz jasna, jeśli w przeszłości byłeś orzekany pod względem zdolności do czynnej służby wojskowej. Bo są też tacy, którzy byli orzekani tylko pod względem zdolności do służby zawodowej, np. kandydując we wczesnej młodości do szkoły wojskowej, kończąc ją, a następnie pełniąc zawodową służbę wojskową.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group