Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Burza mogow - nowa formula NFOW
Opublikował Wiadomość
Gecko 
Vice Admin
Sceptycznie wyrachowany optymista



Pomógł: 43 razy
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 4648
Skąd: Z innej bajki
Wysłany: Wto 17 Sie, 2021   Burza mogow - nowa formula NFOW

Witam.
Ten wątek powstaje w wyniku wiadomego postu Steviego.

Zawsze twierdziłem, że siła forum tkwiła w synergii zawartej w ilości, różnorodności i wiedzy jego użytkowników. Z niejednym z userów ostro się tu spierałem. Z niejednym wymieniałem podglądy. Ba zdarzyło się nawet ukarać :viktoria: siebie :viktoria: za niestosowne zachowanie w stosunku do innego użytkownika. Różnie bywało. Czasem słodko czasem ostro ale zawsze w konkretnym celu pomóc, poszerzyć wiedzę, przekazać wiedzę, wymienić poglądy.

Moim skromnym zdanie forum jest zbyt ważnym elementem, takim "wentylem" by miało ot tak zniknąć. Wiem jakie czasem pomagałem rozwiązywać ważne problemy prywatne poprzez PW. Satysfakcja z tego, że ktoś potrafił zaufać i powierzyć swoje prywatne sprawy była przeogromna.

Skoro więc siła forum jest w synergii to pomyślałem by właśnie ta siła podpowiedziała jak zmienić forum. Jaka nowa formułę wypracować by ten projekt trwał. Może zewoluowany, może zmieniony, ale by trwał.

Może nie jest tak, że zostało tylko wyheblować deski na trumnę. Może drobna lub poważna korekta spowoduje, że ta inicjatywa nie wypali się.
Proszę więc wszystkich o opinię:
Co zrobić, co zmienić, co poprawić by forum utrzymać przy "życiu".

Nie byłbym sobą gdybym nie wprowadził do tej burzy mózgów pewnych zasad:
W sumie to trzy:
1. Podajemy propozycję w formie zrozumiałej z kilkoma zdaniami opisu - chodzi by nie były to tylko hasła wymagające domysłów.
2. Nie krytykujemy pomysłów, a co najwyżej je twórczo wzmacniamy poprzez rozwinięcie lub propozycje modyfikacji.
3. Nie ma głupich pomysłów.

Nie piszcie o sposobach finansowania bo na to pomysł mam. Nie piszczcie o problemach technicznych bo to też się da rozwiązać przy pomocy fachowców. Chodzi o formułę forum o nowa drogę.

Początkując tę "burzę mózgów" jako pomysł mogę rzucić stworzenie nowego działu kolekcjonerskiego związanego z militariami i falerystyką - sprzedam/kupię/wymienię, moje kolekcja, literatura fachowa, szukam...

Drugi dział: Związany z historia wojska i wojskowości - cykle artykułów.

Trzeci dział:
Samorządowy - sprawy obronne, obrona cywilna, powszechna samoobrona ludności - coś w rodzaju platformy edukacyjnej i dyskusyjnej.

To jak? Ktoś coś?
Zapraszam do dyskusji - póki jeszcze można.
Pozdrawiam
Gecko
 
 
cthsqd 
5



Pomógł: 5 razy
Wiek: 43
Dołączył: 16 Paź 2007
Posty: 968
Skąd: piechota z lornetkami
Wysłany: Wto 17 Sie, 2021   

Zgadzam się, że warto by było to kontynuować w jakiś sposób, ale przyznam że formuła dotychczasowa mi odpowiadała. Wiem że fora odchodzą do lamusa, bo "świeża krew" teraz po serwisach społecznościowych krąży, ale jakoś to do mnie nie przemawia.

Moja propozycja - ktoś kompetentny i przede wszystkim chętny stawia nowe forum. Jeśli Stevie zgodzi się oddać nazwę to super, jeśli nie, to coś innego.
Wiem, mało kreatywne, ale jak wspomniałem, dotychczasowa formuła mi calkowicie odpowiada. Ewentualnie można by ją wzmocnić poprzez strony-reklamy na serwisach społecznościowych, ale to tyle.
_________________
Cthulhu Squadron
 
 
michqq 
Guru


Pomógł: 28 razy
Wiek: 48
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 11549
Skąd: -)
Wysłany: Wto 17 Sie, 2021   

Na stronie glowniej Forum w stopce jest napisane:

"Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group"

O ile więc sprawy rozumiem (ale może źle rozumiem, bo nie jest to moja działka IT) na platformie phpBB nałozony jest skrypt "Przemo", który stopniowo przestaje działać ze wzgledu na rosnące niekompatybilności pomiędzy platformą phpBB (coraz nowsze wersje) a skryptem "Przemo" który został porzucony (tzw "abandonware" - porzucenie projektu przez owego "Przemo").

Problem pojawił się około 2016tego, na grupach zajmujących się phpBB są wzmianki:

http://www.phpbb.pl/viewt...820d6b7f6c35b05

http://www.phpbb.pl/search.php?keywords=Przemo


Forów tak zrobionych było wiele:

http://przemo.org/phpBB2/
http://przemo.org/phpBB2/forum/
http://przemo.org/phpBB2/forums.php

Problem nie jest więc unikalny.



Ze względu na mozliwość zachowania "kontentu" to jest wieloletniego wsadu postów, to spośród wszelkich możliwych sposobów na "przedłużanie" forum - należałoby w pierwszym rzędzie znaleść takie, które umożliwią zachowanie przeszłości.

Najmniej bolesnym sposobem chyba byłaby jakaś metoda przejścia na nowsze phpBB (https://www.phpbb.com/) z inną juz nakładką niż "Przemo", z konwersją kontentu forum do tej nowszej wersji.

Powtórzę:
Nie jesteśmy JEDYNYM forum z tym problemem.

Na pewnym etapie fora oparte na phpBB 2.0.X + "Przemo" staneły przed proplemem niekompatybilności z phpBB 3.0.X

Co zrobili inni?

[ Dodano: Wto 17 Sie, 2021 ]
cthsqd napisał/a:
ktoś kompetentny i przede wszystkim chętny stawia nowe forum.


Jak dla mnie pytanie za sto punktów - czy przeflancowany zostanie stary kontent czy forum będzie od zera.
Jak od zera to szanse sukcesu oceniam na minimalne.
Stali bywalcy niechetnie będą się przenosić "na puste".
:gent:
_________________
Toast wódczany o postaci dialogu.
Zasłyszane na dniach.
:
- Ruskij wojennyj korabl?
- Do dna!
Ostatnio zmieniony przez michqq Wto 17 Sie, 2021, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Anewik 
5


Wiek: 36
Dołączyła: 09 Gru 2008
Posty: 676
Skąd: Mazury
Wysłany: Wto 17 Sie, 2021   

A może poprostu zrobić tak jak większość zrobiła Nfow przenieść na Fecebooka tylko z tym, że tak niestety już tak anonimowo nie będzie, choć można zawsze na priw napisać prośbę o wystawienie postu. Wiem, że dużo czasu by było poświęcić na zrobienie zdjęć z najważniejszych tematów aby nie przepadły, ale jest to możliwe. Do tego będzie potrzebna i administracja i moderatorzy.
 
 
michqq 
Guru


Pomógł: 28 razy
Wiek: 48
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 11549
Skąd: -)
Wysłany: Wto 17 Sie, 2021   

Anewik napisał/a:
Nfow przenieść na Fecebooka


To bardzo słabe rozwiązanie, zaletą nfow jest owa niezależność.
W tym od władz Fejsbuka.

Historia z życia:
Mam znajomego który kiedyś był dziennikarzem radiowym.
Aksamitny miękki przyjemny głos.
Teraz pracuje w innej branży, ale w ramach czynu charytatywnego zacząłbył nagrywać książki dla niewidomych.
Fachowy mikrofon, fachowy czytacz, radiowy głos.
Przez KILKA LAT wieczorami po pracy siadał przy swoim dawnym studyjnym mikrofonie i czytał książki niewidomym.

Nie że jakies powieści, tylko głównie teksty do których się nie nadaje "maszyna czytająca" z racji że czytając trzeba oddać nastrój - jak w bajkach czy poezjach.

Wkładał to niestety na miejsce które nie było niezależnym.

Dalszy ciąg historii jest smutny i łatwy do przewidzenia.

On nawet nie wie KTÓRY z testów został tak źle oceniony że mu konto zamkneli i CAŁĄ pracę zlikwidowali.


Cytat:
zrobienie zdjęć z najważniejszych tematów aby nie przepadły


To druga sprawa - Na zdjęciach nie da sie szukać po tekście.

To JEST rozwiązanie, co piszesz, ale jest to rozwiązanie chyba dosyć słabe, nie obraź się, czas poświęcony - duży - zaś efekt - zdjęcia tekstu po których nie da się szukać.
_________________
Toast wódczany o postaci dialogu.
Zasłyszane na dniach.
:
- Ruskij wojennyj korabl?
- Do dna!
Ostatnio zmieniony przez michqq Wto 17 Sie, 2021, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
cthsqd 
5



Pomógł: 5 razy
Wiek: 43
Dołączył: 16 Paź 2007
Posty: 968
Skąd: piechota z lornetkami
Wysłany: Wto 17 Sie, 2021   

michqq napisał/a:
cthsqd napisał/a:
ktoś kompetentny i przede wszystkim chętny stawia nowe forum.


Jak dla mnie pytanie za sto punktów - czy przeflancowany zostanie stary kontent czy forum będzie od zera.
Jak od zera to szanse sukcesu oceniam na minimalne.
Stali bywalcy niechetnie będą się przenosić "na puste".
:gent:


Oczywiście pasowało by zrobić wszystko żeby content przenieść. Ze swojej strony mógłbym zaoferować trochę "roboczogodzin" jeśli tego będzie operacja wymagać, ale nie siedzę w temacie na tyle żeby coś poważniejszego ruszyć. No i jakieś wsparcie finansowe też by się znalazło.
_________________
Cthulhu Squadron
Ostatnio zmieniony przez cthsqd Wto 17 Sie, 2021, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Gecko 
Vice Admin
Sceptycznie wyrachowany optymista



Pomógł: 43 razy
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 4648
Skąd: Z innej bajki
Wysłany: Wto 17 Sie, 2021   

1. Nad stroną techniczną pracują już odpowiedni ludzie - myśl przewodnia : „zaktualizować/zmienić skrypt tak by nie utracić archiwum, nie wymusić rejestracji na nowo”.
2. Finansowanie też w miarę ogarnięte - jest 😀niezależny😀 inwestor.
3. Na chwilę największym problemem jest ustalenie prawa własności nazwy „Niezależne Forum o Wojsku - www.nfow.pl”
Ale od tego są prawnicy 😀 dadzą radę.

W tej dyskusji chodzi o nową formułę, nową odsłonę.
Pozdrawiam
Edit:
Prosiłem - nie krytykować rzucanych pomysłów a jeżeli chcę się odnieść to rozwijająco pomysł.
Proszę tu nie czas i nie miejsce na takie dyskusje.
_________________
Proszę nie naciskać na likwidację agentury. W każdej szanującej się rodzinie powinno być jakieś zwierzątko. Świat jest wtedy weselszy.
Ostatnio zmieniony przez Gecko Wto 17 Sie, 2021, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
michqq 
Guru


Pomógł: 28 razy
Wiek: 48
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 11549
Skąd: -)
Wysłany: Wto 17 Sie, 2021   

Cytat:
1. Nad stroną techniczną pracują już odpowiedni ludzie - myśl przewodnia : „zaktualizować/zmienić skrypt tak by nie utracić archiwum, nie wymusić rejestracji na nowo”.
2. Finansowanie też w miarę ogarnięte - jest 😀niezależny😀 inwestor.
3. Na chwilę największym problemem jest ustalenie prawa własności nazwy „Niezależne Forum o Wojsku - www.nfow.pl”


Rozumiemy tutaj, że napiszesz więcej gdy bedziesz mógł napisac więcej.

Cytat:

stworzenie nowego działu kolekcjonerskiego związanego z militariami i falerystyką - sprzedam/kupię/wymienię, moje kolekcja, literatura fachowa, szukam...

Drugi dział: Związany z historia wojska i wojskowości - cykle artykułów.

Trzeci dział:
Samorządowy - sprawy obronne, obrona cywilna, powszechna samoobrona ludności - coś w rodzaju platformy edukacyjnej i dyskusyjnej.

To jak? Ktoś coś?
Zapraszam do dyskusji


"Konflikty militarne na świecie - gorące i przygaszone."
_________________
Toast wódczany o postaci dialogu.
Zasłyszane na dniach.
:
- Ruskij wojennyj korabl?
- Do dna!
 
 
Gecko 
Vice Admin
Sceptycznie wyrachowany optymista



Pomógł: 43 razy
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 4648
Skąd: Z innej bajki
Wysłany: Wto 17 Sie, 2021   

Napiszę wprost:
Jeżeli ogarnę moimi zasobami te trzy obszary to po prostu wchodzę w to jako inwestor ze 100% udziałem akcyjnym lub w spółce z człowiekiem zapewniającym niezależność i to z zamiarem utrzymania dotychczasowych zasad.
Edit:
Szczególnie problem nr 3. Nie zainwestuję czasu, zasobów i kasy w coś czego nie będę prawnym właścicielem. Tyle
_________________
Proszę nie naciskać na likwidację agentury. W każdej szanującej się rodzinie powinno być jakieś zwierzątko. Świat jest wtedy weselszy.
Ostatnio zmieniony przez Gecko Wto 17 Sie, 2021, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Jefrjeitor 
5



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 19 Mar 2014
Posty: 782
Skąd: jedzie ta kontrola?!
Wysłany: Wto 17 Sie, 2021   

Jestem za utrzymaniem forum w obecnej formie. Przeniesienie go, np. na FB mocno zaszkodzi. Nie może przepaść to, co do tej pory tu powstało.
Na nowym NFOW proponuję:
- mocno rozbudować dział "Hyde Park", gdzie będzie można do woli dyskutować o polityce, prowadzić drobne pyskówki (tzn. wymieniać poglądy ;) ), itp.
- stworzyć kącik pomocy dla odchodzących do cywila. Taka "rekonwersja", gdzie żołnierz znajdzie rady, które pomogą odnaleźć się w cywilnym życiu, np. jakie kwalifikacje i uprawnienia są TERAZ potrzebne w cywilu, jakie kursy warto zrobić, gdzie szukać pracy, kto szuka pracowników itp.
- na forum jest sporo pasjonatów broni i posiadaczy pozwolenia na broń. Można rozwinąć ten temat, wejść w jakąś formę współpracy ze stowarzyszeniami (Braterstwo, Legion Wschodni, strzelnica Wilcze Doły)

Ale przede wszystkim proponuję zacząć od uporządkowania obecnego forum. Są działy, gdzie od ponad roku jest cisza. Inne z kolei można połączyć w jeden, bo są podobne, albo bardzo bliskie sobie.
 
 
michqq 
Guru


Pomógł: 28 razy
Wiek: 48
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 11549
Skąd: -)
Wysłany: Wto 17 Sie, 2021   

Jaras1976 napisał/a:
Tylko nie piszcie że to teorie spiskowe


Jaras, jakkolwiek nie popieram Twojego punktu widzenia, to zgadzam się co do zasad.
Władze poszczególnych krajów nie sa od tego żeby ludzi informowac, tylko od tego żeby prowadzić polityke informacyjną.
Każdy dostatecznie wnikliwy obserwator świata na pewnym etapie to zauważa - jak dla mnie momentem ostatecznego zauważenie była awaria elektrowni jądrowej w Japonii.

Jako żem jest "dziecko poczarnobylskie" to z wielkim zainteresowanie śledziłem co szię w tej japońskiej katastrofie działo, jako to specjaliści i eksperci się troskali, że najczarniejszy scenariusz to byłoby stopienie rdzenia reaktora, i zastanawiali się czy do tego dojdzie.
Zaś po kilku miesiącach gdy się uspokoiło, to Japończycy ogłosili: "Dwa rdzenie się nam stopiły, jeden reaktor całkiem a drugi w połowie, ale nikomu nic nie mówiliśmy, zeby uniknąć paniki".

W JAPONII.

Kurde - w JAPONII - w kraju na wskroś nowoczesnym i cywilizowanym, nie w ekwadorze, nie w Kazachstanie. W JAPONII.

Takwięc nie trzeba być wyznawcą teorii spiskowych żeby zrozumieć, że rządy krajów nie podają ludowi informacji tylko politykę informacyjną. W sprawie kowida jest podobnie. Wiemy że gywno wiemy.

Forum faktycznie niezależne to zupełnie co innego niz forum zależne od zewnętrznych władz. Czy to władz Państwa czy to władz Koncernu.
_________________
Toast wódczany o postaci dialogu.
Zasłyszane na dniach.
:
- Ruskij wojennyj korabl?
- Do dna!
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13509
Skąd: ---
Wysłany: Wto 17 Sie, 2021   

Gecko - dajmy manfredowi dokończyć projekt.

Podjął chłopak wyzwanie. I ja to szanuję. Ja się do tego wyzwania dołożyłem.
W tym temacie swoje poglądy (animozje - czy jak to nazwiecie) "odłożyłem na półkę".

Ufam, że manfred zrobi to co obiecał.
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
gathern 
10



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 18 Paź 2007
Posty: 8696
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: Wto 17 Sie, 2021   

Wg mnie tak ...

Migracja forum na nowy silnik, ja już to sygnalizowałem, że wiedzę ma np. Grzegorz Prasał - właściciel forum serwis-militarny.pl, który taką migrację wykonał jakiś czas temu. Może by go poprosić o pomoc ?

Tu będzie kontrowersyjnie ... weryfikowane konta z imieniem i nazwiskiem - od razu wyeliminują problem politycznej nawalanki, bo nikt pod nazwiskiem nie będzie "jechał" po drugim. Ale to jest ryzykowne, gdyż może również "hamować" do pisania na forum, napewno zmniejszy to ilość postów. Zwłaszcza kontrowersyjnych i "politycznych". Ale z drugiej strony podniesie poziom kultury forum.

Generalnie szkoda by forum upadło, tyle lat. Ludzie nadal są. Ale widać że coś siadło w ostatnim roku.
_________________
Serwis o jednostkach wojskowych WP - www.jednostki-wojskowe.pl

Art.32 Konstytucji RP - "Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne." - Nie dotyczy polityków i bogatych.

Jean Raspail - "Obóz świętych" - książka na czasie, pokazująca idiotyzm współczesnej Europy

Prawda jest nową mową nienawiści - George Orwell
Aby dowiedzieć się kto naprawdę Tobą rządzi, sprawdź po prostu, kogo nie wolno Ci krytykować. - Voltaire
 
 
philiprvn 
5



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 13 Mar 2010
Posty: 511
Skąd: Wybrzeże
Wysłany: Sro 18 Sie, 2021   

Z nawa nie powinno być problemu: było Niezależne Forum o Wojsku to będzie teraz Nowe Forum o Wojsku (taka gra słów).

Przenieść zawartość a dotychczasowe konta pozamykać. Zainteresowani założą nowe (w końcu to nowy początek). Przez okazji będzie okazja żeby policzyć „ile tych szabel” mamy.

Ze zmianami w układzie poczekałbym jak się uporamy z podstawowymi problemami: informatyka, finanse, transparentność dziedziczenia (forum to tez prawa intelektualne).
 
 
manfred 
Guru



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 18 Sie 2007
Posty: 12830
Skąd: Jelenia Gora
Wysłany: Sro 18 Sie, 2021   

Zawsze się dziwiłem, dlaczego na NFOW nie ma reklam. Bo to by rozwiązało problemy finansowe. Jednak pójście w komercje a co za tym idzie w reklamodawców pewnie oznaczałoby cenzurę, bo jak ktoś płaci to decyduje i może sobie nie życzyć manfreda kolejny raz wyrzygującego swoje opinie, że np. bogaci powinni płacić większe podatki.
Z moderatorami to tu było różnie (myślę że surowa moderacja była powodem odejścia dużej liczby użytkowników), działało to też zapewne na zasadzie, że na wojskowym forum pewne rzeczy nie przystoją , ale na komercyjnym forum ostrych dyskusji pewnie nie będzie wcale.
Moim zdaniem najlepszym wyjściem byłoby coś w rodzaju spółki pracowniczej, tyle, że naprawdę aktywnych forumowiczów nie jest niestety aż tak wielu, więc pytanie o wysokość wkładów na utrzymanie działalności.
_________________
Jedyny użytkownik Forum, który dostał 6 ostrzeżeń na raz.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group