Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Burza mogow - nowa formula NFOW
Opublikował Wiadomość
focus 
Mod
Freedom for the region Silesia.



Pomógł: 65 razy
Wiek: 84
Dołączył: 03 Wrz 2005
Posty: 6445
Skąd: Getarnte Option von ...
Wysłany: Czw 14 Paź, 2021   

cthsqd napisał/a:
NNFOW?


Jak, już kontynuować, to NNFoW ... :)
_________________


Ludzie :!: :!: :!: , nie udzielam porad ''prawnych'' za pośrednictwem
 
 
cthsqd 
5



Pomógł: 5 razy
Wiek: 43
Dołączył: 16 Paź 2007
Posty: 968
Skąd: piechota z lornetkami
Wysłany: Pią 15 Paź, 2021   

To w przypadku gdyby Stevie nie wyraził zgody na jej użycie.
_________________
Cthulhu Squadron
 
 
Gecko 
Vice Admin
Sceptycznie wyrachowany optymista



Pomógł: 43 razy
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 4649
Skąd: Z innej bajki
Wysłany: Pią 15 Paź, 2021   

Jakie nowości?
Można by pisać całą epopeję ale w sumie prawda jest taka, że ...

... sprawa praw autorskich i własności prawnej forum jest tak zagmatwana, że jest nie do przejścia.
Zgoda Steviego niewiele wniesie bo on nie jest właścicielem prawnym forum. Kiedyś po prostu przekazał prawa innej osobie. I w sumie powód tamtej decyzji nie jest istotny. ważne, że jest (chyba) nierozwiazywalny problem własnościowy.
Niech sobie każdy myśli co chce ale rzeczywistość jest taka, że trzeba byłoby zainwestować dość spore kwoty prywatne by prowadzić projekt do którego prawo własności ma inna osoba, gdzie forma prawna jest nie do uregulowania bo z właścicielem prawnym nie ma kontaktu i nie bardzo widać możliwość tego kontaktu. Ten projekt jakby nie był cudowny niesie ze sobą ryzyko inwestycyjne dokładnie takie same jak próba budowy domku letniskowego po środku czynnego wulkanu.
Tak więc póki działa nfow.pl to działa. Cieszmy się każdym dniem funkcjonowania.
Pozdrawiam
_________________
Proszę nie naciskać na likwidację agentury. W każdej szanującej się rodzinie powinno być jakieś zwierzątko. Świat jest wtedy weselszy.
 
 
cthsqd 
5



Pomógł: 5 razy
Wiek: 43
Dołączył: 16 Paź 2007
Posty: 968
Skąd: piechota z lornetkami
Wysłany: Sob 16 Paź, 2021   

Nie dopuszczasz zmiany nazwy forum? Bo tylko o nazwę się rozchodzi.
_________________
Cthulhu Squadron
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13515
Skąd: ---
Wysłany: Sob 16 Paź, 2021   

Gecko podjął trudny temat.
Miałem z nim do czynienia.
Nie zamierzam się chwalić.

Ludzikowi groziło więzienie. Ale poprosił mnie ktoś - odpuść.
A że akurat Jarka szanowałem (nie mylić ze Steviem - to inny Jarek) - odpuściłem.

Zaproponujcie formułę.
Wesprę każdego / każdą - kto podejmie się pracy tytanicznej.
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
michqq 
Guru


Pomógł: 28 razy
Wiek: 48
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 11554
Skąd: -)
Wysłany: Sob 16 Paź, 2021   

Moim zdaniem kluczową sprawą nie jest nazwa (zawsze można zrobić "Nowe Forum o Wojsku" lub "Niezależne Forum o Wojskowości" ) ale punkt siódmy Regulaminu nfow:

"7. Użytkownicy Forum umieszczając swoje wypowiedzi na forum wyrażają tym samym zgodę na publikowanie tych treści . Tym samym Administracja nabywa prawa do tych wypowiedzi i do dysponowania nimi, nawet w przypadku , gdy konto użytkownika zostało usunięte."

Innymi słowy, najważniejsze to ustalić kto własciwie jest posiadaczem praw do KONTENTU stworzonego przez lata.

Jest to, bliżej niedoodkeślona w regulaminie "Administracja".

Administracją ową jest defacto Stevie, co do tego panuje wieloletnia konsekwentna zgoda piszących.
Jeżeli nawet Stevie od pewnego momentu administrował "dla kogoś", to w dalszym ciągu to On stanowił ową Administrację, a nie Właściciel.

Tak więc niechże sobie własciciel ma cotam ma, natomiast, o ile dobrze rozumiem Stevie jako "Administracja" a nie jako "właściciel" zachował prawa do KONTENTU.

Druga sprawa to oczywiscie prawo do samej domeny nfow. Tu sprawa jest jasna - domenę opłaca się co jakiś czas (corocznie, co kilka lat) w momencie gdy nikt nie płaci domena robi się niczyja i pozyskac ją może ten, kto za nią zapłaci. Domenta nie jest więc na własność, domena jest niejako wynajmowana z czynszem.

Cytat:
Zaproponujcie formułę.
Wesprę każdego / każdą - kto podejmie się pracy tytanicznej.


Należałoby więc formalnie (w jakiejś umowie) przekazać KONTENT "Niezależnego Forum o Wojsku" na rzecz "Nowego Forum o Wojsku" lubteż "Niezależnego Forum o Wojskowości". Stroną umowy byłaby "Administracja" czyli Stevie a nie "Właściciel".

Cytat:
Zaproponujcie formułę.
Wesprę każdego / każdą - kto podejmie się pracy tytanicznej.


Inna formuła, to formuła "wiecznej kroplówki".
Nie ruszając stanu prawnego powołać organizację non-profit o nazwie typu "Fundacja wspierania działania NFoW", z odpowiednim statutem mowiącym o tym, że jest ona non profit i służy wyłącznie do pozyskiwania środków na wspieranie działania i na Administrownie NFoW.

Na tą fundację byśmy się zrzucali i z niej ktoś by opłacał serwery, domenę, opiekę IT.

Fundacja może wypłacać wynagrodzenia swojemu personelowi.

W takiej sytuacji oczywiście byłaby to faktycznie fundacja wspierająca wulkan który w każdej chwili może wybuchnąć, skutkiem czego fundacja straci rację bytu - noale nie byłby to JEDNAK domek na wulkanie.
W statucie fundacji można i należy zawrzeć z góry rozwiązanie które się zastosuje "jak wulkan wybuchnie". Zwłaszcza, co ważne, należałoby, z określona datą i godziną, formalnie na papierze przekazać Administrowanie NFoW w ręce owej Fundacji. (stroną byłby Stevie)
Bycie Administracją jest tu bowiem kluczowe, w sensie praw do kontentu, a nie bycie "Właścicielem".

W przypadku jakichś przyszłych problemów sądowych - cały swój majątek stracic może co najwyżej Fundacja, ale nie straci go "zatrudniany przed Fundację personel".

Jeżeli moje pomysły sa głupie - sorki, sa jakie są. "Burza mozgow" oznacza że pomysły głupie są dopuszczalne.
:gent:

(PS - ja nie wiem jakie są relacje pomiędzy NFoW a, niefunkcjonującą w praktyce, "Fundacją NFow", ale jak rozumuję, to tam "mogł" się stać ów przekręt, nieco podobny do tego co powyżej opisuję...)
_________________
Toast wódczany o postaci dialogu.
Zasłyszane na dniach.
:
- Ruskij wojennyj korabl?
- Do dna!
 
 
cthsqd 
5



Pomógł: 5 razy
Wiek: 43
Dołączył: 16 Paź 2007
Posty: 968
Skąd: piechota z lornetkami
Wysłany: Sob 16 Paź, 2021   

O ile koniecznie ten content chcemy mieć... Jestem zdania że warto było by go zostawić, ale jeśli koszt jego przeniesienia ma uniemożliwić postawienie nowego forum to powieka by mi nie drgnęła przy resetowaniu zawartości.
_________________
Cthulhu Squadron
 
 
michqq 
Guru


Pomógł: 28 razy
Wiek: 48
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 11554
Skąd: -)
Wysłany: Sob 16 Paź, 2021   

cthsqd napisał/a:
O ile koniecznie ten content chcemy mieć...


Otoż tutaj się drastycznie rożnimy w opiniach.
W mojej opinii koniecznie ten kontent chcemy mieć, i resetu by forum nie przeżyło.
_________________
Toast wódczany o postaci dialogu.
Zasłyszane na dniach.
:
- Ruskij wojennyj korabl?
- Do dna!
 
 
Gecko 
Vice Admin
Sceptycznie wyrachowany optymista



Pomógł: 43 razy
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 4649
Skąd: Z innej bajki
Wysłany: Sob 16 Paź, 2021   

Nieśmiało zaznaczę, że administratorów nfow jest dwóch. Dalej można sobie dopowiedzieć.
Pozdrawiam
_________________
Proszę nie naciskać na likwidację agentury. W każdej szanującej się rodzinie powinno być jakieś zwierzątko. Świat jest wtedy weselszy.
 
 
Stevie 
Admin Site
Polak



Pomógł: 23 razy
Wiek: 56
Dołączył: 19 Cze 2004
Posty: 14796
Wysłany: Sob 16 Paź, 2021   

Uporządkujmy pewne sprawy. Właścicielem (dzierżawcą) konta i domeny do pewnego momentu byłem ja. Pomysł, form oraz nazw to moje dzieło. W pewnym momencie musiałem scedować własność na M@rka, gdyż będąc w służbie nie miałem jeszcze nawet minimum wysługi, a naciskano na mnie mocno i straszono wydaleniem że służby. By to uciąć zrobiliśmy to, co w tej sytuacji było najrozsądniejsze i szybkie do zrobienia. A Markowi mogli naskoczyc, bo był od dawna był poza wojskiem. A to twardy Człowiek.

Nie roszczę sobie prawa do nazwy, o ile będzie ona wykorzystywana tak jak do tej pory czyli niesienia pomocy, wymiay myśli, opinii, dyskusji, et cetera. Forma to drugoplanowa sprawa przyszłej administracji.
Domenę już przejęła chyba jakaś firma , ale to nie problem, bo można wykupić inną (np. nfow24.pl). Trochę inwencji i można zaczynać od nowa. Marka wyrobiona, więc szybko zapełni się ludźmi. Tym bardziej, że czasy trudne, więc problemów nie będzie brakowało.
Hej
:gent:
_________________
Administratorzy i Moderatorzy nie ponoszą odpowiedzialności za opinie wyrażane przez użytkowników NFoW.

Jest broń straszniejsza niż oszczerstwo: to prawda
 
 
manfred 
Guru



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 18 Sie 2007
Posty: 12843
Skąd: Jelenia Gora
Wysłany: Nie 17 Paź, 2021   

O "własność" postów na Forum nie ma się raczej co przejmować, bo nie są one "dziełem" w rozumieniu prawa autorskiego (no może z wyjątkiem tych paru użytkowników, którzy rzeczywiście prezentowali tu swoją twórczość literacką, tudzież tych najbardziej elokwentnych, których wypowiedzi są tak cenne :cool: , że mogą być uważane za samodzielne utwory).

Tutaj więcej o tym:

Prawa autorskie

Prawa autorskie II

Organizacja też się pewnie znajdzie.
Więc jak jest techniczna możliwość przeniesienia zawartości, to można to ogarnąć.
_________________
Jedyny użytkownik Forum, który dostał 6 ostrzeżeń na raz.
 
 
buntaro 
6
buntaro


Pomógł: 16 razy
Dołączył: 08 Maj 2009
Posty: 1726
Skąd: już z ZER-u
Wysłany: Nie 17 Paź, 2021   

Stevie napisał/a:

Domenę już przejęła chyba jakaś firma , ale to nie problem, bo można wykupić inną (np. nfow24.pl). Trochę inwencji i można zaczynać od nowa. Marka wyrobiona, więc szybko zapełni się ludźmi. Tym bardziej, że czasy trudne, więc problemów nie będzie brakowało.

Z tego co widzę:
Cytat:
Nazwa domeny nfow.pl
Stan Aktywna w DNS [REGISTERED]
Utworzona 2004.06.20 01:34:25
Ostatnia modyfikacja 2021.03.31 15:10:05
Koniec okresu rozliczeniowego 2022.06.20 01:34:25
Nazwy serwerów ns5.webd.pl [194.181.228.155]
ns7.webd.pl [194.181.229.254]
Abonent dane niedostępne
Rejestrator Dinfo.pl Sylwia Wierońska
ul. Nadbrzeżna 2
43-300 Bielsko-Biała
Polska/Poland
+48.695404404
biuro@dinfo.pl

To abonentem domeny jest jakaś osoba prywatna. Gdyby to była firma, jej dane byłyby widoczne w bazie https://www.dns.pl/whois
Jeżeli chodzi o "prawa autorskie" postów, to manfred ma absolutnie rację :gent:
No i najważniejsze, o ile nazwa forum (domeny), nie są zarejestrowanymi znakami towarowymi to też nie ma problemu:
Cytat:
Prawo wyłącznego używania domeny nie jest tożsame z prawem własności. Wyłączność ta, jak wskazuje Sąd Apelacyjny w Warszawie (wyrok z 28 lutego 2005 r., sygn. akt I ACa 843/2004), ma charakter jedynie faktyczny, a nie prawny. Abonent nie jest właścicielem domeny.

A tutaj rozwinięcie: https://prawointernetu.eu/czy-domena-internetowa-chroniona-jest-prawem/
_________________
Nie wierzę w niezdementowane informacje - Aleksander Michajłowicz Gorczakow
 
 
michqq 
Guru


Pomógł: 28 razy
Wiek: 48
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 11554
Skąd: -)
Wysłany: Pią 29 Paź, 2021   

Przekonuje mnie pkt 3.

Fundacja.

Fundacja wspierać może, finansowo i czynami, "rozmaite rozmaitości", nie wchodząc w komplikacje związane z prawami.
Fundacja "Czysta Wisła" może organizowac sprzątania brzegów ze śmieci nie mając ani praw do słowa "Wisła" ani praw do wody w rzece.

Z tym że "fundacja" to nie jest "biznes" tylko "strata pieniędzy", to raz.
A dwa - że fundacja nie ma kontroli nad zniszczeniem tegoczegoś czym się statutowo opiekuje.

Jak fundacja "Chronimy Lasy Janowskie" stanie wobec decyzji o wycięciu Lasów Janowskich to może sobie co najwyżej zorganizować protest albo wysłac list otwarty.

I takie byłyby główne wady fundacji.

Kolejna sprawa:
Fundację trzeba poprowadzić ( rejestracje, papiery, urzędy, arbitralne decyzje o działaniu, zatrudnianie personelu IT )

Potrzebbna byłaby osoba z czasem chęcią i wiedzą, i to jeszcze osoba której zaufamy. (bo fundacje to miejsca dla przekrętów też)
:czytam:
_________________
Toast wódczany o postaci dialogu.
Zasłyszane na dniach.
:
- Ruskij wojennyj korabl?
- Do dna!
 
 
Riczard 
6
Riczard



Pomógł: 8 razy
Dołączył: 04 Wrz 2011
Posty: 1821
Skąd: JW ****
Wysłany: Pią 29 Paź, 2021   

Stevie, możesz zdradzić publicznie ile rocznie kosztuje utrzymanie forum?
Mnie tu dużo osób nie lubi ale nie chcę, żeby ta strona zniknęła. Nie warto też za dużo zmieniać, bo nie zmienia się coś co działa dobrze. Odradzam też przenoszenie na Facebooka. Ostatnio właściciel Facebooka zapowiedział zmianę nazwy. To może być gwóźdź do trumny Facebooka. Z podobnych powodów upadło też NK i GG. Ale NFOW to strona niszowa. Nie ma co tu zmieniać.
_________________
U-3®
WSZYSCY POLACY TO JEDNA RODZINA!
:polska:
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13515
Skąd: ---
Wysłany: Sob 30 Paź, 2021   

Masz rację. "Nasza Klasa" i "Gadu-Gadu" padły.
Ile kosztuje utrzymanie Forum?
Dużo.

Nie chcę nikogo oceniać. Wystarczająco się już w wojsku na oceniałem.
Sam pomyśl.
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group