Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Poslowie Konfederacji i PiS chca uzbroic Polakow
Opublikował Wiadomość
maciejko 
8


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 06 Sty 2016
Posty: 3445
Skąd: Polska
Wysłany: Wto 17 Sie, 2021   Poslowie Konfederacji i PiS chca uzbroic Polakow

Od wczoraj jeden artykuł Rzeczypospolitej jest powielany przez różne dzienniki, gazety i portale:
"Posłowie Konfederacji i PiS chcą uzbroić Polaków".
https://www.rp.pl/Polityk...ic-Polakow.html

Czy ktoś widział ten projekt czy tylko na razie to pompowany balonik?
:gent:
 
 
Silmeor 
6


Pomógł: 12 razy
Wiek: 46
Dołączył: 19 Kwi 2006
Posty: 1390
Skąd: Polska
Wysłany: Wto 17 Sie, 2021   

Pompowany balonik. PiS raczej w drugą stronę dąży.
_________________
Każdy normalny człowiek ma od czasu do czasu ochotę splunąć w dłonie, zatrzeć ręce, wywiesić czarną flagę na maszcie i zacząć podrzynać gardła.
 
 
PDT 
Guru
iuris peritus in spe



Pomógł: 32 razy
Wiek: 54
Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 13756
Skąd: ex rei publicae defectae
Wysłany: Czw 19 Sie, 2021   

maciejko napisał/a:
Czy ktoś widział ten projekt


Lobbuje fundacja Ad Arma:

https://adarma.pl/wp-content/uploads/2018/09/Ustawa-o-broni-i-amunicji.pdf

Wystarczy przekabacić piętnastu posłów aby nadać sprawie bieg legislacyjny w Sejmie.

[ Dodano: Czw 19 Sie, 2021 ]
jeszcze załącznik do tego projektu:
https://adarma.pl/wp-content/uploads/2018/08/Kategorie-Broni-Strzeleckiej1.pdf
_________________
Nec stultis solere succurri.
******* ****
 
 
gathern 
10



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 18 Paź 2007
Posty: 8696
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: Czw 19 Sie, 2021   

Nic z tego nie będzie.

Co najlepsze, że gdyby Polska wdrożyła dyrektywę UE prawidłowo to można by mieć broń gładkolufową albo bocznego zapłonu jedynie na rejestrację (tam jak obecnie jest z bronią pneumatyczną > 17J). Bo wg dyrektywy UE to jest broń kat. C na rejestrację.

Obecnie w dyrektywie UE jest kilka idiotyzmów, chodzi o limity magazynków (do 10 naboi dla broni długiej i 20 naboi dla pistoletów), ale i dla tego limitu są przewidziane wyłączenia - np. dla sportowców i kolekcjonerów po spełnieniu pewnych wymogów. Zresztą większość krajów tak zaimplementowało prawo że ci co mieli normalne magazynki nadal je mogą mieć.

Zresztą po tym jak w marcu ostatni projekt UOBiA wylądował w koszu to widać że MSWiA właśnie tak chciało zaimplementować te limity jak jest w dyrektywie UE.

Natomiast w tym projekcie był pomysł badań lekarskich co 5 lat dla wszystkich którzy mają pozwolenia, a wg dyrektywy UE co 5 lat ma być "sprawdzenie" czy osoba spełnia warunki posiadania pozwolenia. Np. Czesi zaimplementowali sobie to tak że co 5 lat policja sprawdza karalność posiadacza pozwolenia, tak że on nic w zasadzie nie musi robić.

Nasi natomiast wpadli na idiotyczny pomysł badań (wiadomo ktoś zarobi), a wystarczyło by zrobić zautomatyzowany system który co 5 lat sam by odpytywał KRK czy ktoś figuruje czy nie w systemie KRK. Mało tego można by też zautomatyzować w drugą stronę, kto ląduje w KRK od razu jest powiadamiany system rejestrujący posiadaczy pozwoleń.

Generalnie niech po prostu zaimplementują to co mówi dyrektywa UE, bez żadnych udziwnień.

Najlepsze że o kategorii C, podobno urzędnicy z MSWiA powiedzieli, to jest "oczywiste" że w polskich warunkach nie możemy tego wdrożyć :cool:

Po części się zgadzam, ale z drugiej strony każdy kto przechodził proces uzyskania pozwolenia na broń wie jak jest to żmudny i kosztowny proces.
_________________
Serwis o jednostkach wojskowych WP - www.jednostki-wojskowe.pl

Art.32 Konstytucji RP - "Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne." - Nie dotyczy polityków i bogatych.

Jean Raspail - "Obóz świętych" - książka na czasie, pokazująca idiotyzm współczesnej Europy

Prawda jest nową mową nienawiści - George Orwell
Aby dowiedzieć się kto naprawdę Tobą rządzi, sprawdź po prostu, kogo nie wolno Ci krytykować. - Voltaire
 
 
Silmeor 
6


Pomógł: 12 razy
Wiek: 46
Dołączył: 19 Kwi 2006
Posty: 1390
Skąd: Polska
Wysłany: Czw 19 Sie, 2021   

gathern, w Polsce sprawdzenie czy dana osoba spełnia warunki posiadania pozwolenia już teraz odbywa się co roku.
_________________
Każdy normalny człowiek ma od czasu do czasu ochotę splunąć w dłonie, zatrzeć ręce, wywiesić czarną flagę na maszcie i zacząć podrzynać gardła.
 
 
gathern 
10



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 18 Paź 2007
Posty: 8696
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: Czw 19 Sie, 2021   

Silmeor to zapewne musi się odbywać "zakulisowo" w WPA, bo dotąd jako posiadacza broni nikt mi nic nie kazał udowadniać.

Poza tym że muszę brać udział w zawodach i utrzymywać licencję sportową. Ale to dotyczy tylko pozwolenia sportowego.

Kolekcjonerzy nie muszą jeździć na zawody.
_________________
Serwis o jednostkach wojskowych WP - www.jednostki-wojskowe.pl

Art.32 Konstytucji RP - "Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne." - Nie dotyczy polityków i bogatych.

Jean Raspail - "Obóz świętych" - książka na czasie, pokazująca idiotyzm współczesnej Europy

Prawda jest nową mową nienawiści - George Orwell
Aby dowiedzieć się kto naprawdę Tobą rządzi, sprawdź po prostu, kogo nie wolno Ci krytykować. - Voltaire
 
 
Silmeor 
6


Pomógł: 12 razy
Wiek: 46
Dołączył: 19 Kwi 2006
Posty: 1390
Skąd: Polska
Wysłany: Czw 19 Sie, 2021   

gathern, sportowcy aby utrzymac licencję muszą mieć odpowiednią ilość startów, stowarzyszenia kolekcjonerskie podają co roku listę członków, PZŁ to samo. Może tylko dla ochrony osobistej nie jest to tak weryfikowane. Wszystko to jest pewną formą weryfikacji jak najbardziej spełniającą wymogi dyrektywy.
_________________
Każdy normalny człowiek ma od czasu do czasu ochotę splunąć w dłonie, zatrzeć ręce, wywiesić czarną flagę na maszcie i zacząć podrzynać gardła.
 
 
gathern 
10



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 18 Paź 2007
Posty: 8696
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: Czw 19 Sie, 2021   

Tak wiem bo ja mam sportowe i sportowe-kolekcjonerskie, ale tylko niektóre WPA wymagają by im wysyłać starty.

Zresztą wymóg startów to nie problem, ja strzelam z przyjemnością na zawodach.
_________________
Serwis o jednostkach wojskowych WP - www.jednostki-wojskowe.pl

Art.32 Konstytucji RP - "Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne." - Nie dotyczy polityków i bogatych.

Jean Raspail - "Obóz świętych" - książka na czasie, pokazująca idiotyzm współczesnej Europy

Prawda jest nową mową nienawiści - George Orwell
Aby dowiedzieć się kto naprawdę Tobą rządzi, sprawdź po prostu, kogo nie wolno Ci krytykować. - Voltaire
 
 
manfred 
Guru



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 18 Sie 2007
Posty: 12718
Skąd: Jelenia Gora
Wysłany: Czw 19 Sie, 2021   

Tutaj głupkowaty artykuł z dzisiaj. Nie wiem, może jakiś zmasowany lobbing?

Czy uzbrojeni w wiatrówki i broń czarnoprochową Polacy obronią Polskę?

No, ale Gabriel to taki ktoś jak Warzecha, a warzechizm cieszy się niestety dużym powodzeniem wśród powiedzmy „polskiej klasy średniej”
Oczywiście, że KGP robi wiele, żeby zapewnić jak najmniejszy dostęp do broni. Jednak z drugiej strony, myślenie, że
Cytat:
obywatele uzbrojeni w cezetki po 1999/szt. Polskę obronią
a tak pewnie wyglądałaby struktura posiadania broni prywatnej, jest niedorzeczne.
Główną przyczyną jest podejście. Większości. Kto naprawdę chce mieć broń, ten ma. I może te wymogi odnośnie udziału w zawodach nie są takie złe - z punktu widzenia „obronności”.
Ja sam mam cezetkę prawie 3 lata, a strzelałem z niej może 3 razy. Miałem strzelnicę 5km od domu, to została zamknięta przez dwóch głupków, którzy urządzili sobie zawody w strzelaniu do bryły metalu „bo wydawała fajne dźwięki”, jak się w nią strzelało. Poszedł rykoszet, trafił w dom. Po ptakach.
Strzelałem raz na nieczynnej strzelnicy wojskowej -wały 15 m, do najbliższych zabudowań 2 km lasem.Przyjeżdża facet i płaczliwym głosem obwieszcza mi, że „on słyszał, że tu strzelałem”, że mogę mu „bąbelki postrzelić” i że zgłasza sprawę na policję. Zrobiłem zdjęcie jego samochodu, jakoś nie zgłosił.
Stowarzyszenie do którego należę chciało korzystając z MONowskiego programu strzelnicę zbudować. Nie zgodzili się mieszkańcy, bo akurat zdarzył się ten pierwszy rykoszet.
Jakiś czas temu otwarli u nas strzelnicę LOKowską. Pytam się faceta na zawodach, czy można na niej strzelać z pistoletu. Facet robi dziwną minę i odchodzi. Pytam się szefa LOKu - „nie, bo burmistrz nie zatwierdził”. Ja robię zdziwioną minę. Ktoś mi na boku tłumaczy, że „nie robili regulaminu pod pistolet, bo strzelanie z pistoletu jest niebezpieczne”.
Więc do najbliższej strzelnicy na której mogę postrzelać z moich broni mam jakieś 70 km.
Z 380 planowanych przez MON strzelnic z dofinansowaniem powstały bodaj dwie. Burmistrzowie i wójtowie nie są zainteresowani. Lepiej robić koncerty na rynku.

Bez dostępnych strzelnic do broni długiej, uzbrajanie społeczeństwa jest bez sensu. Karabiny na czas W zawsze zdążą rozdać.
_________________
Jedyny użytkownik Forum, który dostał 6 ostrzeżeń na raz.
 
 
michqq 
Guru


Pomógł: 28 razy
Wiek: 48
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 11476
Skąd: -)
Wysłany: Czw 19 Sie, 2021   

manfred napisał/a:
Bez dostępnych strzelnic do broni długiej, uzbrajanie społeczeństwa jest bez sensu. Karabiny na czas W zawsze zdążą rozdać.


Znaczywiesz - jest cały szereg umiejętności ludzkich z zakresu wiedzy ogólnej, oraz zaprawy i wprawy ogólnej, które okazałyby sie ważne w przypadku gdyby nagle trzeba było przekształcić masy cywilów w masy szeregowych (bo o tym mowa). Wśród takich można by wyliczyć umiejetność i zaprawe w zakresie bytowania w warunkach biwakowych, umiejętność prowadzenia korespondencji radiowej, umiejętność pływania, umiejetność posługiwania się kompasem i mapą "w papierze", zaprawę w jedzeniu byleczego, umiejętnośc prowadzenia samochodu i drobnych jego napraw, elementy pierwszej pomocy...

Częśc z wyżej wypisanych umiejętności jest bardzo powszechna a część - no "mniejpowszechna".

Do czego zmierzam:
W niektórych krajach umiejętność strzelania z broni dlugiej bocznego zapłonu traktuje sie tak samo jak inne umiejętności harcerskie - tak jak młodzi się uczą rozbijać namiot, rozpalać ognisko, bytować ponad tydzień bez mycia (bez obcinacza do paznokci!) - tak samo i uczą się strzelania z ekwiwalentu kbksa.
Bez hoplofobii - tak jak młodzi mogą sie uczyć poprawnego wołania przez radio, tak i uczą się strzelania z bocznego zapłonu i otwierania konserwy nożem.

Nie zgadzam się z tezą, jakoby "Bez dostępnych strzelnic do broni długiej, uzbrajanie społeczeństwa jest bez sensu. Karabiny na czas W zawsze zdążą rozdać."

Sens sie pojawia juz w momencie gdy jest szeroki, akceptowany społecznie, bez fobii społecznych - dostęp do bocznozapłonowej.
Co oznacza znacznie mniejsze wymagania wobec strzelnic.

W Peerelu LOK zajmował się bocznymzapłonem, prawami jazdy, krotkofalarstwem... - niby śmieszne ale też... no niby sensowne.

W społeczeństwach bez hoplofobii uczenie nastolatków strzelania z bocznego zapłonu jest traktowane tak samo jak uczenie właśnie wspomnianego otwierania konserwy nożem albo np. jazdy konnej.
Na co dzień jest to umiejętność własciwie niepotrzebna, ponadto nauka właściwie jest lekko niebezpieczna.
No i co z tego? No i nic, chcą tak się bawić/uczyć - no to można.

:gent:

P.s:
Dopisek:
Wiecie jaki jest - zdaniem cywila - najciekawszy ze wspołczesnych sportów obronnych?
Biathlon na orientację.

Jest to skrzyżowanie biegu na orientację z biathlonem letnim.

https://en.wikipedia.org/wiki/Biathlon_orienteering

Jest go kilka odmian, jak to z nowopowstającymi sportami bywa.
Sport znany w Danii Szwecji i Norwegii.
_________________
Toast wódczany o postaci dialogu.
Zasłyszane na dniach.
:
- Ruskij wojennyj korabl?
- Do dna!
Ostatnio zmieniony przez michqq Czw 19 Sie, 2021, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13476
Skąd: ---
Wysłany: Czw 19 Sie, 2021   

Temat powraca jak bumerang.

Nie w Polsce. Nie wystarczy wam, że trafiają się debile strzelający z wiatrówek do ludzi, autobusów?
Marzą wam się kolejni?

Broń palna winna być zarezerwowana jedynie dla służb.
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
michqq 
Guru


Pomógł: 28 razy
Wiek: 48
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 11476
Skąd: -)
Wysłany: Czw 19 Sie, 2021   

i napisał/a:
Broń palna winna być zarezerwowana jedynie dla służb.


A radiotelefony tylko dla zawodowych kominiarzy, jak w peerelu?

Istnieje pewien kompromis, pomiedzy pozwoleniem na uzbrojenie społeczeństwa w cekaemy, a zakazem posiadania nawet wiatrówek.

W roznych społeczeństwach ten kompromis różnie leży ja bym powiedział że Polska po wolnych wiatrówkach i wolnych czarnoprochowcach - dojrzała do powszechnego (na rejestrację) bocznego zapłonu w kalibrze do .22LR ( z limitami, np bez broni automatycznej w tym kalibrze )
:gent:

i napisał/a:
Nie wystarczy wam, że trafiają się debile strzelający z wiatrówek do ludzi, autobusów?


Z czarnoprochowców zaś tak nie strzelają, zdając sobie sprawę z tego że to jednak broń palna jest, co sie przekłada na zupełnie inną klasyfikację czynu.
To i przy kabekaesach tak samo będzie.
:gent:
_________________
Toast wódczany o postaci dialogu.
Zasłyszane na dniach.
:
- Ruskij wojennyj korabl?
- Do dna!
Ostatnio zmieniony przez michqq Czw 19 Sie, 2021, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
manfred 
Guru



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 18 Sie 2007
Posty: 12718
Skąd: Jelenia Gora
Wysłany: Czw 19 Sie, 2021   

Boczny zapłon jak najbardziej, ale to też raczej dla pasjonatów, i strzelają z niego np. harcerze itp., ale do masowego, polskiego gustu raczej nie przypadnie.
_________________
Jedyny użytkownik Forum, który dostał 6 ostrzeżeń na raz.
 
 
Silmeor 
6


Pomógł: 12 razy
Wiek: 46
Dołączył: 19 Kwi 2006
Posty: 1390
Skąd: Polska
Wysłany: Czw 19 Sie, 2021   

i napisał/a:
Temat powraca jak bumerang.Broń palna winna być zarezerwowana jedynie dla służb.

Cóz, Korea Północna i obecnie Taliban się na to kwalifikuje. Broń powinna byc dostępna niemal dla każdego.
 
 
michqq 
Guru


Pomógł: 28 razy
Wiek: 48
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 11476
Skąd: -)
Wysłany: Czw 19 Sie, 2021   

Mówimy jednakowoż o dwu rożnych sprawach.

Ja o tym, że powszechność bocznego zapłonu sprawiłaby, że umiejętność posłużenia sie bronia palną byłaby się stała tym, co zaprawa bytowania w namiocie i posługiwaniu sie krotkofalówką, to jest, dostępna by była łatwo dla każdego kto chce się tak bawić i tak uczyć młodych, i mozna sobie wyobrazić sytuację że stopniowo lub nagle, by się ta umiejętnośc zrobiła powszechna.

Wy tutaj (wielu) mówicie o zaś "uzbrojeniu społeczeństwa".

To zupełnie nie to samo.

W warunkach Europy nie ma miejsca, nie ma potrzeby, nie ma warunków na "uzbrojenie społeczeństwa" w rozumieniu talibskim to jest w kałasze i rgppance.

I Chwała Bogu!

Jest natomiast taka opcja, jak ostrzelanie sie społeczeństwa z bocznego zapłonu.

Nikt chyba przy zdrowych zmysłach nie uzna bocznego zapłonu za "uzbrojenie społeczeństwa" - prawdaż?

No więc, pomiedzy postulatami "i", żeby zakazać broni palnej wogóle (cofamy czarnoprochowce "i"?) a postulatami "Uzbroimy Nasz Naród", jest jeszcze, niesmiało zgłoszę, opcja pośrednia, jaką byłoby upowszechnienie bocznego zapłonu, powiedzmy do .22LR, w sposób podobny, jak dziś czarnoprochowce i wzmocnione wiatrówki (które są "na rejestrację")
I tyle mam. Howgh.

:gent:
_________________
Toast wódczany o postaci dialogu.
Zasłyszane na dniach.
:
- Ruskij wojennyj korabl?
- Do dna!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group