Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: Szwejk
Sob 07 Maj, 2022
Ustawa o obronie ojczyzny
Opublikował Wiadomość
as159 
1


Dołączył: 04 Mar 2022
Posty: 19
Skąd: Polska
Wysłany: Pią 04 Mar, 2022   Ustawa o obronie ojczyzny

Witam,
mam pytanie związane z Ustawą o obronie ojczyzny.Czy wiadomo,jak wg tej ustawy będzie wyglądała sytuacja osób z kategorią D? Czy zostaną zakwalifikowane do tzw.rezerwy pasywnej? Tu http://www.polska-zbrojna...icleshow/36009# jest napisane,że rezerwa pasywna będzie odbywać ćwiczenia,osoby z kat.D wg obecnych przepisów nie mogą odbywać czynnej służby wojskowej. Jak to jest? Przepisy zostaną zmienione w tym zakresie? W obecnej sytuacji na wschodzie nie miałbym nic przeciwko,gdybym mimo kategorii D miał obowiązek ćwiczyć,ale chciałbym wiedzieć,jak teraz to będzie wyglądać. Ktoś się orientuje?
Proszę o poważne odpowiedzi.

[ Dodano: Pią 04 Mar, 2022 ]
Nikt nie wie?
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pią 04 Mar, 2022   

Sytuacja osób z kat. D nie ulegnie zmianie, nadal nie będą one mogły pełnić służby wojskowej w czasie pokoju, w tym odbywać ćwiczeń wojskowych. Tak wynika z definicji tej kategorii. Podobnie jak obecnie, wyjątkiem będą niektóre stanowiska w WOT, na których będzie to dopuszczalne. Ale póki co, jest to przepis martwy, bo nie określono tych stanowisk.
Co prawda projekt nowej ustawy niewiele mówi o osobach z kat. D, ale można domniemywać, że wraz z orzeczeniem tej kategorii otrzymywać one będą stopień szeregowego i zostaną zaliczone do pasywnej rezerwy.
Natomiast zupełnie zapomniano o tych, którzy uzyskali kat. D na podstawie obecnej ustawy. Projekt nie zawiera przepisu, na podstawie którego także oni uzyskaliby stopień szeregowego. Co gorsza, dotyczy to także osób z kat. A, które zostały przeniesione do rezerwy, a nie pełniły służby wojskowej. Czy w "obróbce" sejmowej zostanie to wychwycone? Niekoniecznie, bo takich błędów jest w projekcie ustawy całe mnóstwo, a jego procedowanie ma się odbyć w tempie błyskawicznym.
 
 
as159 
1


Dołączył: 04 Mar 2022
Posty: 19
Skąd: Polska
Wysłany: Pią 04 Mar, 2022   

Czyli będę w rezerwie pasywnej,ale nie będę powoływany na ćwiczenia,dobrze rozumiem?
W takim razie to trochę dziwne,bo zapisy mówią jasno,że rezerwa pasywna ma odbywać ćwiczenia,nie ma nic o wyjątku dla kategorii D.
Interesuje mnie jeszcze taki zapis : "Na ćwiczenia wojskowe nie powołuje się osób,które są wyłączone od obowiązku pełnienia służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny." Osoby takie to kategoria E.Dlaczego więc jest wspomniane o kat.E,a o D nie? Przecież z tego wynika,że kat.D może być powoływana.Nie wiem,albo jest to jakoś dziwnie zapisane,albo ja czegoś nie rozumiem:)

[ Dodano: Pią 04 Mar, 2022 ]
Jeszcze dodam,bo może to też ma jakieś znaczenie,że na Komisji byłem 20 lat temu.
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pią 04 Mar, 2022   

Rozumiesz tak, jak i ja rozumiem: będziesz w rezerwie pasywnej, ale nie będziesz mógł być w czasie pokoju powołany do służby, w tym na ćwiczenia wojskowe.

Nie dziw się niekonsekwencjom i niedopowiedzeniom występującym w projekcie ustawy, bo tak to wygląda, gdy tak ważny dokument pisze się na kolanie. Jak już wspomniałem wcześniej, kwestia osób z kat. D została zupełnie zignorowana przez twórców tego potworka. W jednym przepisie definiują, że kat. D oznacza niezdolność do służby wojskowej w czasie pokoju (art. 58 ust. 6), w innym, wygląda na to, że każą takim osobom na równi z tymi, którzy otrzymali kat. A, nadawać stopień szeregowego i przenosić je do pasywnej rezerwy (art. 58 ust. 1 pkt 7), a w kolejnych już zapominają o istnieniu osób z kategorią D i piszą je tak, jakby istniały tylko osoby z kat. A.

Trudno się połapać w tym bajzlu i współczuję tym, którzy będą musieli to prawo stosować.
 
 
as159 
1


Dołączył: 04 Mar 2022
Posty: 19
Skąd: Polska
Wysłany: Pią 04 Mar, 2022   

No niezły burdel.Mam kategorię D i będę przeniesiony do rezerwy pasywnej,która będzie odbywać ćwiczenia,mimo że mając D nie mogę być powoływany do służby w czasie pokoju.Jednocześnie zapis zaznacza,że z ćwiczeń rezerwy pasywnej zwolniona jest tylko kategoria E.Może podczas prac w Sejmie ktoś coś z tym zrobi.W obecnym kształcie jedno drugiemu przeczy i nie wiem jak to miałoby być stosowane.Chyba że zmienią zapisy,że kat.D może ćwiczyć,albo po prostu dodadzą zapis odnośnie rezerwy pasywnej,że D z ćwiczeń jest zwolniona.
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pią 04 Mar, 2022   

as159 napisał/a:
Mam kategorię D i będę przeniesiony do rezerwy pasywnej

A na jakiej podstawie? Który to przepis projektowanej ustawy tak stanowi?
 
 
as159 
1


Dołączył: 04 Mar 2022
Posty: 19
Skąd: Polska
Wysłany: Pią 04 Mar, 2022   

Szwejk napisał/a:
Rozumiesz tak, jak i ja rozumiem: będziesz w rezerwie pasywnej
:?: :?: :?:
Poza tym,brak wymienienia kategorii D w przypadku osób zwolnionych z ćwiczeń może o tym świadczyć.Jeśli przyjmiemy,że nie wymieniono D bo nie będzie w rezerwie pasywnej,to dlaczego wymieniono E?
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pią 04 Mar, 2022   

Wyraziłem się nieściśle. Powinienem był napisać: "Rozumiesz tak, jak i ja rozumiem: powinieneś być w rezerwie pasywnej." A w rzeczywistości brak jest przepisu, który by rozstrzygał, że posiadaczy "starych" kat. D należy przenieść do jakiejkolwiek rezerwy. Cytuję z projektu przepisy dotyczące tej problematyki:
Cytat:
Art. 781. Żołnierze rezerwy w rozumieniu przepisów dotychczasowych stają się żołnierzami pasywnej rezerwy.

Cytat:
Art. 782.
4. Żołnierze rezerwy oraz osoby przeniesione do rezerwy niebędące żołnierzami rezerwy, którzy odbyli ćwiczenia wojskowe na podstawie przepisów dotychczasowych, z dniem wejścia w życie niniejszej ustawy stają się żołnierzami pasywnej rezerwy.

Pierwszy z zacytowanych przepisów mówi o żołnierzach rezerwy, zaś drug o żołnierzach rezerwy, którzy odbyli ćwiczenia wojskowe, a więc o niektórych z nich. Tylko po co ten drugi, skoro pierwszy obejmuje wszystkich żołnierzy rezerwy?
Drugi mówi także o osobach przeniesionych do rezerwy niebędących żołnierzami rezerwy, które odbyły ćwiczenia wojskowe. Czyli o kim mówi? Przecież, skoro odbyli ćwiczenia, to zapewne złożyli przysięgę wojskową i nie są już osobami, ale po prostu żołnierzami rezerwy!

Natomiast o tych, którzy są faktycznie osobami przeniesionymi do rezerwy niebędącymi żołnierzami rezerwy, m.in. o osobach z kat. D - cisza!
Zaznaczam, że Twój przypadek jest trochę inny, skoro od orzeczenia kat. D minęło 20 lat. Wtedy jeszcze takie osoby uzyskiwały status żołnierza rezerwy i miały nadawany stopień szeregowego. Więc od biedy można by Cię podciągnąć pod pierwszy z zacytowanych przepisów, ale przezież intencją projektodawcy nie jest chyba dzielenie osób z kategorią D (także A) na tych, którzy byli orzekani do i po 2009 roku.
 
 
as159 
1


Dołączył: 04 Mar 2022
Posty: 19
Skąd: Polska
Wysłany: Pią 04 Mar, 2022   

Otóż to,brak takiego przepisu,ale przecież gdzieś osoby z kat.D muszą być zakwalifikowane.
Z tymi żołnierzami rezerwy jest dokładnie tak jak napisałeś,jakiś bełkot z którego nic nie wynika.
A jeśli byłbym zakwalifikowany do tej pierwszej grupy,to coś by to zmieniało w sensie powoływania na ćwiczenia? Raczej nie,bo przecież nadal mam kat.D,nawet jeśli jako ''żołnierz rezerwy'',będę w rezerwie pasywnej.No i cały czas mnie zastanawia to wymienienie przy zwolnieniiu kat.E,a D już nie...
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Sob 05 Mar, 2022   

Nawet gdyby zastosować do Ciebie art. 781 projektu, czyli uznać Cię za pasywną rezerwę, to i tak na ćwiczenia nie będziesz mógł być powoływany, bo nie będzie na to pozwalała definicja kategorii D:
Cytat:
Art. 58.
6. Ustala się następujące kategorie zdolności do służby wojskowej, z wyłączeniem zawodowej służby wojskowej:
3) kategoria D – niezdolny do służby wojskowej, o której mowa w pkt 1, w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej;

Nawiasem mówiąc, po wejściu w życie nowej ustawy stare kategorie zdrowia nie będą miały racji bytu, po prostu znikną razem ze starą ustawą. Aby je podtrzymać, konieczny byłby zapis mówiący, że stare kategorie stają się równoważne nowym. A takiej regulacji w projekcie także nie widzę.

Podsumowując, projekt ustawy o obronie Ojczyzny to nie porażka, jak z początku sądziłem, ale sromotna klęska!
 
 
as159 
1


Dołączył: 04 Mar 2022
Posty: 19
Skąd: Polska
Wysłany: Sob 05 Mar, 2022   

No właśnie,kategoria D to kategoria D.Natomiast zapis o rezerwie pasywnej mówi,że zaliczani są do niej osoby o uregulowanym stosunku do służby wojskowej i nie podlegające militaryzacji (czyli np.ja,jeśli dobrze rozumiem) i jednocześnie mówi,że rezerwa pasywna będzie odbywać ćwiczenia wojskowe.Jeśli faktycznie zaliczą kat.D do tej rezerwy, a jednocześnie (zgodnie z definicją) D nie będzie ćwiczyć,no to komedia.A raczej tragikomedia.Chyba,że jakimś "wytrychem" jest zapis (cytuje z pamięci,bo w tej chwili nie mogę tego przytoczyć dosłownie),że w przypadku ćwiczeń rezerwy pasywnej Min.Obrony określa (m.in.) kategorie osób powoływanych na ćwiczenia.Może stąd brak kategorii D w punkcie mówiącym o zwolnionych z ćwiczeń rezerwy pasywnej?
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13516
Skąd: ---
Wysłany: Sob 05 Mar, 2022   

Jak masz "D" to kawy się nie napijesz.
Chyba, że - rozpuszczalnej.
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
as159 
1


Dołączył: 04 Mar 2022
Posty: 19
Skąd: Polska
Wysłany: Sob 05 Mar, 2022   

Prosiłem o poważne odpowiedzi...
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Sob 05 Mar, 2022   

as159 napisał/a:
że zaliczani są do niej osoby o uregulowanym stosunku do służby wojskowej i nie podlegające militaryzacji (czyli np.ja,jeśli dobrze rozumiem)

Kolejny przykład amatorszczyzny. Bo kto to są osoby niepodlegające militaryzacji (o których mowa w art. 131 ust. 3)? Po pierwsze, militaryzować można jednostki organizacyjne (cywilne), a nie poszczególnych ludzi, a po drugie, powinno być: "osoby nieposiadające przydziałów do jednostek zmilitaryzowanych/przewidzianych do militaryzacji".

Daj już sobie spokój, bo tego niestrawnego gniota i tak nie rozgryziesz. Boję się, że ta ustawa rozłoży polską obronność na łopatki.
 
 
PDT 
Guru
iuris peritus in spe



Pomógł: 32 razy
Wiek: 54
Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 13757
Skąd: ex rei publicae defectae
Wysłany: Sob 05 Mar, 2022   

as159 napisał/a:
Prosiłem o poważne odpowiedzi...


Nie licz na to bo sam projekt ustawy nie jest poważny.

BTW. Nie widzę nic o Obronie Cywilnej.

Cytat:
Art. 805. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2022 r., z wyjątkiem:
1) art. 288 ust. 2 i art. 759 ust. 4, które wchodzą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia;
2) art. 439 ust. 1 pkt 4, który wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2023 r.


Zdrowo ich pogięło, to nierealny termin - jak przepchną to narobią tylko szkód.

:x
_________________
Nec stultis solere succurri.
******* ****
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group