Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: Szwejk
Sob 07 Maj, 2022
Ustawa o obronie ojczyzny
Opublikował Wiadomość
as159 
1


Dołączył: 04 Mar 2022
Posty: 19
Skąd: Polska
Wysłany: Nie 06 Mar, 2022   

Ale to nic nie zmienia w tym co napisałem.Wrzucenie kategorii D do rezerwy pasywnej,która ma odbywać ćwiczenia jest kompletnie bez sensu.Może się nie znam,ale ustawa powinna jasno precyzować takie rzeczy.Wg założeń nowej ustawy:
- posiadam kategorię D,która zwalnia mnie z czynnej służby w czasie pokoju
- jestem zaliczony do rezerwy pasywnej
- służba w przypadku rezerwy pasywnej polega na odbywaniu ćwiczeń wojskowych
- ustawa nic nie mówi o zwolnieniu z ćwiczeń osób z kat.D,wymienia tylko kat.E
Istny burdel.A może chodziło o brak jasnych przepisów,żeby można było je interpretować wg własnego uznania?
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13510
Skąd: ---
Wysłany: Nie 06 Mar, 2022   

Cytat:
Skład orzekający komisji lekarskiej bierze także pod uwagę dostarczoną przez osobę podlegającą badaniu dokumentację medyczną. Jeżeli zaistnieje taka potrzeba, przewodniczący komisji lekarskiej może skierować daną osobę na dodatkowe badania specjalistyczne (w tym także psychologiczne) i/lub na obserwację szpitalną.

Za moich czasów "D" dostawali psychiczni.

Wystarczająco merytoryczna odpowiedź?
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
PDT 
Guru
iuris peritus in spe



Pomógł: 32 razy
Wiek: 54
Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 13757
Skąd: ex rei publicae defectae
Wysłany: Nie 06 Mar, 2022   

Jedno nie ulega wątpliwości: wykładnia literalna nie wystarczy trzeba będzie sięgać po wykładnię celowościową oraz systemową a to oznacza mnogość sporów prawnych i rozstrzyganie ich w sadach administracyjnych.

as159 napisał/a:
służba w przypadku rezerwy pasywnej polega na odbywaniu ćwiczeń wojskowych


W zasadzie to polega na gotowości do tego rodzaju służby. Same ćwiczenia wojskowe to już czynna służba wojskowa. Wątpliwości byłyby rozwiane gdyby w definicjach kategorii zdolności przed frazą "służba wojskowa" wstawić słowo "czynna" we właściwych przypadku i liczbie - wówczas
Innym rozwiązaniem jest doprecyzowanie tego w akcie wykonawczym (rozporządzeniu) tworząc instytucję: "osób przeniesionych do rezerwy i nie pełniących służby wojskowej (w czasie pokoju)". Takie rozwiązanie jako tako ogarniałoby problem.
Jeszcze innym rozwiązaniem ad hoc jest traktowanie osób z kategorią "D" jako osób o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej ale tu także są luki.

Wydawało mi się, że Błaszczak jest bardziej rozgarnięty w sprawach legislacyjnych niż Macierewicz. A tu g***o - myliłem się.

i napisał/a:
Za moich czasów "D" dostawali psychiczni.

Wystarczająco merytoryczna odpowiedź?


A przypierdalasz się do mnie, że to ja uciekam się do argumentum ad personam. Przyganiał kocioł garnkowi ...
_________________
Nec stultis solere succurri.
******* ****
 
 
as159 
1


Dołączył: 04 Mar 2022
Posty: 19
Skąd: Polska
Wysłany: Nie 06 Mar, 2022   

Wydaje mi się,że wystarczyło by dopisać kategorię D do zapisu mówiącego o tym,kto jest zwolniony z ćwiczeń wojskowych,bo w tej chwili wynika z niego,że tylko kategoria E (jeśli chodzi o same kategorie wojskowe).
@i
"Próżnoś repliki się spodziewał..."
 
 
Tytan w dresie. 
10


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 30 Sty 2019
Posty: 6982
Skąd: Z Polski
Wysłany: Nie 06 Mar, 2022   

i napisał/a:

Za moich czasów "D" dostawali psychiczni.

Wystarczająco merytoryczna odpowiedź?

Za Twoich czasów, to raczej kategorii D nie było, a psychiczni doatawali i dostają kategorię E. Trwale niezdolni.
 
 
PDT 
Guru
iuris peritus in spe



Pomógł: 32 razy
Wiek: 54
Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 13757
Skąd: ex rei publicae defectae
Wysłany: Nie 06 Mar, 2022   

Dwie dekady temu to debile mieli A albo D według uznania komisji zaś ibecyle oraz idioci "E".
W praktyce było tak, że poborowy z lekkim upośledzeniem umysłowym na powiatowej komisji dostawał "A" a jak coś odwalił to wojskowa komisja dawała "D". Jaki był przy tym lament matek bo syn poszedł wojska zdrowy a wraca chory.
_________________
Nec stultis solere succurri.
******* ****
 
 
as159 
1


Dołączył: 04 Mar 2022
Posty: 19
Skąd: Polska
Wysłany: Nie 06 Mar, 2022   

Podsumowując - mimo tego bałaganu w nowym projekcie ustawy,na ćwiczenia tak czy siak mnie nie wezmą? Definicja kategorii D jest tu decydująca?
 
 
Tytan w dresie. 
10


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 30 Sty 2019
Posty: 6982
Skąd: Z Polski
Wysłany: Nie 06 Mar, 2022   

as159, tak.

PDT, pamiętam, że nie od razu dostawali D. Profilaktycznie, wypuszczano takiego na B12 i po roku ponownie stawał przed komisją, która dopiero wtedy orzekała D.
Z tego co kojarzę, to do lat 80-tych kategorii D nie było. Były kategorie A1- np.desant Marynarka Wojenna itd, A2- reszta wojska, A3- do OT, OC i kategoria E. Ale może źle pamiętam.
 
 
as159 
1


Dołączył: 04 Mar 2022
Posty: 19
Skąd: Polska
Wysłany: Nie 06 Mar, 2022   

@Tytan w dresie.
Dzięki.
 
 
PDT 
Guru
iuris peritus in spe



Pomógł: 32 razy
Wiek: 54
Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 13757
Skąd: ex rei publicae defectae
Wysłany: Nie 06 Mar, 2022   

as159 napisał/a:
Podsumowując - mimo tego bałaganu w nowym projekcie ustawy,na ćwiczenia tak czy siak mnie nie wezmą?


Nie wezmą - bo to (czynna) służba wojskowa a wychodzi na to, że do pasywnej rezerwy także nie można osoby z kategorią "D" bo to także de iure służba wojskowa.

as159 napisał/a:
Definicja kategorii D jest tu decydująca?

Nie tylko, także semantyka proponowanych pojęć: "służba wojskowa", "czynna służba wojskowa" i "służba w rezerwie"

BTW. ciekawy jestem w czy w toku procedowania sprawy w Sejmie poprawią te babole a jeżeli nie to jak wypełnią te techniczne luki prawne.

W jednej stosunkowo niedawno powstałej jednostce wojskowej ignoranci z tamtejszego z S-1 niech już sobie sprawiają brzytwy , żyletki, brzeszczoty tudzież "szare mydło" bo kto wie czy nie będą chcieli się z powodu przyszłej ustawy "pochlastać".
_________________
Nec stultis solere succurri.
******* ****
 
 
as159 
1


Dołączył: 04 Mar 2022
Posty: 19
Skąd: Polska
Wysłany: Nie 06 Mar, 2022   

To w takim razie ciekawe,gdzie ja w końcu z tą swoją kategorią będę - w rezerwie pasywnej jako wyjątek,który nie bierze udziału w ćwiczeniach,czy gdzieś indziej - ale gdzie?
No bo przecież gdzieś kategoria D będzie musiała być zakwalifikowana.
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Nie 06 Mar, 2022   

as159 napisał/a:
Podsumowując - mimo tego bałaganu w nowym projekcie ustawy,na ćwiczenia tak czy siak mnie nie wezmą? Definicja kategorii D jest tu decydująca?

Dokładnie tak. I wszystko na ten temat...
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13510
Skąd: ---
Wysłany: Nie 06 Mar, 2022   

PDT napisał/a:
Dwie dekady temu to debile mieli A albo D według uznania komisji zaś ibecyle oraz idioci "E".

Może i źle pamiętam:
"A" - w pełni zdolny.
"B" - zdolny z ograniczeniami.
"D" - niezdolny.
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
Tytan w dresie. 
10


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 30 Sty 2019
Posty: 6982
Skąd: Z Polski
Wysłany: Nie 06 Mar, 2022   

as159 napisał/a:
To w takim razie ciekawe,gdzie ja w końcu z tą swoją kategorią będę - w rezerwie pasywnej jako wyjątek,który nie bierze udziału w ćwiczeniach,czy gdzieś indziej - ale gdzie?
No bo przecież gdzieś kategoria D będzie musiała być zakwalifikowana.

Tak jak do tej pory. Tylko na czas W.
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Nie 06 Mar, 2022   

as159, może i jesteś laikiem w sprawach wojskowych, jak sam twierdzisz, ale muszę przyznać, że myślisz logicznie i zadajesz logiczne pytania. Szacunek.
Ostatnio zmieniony przez Szwejk Nie 06 Mar, 2022, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group