Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Watek o broni palnej w Polsce
Opublikował Wiadomość
Harpooner 
6



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 08 Lip 2007
Posty: 1276
Skąd: Oxywie
Wysłany: Sob 30 Gru, 2023   

skończyłeś tak samo jak poprzednia sowiecka prostytutka która obiecała spotkanie w sądzie za groźby karalne i znieważenie.
Hans Kloss zrobiony kutasem z waty.
_________________
Это не противник. Это враг, убийца, вор и насильник. На века и во веки веков.
Лучший дипломатический протокол, который можно к ним применить, — 5,56х45 мм.
Россию ебать и не бояться.
 
 
Stefan Fuglewicz
Gość Specjalny



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 02 Paź 2004
Posty: 3622
Wysłany: Sob 30 Gru, 2023   

Ktoś tu bardzo chce się wykreować na bohatera i męczennika. Nic z tego.
Przypomniał mi się tekst z jakiejś starej powieści "płaszcza i szpady": Czyż wściekamy się na błoto, które ochlapało nam buty?
Z drugiej strony, lepiej już próbować to osiągnąć przez jątrzenie i rozdzieranie szat w sieci, niż droga, którą wybrał pewien sympatyk prorosyjskich portali - najpierw wzywał do rozprawiania się z policją, a potem naprawdę dwóch zastrzelił.
Tak się dziwnie składa, że akurat z broni czarnoprochowej...
 
 
manfred 
Guru



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 18 Sie 2007
Posty: 12831
Skąd: Jelenia Gora
Wysłany: Sob 30 Gru, 2023   

Stefan daj spokój z patolami, nożem prawdopodobnie łatwiej by mu poszło w tamtej sytuacji.
_________________
Jedyny użytkownik Forum, który dostał 6 ostrzeżeń na raz.
 
 
Harpooner 
6



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 08 Lip 2007
Posty: 1276
Skąd: Oxywie
Wysłany: Sob 30 Gru, 2023   

Mnie zawsze zastanawiał fakt, że ludzie obawiają się broni palnej a nie obawiają się noży kuchennych w każdym domu - ba, nawet w sklepach są na półkach luźno leżące (Ikea).

Przecież tym kawałkiem blachy/ceramiki nawet nie trzeba umieć się posługiwać, ładować, kupować prochu, kul, kapiszonów itp. - wystarczy chwycić i pchnąć.

W 2022 zarejestrowanych było ~760 000 sztuk broni palnej do tego niezweryfikowana liczba "czarnych", szacowana na 500 000 sztuk (jej nabycie uwolniono 13 lat temu ).
Możemy naciągnąć tę liczbę w górę do 2 000 000 sztuk łącznie.

Tymczasem w Polsce jest 14 000 000 gospodarstw domowych, zakładając że każde ma co najmniej 3 noże kuchenne- mamy sumę 42 000 000 sztuk śmiertelnie niebezpiecznej broni, więcej niż jedną sztukę na Polaka z niemowlętami łącznie.

Liczba zabójstw w 2022 to 634 (w tym usiłowania, ale nie wiem czy liczone jest postawienie zarzutów, czy skazanych z art. 148 ) w tym 27 z broni palnej.
Na szybko odnalazłem jedno usiłowanie z "czarnucha", ale aby pójść wam na rękę - zaokrąglam tę liczbę w górę do 3 zabójstw.





Mam wrażenie, że niektórzy w tym kraju mylą "possibility" z "probability".




HansKloss napisał/a:

Ja nie mam zamiaru przenosić kabaretu na salę sądową.

Wymiękłeś suko.
_________________
Это не противник. Это враг, убийца, вор и насильник. На века и во веки веков.
Лучший дипломатический протокол, который можно к ним применить, — 5,56х45 мм.
Россию ебать и не бояться.
 
 
Harpooner 
6



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 08 Lip 2007
Posty: 1276
Skąd: Oxywie
Wysłany: Sob 30 Gru, 2023   

Twoja bezsilność jest zabawna.
_________________
Это не противник. Это враг, убийца, вор и насильник. На века и во веки веков.
Лучший дипломатический протокол, который можно к ним применить, — 5,56х45 мм.
Россию ебать и не бояться.
 
 
Leonardo234 
2


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 11 Gru 2021
Posty: 78
Skąd: Pl
Wysłany: Sob 30 Gru, 2023   

Harpooner napisał/a:
Mnie zawsze zastanawiał fakt, że ludzie obawiają się broni palnej a nie obawiają się noży kuchennych w każdym domu - ba, nawet w sklepach są na półkach luźno leżące (Ikea).

Przecież tym kawałkiem blachy/ceramiki nawet nie trzeba umieć się posługiwać, ładować, kupować prochu, kul, kapiszonów itp. - wystarczy chwycić i pchnąć.


Bez sensu argument. Nożami nie zabija się na odległość, jest jakaś szansa ucieczki. Przy broni palnej kiepsko...
 
 
Harpooner 
6



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 08 Lip 2007
Posty: 1276
Skąd: Oxywie
Wysłany: Pon 01 Sty, 2024   

W takim razie jaką odległość od osoby trzymającej nóż kuchenny przyjmiesz za bezpieczną, jeśli zachowanie tej osoby wzbudza twój niepokój?
_________________
Это не противник. Это враг, убийца, вор и насильник. На века и во веки веков.
Лучший дипломатический протокол, который можно к ним применить, — 5,56х45 мм.
Россию ебать и не бояться.
 
 
Harpooner 
6



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 08 Lip 2007
Posty: 1276
Skąd: Oxywie
Wysłany: Wto 02 Sty, 2024   

Zamknij pysk czerwony cwelu, dyskusja nie jest z tobą.


edit:
jak zamieścisz materiał wideo o którym wcześniej wspominałem to porozmawiamy.
Odwagi, cioto.
_________________
Это не противник. Это враг, убийца, вор и насильник. На века и во веки веков.
Лучший дипломатический протокол, который можно к ним применить, — 5,56х45 мм.
Россию ебать и не бояться.
 
 
Leonardo234 
2


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 11 Gru 2021
Posty: 78
Skąd: Pl
Wysłany: Sro 03 Sty, 2024   

Harpooner napisał/a:
W takim razie jaką odległość od osoby trzymającej nóż kuchenny przyjmiesz za bezpieczną, jeśli zachowanie tej osoby wzbudza twój niepokój?


Nie wiem ale odległości wyciągnięcia ręki plus długość ostrza jest już krytyczna. W dalszym ciągu nie rozumiem twojej retoryki. Broń palna jest cholernie niebezpieczna, dużo bardziej niż broń biała, więc dlatego ją wymyślono.
 
 
Harpooner 
6



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 08 Lip 2007
Posty: 1276
Skąd: Oxywie
Wysłany: Sro 03 Sty, 2024   

Masz rację, dlatego ją wymyślono. Jest ona niebezpieczna, ale w pewnych - najczęściej jednak występujących warunkach - jej przewaga jest niewielka lub żadna. Na przykład, w odróżnieniu od noża, wymaga przede wszystkim szerokiego treningu w użyciu i obsłudze. Oraz akcesoriów jak magazynki, amunicja itp. itd.

Stąd moje pytanie o minimalną odległość. Otóż przeciętny mężczyzna sięga nożem na odległość około 80cm, pchnięcie do 100cm. Pchnięcie "szermiercze" z wykrokiem do 160cm.
Dodatkowo, przeciętny człowiek w ciągu 1,5 sekundy jest w stanie pchnąć nożem cel znajdujący się w odległości około 6m. To zostało policzone i sprawdzone empirycznie, nazywa się zasadą 7 jardów (ew. 21 stóp). Wszystko poniżej to strefa śmieci i tylko wyjątkowe szczęście może cię uratować.

I taka jest moja narracja. Ogólnodostępne narzędzie zbrodni w liczbie kilkudziesięcioma milionów a ludzie boją się broni palnej.

W Europie i Afryce nóż jest narzędziem zbrodni odpowiednio 33% i 30%, broń palna 13% i 28%. W Oceanii jest to 55 do 10, Azja 25 do 28 i tylko w 36 krajach obu Ameryk jest to 17% nóż i 66% broń palna. To dane za 2013 rok, zeszłoroczne pokazują niemal to samo (global study on homicide€
_________________
Это не противник. Это враг, убийца, вор и насильник. На века и во веки веков.
Лучший дипломатический протокол, который можно к ним применить, — 5,56х45 мм.
Россию ебать и не бояться.
 
 
kaczkodan 
4


Dołączył: 02 Cze 2022
Posty: 236
Skąd: Trzebinia
Wysłany: Sro 03 Sty, 2024   

Harpooner napisał/a:
I taka jest moja narracja. Ogólnodostępne narzędzie zbrodni w liczbie kilkudziesięcioma milionów a ludzie boją się broni palnej.


No cóż, to rozumowanie osób opóźnionych. Te bardziej ogarnięte wiedzą, że świat należy poznawać używając prawdopodobieństw warunkowych.
Nóż widzę w różnych okolicznościach setki razy częściej niż broń palną, więc relatywne ryzyko jakie stwarza jest większe.
Bo broń palna została wymyślona aby zabijać, to jest jej podstawowa funkcjonalność, natomiast noże są używane do innych rzeczy.

Generalnie uważam, że obecne przepisy odnośnie funkcjonowania broni palnej w Polsce są naprawdę dobre i jak komuś uniemożliwiają uzyskanie broni to oznacza, że nie powinien jej posiadać.
_________________
Pożyteczny idiota to wciąż idiota.
Zagryzłem zęby i zagłosowałem na chlewnię.
 
 
Harpooner 
6



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 08 Lip 2007
Posty: 1276
Skąd: Oxywie
Wysłany: Sro 03 Sty, 2024   

Zgadza się, są jedne z najbardziej liberalnych na świecie, nawet porównując do niektórych stanów Ameryki Północnej.

W raporcie o którym powspommialem wcześniej w akapicie 32 jest wprost napisane, że posiadanie broni nie ma odzwierciedlenia w statystykach zabójstw. Ale to wie każdy kto porówna te dwa wskaźniki w PL i innych krajach.
_________________
Это не противник. Это враг, убийца, вор и насильник. На века и во веки веков.
Лучший дипломатический протокол, который можно к ним применить, — 5,56х45 мм.
Россию ебать и не бояться.
 
 
Stefan Fuglewicz
Gość Specjalny



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 02 Paź 2004
Posty: 3622
Wysłany: Sro 03 Sty, 2024   

Czy w tych statystykach na pewno chodzi o nóż, czy szerzej - o broń białą (i ewentualnie obuchową)?
Słyszałem, że na polskiej wsi częste, a może i najczęstsze, były zabójstwa za pomocą siekiery - narzędzia obecnego i używanego na co dzień w każdym obejściu, a mającego większą od noża "siłę rażenia". Jak jest teraz - nie wiem.
Brakuje mi tu także maczety - w krajach afrykańskich to narzędzie codziennego użytku, odpowiednik naszej siekiery. A i u nas staje się coraz bardziej popularna jako sprzęt serwiwalowy, no i jako broń przestępców.
 
 
gathern 
10



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 18 Paź 2007
Posty: 8696
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: Sro 03 Sty, 2024   

U nas zdarzały się też zabójstwa z użyciem np. młotków.

Nawet pięści mogą być mordercze.

Naprawdę, u nas żeby dostać pozwolenie policja Cię wrzuca na bęben czy nawet nie przeklinałeś publicznie (oczywiście drobne wykroczenia nie wykluczają otrzymania pozwolenia), sprawdzany jest KRK, jest robiony wywiad środowiskowy.

Trzeba także zdać egzaminy z posługiwania się bronią. Jest także psycholog, psychiatra i lekarz.

Naprawdę nasz system jest dobrze dopracowany.

U nas jedyne co bym zmienił to pozwolenie cywilnym strzelcom na używanie amunicji z rdzeniem stalowym (o twardości do 50 HRC), taka amunicja jest dozwolona w wielu krajach UE (np. Czechy), a u nas zabroniona.

Wojsko by mogło się pozbyć starej amunicji jeszcze na tym zarabiając :cool: A my strzelcy mielibyśmy źródło taniej amunicji :)
_________________
Serwis o jednostkach wojskowych WP - www.jednostki-wojskowe.pl

Art.32 Konstytucji RP - "Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne." - Nie dotyczy polityków i bogatych.

Jean Raspail - "Obóz świętych" - książka na czasie, pokazująca idiotyzm współczesnej Europy

Prawda jest nową mową nienawiści - George Orwell
Aby dowiedzieć się kto naprawdę Tobą rządzi, sprawdź po prostu, kogo nie wolno Ci krytykować. - Voltaire
 
 
Harpooner 
6



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 08 Lip 2007
Posty: 1276
Skąd: Oxywie
Wysłany: Sro 03 Sty, 2024   

Stefan Fuglewicz napisał/a:
Czy w tych statystykach na pewno chodzi o nóż, czy szerzej - o broń białą (i ewentualnie obuchową)?
Słyszałem, że na polskiej wsi częste, a może i najczęstsze, były zabójstwa za pomocą siekiery - narzędzia obecnego i używanego na co dzień w każdym obejściu, a mającego większą od noża "siłę rażenia". Jak jest teraz - nie wiem.
Brakuje mi tu także maczety - w krajach afrykańskich to narzędzie codziennego użytku, odpowiednik naszej siekiery. A i u nas staje się coraz bardziej popularna jako sprzęt serwiwalowy, no i jako broń przestępców.


Raport dzieli narzędzia na firearms, sharp objects, other oraz unknown. Myślę że to dosyć klarowny podział, siekiera/topór jest bronią obuchową i pomimo ostrza nie zadaje się nią cięć i pchnięć. Myślę że jest w tej przedostatniej kategorii. Maczeta jest zdecydowanie Sharp object, idealna do cięć choć niezbyt do pchnięcia.
_________________
Это не противник. Это враг, убийца, вор и насильник. На века и во веки веков.
Лучший дипломатический протокол, который можно к ним применить, — 5,56х45 мм.
Россию ебать и не бояться.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group