Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Schrony-Bunkry-Fortyfikacje w PL -w kontekscie wojny na Ukra
Opublikował Wiadomość
Lumen 
8


Dołączył: 29 Maj 2014
Posty: 3289
Skąd: z cywila
Wysłany: Pon 18 Mar, 2024   

Jak mam nie ironizować jak widzę, że odpowiedź to efekt "programowania" przez środki masowego bredzenia...

No ale dobrze - jak chłop krowie na rowie...
Co to jest migracja wewnętrzna - wiecie czy nie?
https://stat.gov.pl/metainformacje/slownik-pojec/pojecia-stosowane-w-statystyce-publicznej/212,pojecie.html

Jak to się przekłada na życie codzienne.
Ano na przykład tak, iż pomimo tego że od lat roczniki "niżu demograficznego" są w wieku reprodukcyjnym + faktu ich niskiej dzietności w dużych ośrodkach miejskich brakuje żłobków/ przedszkoli etc.

Dlaczego tak jest? Bo niemal cała pula młodych gromadzi się w kilku niewielkich obszarach kraju wyznaczonych przez 6 największych miast + powiaty okalające.

A to oznacza lokalne deficyty... W takiej Warszawie brakuje przedszkoli - a 70 km dalej są zamykane - z braku dzieci... Mówiąc w uproszczeniu...

Możemy nic z tym nie robić i patrzyć jak za 10 lat 1/4 ludności PL będzie mieszkać w 10 największych miastach kraju (dziś jest to w 20), a możemy spróbować zatrzymać tę tendencje...

Polska jest dość "okrągłym" państwem. Prócz centralnej Łodzi mamy promieniście rozłożone prawie wszystkie ważne miasta kraju - Warszawę - Toruń - Bydgoszcz - Poznań - Wrocław - Kraków. To wszystko w promieniu ok 200 km.
Gdyby zapewnić lepsze skomunikowanie możemy sprawić że mieszkańcy małych miejscowości wewnątrz tego pierścienia wcale nie będą musieli przenosić się do dużych ośrodków.
I to jest właśnie owe rozproszenie. Rozproszenie które sprawi że mniejszy % ludności znajdzie się w rejonie potencjalnego oddziaływania środków napadu przeciwnika. (No bo po co miałby bombardować taki Opatówek czy inne Sępólno) A potencjalne uderzenia zbiorą mniejsze żniwa...

Nie możemy "nakazowo" blokować ruchu ludności jak to było w PRL. Ale możemy tworzyć warunki, które sprawią, że ludziom będzie kalkulowało się mieszkać - w Radomiu czy Dęblinie...

I w takim kontekście ja widzę CPK - a nie bzdur o lotach. Bo to jaki będzie rynek lotniczy za 15 lat wie tylko sam Bóg.

Tak samo bzdurą są obecne kombinacje z rzuceniem na samorządy czy deweloperów problemu który w warunkach rynkowych nie jest rozwiązywalny. (Tak jak utopią byla energetyka prosumencka - lansowana przez ostatnią dekadę)

Nie zbudujemy tysięcy ukryć / schronów dla setek tysięcy mieszkańców "nowych osiedli" w sytuacji gdy nie potrafimy budować adekwatnej infrastruktury komunikacyjnej.
Tej tkanki nie da się łatwo zmienić...
 
 
michqq 
Guru


Pomógł: 28 razy
Wiek: 48
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 11549
Skąd: -)
Wysłany: Pon 18 Mar, 2024   

Lumen napisał/a:
A to oznacza lokalne deficyty... W takiej Warszawie brakuje przedszkoli - a 70 km dalej są zamykane - z braku dzieci... Mówiąc w uproszczeniu...

Możemy nic z tym nie robić i patrzyć jak za 10 lat 1/4 ludności PL będzie mieszkać w 10 największych miastach kraju (dziś jest to w 20), a możemy spróbować zatrzymać tę tendencje...


Ale dlaczego zatrzymywać.

W latach 50tych ponad 60% ludności to była ludność wiejska, i większość społeczeństwa utrzymywała się z pracy na roli. W jakiejś formie.
Teraz produkcja żywności wygląda zupełnie inaczej, i produkcją żywnościową zajmuje się, w krajach rozwiniętych, kilka procent ludzi.

To nic dziwnego że wiejscy chcą się przeprowadzać do miast.

Polska i tak jest "zapóźniena" w tym procesie, i właściwie dobrze, bo otwierają się (pokowidowo) możliwości których nie było dawniej, mianowicie w pracę zdalną wierzono teoretycznie i eksperymentalnie, ale nie realistycznie i praktycznie.

Kowid sporo pozmieniał.

Ja bym na siłę nie wymuszał na społeczeństwie ani rozpraszania, ani zagęszczania, procesy zmieniają się i sa trudnoprzewidywalne. Dzisiaj boimy się Rosji,m wczoraj baliśmy się Kowida, pojutrze nie wiadomo czego się będziemy bać.
Spokojniej prosze, spokojniej...
:gent:

Lumen napisał/a:
możemy tworzyć warunki, które sprawią, że ludziom będzie kalkulowało się mieszkać - w Radomiu czy Dęblinie...


Złudzenie że możemy.

Pewnego roku przyszedł Kowid i okazało się że środki transportu zbiorowego są do dupy, i najlepiej żeby każdy miał osobisty samochód.
Że najlepszym biznesem na swiecie jest produkcja maseczek ze szmatki i szybek z pleksi.
A kto to przewidywał rok wcześniej...

Potem przychodzi wojna na Ukrainie i kombinacje robi się "pod" przyszłą wojnę.

Jutro się okaże że problemem jest, bo ja wiem, niedobór wody albo nadmiar rtęci w środowisku, albo pieprznie Czernobyl blok dwa, (zmyślam) i wyjdzie w związku z tym inny priorytet.

Dajmyż spokój społeczeństwu, niech się przemieszcza jak chce.
_________________
Toast wódczany o postaci dialogu.
Zasłyszane na dniach.
:
- Ruskij wojennyj korabl?
- Do dna!
 
 
Lumen 
8


Dołączył: 29 Maj 2014
Posty: 3289
Skąd: z cywila
Wysłany: Pon 18 Mar, 2024   

michqq napisał/a:
Teraz produkcja żywności wygląda zupełnie inaczej, i produkcją żywnościową zajmuje się, w krajach rozwiniętych, kilka procent ludzi.

To nic dziwnego że wiejscy chcą się przeprowadzać do miast.
W PL mamy ponad 1000 miast - a nie 6 czy 8....
michqq napisał/a:
Polska i tak jest "zapóźniena" w tym procesie, i właściwie dobrze, bo otwierają się (pokowidowo) możliwości których nie było dawniej, mianowicie w pracę zdalną wierzono teoretycznie i eksperymentalnie, ale nie realistycznie i praktycznie.
I o tym też myślę w kontekście rozśrodkowania wykonalności)
A przy tym o innych niezwiązanych z aspektem obronnym aspektach...

michqq napisał/a:
Ja bym na siłę nie wymuszał na społeczeństwie ani rozpraszania, ani zagęszczania, procesy zmieniają się i sa trudnoprzewidywalne.
Problemy dalszej koncentracji są przewidywalne - bo inni to już przeszli...
I to nie będzie dobre...

michqq napisał/a:
Złudzenie że możemy.
Z pewnością mniejsze niż schrony dla 40 milionowego kraju....

Państwo nie zrobi wszystkiego - ale ma swoje narzędzia

michqq napisał/a:
Pewnego roku przyszedł Kowid i okazało się że środki transportu zbiorowego są do dupy, i najlepiej żeby każdy miał osobisty samochód.
A jednocześnie każdy zapragnął miec choć kawałek podwórka - czyż nie...

Stąd w PL takie branie mają szeregówki na przedmieściach... Choć to w teorii ma więcej wad niż zalet....

Pomijam już to ze w 2,5 milionowej Warszawie czy milionowym Wrocławiu samochodem sobie nie pojeździsz - zapomnij...
michqq napisał/a:
Dajmyż spokój społeczeństwu, niech się przemieszcza jak chce.
Tiaaa bo ono przemieszcza się tak "bo se samo wymyśliło"
Migracja ludzi to nie przyczyna - to skutek... Nie jest samoistne lecz jest skutkiem działań i/lub zaniechać sił wyższych niż jednostka...

Słabość infrastrukturalna to jeden z powodów...
 
 
manfred 
Guru



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 18 Sie 2007
Posty: 12829
Skąd: Jelenia Gora
Wysłany: Pon 18 Mar, 2024   

Ilość problemów, które się z tym wiążą zapewne przerosną tzw. przeciętnego człowieka.

Kiedyś podróżowałem przez 3 lata codziennie do pracy 120 km w jedną stronę. 20 km samochodem, później 100 pociągiem i na koniec komunikacją miejską.

Ze mną podróżowało jeszcze 3 innych żołnierzy.

Ale było to możliwe na zasadzie LPG + 50% zniżki na PKP + pociąg pospieszny mniej więcej w godzinach pracy + mieszkaniówka. No i przywiązanie do etatu, którego nie było bliżej domu, no i jeszcze x lat do emerytury i wszystko pierdolnąć.

Codziennie jechałem 4 h, a pracowałem 8.

Kolega mojej żony - cywil z rzadkim zawodem w takiej samej sytuacji mieszkał na stancji. A jak dobrze policzyć, to lepiej się przeprowadzić.
_________________
Jedyny użytkownik Forum, który dostał 6 ostrzeżeń na raz.
 
 
Gecko 
Vice Admin
Sceptycznie wyrachowany optymista



Pomógł: 43 razy
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 4648
Skąd: Z innej bajki
Wysłany: Pon 18 Mar, 2024   

Stefan Fuglewicz napisał/a:
Co do schronów plot dla ludności - niedawno znajomy pytał się, gdzie może się dowiedzieć, czy budynek wielorodzinny w którym mieszka ma piwnice przewidziane do adaptacji …
A co do tego, jak przygotowywać i kiedy należałoby się do tego zabrać - to chyba najpierw musiałaby powstać nowa instrukcja oraz zalecenia, oparte na ocenie zagrożeń.

Niech ściągnie i poczyta. Będzie wszystko wiedział. Porządny materiał.

https://sibo.org.pl/jak-wzmocnic-piwnice/

Tylko wszyscy zamiast zobaczyć co jest chcą opracowywać nowe. Otwieranie otwartych drzwi.
Pozdrawiam
_________________
Proszę nie naciskać na likwidację agentury. W każdej szanującej się rodzinie powinno być jakieś zwierzątko. Świat jest wtedy weselszy.
 
 
victoria 
1


Dołączyła: 09 Maj 2009
Posty: 26
Skąd: ze snu...
Wysłany: Pon 18 Mar, 2024   

https://www.youtube.com/shorts/wO-nLOlwqEA
Hm... Chyba fortyfikacje...
Wprawdzie nie w PL, ale w przyszłości..? Kto wie... Kto wie...
_________________
Czy to jawa, czy sen?
 
 
Stefan Fuglewicz
Gość Specjalny



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 02 Paź 2004
Posty: 3619
Wysłany: Pon 18 Mar, 2024   

Dzięki, Gecko.
Może porządny, ale skrótowy. Nie każdy sam wykombinuje, jak wypełnić ziemią przestrzeń między deskami "przyłożonymi do okien" i jak ten sznurek lub drut przeciągnąć przez okno...
Ja, gdybym miał przygotowywać piwnicę, to chciałbym wiedzieć, czy to rozwiązanie ma alternatywy, nie wymagające dość kłopotliwego demontażu okien. Czy nie wystarczy płyty z desek dać tylko od zewnątrz, na zamurować wnękę okienną, albo zakryć ja przed obsypaniem np. płytami chodnikowymi. Czy można czymś zastąpić "palisadę". Jak można różnicować podparcie stropu w zależności od jego rodzaju...
Co do starych, dobrych instrukcji - pewnie, są nawet bardziej czytelne. Tylko zastanawiam się, czy w pełni aktualne. Czy nie należałoby ich nieco skorygować - i pod kątem obecnych zagrożeń, i możliwości, dostępności materiałów.
Prześlę ten poradnik znajomemu, ale on najpierw chce się zorientować, czym dysponuje pod swoim budynkiem i w okolicy.

I - dobry żart, ale nie miał szans dotrzeć. Lumen nie dostrzega prostej ironii, to co mówić o takiej piętrowej...

Lumen - a przytoczysz jakąś analizę, czy tylko tak Ci się zdaje? Tzw. szprychy, zbiegające się w jednym miejscu, mniej więcej w środku kraju, poprawią jego skomunikowanie tylko częściowo. Poza tym tak tanio nie będzie. Ostatnio kolejarze przyznali, że koleje dużych prędkości muszą być droższe od pendolino, tylko jeszcze nie pokazali szacunków - o ile droższe. Nie każdego będzie stać.

Zaś co do lokomotyw - na wypadek W długo utrzymywano sporą liczbę parowozów i całą infrastrukturę do ich obsługi - chyba do początku lat 90. Miało to tę zaletę, że węgiel mamy krajowy. Ale "to se uż ne wrati".

Victoria - odmiana kozłów hiszpańskich, policyjna co prawda (chyba nie były oplecione drutem), ale ja bym je do fortyfikacji zaliczył.
No i pojazdy torujące...
 
 
Gecko 
Vice Admin
Sceptycznie wyrachowany optymista



Pomógł: 43 razy
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 4648
Skąd: Z innej bajki
Wysłany: Wto 19 Mar, 2024   

Stefan Fuglewicz napisał/a:
Dzięki, Gecko.
Może porządny, ale skrótowy. Nie każdy sam wykombinuje, jak wypełnić ziemią przestrzeń między deskami "przyłożonymi do okien" i jak ten sznurek lub drut przeciągnąć przez okno...
Ja, gdybym miał przygotowywać piwnicę, to chciałbym wiedzieć, czy to rozwiązanie ma alternatywy, nie wymagające dość kłopotliwego demontażu okien. swoim budynkiem i w okolicy

Bez przesady - może jeszcze wysłać batalion wojska by mu to zrobili? Jak śmierć zajrzy w oczy to nawet największa fajtłapa w sekundę stanie się ekspertem saperem. Nie możemy za ludzi myśleć. Nie możemy zwalniać ich z odpowiedzialności za siebie. Pomoc instytucjonalna powinna być skierowana do osób starszych, niedołężnych i chorych leżących. Reszta ma dostać kierunek prac i albo da radę albo zginie. Zbyt często za ludzi myślimy i to produkuje „roszczeniowców”, którym się po prostu należy.
Pozdrawiam
_________________
Proszę nie naciskać na likwidację agentury. W każdej szanującej się rodzinie powinno być jakieś zwierzątko. Świat jest wtedy weselszy.
 
 
Stefan Fuglewicz
Gość Specjalny



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 02 Paź 2004
Posty: 3619
Wysłany: Wto 19 Mar, 2024   

Nie trzeba wysyłać batalionu wojska.
Wystarczy dobrze przemyślana instrukcja. Oraz jasne komunikowanie, od kiedy i co należy przygotowywać.
No i jeszcze dobrze pomyślana Obrona Cywilna.
 
 
Unkas 
6


Dołączył: 04 Maj 2006
Posty: 1458
Skąd: Polska
Wysłany: Wto 19 Mar, 2024   

Wiecie... ogólnie w przygotowaniach potrzebna jest dobra informacja skierowana do społeczeństwa w wielu dziedzinach, np.: z kilku znajomych posiadających fotowoltaikę prawie wszyscy uważali jeszcze niedawno, że w przypadku wojny i braku zasilania w sieci będą i tak w domu będą mieć prąd bo przecież na dachu mają panele. Noooo... i dopiero zwrócenie uwagi, że niekoniecznie, doprowadziło do otrzeźwienia i doczytania co tak naprawdę posiadają.
 
 
Lumen 
8


Dołączył: 29 Maj 2014
Posty: 3289
Skąd: z cywila
Wysłany: Sro 20 Mar, 2024   

Gecko napisał/a:
Porządny materiał.

https://sibo.org.pl/jak-wzmocnic-piwnice/

Tylko wszyscy zamiast zobaczyć co jest chcą opracowywać nowe. Otwieranie otwartych drzwi.
Pozdrawiam
I tak i nie... Np. str. 5 i 6 - ściąganie "opłytowania z desek" sznukiem to jakiś kiepski żart...
Drut drut żarzony (wiązałkowy) -owszem da się ale będzie upierdliwe...
Pręty gwintowane M10 + nakrętki i podkładki wszystko dostępne w makecie) - proste i na 100% będzie działać.
manfred napisał/a:

Kiedyś podróżowałem przez 3 lata codziennie do pracy 120 km w jedną stronę. 20 km samochodem, później 100 pociągiem i na koniec komunikacją miejską.

[...]

Kolega mojej żony - cywil z rzadkim zawodem w takiej samej sytuacji mieszkał na stancji. A jak dobrze policzyć, to lepiej się przeprowadzić.
Sorry memory ale jak sam wspomniałeś robiłeś 3 przesiadki...
Codziennie wielu Łodzian dojeżdża do Warszawy - to jest 120 km. Dziś jest to 120 minut jazdy pociągiem z który z centrum łodzi dojedzie do centrum Warszawy...

Ale jak mieszkasz w Płocku to takiej możliwości nie masz..

A gdyby zmodernizować linie infrastrukturę (i nie mówimy tu o jakiś cudach) To naprawdę czas dojazdu do centrum Warszawy byłby niewiele dłuższy od podróży do centrum z warszawskiej Białołeki czy Wawra...

Podobnie jest z innymi miastami... Ja też przerobiłem pół Polski i wiem że są miejsca gdzie te 200km pokonam szybciej niż nieraz 70... I wcale nie chodzi o pokonywanie dystansu samochodem...
Stefan Fuglewicz napisał/a:
Lumen nie dostrzega prostej ironii, to co mówić o takiej piętrowej....
A Stefan nie dostrzega, że instrukcja z linku w 100% pokrywa się z tym co Lumen pisał kilka stron temu - gdy tu pisano jakieś brednie o kopaniu piwnic...

Stefan Fuglewicz napisał/a:

Lumen - a przytoczysz jakąś analizę, czy tylko tak Ci się zdaje?
A ty przytoczysz jakieś na swoje bajdurzenia na temat umocnień itp - bo nie zauważyłem...

Wobraż sobie że pewne podstawy mam - bo takie tematy sa przedmiotem nie tylko urbanistyki ale tez i budownictwa - a przynajmniej na PW na 3 roku każdy ma, a jak się potem wybierze specjalność IK to i na czwartym roku...

Co więcej z prognozami /analizami ruchu też mam do czynienia - no może nie codziennie. Ale wystarczająco często aby wiedzieć "czy się sprawdza". A i takie programy jak VISSIM też znam.

Tak wiem oczekujesz e podeśle linka do dokumentu który na 30 stronach opiszą - z obrazkami że to się opłaca i że będzie tak jak piszę
Musze cię jednak zmartwić - podejrzewam, że nikt nie podjął się wykonania takiej kompleksowej analizy. I jedyne na co możesz liczyć to materiały na stronie CPK.
A jeśli jakimś cudem powstała to jest ona zrobiona za poważne $ dla rządu i nie jest dostępna w necie.
Nawet jeśli, istnieje taka możliwość, że widziałem taki dokument to go nie opublikuje i nie potwierdzę jego istnienia - tak jak nie upubliczniam innych informacji związanych z inwestycjami


Opracowań na temat patologi rozrastających się miast, suburbanizacji oraz problemów z migracją wewnętrzną jest wiele - i sobie bez problemu znajdziesz...
Ja podawać nie bede - bo oczywiście wiesz lepiej, a ja mogę dawać tylko "tendencyjne" przykłady
Stefan Fuglewicz napisał/a:

Tzw. szprychy, zbiegające się w jednym miejscu, mniej więcej w środku kraju, poprawią jego skomunikowanie tylko częściowo
No tak... bo poza CPK nie będzie innej infrastruktury - nagle znikną drogi oraz pozostałe 17 tyś linii kolejowych...

Wyobraź sobie, że z CPK czy bez, część inwestycji kolejowych ujętych w CPK będzie realizowane przez PKP PLK
Tu jest pytaniem czy postawimy kropkę nad "i" wykonując brakujące odcinki.

Owszem to nie jest panaceum - i np. wyludniania się woj. Podlaskiego nie zatrzyma...
Ale może akurat to ma sens?
Stefan Fuglewicz napisał/a:
Poza tym tak tanio nie będzie.
A wiesz ile kosztować będzie przejazd z Poznania do Warszawy samochodem w 2035
A zapomniałem - w 2035 auto może nie dojechać... Zabraknie prądu - w baterii

Ceny biletów to kwestia poza przedmiotem inwestycji.
Ze szprychami czy bez kwestia spółek kolejowych wymaga gruntownych przekształceń.

Z resztą - równie dobrze można zadać pytanie ile kosztować będzie kolejne linie metra - nie tylko w Warszawie ale w innych miastach - Wrocław czy Kraków? Ile będą kosztować inne inwestycje w zbiorową komunikacje w tych 5-6 największych miastach PL gdzie obecnie tylko Warszawa ma jako-taką komunikacje miejsca a i tu są coraz większe "niedociągnięcia"

Ja już pomijam ile będzie kosztował m2 mieszkania w tych 5-6 miastach i jakie to problemy społeczne zrodzi....
 
 
zielony1 
7


Dołączył: 16 Kwi 2016
Posty: 2308
Skąd: z granicy
Wysłany: Pią 29 Mar, 2024   

Taka ciekawostka
Kacapia -Biełgorod
Alarm .
Ludność cywilna nawet ogarnięta.

https://t.me/ButusovPlus/9166
  
 
 
Unkas 
6


Dołączył: 04 Maj 2006
Posty: 1458
Skąd: Polska
Wysłany: Sob 30 Mar, 2024   

Trochę wcześniej była tu wymiana zdań na temat informowania społeczeństwa o zagrożeniach. Coś jednak się dzieje ostatnio na stronie RCB.
https://alert.rcb.gov.pl/
https://www.gov.pl/web/rc...rozeniach-cbrne
 
 
Gecko 
Vice Admin
Sceptycznie wyrachowany optymista



Pomógł: 43 razy
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 4648
Skąd: Z innej bajki
Wysłany: Sob 30 Mar, 2024   

Dobry krok tylko o d…y strony.

Ludzie powinni wiedzieć kiedy 112 bo trzeba policji a kiedy 986 i straży miejskiej oraz jak właściwie powiadomić 112 czy 986.

Ludzie powinni wiedzieć jak się zachować w czasie pożaru, na ulicy w czasie wypadku czy zagrożenia wybuchem gazu albo awarii przemysłowej z uwolnieniem substancji toksycznych.
Jak się zachować w czasie ewakuacji (bo np. bombę wykopali deweloperzy na budowie obok). Potrzebna jest wiedza jak się zachować w sytuacji zagruzowania ukrycia a my jesteśmy w środku pid tym zawaliskiem. Jak się zachować pod ostrzałem lub gdy coś wybucha a do budowli ochronnej daleko. Jak nie dać się wrogiej propagandzie. Jak unikać zagrożeń cybernetycznych czy oszustw finansowych.

Schronów zabezpieczających przed CBRN jak na lekarstwo. Stworzyć nowe nie bardzo jest jak przez blokadę koncesyjną na wyposażenie o przeznaczeniu wojskowym (filtry CBRN).

Każdy radzi jak przygotować dom na brak prądu, wody czy gazu - niech ktoś powie jak przygotować na taki wypadek mieszkanie w bloku na którymś piętrze. Bo większość ludzi w wielorodzinnych domach mieszka i zależna jest od spółdzielni czy administratora.
Pozdrawiam
_________________
Proszę nie naciskać na likwidację agentury. W każdej szanującej się rodzinie powinno być jakieś zwierzątko. Świat jest wtedy weselszy.
  
 
 
Unkas 
6


Dołączył: 04 Maj 2006
Posty: 1458
Skąd: Polska
Wysłany: Sob 30 Mar, 2024   

Ejjjj... zaraz... to nie jest tak, że człowiek edukacyjnie pod względem wiedzy na temat przeróżnych zagrożeń jest "goły i wesoły" - już w szkole jest całkiem sporo - tylko ta wiedza ginie bardzo szybko.
https://view.officeapps.live.com/op/view.aspx?src=https%3A%2F%2Foperon.pl%2Fcontent%2Fdownload%2F30881%2F223077%2Fversion%2F12%2Ffile%2FEdukacja%2520dla%2520bezpieczenstwa%2520ZP_plan_wynikowy_2022_2023.doc&wdOrigin=BROWSELINK - od strony 6.
https://publikacje.operon.pl/N8114/ - tylko poglądowa wersja na kilka pierwszych stron ale spis treści można zobaczyć, treści w linku pierwszym.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group