Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Praca w cywilu
Opublikował Wiadomość
tolo 
3


Dołączył: 27 Mar 2006
Posty: 101
Wysłany: Wto 21 Lis, 2023   

i ale miałeś własną działalność gospodarczą czy pracowałeś na "etacie"?
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13521
Skąd: ---
Wysłany: Wto 21 Lis, 2023   

Dla WBE to nie jest istotne.
Dla nich ważnym jest, że poza emeryturą osiągasz dochód z innego tytułu.
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Wto 21 Lis, 2023   

Niezupełnie i, dla WBE ważne jest, czy dana działalność zarobkowa podlega obowiązkowi ubezpieczenia społecznego. Bo tylko z takiej działalności emeryt wojskowy może być rozliczany. Czy JDG prowadzona przez emeryta jest taką działalnością? A jeśli tak, to czy w każdym przypadku? Na ile się orientuję, to emeryt prowadzący działalność gospodarczą, także JDG, nie podlega temu obowiązkowi. Ale autorytatywnie na te pytania mógłby odpowiedzieć tylko ktoś dobrze znający zagadnienie.

Dlatego i pytanie zadane przez tolo jest istotne.
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13521
Skąd: ---
Wysłany: Wto 21 Lis, 2023   

Owszem - podlega.
Z tym, że jest tu jeden niuans, który tłumaczy kiedy nie podlega:
Cytat:
Jeśli pracujesz na etacie i prowadzisz firmę, to ubezpieczenia z działalności zależą od twojego wynagrodzenia na etacie. Jeżeli z etatu masz zagwarantowane co najmniej wynagrodzenie minimalne, to prowadząc działalność gospodarczą, nie musisz opłacać składek na ubezpieczenia społeczne.
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
tolo 
3


Dołączył: 27 Mar 2006
Posty: 101
Wysłany: Wto 21 Lis, 2023   

Czy emeryturę można traktować jako wynagrodzenie z "etatu"?
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13521
Skąd: ---
Wysłany: Wto 21 Lis, 2023   

Nie.
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
*333* 
5


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 06 Maj 2005
Posty: 933
Skąd: Polska
Wysłany: Sro 22 Lis, 2023   

Do i
Kiedy dorobisz pomiędzy 70% a 130% przeciętnego wynagrodzenia to emerytura ulega zmniejszeniu o kwotę przekroczenia tych 70% ale nie więcej niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia w danym rocznym okresie (obecnie około 800 brutto), o 25%.emerytura zmniejszana jest po przekroczeniu 130 %. Czyli np. czy zarobisz aktualnie miesięcznie 7, 8,czy 9 tyś brutto, zabiorą w danym miesiącu te 800 zł.
:gent:
 
 
tolo 
3


Dołączył: 27 Mar 2006
Posty: 101
Wysłany: Sro 22 Lis, 2023   

To jeszcze coś "nowego", to co napisał *333*
 
 
*333* 
5


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 06 Maj 2005
Posty: 933
Skąd: Polska
Wysłany: Sro 22 Lis, 2023   

Nic nowego, nawet tutaj pisałem to kilka lat temu. Sprawa wygląda następująco. Emeryt wojskowy który nie ma pełnej emerytury, jeżeli pracuje, może dorobić miesięcznie bez uszczerbku na emeryturze do 70% przeciętnego wynagrodzenia ogłaszanego co 3 miesiące (od 1 grudnia br. będzie to kwota 5 036 brutto). Raz w roku w lutym ogłaszana jest tzw. kwota maksymalnego zmniejszenia (za okres 01 marca do końca lutego następnego roku). Przykłady.
1. Zarabiam w grudniu 5000 brutto - nie zmniejszają mi emerytury
2. Zarabiam 5136 zł - zabiorą mi 100 zł , bo o tyle przekraczam limit od grudnia (5036)
3. Zarabiam 6000 brutto - zabiorą mi kwotę maksymalnego zmniejszenia czyli te około 800 zł
4. Zarabiam 6001 - 9353 brutto - zabiorą mi tak samo te 800 zł brutto.

jeżeli od grudnia zarobię miesięcznie powyżej 130 proc. miesięcznego wynagrodzenia, czyli 9353,50 zł brutto, emerytura zostanie zmniejszona o 25% (w cywilu (ZUS) zawieszają wypłatę).
:gent:
 
 
tolo 
3


Dołączył: 27 Mar 2006
Posty: 101
Wysłany: Sro 22 Lis, 2023   

*333* dotyczy to tak samo osoby prowadzącej JDG jak i osoby zatrudnionej na etacie? A co w przypadku jeżeli ktoś jest współwłaścicielem sp.z.o.o.?
 
 
*333* 
5


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 06 Maj 2005
Posty: 933
Skąd: Polska
Wysłany: Sro 22 Lis, 2023   

z pouczenia na stronie WBE:
Za przychód mający wpływ na wysokość pobieranego świadczenia uważa się:
1) przychód z tytułu pracy wykonywanej w ramach stosunku pracy,
2) przychód z tytułu umowy o pracę nakładczą,
3) przychód z tytułu umowy zlecenia lub umowy agencyjnej,
4) przychód z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej stanowiący podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne, jednak nie mniej niż 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale,
5) kwoty pobranych zasiłków: chorobowego, macierzyńskiego oraz za czas niezdolności do pracy, wypłaconego na podstawie przepisów Kodeksu pracy
i kwoty świadczenia rehabilitacyjnego i wyrównawczego, zasiłku wyrównawczego i dodatku wyrównawczego,
6) uposażenie za służbę w Narodowych Siłach Rezerwy,
7) przychód z tytułu pobierania wynagrodzenia na stanowisku sędziego lub prokuratora,
8) z tytułu działalności wykonywanej za granicą.
Na wysokość pobieranego świadczenia nie mają wpływu kwoty honorariów z tytułu działalności twórczej i artystycznej oraz z tytułu umowy o dzieło, jeżeli nie została zawarta z własnym pracodawcą.


Więcej nie jestem w stanie wytłumaczyć.
:gent:
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Sro 22 Lis, 2023   

We wcześniejszym poście zastanawiałem się, czy prowadzona przez emeryta wojskowego działalność gospodarcza, w tym JDG, jest działalnością podlegającą obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, a co za tym idzie, czy emerytura wojskowa ulega zmniejszeniu. Chyba już znam odpowiedź na to pytanie. Art. 40 ust. 1 wojskowej ustawy emerytalnej każe w tym zakresie stosować odpowiednie przepisy ustawy o ZUS-owskich emeryturach. Ta zaś mówi:
Cytat:
Art. 104.
2. Za działalność podlegającą obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, o której mowa w ust. 1, uważa się zatrudnienie, służbę lub inną pracę zarobkową albo prowadzenie pozarolniczej działalności, z uwzględnieniem ust. 3.
.......................................................................
4. Przepisy ust. 1, 1a i 2 stosuje się również do osób wyłączonych z obowiązku ubezpieczenia społecznego z tytułu ustalenia prawa do emerytury i renty lub wykonujących działalność niepodlegającą obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu z uwagi na podleganie temu obowiązkowi z innego tytułu.

A więc pomimo wyłączenia emeryta prowadzącego działalność gospodarczą, także wojskowego, z obowiązku ubezpieczenia społecznego, należy go traktować jako osobę podlegającą temu obowiązkowi. Czyli niezależnie od tego, czy emeryt płaci składki na ZUS, jego emerytura podlega zmniejszeniu na ogólnych zasadach.
 
 
*333* 
5


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 06 Maj 2005
Posty: 933
Skąd: Polska
Wysłany: Sro 22 Lis, 2023   

Szwejku :gent: , mogę prosić o zerknięcie na moje dwa pytania w temacie dorobienie do emerytury, dodałem je niedawno. Z góry dziękuję.
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Sro 22 Lis, 2023   

Udzieliłem odpowiedzi :gent:
 
 
Gecko 
Vice Admin
Sceptycznie wyrachowany optymista



Pomógł: 43 razy
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 4649
Skąd: Z innej bajki
Wysłany: Pią 24 Lis, 2023   

To może napisze jako praktyk, który przez wiele lat płaci te zwroty nienależnie pobranej emerytury z tytułu przekroczonych limitów zarobków.

Jak pisali koledzy widełki 70%-130% i to zostało dobrze wytłumaczone kiedy ile.
Jednak należy pamiętać, że potrącenie może odbywać się na jeden z dwóch sposobów:
1. Co miesiąc (na wniosek emeryta) potrącana jest stosowna kwota i po złożeniu oświadczenia o zarobkach (to idzie do WBE z dwóch źródeł - jeden papierek składa pracodawca drugi emeryt) jest to korygowane.
2. Zwrot nienależnie pobranej emerytury odbywa się raz w roku po złożeniu oświadczenia (obowiązek złożenia do końca marca czyli decyzja w kwietniu) - tu z kolei są dwie możliwości albo jednorazowo do określonego decyzja dnia wpłata na konto WBE albo co miesiąc zabierają 50% aż się spłaci całość i tu dodatkowo wchodzą odsetki ustawowe.
3. Sposób naliczania wysokości zwrotu jest mocno zależny od tego jakie mamy warunki zatrudnienia. Na moim przykładzie (20-30 sztuk PIT-11 rocznie i jeden PIT-40). Ja byłem zatrudniony na pełnym etacie z pensją powyżej minimalnej krajowej oraz dodatkowo wykonywałem zlecenia umowy doradcze i umowy o dzieło (stad tyle tych PIT-11).
Jako, ze na etacie pensja była powyżej minimalnej to umowy zlecenia i o dzieło nie podlegały ubezpieczeniu społecznemu. I te dochody z umów zleceń i o dzieło nie wchodziły w dochód powodujący zwrot nienależnie pobranej emerytury. Zwroty miałem jedynie zależne od pensji na etacie.
4. Przy umowach zleceniach jest jeszcze jeden myk związany nie tyle z WBE co z potencjalnymi problemami wynikajacymi z kodeksu wykroczeń - wysokość miesięcznego dochodu z tych umów nie może przekraczać 2700PLN brutto. Do tej kwoty zarobku można prowadzić tzw. nierejestrową działalność gospodarczą. Jak z umów zleceń w danym miesiącu przekroczy się tę sumę to od dnia gdy przekroczenie występuje w ciągu 7 dni powinna zostać zarejestrowana w CEIDG, GUS i skarbówce. Kolejny próg to 20 tys PLN rocznie - po przekroczeniu w nierejestrowanej działalności gospodarczej tej kwoty jeżeli umowy zlecenia dotyczą osób prywatnych lub rolników to wchodzi kasa fiskalna.
Jak tego nie pilnujemu to US moze nas pociagnąć z kodeksu wykroczeń:
Cytat:
Art. 601. [Nielegalne wykonywanie działalności gospodarczej]
§ 1.
Kto wykonuje działalność gospodarczą bez wymaganego zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej, wpisu do rejestru działalności regulowanej lub bez wymaganej koncesji albo zezwolenia, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny.


To tak pisze ku przestrodze jak ktoś miałby zamiar pracować na etacie za minimalną a z tym samym pracodawcą np wykonywać umowy-zlecenia na kwoty powyżej 2700PLN, zeby omijać zwroty emerytury.

Pozdrawiam
_________________
Proszę nie naciskać na likwidację agentury. W każdej szanującej się rodzinie powinno być jakieś zwierzątko. Świat jest wtedy weselszy.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group