Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Opiniowanie
Opublikował Wiadomość
michqq 
Guru


Pomógł: 28 razy
Wiek: 48
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 11560
Skąd: -)
Wysłany: Wto 22 Sie, 2023   

Szwejk napisał/a:
Zwróćmy też uwagę na cel opiniowania rocznego żołnierza zawodowego. Opinia ta zasadniczo wydawana jest pod kątem dalszej służby. Więc w przypadku żołnierza zwalnianego ze służby nie jest ona niezbędna. Natomiast jeśli żołnierzowi z jakichś powodów zależałoby na tej opinii, to może się z przełożonym dogadać


Wydaje mi się że żołnierz nie musi uzasadniać po co jest mu opinia.
Może być masę przyczyn, zaczynając od potrzeb dalszego życia (pracy zawodowej poza wojskiem) niekoniecznie musi to być opinii "dla dalszej służby wojskowej".

W takim przypadku opiniowanie pełniłoby rolę opinii od POPRZEDNIEGO PRACODAWCY, co każdemu pracownikowi się należy "jak psu micha".
:gent:
_________________
Toast wódczany o postaci dialogu.
Zasłyszane na dniach.
:
- Ruskij wojennyj korabl?
- Do dna!
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Wto 22 Sie, 2023   

Przepisy nie przewidują sporządzania opinii na wniosek żołnierza zawodowego!
 
 
michqq 
Guru


Pomógł: 28 razy
Wiek: 48
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 11560
Skąd: -)
Wysłany: Wto 22 Sie, 2023   

Cytat:
Przepisy nie przewidują sporządzania opinii na wniosek żołnierza zawodowego!


Eeee, Szwejk, temat wnioskoów wypisywanych przez żołnierzy zawodowych jest tutaj "niecelnym", poniewaz mówimy o opiniowaniu cywila który żołnierzem zawodwym BYŁ.

Nie może byc więc wnioskującym żołnierzem zawodowym, ponieważ jest cywilem (żołnierzem w rezerwie lub na emeryturze)


Cytat:
§ 3.
2. Opiniowaniem służbowym obejmuje się żołnierzy zawodowych, którzy do dnia 15 sierpnia danego roku przez okres co najmniej sześciu miesięcy pełnili zawodową służbę wojskową.


Opinia dotyczy więc przeszłości.
Opiniuje się żołnierza zawodowego za okres kiedy był żołnierzem zawodowym, dlatego że był wtedy żołnierzem zawodowym.

Mnie bardziej przekonuje opinia WG.

Opiniuje się człowieka który był żołnierzem zawodowym "do dnia 15 sierpnia danego roku przez okres co najmniej sześciu miesięcy", w związku z samym gołym faktem że był wtedy żołnierzem zawodowym, a nie w związku z jego przyszłością bądź z jego statusem w chwili bieżącej.

Przesłanką/przyczyną do sporządzenia opinii jest samo gołe: "do dnia 15 sierpnia danego roku przez okres co najmniej sześciu miesięcy pełnił zawodową służbę wojskową".

Przepisy wprawdzie przewidują naiwnie że w momencie wręczania takiej opinii człowiek ów będzie nadal żołnierzem zawodowym, to jest jednak typowa luka prawna i niedoróbka, na której opierać się nie należy, tylko własnie należałoby to skrytykowac jako bubel prawny.
:gent:
_________________
Toast wódczany o postaci dialogu.
Zasłyszane na dniach.
:
- Ruskij wojennyj korabl?
- Do dna!
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Wto 22 Sie, 2023   

michqq napisał/a:
Eeee, Szwejk, temat wnioskoów wypisywanych przez żołnierzy zawodowych jest tutaj "niecelnym", poniewaz mówimy o opiniowaniu cywila który żołnierzem zawodwym BYŁ.

No popatrz, a ja myślałem, że cały czas mówimy o opiniowaniu żołnierza zawodowego w ramach opiniowania rocznego.

Pas!
 
 
michqq 
Guru


Pomógł: 28 razy
Wiek: 48
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 11560
Skąd: -)
Wysłany: Wto 22 Sie, 2023   

Tak, mówimy o opiniowaniu żołnierza zawodowego w ramach opiniowania rocznego.

Jednakże:
WG stoi na stanowisku że opinia dotyczy żołnierza zawodowego.
Ty stoisz na stanowisku że opinia jest dla żołnierza zawodowego.

Rożnica jest poważna.
:gent:

Cytat:
Zwróćmy też uwagę na cel opiniowania rocznego żołnierza zawodowego. Opinia ta zasadniczo wydawana jest pod kątem dalszej służby.


Takie jest Twoje przeświadczenie i idziesz w związku z tym w wykładnię celowościową.

Ja i WG wskazujemy że cele opiniowania mogą być zróżnicowane.
:gent:
_________________
Toast wódczany o postaci dialogu.
Zasłyszane na dniach.
:
- Ruskij wojennyj korabl?
- Do dna!
 
 
focus 
Mod
Freedom for the region Silesia.



Pomógł: 65 razy
Wiek: 84
Dołączył: 03 Wrz 2005
Posty: 6445
Skąd: Getarnte Option von ...
Wysłany: Wto 22 Sie, 2023   

michqq napisał/a:
Ja i WG wskazujemy że cele opiniowania mogą być zróżnicowane.


Ja pierd .... chłopie wywarzasz otwarte drzwi i szukasz dziury w całym ....

Przepisy jasno określają, że w czasie pełnienia czynnej służby wojskowej, z wyłączeniem służby w pasywnej rezerwie oraz służby pełnionej w razie mobilizacji i w czasie wojny, żołnierz podlega opiniowaniu służbowemu przez przełożonego.

Czego nie rozumiesz? Jakie zróżnicowane?
Stwarzasz sztuczny problem?, czy chcesz zaistnieć medialnie?
_________________


Ludzie :!: :!: :!: , nie udzielam porad ''prawnych'' za pośrednictwem
 
 
Maj Or 
4


Pomógł: 2 razy
Wiek: 55
Dołączył: 23 Paź 2021
Posty: 233
Skąd: MSD rezerwisty
Wysłany: Sro 23 Sie, 2023   

Opiniowanie żołnierzy jak większość rzeczy czynionych w wojsku ma klauzulę „najważniejsza”. Za to przygotowanie i realizacja wygląda na kompletna amatorszczyznę. Koledzy w tym temacie przemielili 10 stron makulatury na temat przepisów na jakich ten bajzel się opiera. A oczekiwania wszystkich szczebli dowodzenia wobec tego procesu są olbrzymie i podejmowane jest na ich podstawie mnóstwo decyzji kadrowych. A przecież dokładnie wiadomo, że to całe opiniowanie to generowanie fikcji. A najgorsze jest to, że większość o tym wie. I dla świętego sposobu to toleruje. No może nie większość. Choćby to wywalanie żołnierzy kontraktowych za ocenę opiniowania jak najbardziej pozytywną – dostateczną. Widać wyraźne ciążenie oceny z opiniowania w kierunku oceny – wzorowy. Choć nie idzie za tym wzrost poziomu samych żołnierzy. Widać wręcz „obrażanie się” co po niektórych, władców "ławek palarnianych", za wystawienie im oceny – dobrej, o – dostatecznej nie mówiąc. Wszyscy uważają, że powinni być oceniani na – bardzo dobrze a najlepiej – wzorowo. Przyznam otwarcie przez swoją 31 letnia służbę wojskową spotkałem może z jedną osobę, którą z czystym sumieniem oceniłbym na – wzorowo. A nasze wojsko składa się, według opinii, prawie wyłącznie z najlepszych, prawdziwy cud. A co na to krzywa Gauss’a. Jak by nie było według tego rozkładu średnia ocen z opiniowania powinna się kształtować pomiędzy oceną – dostateczny a – dobry. Zresztą sam formularz nie ułatwia tego. Skoro według niego, jeśli żołnierza ocenimy we wszystkich pozycjach na – spełnia wymagania to wychodzi ocenia – bardzo dobra. Jednym z mankamentów, które pogłębiają to zjawisko, są sztucznie zawyżone wymagania ocenowe, które należy spełnić aby móc być awansowanym, skierowanym na kurs, itp.
Jakie braki, zwróciły moja uwagę w większości kart opiniowania na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat. To ukierunkowywanie opiniującego na ocenę końcową. To przecież uzasadnienie oceny końcowej musi lub może posiadać pisemne uzasadnienie. Czyli co parę ogólników bez znaczenia i sprawa załatwiona. A według mnie to właśnie najważniejsze powinny być oceny cząstkowe. I to z nich powinna wynikać ocena ogólna. A nie jak to obecnie się stosuje, metoda na: dostosuj oceny cząstkowe tak aby wyszła właściwa ocena ogólna. Opiniujący praktycznie może dowolnie ferować najwyższymi ocenami jak mu się żywnie podoba, bo nie musi podawać żadnych szczegółowych informacji z czego ta ocena wynika. W e d ł u g mnie każda ocena cząstkowa – „nie spełnia wymagań” i – „przewyższa wymagania” powinna być obowiązkowo, pisemnie uzasadniona i to bez żadnych ogólników, tylko szczegółowo tak samo jak uzasadnienie we wniosku na medal. Czego brakuje w opiniowaniu, ano podręcznika do opiniowania. Rozporządzenie to kupa g***a, która w niczym nie pomaga opiniującemu. Organ kadrowy powinien wydać podręcznik w którym szczegółowo i dokładnie powinny być opisane kryteria i predyspozycje cząstkowe, poparte wieloma prostymi przykładami, które ułatwiły by opiniującemu spojrzenie na podwładnego i proces opiniowania. Bo teraz to większość błądzi po omacku i robi to na wyczucie, często biegunowo odległe od rzeczywistości. Cos podobnego do „Podręcznika nauczania Regulaminu Ogólnego i Musztry”. Panowie kadrowcy może warto przezwyciężyć wrodzone lenistwo i trochę się wysilić, aby coś podobnego stworzyć. Materiałów i przykładów, które zapewne uzbierało się przez lata wam nie brakuje. Chyba, że wam na tym nie zależy, bo fikcję mało kto rozumie, więc nie ma obawy, ze się o to zapyta.
Przydałoby się również jakoś sensownie powiązać choćby cos takiego jak – sprawność fizyczne z oceną ze rocznego sprawdzianu z wychowania fizycznego.

[ Dodano: Sro 23 Sie, 2023 ]
Trochę w temacie trochę obok. Dawnemi czasy istniało cos takiego "Wkładka osobowa", taki paradokument prowadzony w stosunku do żołnierzy ZSW. Umarło to, razem z ZSW - przynajmniej tak mi się wydaje. Wiem, że obecnie pewne dane o podwładnych ma przełożony prowadzić w osobistym terminarzu. Domyślam się, że czasach RODO przywrócenie takiego kwitku może być problematyczne. Ale taki osobisty bank informacji o swoich podwładnych byłby czasem skarbnicą wiedzy. Choćby o możliwości poinformowania swojego przełożonego o takiej prozaicznej ilość dni żołnierza na zwolnieniu lekarskim. Brak takiej wiedzy, bywa częstym zarzutem przez przełożonych o braku wiedzy o swoich podwładnych. A przecież głowa to nie śmietnik, aby wszystko pamiętać. A wracając do meritum, taka osobista wkładka prowadzone przez bezpośredniego przełożonego byłaby skarbnicą wiedzy umożliwiającą mu przeprowadzenie procesu opiniowania.
Bo przecież skarbnice wiedzy Sekcji S-1 - TAP, SEW-ONLINE lub temu podobnych kwitki czy programy wspomagające prace biurowe jest niemożliwy.
_________________
- Nie jestem maszyną, jestem człowiekiem. (von Horn)
- W domu!!! W fabryce od pana nie wymaga się egzaminów na człowieczeństwo ani egzaminów na humanitarność, w fabryce potrzebne są pańskie mięśnie i mózg pański i tylko za to płacimy panu (Borowiecki)
 
 
mati_s1 
5


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 13 Cze 2022
Posty: 458
Skąd: z wojska
Wysłany: Sro 23 Sie, 2023   

Maj Or napisał/a:
...Panowie kadrowcy może warto przezwyciężyć wrodzone lenistwo i trochę się wysilić, aby coś podobnego stworzyć.


Widać po twojej wypowiedzi, że nigdy tej działki nawet nie liznąłeś... Zapewne zastępca zastępcy. Tępy jak maszynka polsilwer wypychany na każdy kurs byle tylko pozbyć się takie wrzoda na tyłku. Dobrze, że już munduru nie nosisz bo nigdy go godzien nie byłeś.
 
 
focus 
Mod
Freedom for the region Silesia.



Pomógł: 65 razy
Wiek: 84
Dołączył: 03 Wrz 2005
Posty: 6445
Skąd: Getarnte Option von ...
Wysłany: Sro 23 Sie, 2023   

Maj Or napisał/a:
Rozporządzenie to kupa g***a, która w niczym nie pomaga opiniującemu.


Jak się jest tępym, nie czytanym, trudno mówić o zrozumienia zasad i trybu opiniowania.

Maj Or napisał/a:
Organ kadrowy powinien wydać podręcznik w którym szczegółowo i dokładnie powinny być opisane kryteria i predyspozycje cząstkowe, poparte wieloma prostymi przykładami, które ułatwiły by opiniującemu spojrzenie na podwładnego i proces opiniowania.


Chyba kpisz. Powrót do czerwonej lektury?

Jest ustawa, jest akt wykonawczy. Podręcznikiem chcesz zobligować opiniującego do wystawienia oceny? :modli:
_________________


Ludzie :!: :!: :!: , nie udzielam porad ''prawnych'' za pośrednictwem
 
 
Maj Or 
4


Pomógł: 2 razy
Wiek: 55
Dołączył: 23 Paź 2021
Posty: 233
Skąd: MSD rezerwisty
Wysłany: Sro 23 Sie, 2023   

mati_S1 napisał/a:
Widać po twojej wypowiedzi, że nigdy tej działki nawet nie liznąłeś...
Nie nie miałem nigdy nic wspólnego z organem kadrowym, choć wielokrotnie z nimi współdziałałem. Rzeczywiście przesadziłem z tym określeniem o wrodzonym lenistwie, za co przepraszam. Choć pamiętam czasy gdy organ kadrowy brygady składał się tylko z szefa podpułkownika i jego pomagiera chorążego. I to funkcjonowało.
mati_S1 napisał/a:
Zapewne zastępca zastępcy. Tępy jak maszynka polsilwer wypychany na każdy kurs byle tylko pozbyć się takie wrzoda na tyłku. Dobrze, że już munduru nie nosisz bo nigdy go godzien nie byłeś.
Szanowny użytkowniku forum zastępcą to byłem tylko przez 3,5 roku 30 lat temu i było to stanowisko zastępcy dowódcy baterii. Reszty Twoich pudeł i domysłów nie będę komentował.
focus napisał/a:
Jak się jest tępym, nie czytanym, trudno mówić o zrozumienia zasad i trybu opiniowania.
Rozumiem z sensu Twojej wypowiedzi, a raczej inwektywy, że pierwszy lepszy kapral, dowódca drużyny, na starcie sobie poradzi z opiniowaniem mając w ręce ten dokument. Wybacz, ale miałem o Tobie lepsze zdanie po Twoich poprzednich wypowiedziach.
fokus napisał/a:
Chyba kpisz. Powrót do czerwonej lektury?

Jest ustawa, jest akt wykonawczy. Podręcznikiem chcesz zobligować opiniującego do wystawienia oceny?.
Chyba brązowej.
Podręcznik ma być dokumentem doradczym. i wyjaśniającym pewne wątpliwości, które zawsze się będą nasuwać każdemu przystępującemu do opiniowania. Nie każdy rozumie prawniczy bełkot ustaw i rozporządzeń.
_________________
- Nie jestem maszyną, jestem człowiekiem. (von Horn)
- W domu!!! W fabryce od pana nie wymaga się egzaminów na człowieczeństwo ani egzaminów na humanitarność, w fabryce potrzebne są pańskie mięśnie i mózg pański i tylko za to płacimy panu (Borowiecki)
 
 
Riczard 
6
Riczard



Pomógł: 8 razy
Dołączył: 04 Wrz 2011
Posty: 1821
Skąd: JW ****
Wysłany: Sro 23 Sie, 2023   

Nie rozumiem o co wy się kłócicie? Przecież rozporządzenie o opiniowaniu, to czy to wcześniejsze to jest jeden wielki bubel. To każdy sobie wypełnia jak chce. Jak podpadniesz przełożonemu to on to tak wypełni żeby zaszkodzić opiniowanemu i co można mu zrobić a jak ten umówił się z wyższym przełożonym do którego się odwołuje to na tym kończy się to wszystko. Można nawet z szóstki spaść na dwóje i co? I jajco! To jest wszystko sztuka i lizanie dupy w 99% przypadków.
_________________
U-3®
WSZYSCY POLACY TO JEDNA RODZINA!
:polska:
 
 
focus 
Mod
Freedom for the region Silesia.



Pomógł: 65 razy
Wiek: 84
Dołączył: 03 Wrz 2005
Posty: 6445
Skąd: Getarnte Option von ...
Wysłany: Czw 24 Sie, 2023   

Riczard napisał/a:
Nie rozumiem o co wy się kłócicie? Przecież rozporządzenie o opiniowaniu, to czy to wcześniejsze to jest jeden wielki bubel.


Problem - podejście do procesu opiniowania przez opiniującego. Odbywa się na "tzw. odwal".
Wspomnieć należy o analfabetyzmie kadry niższego szczebla.

Brak zrozumienia tekstu pisanego i przepisów prawa.

Zapisy są jasne, spójne i przejrzyste. Należy wgłębić się w literaturę ustawy, rozporządzenia, w tym zapoznać się z licznymi prezentacjami medialnymi dotyczących procesu opiniowania.
_________________


Ludzie :!: :!: :!: , nie udzielam porad ''prawnych'' za pośrednictwem
 
 
Maj Or 
4


Pomógł: 2 razy
Wiek: 55
Dołączył: 23 Paź 2021
Posty: 233
Skąd: MSD rezerwisty
Wysłany: Czw 24 Sie, 2023   

focus napisał/a:
Zapisy są jasne, spójne i przejrzyste. Należy wgłębić się w literaturę ustawy, rozporządzenia, w tym zapoznać się z licznymi prezentacjami medialnymi dotyczących procesu opiniowania.
To dlaczego w kraju są tak rozwinięte firmy prowadzące interpretację przepisów dla zwykłych obywateli. Trudno oczekiwać, że inaczej będzie w wojsku. Dlatego w wojsku istnieje coś takiego jak SOP. Należy dodać, że najniższe szczeble mają na takie studiowanie przepisów z reguły najmniej czasu. I nie oczekujmy, że nawet najbardziej pilne studiowanie nawet w najdłuższym okresie może czasami przynieść jakieś większe efekty, bo niestety nie dla każdego jest to jasne, spójne i przejrzyste. I nie pisze tego złośliwie. Bo tacy są ludzie, prezentują w większości średni poziom intelektualny.
fokus napisał/a:
Problem - podejście do procesu opiniowania przez opiniującego. Odbywa się na "tzw. odwal".
Wspomnieć należy o analfabetyzmie kadry niższego szczebla.
Należy dodać do Twojej słusznej uwagi, panujące na najniższych szczeblach kolesiostwo, brak umiejętności rozdzielania spraw służbowych od prywatnych, które po prostu w większości przypadków uniemożliwia rzetelne opiniowanie.
_________________
- Nie jestem maszyną, jestem człowiekiem. (von Horn)
- W domu!!! W fabryce od pana nie wymaga się egzaminów na człowieczeństwo ani egzaminów na humanitarność, w fabryce potrzebne są pańskie mięśnie i mózg pański i tylko za to płacimy panu (Borowiecki)
 
 
Riczard 
6
Riczard



Pomógł: 8 razy
Dołączył: 04 Wrz 2011
Posty: 1821
Skąd: JW ****
Wysłany: Czw 24 Sie, 2023   

focus napisał/a:

Problem - podejście do procesu opiniowania przez opiniującego. Odbywa się na "tzw. odwal".
Wspomnieć należy o analfabetyzmie kadry niższego szczebla.
Brak zrozumienia tekstu pisanego i przepisów prawa.
Zapisy są jasne, spójne i przejrzyste. Należy wgłębić się w literaturę ustawy, rozporządzenia, w tym zapoznać się z licznymi prezentacjami medialnymi dotyczących procesu opiniowania.


Analfabeta to pisał to rozporządzenie. To jest jeden wielki bubel. A że tak się to odbywa to się zgadzam. Jak pierwszy raz opiniowałem 7 żołnierzy zajęło mi cały dzień roboczy bo chciałem to zrobić jak najlepiej. Po czym zobaczyłem jak kolega wyciąga szablon, przykłada i stawia krzyżyki.
Natomiast też nie wymagaj od dowódcy drużyny czy plutonu, żeby był radcą prawną. Bo jakby każdy żołnierz czy nawet osoba cywilna znała się na tysiącach ton biegunki legislacyjnej wydawanej przez państwo, to nie potrzeba by było tylu kancelarii prawnych i podatkowych.
_________________
U-3®
WSZYSCY POLACY TO JEDNA RODZINA!
:polska:
 
 
focus 
Mod
Freedom for the region Silesia.



Pomógł: 65 razy
Wiek: 84
Dołączył: 03 Wrz 2005
Posty: 6445
Skąd: Getarnte Option von ...
Wysłany: Czw 24 Sie, 2023   

Panowie, co chcecie udowodnić?

Po pierwsze, proces opiniowania nie podlega pod przepisy Kpa. W procesie opiniowania nie potrzeba radcy prawnego, tylko rzetelnego określenia kompetencji i zakresu wywiązywania się z obowiązków przez podwładnego. Proste jak budowa cepa.

Pod drugie, jeżeli zaopiniowanie podwładnego sprawia problem, znaczy się iż opiniujący nie powinien zajmować stanowiska dowódcy (szefa) - opiniującego.

Tworzycie sztuczny problem z którym nie potraficie sobie poradzić.
_________________


Ludzie :!: :!: :!: , nie udzielam porad ''prawnych'' za pośrednictwem
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group