Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
[Pomocy] Ustalenie uszczerbku po wypadku
Opublikował Wiadomość
WG 
5


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 05 Maj 2020
Posty: 776
Skąd: Wojsko Polskie
Wysłany: Pon 10 Paź, 2022   [Pomocy] Ustalenie uszczerbku po wypadku

Witam, na początku roku dostałem żołnierza, który w 2020 roku uległ wypadkowi w związku ze służbą, ale dopiero teraz mi o tym powiedział, gdyż nawraca mu się ból pleców, prawdopodobnie po tamtym wypadku. Problem w tym, że on nie był na RWKLu celem ustalenia uszczerbku na zdrowiu. Czy to w ogóle możliwe ? Byłem pewien, że każdy wypadek w pracy, na który został sporządzony protokół powypadkowy, niesie za sobą obowiązek ustalenia przez RWKL uszczerbku, nawet gdyby to miało być 0%. Był ktoś w takiej sytuacji ?
 
 
Tytan w dresie. 
10


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 30 Sty 2019
Posty: 6982
Skąd: Z Polski
Wysłany: Pon 10 Paź, 2022   

Jest wolny jak sanki w maju.
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pon 10 Paź, 2022   

Pytasz WG, czy to możliwe. Moim zdaniem w naszych SZ wszystko jest możliwe! Ale ja chciałbym się upewnić, czy:
1. Na pewno protokół powypadkowy został sporządzony?
2. Na pewno wypadek został formalnie uznany za pozostający w związku ze służbą?
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15952
Skąd: POLSKA
Wysłany: Pon 10 Paź, 2022   

Mogło też być tak, że osoba w WSzW zajmująca się sprawami wypadkowo - komisyjnymi poszła do cywila i się komuś zapomniało. :)
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
WG 
5


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 05 Maj 2020
Posty: 776
Skąd: Wojsko Polskie
Wysłany: Pon 10 Paź, 2022   

No właśnie jest taka sytuacja, że protokół mam bo mi go dał do ręki do przeczytania, żeby nie było, że ściemnia. Nie ma natomiast żadnej decyzji WSzW w kwestii zakwalifikowania, chociaż był to wypadek normalnie podczas poligonu.
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pon 10 Paź, 2022   

Skoro protokół powypadkowy jest, a dalej nic się nie zadziało, to ktoś zawalił sprawę - albo JW, albo WSzW. Jeśli ten żołnierz chce zawalczyć o odszkodowanie, to niech złoży do Szefa CWCR wniosek o jego przyznanie, załączając kopię protokołu. Przepisy z ustawy o obronie Ojczyzny, które wydają mi się przydatne w tej sprawie:
Cytat:
Art. 519. 1. Jednorazowe odszkodowanie przysługuje, jeżeli żołnierz:
1) doznał uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku w ciągu 3 lat od dnia wypadku;
............................................
Art. 526. Postępowanie w sprawie świadczeń odszkodowawczych wszczyna się na wniosek osoby zainteresowanej albo z urzędu.
.............................................
Art. 527. 1. Prawo do świadczenia odszkodowawczego i jego wysokość ustala, w drodze decyzji, Szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.

Nie wiem, jaki jest stan zdrowia tego żołnierza, ale może się zdarzyć tak, że w wyniku tego postępowania będzie musiał pożegnać się ze służbą i odejść na rentę.
 
 
focus 
Mod
Freedom for the region Silesia.



Pomógł: 65 razy
Wiek: 84
Dołączył: 03 Wrz 2005
Posty: 6445
Skąd: Getarnte Option von ...
Wysłany: Pon 10 Paź, 2022   

Szwejk napisał/a:
do Szefa CWCR wniosek o jego przyznanie


Wniosek należy złożyć do Szefa Ośrodka Zamiejscowego CWCR (byłego Szefa WSzW), który działa w imieniu Szefa CWCR z upoważnienia.
_________________


Ludzie :!: :!: :!: , nie udzielam porad ''prawnych'' za pośrednictwem
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pon 10 Paź, 2022   

Przepisy mówią o Szefie CWCR, a nie o szefach ośrodków zamiejscowych. Upoważnienie do wykonywania określonych czynności urzędowych to sprawa wewnętrzna WCR-ów i nikt postronny nie musi znać zakresu takiego upoważnienia. Ale skoro jesteś pewien, że szefowie OZ posiadają upoważnienie do prowadzenia postępowań odszkodowawczych, to oczywiście niech wysyła wniosek do szefa OZ, bo będzie szybciej (choć nie wiadomo, czy jednak taki wniosek nie musi przejść przez CWCR). Powiedz jeszcze do którego - wg miejsca zamieszkania, wg obecnego miejsca służby, wg miejsca służby w momencie wypadku? Bo tego akurat nowe przepisy nie regulują, o czym już wspomniałem w pierwszym zdaniu swojej wypowiedzi.
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15952
Skąd: POLSKA
Wysłany: Pon 10 Paź, 2022   

Szwejk napisał/a:
Skoro protokół powypadkowy jest, a dalej nic się nie zadziało, to ktoś zawalił sprawę - albo JW, albo WSzW.
Obstawiam JW.

No to nieźle żołnierza wydymano. Uposażenie 80%, nie wiadomo czy jest uszczerbek czy nie. :-o
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
WG 
5


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 05 Maj 2020
Posty: 776
Skąd: Wojsko Polskie
Wysłany: Pon 10 Paź, 2022   

Ale cyrk słuchajcie, gość nie ma żadnej decyzji WSzW (a wypadek miał miejsce w 2020 roku), kręgosłup mu siada, jest w kolejce na operację na przepuklinę kręgosłupa, nawet jakoś specjalnie na zwolnienia nie chodzi, a postępowanie zamarło dwa lata temu. To co, sam ma pisać wniosek o ustalenie ?
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pon 10 Paź, 2022   

Pewnie, że ma pisać, bo przecież nawet nie wiadomo, czy postępowanie odszkodowawcze w ogóle było wszczęte. CWCR zapewne to wyjaśni. A skoro jest aż tak źle z kręgosłupem, to może nawet będzie wolał odejść na rentę (lub emeryturę, jeśli posiada odpowiednią wysługę).
 
 
WG 
5


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 05 Maj 2020
Posty: 776
Skąd: Wojsko Polskie
Wysłany: Pon 10 Paź, 2022   

Szwejk napisał/a:
Skoro protokół powypadkowy jest, a dalej nic się nie zadziało, to ktoś zawalił sprawę - albo JW, albo WSzW. Jeśli ten żołnierz chce zawalczyć o odszkodowanie, to niech złoży do Szefa CWCR wniosek o jego przyznanie, załączając kopię protokołu. Przepisy z ustawy o obronie Ojczyzny, które wydają mi się przydatne w tej sprawie:
Cytat:
Art. 519. 1. Jednorazowe odszkodowanie przysługuje, jeżeli żołnierz:
1) doznał uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku w ciągu 3 lat od dnia wypadku;
............................................
Art. 526. Postępowanie w sprawie świadczeń odszkodowawczych wszczyna się na wniosek osoby zainteresowanej albo z urzędu.
.............................................
Art. 527. 1. Prawo do świadczenia odszkodowawczego i jego wysokość ustala, w drodze decyzji, Szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.

Nie wiem, jaki jest stan zdrowia tego żołnierza, ale może się zdarzyć tak, że w wyniku tego postępowania będzie musiał pożegnać się ze służbą i odejść na rentę.


Szwejk, no spoko, tylko Ty tutaj wkleiłeś wszystko co do odszkodowania, a co z w ogóle ustaleniem związku ze słuzbą ? Bo to chyba też musi być wydane w formie decyzji, tak ?
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pon 10 Paź, 2022   

Spokojnie, to jeden z elementów postępowania odszkodowawczego.
 
 
WG 
5


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 05 Maj 2020
Posty: 776
Skąd: Wojsko Polskie
Wysłany: Pon 10 Paź, 2022   

Czyli pisze normalnie do Szefa zamiejscowego CWCR, czy do Szefa CWCR za pośrednictwem Dowódcy JW ?
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pon 10 Paź, 2022   

Na wszelki wypadek radzę pisać za pośrednictwem dowódcy, bo w przeciwnym razie z rzeczywistego problemu, powstałego być może z winy JW, zrobią problem zastępczy - niezachowanie drogi służbowej przez żołnierza.
A zaadresowałbym wniosek jednak do Szefa CWCR, bo raz, że przepisy tak mówią, a dwa, że być może rzeczywiście mają taką wewnetrzną procedurę, że dopiero Warszawa kieruje sprawę do załatwienia do odpowiedniego OZ.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group