Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zmiana kategorii zdrowia.
Opublikował Wiadomość
qweeq 
1


Dołączył: 07 Gru 2022
Posty: 1
Skąd: polska
Wysłany: Sro 07 Gru, 2022   Zmiana kategorii zdrowia.

Witam

Jestem osobą z uregulowanym stosunkiem do służby wojskowej, przeszedłem kwalifikację wojskową i jestem przeniesiony do rezerwy pasywnej.

Zwracam się do Was z zapytaniem, czy jest w jakiejkolwiek ustawie/rozporządzeniu sprecyzowane ile czasu ma szef WCR na rozpatrzenie wniosku?

Złożyłem jakiś czas temu wniosek o weryfikację kategorii A (niedawno zdiagnozowano u mnie poważną, nieuleczalną chorobę serca, która według tego rozporządzenia https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20220002400/O/D20222400.pdf wyklucza posiadanie przeze mnie kategorii A) i dołączyłem całą dokumentację ze szpitala.

Wniosek złożyłem osobiście i otrzymałem pieczątkę i potwierdzenie przyjęcia wniosku. Czy może ktoś wie jak wyglądają zwykle następne kroki i ile to może trwać?
 
 
Tytan w dresie. 
10


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 30 Sty 2019
Posty: 6982
Skąd: Z Polski
Wysłany: Czw 08 Gru, 2022   

Normalny tryb administracyjny, to zdaje się 14 dni.
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Czw 08 Gru, 2022   

Jeżeli sprawa się przeciąga, to być może dlatego, że WCR nie wie, co w tym przypadku zrobić. Otóż wg nowej ustawy obywatel może lub musi być orzekany przez powiatową albo wojskową komisję lekarską w trzech przypadkach, jeśli dobrze się doliczyłem:
1) w ramach kwalifikacji wojskowej,
2) w postępowaniu rekrutacyjnym, gdy ubiega się o powołanie do służby wojskowej,
3) w trakcie pełnienia służby wojskowej.
A więc nie ma możliwości, jak to było podczas obowiązywania starej ustawy, skierowania żołnierza rezerwy, czy też osoby przeniesionej do rezerwy, do komisji lekarskiej w związku z pogorszeniem się stanu zdrowia. Wynika z tego, że do obowiązkowej służby wojskowej, np. na ćwiczenia wojskowe, może być powołany nawet inwalida, bo nie ma możliwości zweryfikowania jego kategorii zdolności do służby wojskowej.

Ciekaw jestem stanowiska WCR w tej sprawie, zwłaszcza uzasadnienia prawnego (podstaw prawnych), więc bądź uprzejmy kolego qweeq skrobnąć potem tu na forum kilka słów na ten temat.
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Sob 10 Gru, 2022   

Wracam do tematu w związku z artykułem Jak zmienić kategorię wojskową? zamieszczonym na portalu "Prawnik na poligonie". Pan radca prawny wyraził w tym artykule zdanie przeciwne do mojego w kwestii możliwości zmiany kategorii zdrowia A w związku z pogorszeniem się stanu zdrowia:
Cytat:
Czy mogę zmienić kategorię z A na D?

Oczywiście, że możesz. W przeciwieństwie do D kategoria A daje możliwość zmiany. To że miałeś kategorię A mając 18 lat nie znaczy, że mając 35 czy 40 dalej jesteś okazem zdrowia...

Niestety, twierdzenie to nie zostało poparte żadnymi przepisami, ale domyślam się, że jego podstawę stanowi art. 64 ust. 6 ustawy ooo. Owszem, przepis ten daje taką możliwość, ale autor nie zwrócił uwagi, że dotyczy on tylko osób, które już stanęły do kwalifikacji wojskowej, ale jeszcze nie zostały przeniesione do rezerwy, czyli, stosując dawną nomenklaturę - poborowych. A więc może on być stosowany tylko po uruchomieniu obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej, gdy "poborowym" można być do 35 roku życia. Natomiast w żadnym przypadku nie ma on zastosowania do żołnierzy rezerwy/osób przeniesionych do rezerwy.

Ponadto i to twierdzenie jest mylące:
Cytat:
Czy mogę zmienić kategorię z D na A?

(...) Po drugie ustawa o obronie Ojczyzny wprowadziła zakaz zmiany kategorii D lub E na wyższą.

Zgodnie z art. 64 ust. 7 zakaz ten dotyczy tylko "poborowych" (nawiasem mówiąc jest abstrakcyjny, bo sytuacja taka nie może zaistnieć), natomiast posiadacz kategorii zdrowia D, a więc osoba przeniesiona do rezerwy, może być skierowany do WKL w przypadku ubiegania się o powołanie do służby wojskowej - pdst.: art. 81 ust. 2 pkt 4.
 
 
*333* 
5


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 06 Maj 2005
Posty: 929
Skąd: Polska
Wysłany: Pią 08 Mar, 2024   

Dzień dobry,
szkoda, że nie znamy roztrzygnięcia autora tematu. Czy macie może jakieś nowe informacje w przedmiocie rozpatrywania wniosków do Szefa WCR o wysłanie na WKL żołnierza rezerwy, który miał orzeczoną kat. A kilkadziesiąt lat wstecz o obecnie jego stan zdrowia jest inny? Chodzi o zmianę z kat A na np. D.
Czy wchodzi w grę jedynie takowe skierowanie w przypadku chęci powołania do służby (np. w OT) i wtedy WCR jest zobligowane do skierowania takowej osoby do WKL?
:gent:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group