Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
DSW
Opublikował Wiadomość
rafik450 
1


Dołączył: 08 Gru 2022
Posty: 4
Skąd: Buczyna
Wysłany: Czw 08 Gru, 2022   DSW

Witam serdecznie ,czy jest tu może ktoś ,kto orientuje się czy będąc zatrudnionym na umowę o pracę na czas określony ,osoba ,która chce odbyć dobrowolna służbę wojskową może ja odbyć w czasie gdy umowa łączy go z pracodawcą? Na czas 28 dni pracodawca musi mu udzielić bezpłatnego urlopu ? Będzie mógł mnie zablokować ? Lub zwolnić dyscyplinarnie ?
Chciałby odbyć dobrowolna służbę ,a potem 11 miesięczny specjal ,tylko nie wiem jak to ugryźć .... Czy po 28 dniowym szkoleniu muszę na wypowiedzeniu chodzić miesiąc do pracy ?czy wojsko jest w stanie załatwić mi rozwiązanie umowy za porozumieniem stron ? Abym od razu mógł kontynuować 11 miesięczny specjal po dobrowolnej służbie ? Pozdrawiam Rafał ...
Ps czy wiek 28 lat to zbyt późny wiek na rozpoczęcie przygody z wojskiem ?
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Czw 08 Gru, 2022   

Pracodawca niewiele ma tu do gadania, nic złego nie może Ci zrobić.

Pytanie do Ciebie: na jaki okres została zawarta ta umowa o pracę i kiedy się kończy?

Pytanie do kolegów żołnierzy: czy w praktyce DZSW leci jednym ciągiem, czy też pomiędzy szkoleniem podstawowym i specjalistycznym robione są przerwy (jak długie)?
 
 
Tytan w dresie. 
10


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 30 Sty 2019
Posty: 6982
Skąd: Z Polski
Wysłany: Czw 08 Gru, 2022   

Leci ciągiem, ale znam też przypadki kilkutygodniowych przerw.
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Czw 08 Gru, 2022   

1. Czyli bez zwalniania ze służby i ponownego powoływania?
2. Jeśli szkolenie podstawowe w JW, to i specjalistyczne w tej samej JW?
3. A ci, którzy odbyli szkolenie podstawowe w centrach i ośrodkach szkolenia, na szkolenie specjalistyczne są kierowani do JW?
 
 
Tytan w dresie. 
10


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 30 Sty 2019
Posty: 6982
Skąd: Z Polski
Wysłany: Czw 08 Gru, 2022   

1.W mojej jednostce, po miesięcznym szkoleniu i przysiędze, kierowani są do pododdziałów i służą na stanowiskach przewidzianych dla żołnierzy zawodowych. Nie zawsze są to żołnierze, którzy odbywali szkolenie podstawowe w mojej jednostce.
2. Jak wyżej.
3. Nie miałem doczynienia z takimi żołnierzami.
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Czw 08 Gru, 2022   

Dziękuję Tytan :gent:
 
 
rafik450 
1


Dołączył: 08 Gru 2022
Posty: 4
Skąd: Buczyna
Wysłany: Nie 11 Gru, 2022   

Umowę podpisałem na trzy lata tj do 2025 roku ,szczerze mowiąc już wtedy wiedziałem , ze bede chciał spróbować swoich sił w Wojsku Polskim w ciągu najbliższych miesięcy. Lecz mentalnie i fizycznie nie byłem na to gotowy , jako że aktualnie wszystko robie pod "próbe" swoich sił w 28 dni szkoleniu i specjalke ,Chciałbym gdzieś na wiosne spróbować ,lecz własnie ta praca mnie zastanawiała
Dziekuje za satysfakcjonującą odpowiedz :) ) ! pozdrawiam !
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Nie 11 Gru, 2022   

Satysfakcjonującą? Ależ Kolego, odpowiedź miała nastąpić dopiero po otrzymaniu informacji, o którą Cię prosiłem.
 
 
rafik450 
1


Dołączył: 08 Gru 2022
Posty: 4
Skąd: Buczyna
Wysłany: Nie 11 Gru, 2022   

Pytanie do Ciebie: na jaki okres została zawarta ta umowa o pracę i kiedy się kończy?
Umowa na trzy lata : od 14 września 2022 , do 14 września 2025
Satysfakcjonująca w sensie ,ze dowiedzialem się , ze po 28 dniowym , od razu bez przerwy prawdopodobnie bedę mógł isc na 11 miesięcy , to takze mnie ciekawilo bo zupełnie nie wiem jak wygląda to wszystko w praktyce , a tylko z tego co czytałem , czy kanału na youtube , który srednio jest informujący "wojsko -polskie "
Po prostu ciekawi mnnie to czy bedąc zatrudnionym ,na czas 28 dni ,musze sobie wziac bezpłatny urlop , czy od razu wypowiedzenie za porozumieniem dostane ,informujac pracodawce ,ze będe kontynuowal swoją kariere zawodową w wojsku , i czy przy takiej informacji dla mojego pracodawcy mogą mi dać dyscyplinarke
Przepraszam ,za chaotyczne wypowiedzi , ale mało ogarniam kodeks pracy , i cała scieżkę wypowiedzeń na lini pracodawca prywatny kosztem , panstwowego ,

Ps : Czy jest mozliwosc uzyskania informacji gdzieś na stronie , kiedy w jakim miejscu będzie mozna dobrowolna sluzbe odbyć ? Czy elew szeregowy wybiera sam miejsce , czy jest mu przydzielone na terenie całej Polski ?
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pon 12 Gru, 2022   

Informacja o umowie była mi potrzebna, ponieważ niektóre uprawnienia pracownika powołanego do DZSW zależą od okresu, na jaki została ona zawarta. Twoja umowa o pracę została zawarta na 3 lata, więc przysługiwać Ci będą uprawnienia takie same, jak osobie zatrudnionej na czas nieokreślony. A więc:

1. Od dnia powołania do służby, czyli od dnia wręczenia Ci decyzji o powołaniu, pracodawca zasadniczo nie może Cię zwolnić z pracy, chyba, że za Twoją zgodą.
2. Ochrona przed zwolnieniem trwa także podczas pełnienia służby oraz przez okres 12 miesięcy po zakończeniu szkolenia specjalistycznego.
3. Na czas służby otrzymasz urlop bezpłatny.
4. W okresie od dnia wręczenia decyzji o powołaniu do dnia rozpoczęcia służby będą Ci przysługiwały 2 dni zwolnienia od pracy. Udzielane są one na wniosek pracownika i pracodawca może, ale nie musi za nie zapłacić.

Podstawa prawna: art. 303, art. 304 oraz art. 311 ustawy o obronie Ojczyzny.

PS
Przepisy prawne podałem, ale uprzedzam, że ich lektura to droga przez mękę.


Zaś odpowiadając na Twoje końcowe pytania:
- z terminami szkoleń (podstawowych) planowanych na 2023 rok możesz zapoznać się tutaj: https://www.dz.urz.mon.go..._Nr_176-sig.pdf
- wykazu jednostek, w których będzie odbywana służba, w Internecie prawdopodobnie nie znajdziesz,
- o możliwość wyboru jednostki musisz zapytać WCR.
Ostatnio zmieniony przez Szwejk Sob 07 Sty, 2023, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
rafik450 
1


Dołączył: 08 Gru 2022
Posty: 4
Skąd: Buczyna
Wysłany: Sob 17 Gru, 2022   

I super ,teraz już wszystko wiem ,dziękuję za zaangażowanie w temat oraz pomoc ,pozdrawiam i życzę spokojnych świąt :) !!
 
 
Lupus 
Piewca onucowej propagandy

Dołączył: 09 Maj 2023
Posty: 43
Skąd: z Nienacka
Wysłany: Czw 11 Maj, 2023   

Nadal nie wiadomo z tych informacji, co w sytuacji przerwy między 28-dniowym szkoleniem podstawowym, a pozostałymi 11 miesiącami.
ja na przykład dostałem informację, że mogę poczekać, aż dostanę etat we wskazanej przeze mnie jednostce (w miejscu zamieszkania) i to może być czekanie przez tydzień albo kilka tygodni. Czy ta przerwa liczy się do czegokolwiek, czy wstrzymuje przebieg służby?
Czy mogą "na siłę" skierować gdzie indziej, żeby była ciągłość?
Wiem, że nastawienie jest na zachęcanie, a nie robienie pod górę, ale coś za piękne to jest, żeby można sobie było czekać nie wiadomo ile.
 
 
Tytan w dresie. 
10


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 30 Sty 2019
Posty: 6982
Skąd: Z Polski
Wysłany: Czw 11 Maj, 2023   

Przerwa nie liczy się do wysługi, no bo niby jak? Na siłę na pewno nigdzie Cię nie wcielą. Przecież to służba dobrowolna. ;)
 
 
michqq 
Guru


Pomógł: 28 razy
Wiek: 48
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 11549
Skąd: -)
Wysłany: Czw 11 Maj, 2023   

Lupus napisał/a:
Nadal nie wiadomo z tych informacji, co w sytuacji przerwy między 28-dniowym szkoleniem podstawowym, a pozostałymi 11 miesiącami.
ja na przykład dostałem informację, że mogę poczekać, aż dostanę etat we wskazanej przeze mnie jednostce (w miejscu zamieszkania) i to może być czekanie przez tydzień albo kilka tygodni. Czy ta przerwa liczy się do czegokolwiek, czy wstrzymuje przebieg służby?
Czy mogą "na siłę" skierować gdzie indziej, żeby była ciągłość?
Wiem, że nastawienie jest na zachęcanie, a nie robienie pod górę, ale coś za piękne to jest, żeby można sobie było czekać nie wiadomo ile.


Chyba niekt tego nie przewidywał - rozumiemy że miałes szkolenie w jakims Ośrodku a nie w JW.
Ciekawe, ale zapewne w tej chwili jestes żołnierzem na liście tego ośrodka, nikt cię chyba ze służby wojskowej nie zwalniał do rezerwy?
W jakim więc sensie masz "przerwę"?
:???:
_________________
Toast wódczany o postaci dialogu.
Zasłyszane na dniach.
:
- Ruskij wojennyj korabl?
- Do dna!
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pią 12 Maj, 2023   

Lupus napisał/a:
ja na przykład dostałem informację, że mogę poczekać, aż dostanę etat we wskazanej przeze mnie jednostce (w miejscu zamieszkania) i to może być czekanie przez tydzień albo kilka tygodni. Czy ta przerwa liczy się do czegokolwiek, czy wstrzymuje przebieg służby?

W takiej sytuacji powinieneś zostać zwolniony ze służby po odbyciu szkolenia podstawowego, a następnie ponownie powołany na szkolenie specjalistyczne.

Zastanawiam się tylko, czy szkolenie specjalistyczne można odbywać w dowolnej JW, wg życzenia "klienta", czy też są do tego przeznaczone tylko niektóre jednostki.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group