Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zwolnienie z wojska- formalnosci
Opublikował Wiadomość
Jefrjeitor 
5



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 19 Mar 2014
Posty: 782
Skąd: jedzie ta kontrola?!
Wysłany: Pon 02 Sty, 2023   Zwolnienie z wojska- formalnosci

Mam kilka pytań związanych ze zwolnieniem ze służby zawodowej.
Wypowiedzenie złożyłem w połowie października. Na początku listopada otrzymałem Rozkaz Personalny o zwolnieniu, który uprawomocnił się 2 tygodnie po jego otrzymaniu. Pod koniec grudnia dzwoniłem do JW (jestem na praktykach zawodowych w innej miejscowości) z pytaniem, czy mogę już odebrać dokumenty związane z moim odejściem, a które są potrzebne w WBE i AMW. Zdziwiony głos w słuchawce odpowiedział, że nie i jeszcze trochę to potrwa zanim takie dokumenty otrzymam. Wiem, że niektórzy już skompletowali wszystkie potrzebne kwity i wysyłają je do WBE i AMW.
Moje pytania:
1. Kiedy najpóźniej powinni mi wydać dokumenty związane z odejściem?
2. Kiedy najpóźniej powinienem je dostarczyć do WBE i AMW?

Pytania może wydają się głupie, ale odchodzę z wojska pierwszy (i mam nadzieję, że ostatni) raz.
Z góry dziękuję za odpowiedzi.
 
 
Tytan w dresie. 
10


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 30 Sty 2019
Posty: 6982
Skąd: Z Polski
Wysłany: Pon 02 Sty, 2023   

Dokumenty powinni wydać najpóźniej w dniu odejścia.
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13543
Skąd: ---
Wysłany: Pon 02 Sty, 2023   

To nie są głupie pytania.
To są ważne pytania.

1. Ja dostałem w dwa tygodnie. Choć zdaję sobie sprawę, iż może być różnie.
2. Dostarczyłem pierwszego dnia roboczego po otrzymaniu dokumentów.
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15993
Skąd: POLSKA
Wysłany: Pon 02 Sty, 2023   

Jefrjeitor napisał/a:
Wiem, że niektórzy już skompletowali wszystkie potrzebne kwity i wysyłają je do WBE
Jak dla mnie to bajka. Nie wiem w jakim celu wysyłają. :czytanie:
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
Jefrjeitor 
5



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 19 Mar 2014
Posty: 782
Skąd: jedzie ta kontrola?!
Wysłany: Pon 02 Sty, 2023   

-=Alex=-, twierdzą że jeśli nie wyślą szybko dokumentów, to WBE zawalone wnioskami (duża liczba odejść w tym miesiącu), nie zdarzy wyliczyć emerytury do końca lutego i ominie ich marcową waloryzacja.
Podobnie z AMW. Twierdza, że jeśli teraz wysłałam dokumenty, to odprawę mieszkaniową dostaną przed odejściem do cywila.
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15993
Skąd: POLSKA
Wysłany: Pon 02 Sty, 2023   

Co do tych co tak twierdzą (chodzi o WBE) to powiem, że pier...lą głupoty jak potłuczeni.
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pon 02 Sty, 2023   

-=Alex=-, nie irytuj się. Skoro napisał "twierdzą", to być może koledzy z palarni. Bo pracownicy WBE - mało prawdopodobne.
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15993
Skąd: POLSKA
Wysłany: Pon 02 Sty, 2023   

Chodzi mi o tych mówiących co wysłali/wysyłają dokumenty do WBE.

Cytat:
Informujemy, że wnioski o ustalenie uprawnień do emerytury wojskowej oraz wnioski o ustalenie prawa i wypłatę świadczenia pieniężnego przysługującego przez okres jednego roku po zwolnieniu z zawodowej służby wojskowej złożone przed datą zwolnienia będą zwracane bez rozpatrzenia oraz bez nadania biegu sprawie.

Pomijając powyższe, to dokumenty otrzymane z jednostki stanowią załączniki. Trzeba złożyć wniosek, który składa się osobiście lub przez pełnomocnika. Więc jakie wysyłanie ?

A tak na marginesie to gdyby WBE chciały, to by wydymałyby styczniowych zwalniających się i Ci nie załapaliby się na waloryzację.
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
Maro1973 
3
Emeryt


Wiek: 50
Dołączył: 29 Wrz 2019
Posty: 112
Skąd: Pomorze
Wysłany: Nie 22 Sty, 2023   

Pytanie, odchodzę 31.01.2023 czy do końca miesiąca WOG powinien się rozliczyć z zabranych 20% za L4 ? ( wypadek w pracy, w listopadzie ustalony przez RWKL uszczerbek na zdrowiu) i co jeśli nie wypłaci?
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15993
Skąd: POLSKA
Wysłany: Nie 22 Sty, 2023   

Maro1973 napisał/a:
( wypadek w pracy, w listopadzie ustalony przez RWKL uszczerbek na zdrowiu)
WKL nie ma nic do tego. Musi być decyzja (byłego) Szefa WSzW o uznaniu związku ze służbą ...
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Nie 22 Sty, 2023   

Słuszna uwaga Alexa.

WOG jest tylko płatnikiem, decydentem w sprawach należności finansowych żołnierzy jest dowódca JW. Więc:
- kiedy JW otrzymała decyzję Szefa CWCR o uznaniu wypadku za pozostający w związku ze służbą?
- czy aby na pewno przesłała do WOG wyciąg z rozkazu o przyznaniu Ci 100% uposażania za okres przebywania na zwolnieniu lekarskim? kiedy to uczyniono?

Na marginesie, choć w związku z tematem: w jakiej formie ustalane są należności zwolnieniowe?
 
 
Maro1973 
3
Emeryt


Wiek: 50
Dołączył: 29 Wrz 2019
Posty: 112
Skąd: Pomorze
Wysłany: Pon 23 Sty, 2023   

wypadek miałem w kwietniu 2021, w sierpniu 2021 decyzja szefa WSzW o uznaniu jako wypadek w pracy, L4 do 31 stycznia 2023, orzeczenie o uszczerbku na zdrowiu w grudniu 2022 w międzyczasie urlop zdrowotny 2 mieś. Leczenia nie zakończyłem ale odchodzę na emkę 31.01.23 i z tego powodu musiałem stawić się na RWKL. Wysłałem wniosek do d-cy o zwrot 20% potrąconego uposażenia , odpowiedź negatywna w związku z wytycznymi DK MON z 2016r ??? Skierowałem odwołanie 29.11.2022 drogą służbową do wyższego przełożonego (DGW) lecz d-ca nie przekazał dalej dokumentacji. Wiem bo poprosiłem o nr wych. i nic nie było wysłane. D-ca nie stosuje się do przepisów a DGW nic z tym nie robi...
- WOG nie ma wyciągu z rozkazu bo d-ca nic nie wpisał ad 100% uposażenia w związku z wypadkiem.
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Wto 24 Sty, 2023   

Maro1973, trudno się połapać w Twoich wyjaśnieniach. Np. piszesz, że decyzją szefa WSzW wypadek został uznany za wypadek w pracy. Co to za decyzja (a może raczej zawiadomienie?) i co to za pojęcie "wypadek w pracy"? Prawo do 100% uposażenia przysługuje żołnierzowi wtedy, gdy wypadek pozostaje w związku z pełnieniem służby, a nie wtedy, gdy wypadek zdarzył się "w pracy". Nie rozumiem też uzasadnienia odmowy: "w związku z wytycznymi DK MON z 2016 r.". Czy rzeczywiście dowódca JW nie wyjaśnił faktycznego powodu odmowy, a jedynie wskazał dokument, z którego podobno ten powód wynika? Tak więc, ze względu na brak możliwości wglądu do dokumentów, nie widzę możliwości rzeczowego odniesienia się do przedstawionego przez Ciebie problemu, radzę skorzystać z pomocy prawnika.

Natomiast, bez względu na to, czy Twoje żądanie jest zasadne, czy niezasadne, niedopuszczalne i oburzające jest nieprzekazanie przez organ I instancji odwołania do organu odwoławczego. Według moich wyliczeń termin na rozpatrzenie odwołania już minął (7 dni miał d-ca JW na przekazania odwołania, a DGW miesiąc na jego rozpatrzenie). W takim przypadku możesz wnieść ponaglenie. Do kogo? Kodeks postępowania administracyjnego mówi tak:
Cytat:
Art. 37.
§ 3. Ponaglenie wnosi się:
1) do organu wyższego stopnia za pośrednictwem organu prowadzącego postępowanie;

Moim zdaniem organem prowadzącym postępowanie na obecnym etapie jest organ odwoławczy, czyli DGW (nie musisz wiedzieć, że odwołanie nie zostało przekazane - o ile faktycznie tak jest), więc ponaglenie powinieneś wnieść do MON-a za pośrednictwem DGW. Możesz to zrobić nawet w lutym, już jako cywil, a wzór ponaglenia znajdziesz zapewne w internecie.
 
 
Maro1973 
3
Emeryt


Wiek: 50
Dołączył: 29 Wrz 2019
Posty: 112
Skąd: Pomorze
Wysłany: Wto 24 Sty, 2023   

Cała dokumentacja jest jak się należy, decyzja szefa WSzW o uznaniu wypadku w związku z pełnieniem służby, nie wiem co to za wytyczne DK MON bo nigdzie nie znalazłem, d-ca nie wyjaśnił faktycznego powodu odmowy. Chodzi pewnie o informacje w związku z zwolnieniami L4, czy oby na pewno są one związane z wypadkiem ale żadnego pisma nie otrzymałem. Wiadomo że pierwszym działaniem po wydaniu decyzji Szefa WSzW powinien być pkt do rozkazu o uznaniu 100% w związku z wypadkiem. D-ca tego nie uczynił ponieważ jego zdaniem w rozkaz wpisuje się dopiero po komisji RWKL przyznającej uszczerbek na zdrowiu. Jeśli miał wątpliwości co do mojego L4 to miał możliwość sprawdzenia jak wykorzystuję L4 włącznie ze skierowaniem na RWKL a tego nie uczynił.
Napisałem pismo do DGW o wyjaśnienie sytuacji ale znając ich podejście do odchodzących ze służby nie liczę na szybkie rozwiązanie sprawy. D-cy nic nie zrobią bo pewnie powie, że kapral miał wysłać i dał dupy...
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Wto 24 Sty, 2023   

Wygląda to więc na złą wolę i bezprawie ze strony dowódcy JW. Skoro przebywasz na zwolnieniu lekarskim tak długo, to uzbierała się niezła sumka z tych potrącanych co miesiąc 20%. Na Twoim miejscu zwróciłbym się jednak o pomoc do prawnika specjalizującego się w sprawach żołnierzy, bo gra jest warta świeczki.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group