Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zasady sprawdzenia broni podczas zdania/pobrania z magazynu
Opublikował Wiadomość
stratos37 
4
autor37


Wiek: 47
Dołączył: 06 Gru 2009
Posty: 240
Skąd: Kraków
Wysłany: Sob 28 Sty, 2023   Zasady sprawdzenia broni podczas zdania/pobrania z magazynu

Jak powinno wyglądać zdanie/pobranie broni krótkiej/długiej (zasady chyba bez znaczenia) z magazynu /depozytu służby dyżurnej of. dyż. pod kątem upewnienia się, czy w komorze nabojowej nie znajduje się nabój. Chodzi mi konkretnie o to, czy podczas np. pobierania broni z pododdziałowego magazynu broni (ogólnie - miejsca przechowywania broni służbowej) są jakieś zasady, przepisy, procedury opisujące dokładnie ww. sytuację - czy w ogóle jest obowiązek sprawdzenia broni a co za tym idzie, przeładowania oddania strzału kontrolnego, zabezpieczenia broni (pomijając fakt, że broń krótka przechowywana w magazynie powinna być bez znajdującego się w niej magazynka i odbezpieczona). Czy powinien to robić zdający broń, czy przyjmujący np. magazynier, służba dyżurna przyjmująca broń w depozyt (konwój).
Proszę uprzejmie Kolegów o wypowiedź, oczywiście wiemy jak to się odbywa, ale jak powinno być ?
_________________
autor
 
 
Tytan w dresie. 
10


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 30 Sty 2019
Posty: 6982
Skąd: Z Polski
Wysłany: Sob 28 Sty, 2023   

Broń powinna być sprawdzana każdorazowo po zakończeniu służby, czy też zajęć. W magazynach nie ma miejsc do tego przeznaczonych i odpowiednio wyposażonych. Przynajmniej ja, nigdy się z czymś takim nie spotkałem.
 
 
stratos37 
4
autor37


Wiek: 47
Dołączył: 06 Gru 2009
Posty: 240
Skąd: Kraków
Wysłany: Sob 28 Sty, 2023   

Dziękuję, też mi się tak wydaje, ale poczekajmy - może Koledzy coś dodadzą.
_________________
autor
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13509
Skąd: ---
Wysłany: Sob 28 Sty, 2023   

Odpinasz magazynek, przeładowujesz (aby ewentualny nabój wyleciał z komory nabojowej) i dajesz tak zwany strzał kontrolny.

Po pewnym, niefortunnym zdarzeniu, kiedy to chłopak przyjmując służbę najpierw przeładował, potem odpiął i dał strzał kontrolny wprowadzono nakaz rozładowywania broni.

Jakiś stolarz zrobił gustowny "pojemniczek" na 16 sztuk amunicji.
Dla mnie to było uciążliwe.
Ładować przyjmując służbę. Rozładowywać zdając.

Poza tym, pojawił się taki skośny, metalowy pojemnik wypełniony piaskiem do oddawania strzału kontrolnego.
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
Tytan w dresie. 
10


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 30 Sty 2019
Posty: 6982
Skąd: Z Polski
Wysłany: Sob 28 Sty, 2023   

Od zawsze było tak, że magazynki po służbie rozładowuje się i amunicję wkłada do "suchara", lub koszyczka. W ten sposób sprawdza się wizualnie stan amunicji i czy nie ma w magazynku pustej łuski, bo ktoś np. wczesniej zgubił "pestkę i chciał to ukryć. Inna sprawa to taka, że to wszystko dzieje się w miejscu pełnienia służby, a nie w magazynie o którym napisał założyciel tematu.
 
 
stratos37 
4
autor37


Wiek: 47
Dołączył: 06 Gru 2009
Posty: 240
Skąd: Kraków
Wysłany: Sob 28 Sty, 2023   

Dziękuję, to wszystko wydaje się być jasne co Kolega opisał wyżej, ale czy można w pomieszczeniu służby dyż., gdzie jest wydzielone pomieszczenie do przechowywania broni służbowej wykonywać ww. czynności tj. oddanie strzału kontrolnego, już nieważne, czy te czynności wykonuje zdający broń, czy np. służba dyżurna.
_________________
autor
 
 
Tytan w dresie. 
10


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 30 Sty 2019
Posty: 6982
Skąd: Z Polski
Wysłany: Sob 28 Sty, 2023   

U mnie w dyżurce oficera, w pomieszczeniu gdzie jest przechowywana broń, jest zamontowany atestowany kulochwyt, w który wkłada się lufę broni przed przeładowaniem. Gdy takowego nie było, chodziliśmy przed wartownię obok i czynnosci te wykonywaliśmy przy punkcie ładowania broni przez wartę. Czyli ściana z napisem "Tu kieruj broń".
W pierwszym poście pytałeś o magazyn, a Tobie chodziło chyba o miejsce przechowywania broni w dyżurce.
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13509
Skąd: ---
Wysłany: Sob 28 Sty, 2023   

Nie wiem czy młodzież wojskowa pamięta czasy, że kiedyś przyjmowało się służbę o godzinie 15:00.
Trzeba było przyjechać do JW na godzinę 13:00 i pobrać od szefa pododdziału swoją osobistą broń.
A po służbie - ją zdać.

Dopiero później wprowadzono broń "przechodnią" na służbie.

Służba trwała 26 - 27 godzin.
Dawało się radę.
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
Brzytwa 
6



Pomógł: 10 razy
Wiek: 44
Dołączył: 19 Lip 2014
Posty: 1734
Skąd: z kątowni
Wysłany: Sob 28 Sty, 2023   

Zależało od JW. U mnie od zawsze pamiętam służba od godz. 8.00 do 8.00 dnia następnego, a broń na służbie etatowa. Żadnej "przechodniej" :cool:

Rozładowanie broni i sprawdzenie przy tzw. kulochwycie poza budynkiem.
_________________
....
 
 
focus 
Mod
Freedom for the region Silesia.



Pomógł: 65 razy
Wiek: 84
Dołączył: 03 Wrz 2005
Posty: 6445
Skąd: Getarnte Option von ...
Wysłany: Sob 28 Sty, 2023   

i napisał/a:
Nie wiem czy młodzież wojskowa pamięta czasy, ze kiedyś przyjmowało się służbę o godzinie 15:00.


Pamięta. To była fikcja w wymiarze czasu służby. Instruktaż, pobranie broni, odprawa wart, przyjęcie meldunków z wartowni, nadzór obieraka, zdanie służby itp .... służba trwała ponad dobę.
Głupotą był pasek skórzany (rzemień) z czapki noszony pod brodą i każde "strzelanie" obcasami gdy dzwonił przełożony. Służbę pełniło się w mundurze wyjściowym. Wiele było absurdów, ale było jakoś tak wojskowo, każdy znał swoje miejsce w szyku .... ;)

Ps. "strzelanie" obcasami gdy dzwonił przełożony. - strzelałem brązowymi trzewikami, a telefon to nie pamiętam nazwy, ale taki "podnosisz słuchawkę i bezpośrednio się łączysz, był też storczyk.
_________________


Ludzie :!: :!: :!: , nie udzielam porad ''prawnych'' za pośrednictwem
Ostatnio zmieniony przez focus Nie 29 Sty, 2023, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13509
Skąd: ---
Wysłany: Sob 28 Sty, 2023   

Kiedyś byłem już lekko wku... zirytowany.
Kobieta do mnie dzwoni i twierdzi, iż ja nic nie robię.

A ja byłem sam.

To jej grzecznie odpowiedziałem: Zapraszam na służbę pomocnika Oficera Dyżurnego.
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
Tytan w dresie. 
10


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 30 Sty 2019
Posty: 6982
Skąd: Z Polski
Wysłany: Sob 28 Sty, 2023   

Służby pełniło się w spodniach "narciarach", czyli w mundurze służbowym. Pasek pod brodą i mapnik. W mojej pierwszej jednostce, odprawa służb była o godzinie bodaj 18-tej. Przychodziło się rano do roboty, codzienne obowiązki, przygotowanie do służby i w końcu jej objęcie. Tak naprawdę nie było się w domu ze trzydzieści parę godzin. Wcześniej broń osobista była w pododdziałowym magazynie broni, później depozyt był u oficera dyżurnego. Zmieniło się to, po napadzie i kradzieży pistoletów w jednostce na warszawskim lotnisku Bemowo.
 
 
Maj Or 
4


Pomógł: 2 razy
Wiek: 55
Dołączył: 23 Paź 2021
Posty: 232
Skąd: MSD rezerwisty
Wysłany: Sob 28 Sty, 2023   

He he. Jako podchorąży w 1989 roku miałem miesięczna praktykę w 32 pzmech w Kołobrzegu. Tam był jeszcze lepszy myk. Żołnierz wykonujący zadania od godz. 06.00 oraz po godz. 15.15 (tak też kiedyś się służyło - a potem raz w miesiącu trzeba było odbębnić pracę w sobotę do godz. 13.00), wykonywał swoje zadania tak jak to opisał Tytan w stroju służbowym, tylko nie nosił paska pod brodę u czapki garnizonowej.

Zresztą pamiętam też czasy, kiedy pod mundur polowy nosiło się koszulę wyjściową z krawatem. To były czasy. Prawdziwa rewia mody.
 
 
Tytan w dresie. 
10


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 30 Sty 2019
Posty: 6982
Skąd: Z Polski
Wysłany: Sob 28 Sty, 2023   

A niektórzy "cwaniaki", na lato robili sobie z koszuli "śliniaczek" z krawatem, żeby się nie grzać w plastikowej koszuli. :lol:
 
 
gathern 
10



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 18 Paź 2007
Posty: 8696
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: Sob 28 Sty, 2023   

focus napisał/a:
nadzór obieraka


No to chyba nie działało, jak mnie wysłali na obierak pierwszy raz w czasach ZSW w ramach drużyny obsługi kuchni, to "dziadek" który mnie w to wkopał poszedł ze mną i tylko mi powiedział "tu wsypujesz ziemniaki i to się obiera" po czym się zawinął i tyle go widziałem. Dodam że obierak widziałem na oczy 1szy raz w życiu.

No więc zasypałem obieraki ziemniakami, włączyłem i też gdzieś ściemniałem. Po jakimś czasie przychodzą cywilne kucharki i mnie pytają jak ziemniaki i warzywa (jakie k***a warzywa sobie myślę - dziadek nic nie wspominał o warzywach). No to ja im że ziemniaki w obierakach się obierają :)

Te poszły, patrzą że w obierakach turlają się już resztki ziemniaków o średnicy 3 cm z mordą na mnie że co ja narobiłem, patrzą też na worki z marchwią i innymi warzywami załamane, afera na 4 fajerki, musiały ze mną usiąść, obieraliśmy ręcznie warzywa.

Tego dnia na obiad była zupa :cool:

Nigdy więcej nie zostałem skierowany na obierak :lol:
_________________
Serwis o jednostkach wojskowych WP - www.jednostki-wojskowe.pl

Art.32 Konstytucji RP - "Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne." - Nie dotyczy polityków i bogatych.

Jean Raspail - "Obóz świętych" - książka na czasie, pokazująca idiotyzm współczesnej Europy

Prawda jest nową mową nienawiści - George Orwell
Aby dowiedzieć się kto naprawdę Tobą rządzi, sprawdź po prostu, kogo nie wolno Ci krytykować. - Voltaire
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group