Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zasady sprawdzenia broni podczas zdania/pobrania z magazynu
Opublikował Wiadomość
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13510
Skąd: ---
Wysłany: Nie 29 Sty, 2023   

O jeju - to Wy starzy żołnierze jesteście.
Nawet takie sprawy pamiętacie.
Jestem pod wrażeniem.
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
gathern 
10



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 18 Paź 2007
Posty: 8696
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: Czw 09 Lis, 2023   

Myślę że to będzie w temacie odpowiednie.

Ostatnio tak obserwując relacje z ćwiczeń, szkolenia widzę trend na przeładowanie broni w "hollywódzkim" stylu ...

Chodzi mi o to:


Powiem tak, ja rozumiem że chodzi by rękę wiodącą mieć do szybkiego dostępu do spustu, ale nosz na boga ten sposób przeładowania, krzyżowanie rąk, nienaturalne to jest jakaś masakra. Mam Beryla w domu i nie raz tego próbowałem i to jest mega nieergonomiczny sposób przeładowania.

Czy to jest jakiś "standard" który MON wymusza na wszystkich, czy chwilowe szaleństwo ?

Przypominam że jeśli chcemy robić szybkie przeładowanie na AK, to są lepsze sposoby z utrzymaniem kierunku lufy w stronę celu, np. zarzucenie kolby na ramię i wymiana magazynka i przeładowanie ręką wiodącą (głównie prawa ręka) wtedy lewa trzyma za łoże.

Tutaj gość którego zresztą poznałem pokazuje techniki przeładowania i zmiany magazynka które są bardziej ergonomiczne, ta o której piszę pokazana jest w 1 min 40 sek filmu:
https://fb.watch/ocCBDpqjBW/

Kluczem jest skonfigurowanie ładownic po prawej stronie i worek zrzutowy za ładownicami (wg mnie na filmiku gość ma za bardzo worek na plecach).

Szeregowy i tak nie ma broni krótkiej więc dla praworęcznych żołnierzy ładownice po prawej nie powinny być problemem.

Zabawa z wymianą magazynka w AK "słabą ręką" to kiepski pomysł ze względu przede wszystkim na to jak skonstruowany jest magazynek i gniazdo magazynka. Takie zabawy mają sens na platformie AR-15 ale na AK to jest jakiś idiotyzm.
_________________
Serwis o jednostkach wojskowych WP - www.jednostki-wojskowe.pl

Art.32 Konstytucji RP - "Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne." - Nie dotyczy polityków i bogatych.

Jean Raspail - "Obóz świętych" - książka na czasie, pokazująca idiotyzm współczesnej Europy

Prawda jest nową mową nienawiści - George Orwell
Aby dowiedzieć się kto naprawdę Tobą rządzi, sprawdź po prostu, kogo nie wolno Ci krytykować. - Voltaire
 
 
michqq 
Guru


Pomógł: 28 razy
Wiek: 48
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 11549
Skąd: -)
Wysłany: Czw 09 Lis, 2023   

gathern napisał/a:
Czy to jest jakiś "standard" który MON wymusza na wszystkich, czy chwilowe szaleństwo ?


Zdjęcia z wojska muszą być "fajne" i zazwyczaj sa pozowane.
Patrzenie poprzez magazynek jest seksi - i o to chodzi.
Jeszcze lepiej by było w pozycji z przyklękiem i jakiś dym w tle.
:cool:
_________________
Toast wódczany o postaci dialogu.
Zasłyszane na dniach.
:
- Ruskij wojennyj korabl?
- Do dna!
 
 
Tytan w dresie. 
10


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 30 Sty 2019
Posty: 6982
Skąd: Z Polski
Wysłany: Czw 09 Lis, 2023   

Tak uczyli w WOT-ach, instruktorzy z jednostek specjalnych.
 
 
przypadeek 
6



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 29 Cze 2008
Posty: 1709
Skąd: warm-maz
Wysłany: Czw 09 Lis, 2023   

Nowy PSBS. Żołnierze po nowych kursach tak mają szkolić.
_________________
Ojczyzna, to nie miejsce, w którym mieszkasz, ale miejsce, którego potrzebujesz i które potrzebuje ciebie /Stefan Pacek/
 
 
gathern 
10



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 18 Paź 2007
Posty: 8696
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: Czw 09 Lis, 2023   

To jest to idiotyzm pierwyj sort.

To jest najmniej ergonomiczny sposób przeładowania na platformie AK.

AK z uwagi na to że ma dźwignię przeładowania po prawej stronie komory i w związku z budową magazynka i gniazda nie nadaje się na szybkie operowanie lewą ręką (dla osób praworęcznych). Tzn. można to wyćwiczyć powtarzając tysiące razy, ale mimo wszystko krzyżowanie rąk i te "dziwne" przeładowanie z chwytem "z pod" karabinka jest mega niewygodne.

Ktoś mocno nie pomyślał.

A specjalsi to akurat najmniej powinni mieć do gadania w tym, bo oni od lat przecież pracują z platformami AR-15 i pochodnymi, to tam faktycznie manual jest oburęczny, bo przyrządy są obustronne.
_________________
Serwis o jednostkach wojskowych WP - www.jednostki-wojskowe.pl

Art.32 Konstytucji RP - "Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne." - Nie dotyczy polityków i bogatych.

Jean Raspail - "Obóz świętych" - książka na czasie, pokazująca idiotyzm współczesnej Europy

Prawda jest nową mową nienawiści - George Orwell
Aby dowiedzieć się kto naprawdę Tobą rządzi, sprawdź po prostu, kogo nie wolno Ci krytykować. - Voltaire
 
 
RADO 
5
Prawda, że prawda to prawda.


Pomógł: 5 razy
Wiek: 43
Dołączył: 13 Kwi 2007
Posty: 543
Skąd: Polska
Wysłany: Czw 09 Lis, 2023   

Według mnie, po zajęciach broń powinna być sprawdzona przez dowódcę, kierownika zajęć w miejscu do tego wyznaczonym, pole, teren bezpieczny kierunek w koszarach betoniarka, parnik, wiadro, beczka do tego przystosowana lub bezpieczne miejsce ze znakiem "tu kieruj broń". Betoniarka, rządzenie zabezpieczające otoczenie przy strzale przypadkowym. W tym stanie broń wraca do magazynu, podoficer dyżurny, szef kompani odpowiedzialny za depozyt sprawdza zgodność numerową broni, może rozłożyć, stan techniczny broni, ukompletowanie, odpinasz pusty magazynek, P-83, P-64 odbezpieczasz, wszystko układasz na stojakach. Pobierając w odwrotnej kolejności ty sprawdzasz co pobierasz, rozładowanie broni sprawdzasz albo w betoniarze albo w terenie na komendę dowódcy, kierownika zajęć, albo szefa kompanii np w przypadku gdy wydał broń do czyszczenia jeżeli wyda polecenie to robisz to sam. Notabene w punkcie czyszczenia powinna być betoniarka albo tablica tu kieruj broń. Zdanie przyjęcie służby, jeżeli broń jest wydana na służby zdający i obejmujący udają się w wyznaczone miejsce do rozładowania broni i tam powinien zdający rozładować magazynki sprawdzić stan amunicji przekazać wraz z bronią obejmującemu który ładuje magazynki, a następnie broń i wkłada do kabury, wracają w miejsce pełnienia służby kwitują zdanie przyjęcie broni w książce wydanej broni z pododz., pierwszy oficer drugi pomocnik. Warta z bronią etatową lub przydzieloną, sprawdzenie broni powinno nastąpić przed odprawą, bo może być grany teatrzyk sprawdzający umiejętności wartownika, a następnie po zdaniu służby dowódca warty przed odprowadzeniem warty zdającej na podział sprawdza w wyznaczonym miejscu rozładowanie broni. Konwoje podobnie jak służby na komendę dowódcy konwoju. Broń zawsze należy sprawdzać, rozładowywać, ładować w miejscach do tego wyznaczonych, jeżeli takich miejsc nie ma wyznaczonych, to tak by nie narażać innych osób, w odrębnych pomieszczeniach gdzie jesteś sam, na uboczu,. Jeżeli padnie strzał przypadkowy w miejscu wyznaczonym masz postępowanie dochodzeniowe jeżeli nikogo nie naraziłeś na niebezpieczeństwo masz postepowanie dyscyplinarne, na ogół lekka zjebka, natomiast jak kogoś naraziłeś nawet gdy mu się nic nie stało prokurator przejmuje i stawia zarzuty z dodatkowych paragrafów. Może odstąpić od wymierzenia kary wtedy zwraca sprawę do starego i masz dyscyplinarkę z reguły zjebke+. Tyle z mojego doświadczenia, żadnej instrukcji nie czytałem z wyjątkiem uzbr. 2000. :gent:
 
 
 
Lumen 
8


Dołączył: 29 Maj 2014
Posty: 3290
Skąd: z cywila
Wysłany: Pon 13 Lis, 2023   

gathern napisał/a:
A specjalsi to akurat najmniej powinni mieć do gadania w tym, bo oni od lat przecież pracują z platformami AR-15 i pochodnymi, to tam faktycznie manual jest oburęczny, bo przyrządy są obustronne.
To nawet nie oto chodzi. Specjalsi mają czas na ćwiczenie, wyrabianie tych "technik". A ile h ma WOT w swym programie "szkolenia" na takie zabawy?
 
 
gathern 
10



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 18 Paź 2007
Posty: 8696
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: Pon 13 Lis, 2023   

Lumen napisał/a:
gathern napisał/a:
A specjalsi to akurat najmniej powinni mieć do gadania w tym, bo oni od lat przecież pracują z platformami AR-15 i pochodnymi, to tam faktycznie manual jest oburęczny, bo przyrządy są obustronne.
To nawet nie oto chodzi. Specjalsi mają czas na ćwiczenie, wyrabianie tych "technik". A ile h ma WOT w swym programie "szkolenia" na takie zabawy?


A to też prawda, no i jeszcze dołożę że sytuacja gdzie żołnierz w walce, stresie będzie takie "filmowe" wygibasy robił jest równa w zasadzie zeru.
_________________
Serwis o jednostkach wojskowych WP - www.jednostki-wojskowe.pl

Art.32 Konstytucji RP - "Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne." - Nie dotyczy polityków i bogatych.

Jean Raspail - "Obóz świętych" - książka na czasie, pokazująca idiotyzm współczesnej Europy

Prawda jest nową mową nienawiści - George Orwell
Aby dowiedzieć się kto naprawdę Tobą rządzi, sprawdź po prostu, kogo nie wolno Ci krytykować. - Voltaire
 
 
WG 
5


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 05 Maj 2020
Posty: 776
Skąd: Wojsko Polskie
Wysłany: Pon 13 Lis, 2023   

Miałem zaszczyt być kiedyś na szkoleniu z jednym byłym komandosem. Jeździł po jednostkach ze swoją firmą i promował cuda. No i też mnie je...ie,że mam magazynek zmieniać lewą i przeładowywać lewą, bo ręka DOMINUJĄCA musi być zawsze na chwycie i gotowa do strzału. A ręka wspomagająca jest od przeładowywania, wymiany magazynka, usuwania awarii.
No i co, no i robiąc po swojemu byłem najszybszy na tym szkoleniu, po czym gość stwierdził, że w sumie najważniejsze, to, żeby zrobić wymianę jak najszybciej, ale niekoniecznie ręką wspomagającą.
A teraz jak mi się spieszy, to robię po swojemu, a jak mi sie nie spieszy to do jaj angażuję w cały proces wymiany i przeładowania lewą rękę.
 
 
Lumen 
8


Dołączył: 29 Maj 2014
Posty: 3290
Skąd: z cywila
Wysłany: Pon 13 Lis, 2023   

No właśnie ręka dominująca...
Ja jestem mańkutem a strzelam jak każdy praworęczny (co akurat w przypadku gdy mieliśmy AKMSy się baaardzo przydało)
To którą ręką ma trzymać broń - dominującą? :cool:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group