Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Prowadzacy strzelanie - uprawnienia na strzelnice cywilna
Opublikował Wiadomość
Gecko 
Vice Admin
Sceptycznie wyrachowany optymista



Pomógł: 43 razy
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 4649
Skąd: Z innej bajki
Wysłany: Sro 01 Lut, 2023   Prowadzacy strzelanie - uprawnienia na strzelnice cywilna

Ostatnimi czasy, tak od 3-4 lat, można zauważyć boom na otwieranie i prowadzenie strzelnic cywilnych. Samo otwarcie strzelnicy nie jest jakoś specjalnie nadwyrężające finansowo i jest to w sumie dość tania inwestycja. Trudniej natomiast z zapewnieniem właściwej organizacji takiego obiektu w sposób był on nie tylko używany bezpiecznie ale też i w zgodzie z przepisami. Jednym z warunków funkcjonowania takiego obiektu jest posiadanie wykwalifikowanego personelu. Tutaj rodzi się problem „kierującego strzelaniem”. Zgodnie z obowiązującymi przepisami (Rozporządzenie MSWiA w sprawie wzorcowego regulaminu strzelnic):
Cytat:
§ 2 pkt 2 prowadzący strzelanie to osoba, która odbyła przeszkolenie w zakresie prowadzenia strzelania oraz udzielania pomocy medycznej w jednostkach organizacyjnych Policji, Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Więziennej, Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego, Ligi Obrony Kraju lub Polskiego Związku Łowieckiego.

Za moich czasów służby fucha „kierownika strzelania” przysługiwała niejako z urzędu (PSBS to określał, a potem DD) dowódcy kompani (równorzędnego) i żołnierzy wyznaczonych rozkazem przez dowódcę JW do prowadzenia strzelań w roli „kierownika strzelania”. Żadnych szkoleń/kursów oprócz corocznego kursu instruktorsko-metodycznego nie prowadzono.
I tu moje pytania:
1.Jak to jest teraz z dokumentami poświadczającymi takie uprawnienia nabyte w JW (jednostka organizacyjna SZRP)?
2. Jakiś dokument jest wydawany czy go nie ma?
3. Do jakiego organu ma się zwrócić były żołnierz zawodowy o poświadczenia odbycia takich przeszkoleń i posiadaniu uprawnień tego typu?
Pozdrawiam
_________________
Proszę nie naciskać na likwidację agentury. W każdej szanującej się rodzinie powinno być jakieś zwierzątko. Świat jest wtedy weselszy.
 
 
Brzytwa 
6



Pomógł: 10 razy
Wiek: 44
Dołączył: 19 Lip 2014
Posty: 1736
Skąd: z kątowni
Wysłany: Sro 01 Lut, 2023   

Wyciągi z rozkazu dziennego JW dotyczące szkolenia strzeleckiego? Tam, gdzie prowadziłeś zajęcia. Nazbierałoby się tego w moim przypadku.

Może to wystarczy?

Mętnie napisane. Może trzeba podpytać w lokalnym Wydziale Postępowań Administracyjnych KWP? Może przerabiali temacik?
_________________
....
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15952
Skąd: POLSKA
Wysłany: Sro 01 Lut, 2023   

Cytat:
odbyła przeszkolenie
Musi odbyć przeszkolenie. Jeżeli było szkolenie, to musiał być jakiś kurs. A jak wiadomo kursów za darmo się nie robi. Powinna być jakaś legitymacja, zaświadczenie (?).
Cytat:
Kurs kosztuje około 250zł. Po ukończeniu kursu otrzymujemy legitymację w formie plastikowej karty. Uprawnienia „Prowadzącego Strzelanie” uzyskujemy po ukończeniu kursu, nie trzeba czekać na legitymację aby móc korzystać z tego przywileju.
http://www.sks-bielik.org/prowadzacy-strzelanie/

Moim skromnym zdaniem z wojska takiego czegoś nie da się uzyskać. Zbyt problematyczna kwestia biurokratyczna.
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
Gecko 
Vice Admin
Sceptycznie wyrachowany optymista



Pomógł: 43 razy
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 4649
Skąd: Z innej bajki
Wysłany: Sro 01 Lut, 2023   

To nie moja wina, że mętnie wymyślili rozporządzenie.
Tu akurat Policja nie ma nic do tego bo zatwierdzenie regulaminu bezpiecznego funkcjonowania strzelnicy to decyzja administracyjna wójta/burmistrza/prezydenta miasta.
Zgodnie z „Wzorcowym regulaminem bezpiecznego funkcjonowania strzelnicy…” (załącznik do rozporządzenia w tej sprawie) - cytat - bez prowadzącego strzelanie nie ma możliwości legalnego funkcjonowania strzelnicy, bo:
Cytat:
Rozdział 1
Warunki korzystania ze strzelnicy
1.
Prowadzący strzelanie:
1) odpowiada za bezpieczeństwo użytkowników strzelnicy oraz osób im towarzyszących,
2) wyznacza korzystającym ze strzelnicy stanowiska strzeleckie, a osobom towarzyszącym - miejsce bezpiecznego pobytu,
3) prowadzi książkę rejestru pobytu na strzelnicy, w której zamieszcza się następujące dane:
a) imię i nazwisko korzystającego ze strzelnicy,
b) numer pozwolenia na broń oraz nazwę organu, który je wydał, albo adres korzystającego ze strzelnicy, jeśli nie posiada on pozwolenia na broń,
c) oświadczenie korzystającego ze strzelnicy o zapoznaniu się z regulaminem strzelnicy i przepisami bezpieczeństwa, potwierdzone własnoręcznym podpisem.

Opracowując regulamin dla swojej prywatnej strzelnicy jej właściciel musi opracować taki regulamin i akurat te zapisy musi dosłownie skopiować i nic mu nie wolno zmienić.
Z tego wynika, że albo trzeba mieć samemu takie uprawnienia albo trzeba kogoś zatrudnić.
I tu dochodzimy do sedna. Żołnierz-emeryt choćby milion razy był kierownikiem strzelania to nie jest w stanie w prosty sposób udokumentować uprawnień. Bo urząd to ma w d… teksty „bo ja byłem dowódcą kompanii i prowadziłem przez 100 lat strzelania…”. Ma być zaświadczenie i już.
Polski Związek Strzelectwa Sportowego prowadzi kursy i wydaje legitymację prowadzącego strzelanie.
Liga Obrony Kraju też wydaje legitymację po kursie.
A żołnierz jak zwykle wychodzi do życia w cywilu goły i wesoły. A powinien dostawać jakiś „kwitek” poświadczający uprawnienia. Bez żadnych kursów, egzaminów, itp. Po prostu co do zasady. Bez latania po archiwach (bo jednostki są polikwidowane) jednostkach itp.
Inaczej musi iść do LOK lub PZSS zapłacić 250zł za kurs i mieć uprawnienia.
Pozdrawiam
_________________
Proszę nie naciskać na likwidację agentury. W każdej szanującej się rodzinie powinno być jakieś zwierzątko. Świat jest wtedy weselszy.
 
 
gathern 
10



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 18 Paź 2007
Posty: 8696
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: Sro 01 Lut, 2023   

U mnie w klubie wyrobiłem PS-a za 200 zł , legitymacja PZSS.

Z tego co wiem można też wyrobić w LOK-u, niby LOK-owska legitymacja ma większy prestiż.

Co do "łatwości" otwierania strzelnic to Gecko chyba mocno popłynąłeś, jestem w klubie gdzie co rusz ludzie dostają odmowy od gmin i najlepsze z powodu "nie bo nie" albo "brak pozwolenia budowlanego" (które nie jest nigdzie wymagane).

Generalnie są gminy które robią pod górę i sprawa potrafi dojechać aż do WSA.

Zaś samo szkolenie?

My mieliśmy z ratownikiem medycznym z plutonu antyterrorystycznego jednej z wojewódzkich komend policji, generalnie takie KPP skrócone do kilku godzin z praktycznym ćwiczeniem na kolegach/koleżankach.

No i oczywiście omówienie wszystkich zasad bezpieczeństwa na strzelnicy i czego można się spodziewać.

Kwestia też komend, w sporcie mamy np. START/STOP, w wojsku raczej tego nie ma :cool:

Ale i tak jak idę sam na strzelnicę to i tak sobie sam komend nie wydaję :lol:
_________________
Serwis o jednostkach wojskowych WP - www.jednostki-wojskowe.pl

Art.32 Konstytucji RP - "Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne." - Nie dotyczy polityków i bogatych.

Jean Raspail - "Obóz świętych" - książka na czasie, pokazująca idiotyzm współczesnej Europy

Prawda jest nową mową nienawiści - George Orwell
Aby dowiedzieć się kto naprawdę Tobą rządzi, sprawdź po prostu, kogo nie wolno Ci krytykować. - Voltaire
 
 
Gecko 
Vice Admin
Sceptycznie wyrachowany optymista



Pomógł: 43 razy
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 4649
Skąd: Z innej bajki
Wysłany: Sro 01 Lut, 2023   

Nie popłynąłem - w gminie w ostatnich 3 miesiącach cztery nowe.

Ja wiem, że można za parę set zł to zrobić. Tylko po co skoro można darmo bo prawo pozwala.
Tu nie chodzi o mnie (ja mam z PZSS i instruktorskie i prowadzącego) ale o zasadę.
Niby można na papierze ale w praktyce nie można bo … w sumie nie wiadomo czemu.
A przecież wystarczy w pkt 22 „Przebiegu służby” wpisać stosowny tekst na wniosek zainteresowanego.
Kiedyś przekonałem się na innym przykładzie, że się da.
Kiedyś miałem ofertę za niezłe pieniądze poprowadzić szkolenie strzeleckie w cywilnej firmie. Było wszystko: broń amunicja i obiekt. Po mojej stronie tylko jedno uprawnienia i wymagane doświadczenie ( chodziło o jakieś sprawy z ISO związane z jakością)
Wszystkie papierki super. Jeden warunek - zlecający wymaga aby zleceniobiorca udokumentował przeprowadzenie 50 godzin szkolenia strzeleckiego. Na strzelnicy strzelałem tylko ze swojej i sam. I szok - żołnierz 30 lat w armii, przeprowadzonych setki strzelań jako kierownik i … nie byłem w stanie udokumentować nawet 1 godziny. Całe szczęście zaprzyjaźniony dca JW, w której dość długo służyłem wydał mi zaświadczenie o przeprowadzeniu 200 godzin.
Bez tego byłaby kicha i strata dobrego zlecenia.
I myślę, że takich obszarów gdzie żołnierz ma duże doświadczenie w jakimś zakresie to nie jest w stanie tego udokumentować. Chore
Pozdrawiam
_________________
Proszę nie naciskać na likwidację agentury. W każdej szanującej się rodzinie powinno być jakieś zwierzątko. Świat jest wtedy weselszy.
Ostatnio zmieniony przez Gecko Sro 01 Lut, 2023, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Gecko 
Vice Admin
Sceptycznie wyrachowany optymista



Pomógł: 43 razy
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 4649
Skąd: Z innej bajki
Wysłany: Sro 01 Lut, 2023   

porze uruchamianie strzelnicy dla siebie samego to jak kupowanie browaru by napić się piwa. Ja tu rozpatruję problem działalności gospodarczej pod tytułem „strzelnica” prowadzonej przez żołnierza-emeryta.
A czy Ty jesteś czynny czy nie czynny to prawda jest taka, że na pewnym etapie dowodzenia rok w rok żołnierz zostaje przeszkolony z prowadzenia strzelań w ramach kursu instruktorsko-metodycznego (i to kilku szczebli co roku). W przepisach nie ma mowy o kursie a o przeszkoleniu. A skoro brałeś w takim kursie chociaż raz w życiu to powinieneś mieś dokument potwierdzający to przeszkolenie.
Pozdrawiam
_________________
Proszę nie naciskać na likwidację agentury. W każdej szanującej się rodzinie powinno być jakieś zwierzątko. Świat jest wtedy weselszy.
 
 
gathern 
10



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 18 Paź 2007
Posty: 8696
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: Czw 02 Lut, 2023   

porze napisał/a:
Jeśli strzelasz sam to wytarczy legitymacja tzw. pozwolenie.
Prowadzący dotyczy innej sytuacji.


Nie masz racji, jeśli nie ma na strzelnicy PS-a, NIE MASZ PRAWA sam strzelać :)

Jednym z obowiązków PS-a jest prowadzenie książki rejestru pobytu na strzelnicy, a nie wolno zaczynać strzelania jeśli się nie wpiszesz.

Owszem możesz sobie strzelać sam na osi, ale PS na strzelnicy musi być obecny, a Ty wpisany w książkę.

Dlatego właśnie wyrobiłem sobie PS-a bo mój klub ma strzelnicę bez obsady, więc dostęp mają tylko osoby które mają uprawnienia PS. Wtedy legalnie sami sobie wypisujemy książkę pobytu i strzelamy.
_________________
Serwis o jednostkach wojskowych WP - www.jednostki-wojskowe.pl

Art.32 Konstytucji RP - "Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne." - Nie dotyczy polityków i bogatych.

Jean Raspail - "Obóz świętych" - książka na czasie, pokazująca idiotyzm współczesnej Europy

Prawda jest nową mową nienawiści - George Orwell
Aby dowiedzieć się kto naprawdę Tobą rządzi, sprawdź po prostu, kogo nie wolno Ci krytykować. - Voltaire
 
 
gathern 
10



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 18 Paź 2007
Posty: 8696
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: Czw 02 Lut, 2023   

porze napisał/a:
Na strzelnicy musi być obecny człowiek z uprawnieniami, co nie oznacza, że musi ci stać nad głową i wydawać ci komendy.



No właśnie tak jest, ale poprzednio tak to napisałeś jakby ktoś bez uprawnień PS mógł sobie sam wejść na pustą strzelnicę i zacząć strzelać :cool:
_________________
Serwis o jednostkach wojskowych WP - www.jednostki-wojskowe.pl

Art.32 Konstytucji RP - "Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne." - Nie dotyczy polityków i bogatych.

Jean Raspail - "Obóz świętych" - książka na czasie, pokazująca idiotyzm współczesnej Europy

Prawda jest nową mową nienawiści - George Orwell
Aby dowiedzieć się kto naprawdę Tobą rządzi, sprawdź po prostu, kogo nie wolno Ci krytykować. - Voltaire
 
 
Gecko 
Vice Admin
Sceptycznie wyrachowany optymista



Pomógł: 43 razy
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 4649
Skąd: Z innej bajki
Wysłany: Czw 02 Lut, 2023   

Jeszcze raz zapytam bo to jest klu problemu:
Jaki organ wojskowy powinien wydać zaświadczenie o odbyciu w jednostce organizacyjnej Sił Zbrojnych RP przeszkolenia w zakresie prowadzenia strzelania?
Podstawą prawną uprawniającą organ wojskowy do wydania takiego zaświadczenia jest
§ 2 pkt 2 Rozporządzenie MSWiA w sprawie wzorcowego regulaminu strzelnic.
Nie chodzi o jakieś machloje czy kombinacje ale o stwierdzenie prawdy i stanu faktycznego bo przecież szkolenia się odbywają w ramach kursów instruktorsko-metodycznych.
Kto powinien wydać takie zaświadczenie?
Do kogo z wnioskiem ma się zwrócić żołnierz-emeryt o wydanie takiego zaświadczenia nawet w sytuacji gdy JW w której przechodził takie przeszkolenie już nie istnieje.

Bo po co tracić czas i kasę na kursy by zdobyć zaświadczenie potwierdzające uprawnienie, które niejako należy się „z urzędu” bezpłatnie.

I dla jasności nie chodzi o to aby sobie pójść na strzelnicę i samodzielnie postrzelać.
Chodzi o to by zgodnie z prawem samodzielnie bez zatrudniania osób dodatkowych oraz wydawania dodatkowej kasy dla LOK czy PZSS za kurs móc prowadzić własną działalność gospodarczą o nazwie „strzelnica”.
Pozdrawiam
_________________
Proszę nie naciskać na likwidację agentury. W każdej szanującej się rodzinie powinno być jakieś zwierzątko. Świat jest wtedy weselszy.
 
 
manfred 
Guru



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 18 Sie 2007
Posty: 12852
Skąd: Jelenia Gora
Wysłany: Czw 02 Lut, 2023   

Dowódca JW zwykle jest organem administracji i wydawanie zaświadczeń powinno odbyć się zgodnie z KPA. Jeżeli jednostki już nie ma, powinien być wskazany jej następca prawny, dokumenty powinny znajdować się w archiwum.
Pozostaje pytanie, czego ma dotyczyć zaświadczenie. Czy występowania w charakterze "kierownika strzelania", czy "przeszkolenia w zakresie prowadzenia strzelania" i czy są to pojęcia tożsame.
_________________
Jedyny użytkownik Forum, który dostał 6 ostrzeżeń na raz.
 
 
maciejko 
8


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 06 Sty 2016
Posty: 3445
Skąd: Polska
Wysłany: Czw 02 Lut, 2023   

Geco, drążyłem temat tego w swojej jednostce.
Skończyło się zrobieniem kursu w swoim klubie i otrzymaniem legitymacji prowadzącego strzelanie PZSS.
:gent:
 
 
gathern 
10



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 18 Paź 2007
Posty: 8696
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: Czw 02 Lut, 2023   

prowadzący strzelanie – osobę, która odbyła przeszkolenie w zakresie prowadzenia strzelania oraz udzielania pomocy medycznej w jednostkach organizacyjnych Policji, Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego lub Ligi Obrony Kraju

Pytanie, bo nie znam realiów, czy kierownikiem strzelania może być osoba bez przeszkolenia w zakresie udzielania pomocy medycznej ? Domyślam się że nie.

A jeśli nie to faktycznie sam fakt bycia kierownikiem strzelania niejako potwierdza posiadanie uprawnień PS. Problem w tym że chyba prawnie jest właśnie nieuregulowane to żeby żołnierzom czy policjantom wydawać takie zaświadczenie które by było równorzędne z plastikiem PZSS lub LOK.
_________________
Serwis o jednostkach wojskowych WP - www.jednostki-wojskowe.pl

Art.32 Konstytucji RP - "Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne." - Nie dotyczy polityków i bogatych.

Jean Raspail - "Obóz świętych" - książka na czasie, pokazująca idiotyzm współczesnej Europy

Prawda jest nową mową nienawiści - George Orwell
Aby dowiedzieć się kto naprawdę Tobą rządzi, sprawdź po prostu, kogo nie wolno Ci krytykować. - Voltaire
 
 
maciejko 
8


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 06 Sty 2016
Posty: 3445
Skąd: Polska
Wysłany: Czw 02 Lut, 2023   

Gathern, tylko, że podczas strzelań wojskowych musisz mieć zawsze zabezpieczenie medyczne. I to oni są od ewentualnej pomocy. Kierowników strzelan, przynajmniej tam gdzie ja nigdy nie szkolili z udzielania pierwszej pomocy podczas strzelan.
:gent:
 
 
gathern 
10



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 18 Paź 2007
Posty: 8696
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: Pią 03 Lut, 2023   

@maciejko w takim razie no taki "kierownik strzelania" nie spełnia warunków bycia prowadzącym strzelanie ...

I faktycznie na wojskowych strzelnicach to zabezpieczenie medyczne to jakiś wojskowy wymóg, klub do którego należę kilka lat strzelał zawody na AWL we Wrocławiu (w ramach współpracy cywilno-wojskowej) i mieliśmy tam wojskową karetkę jako zabezpieczenie.

Swoją drogą zmienił się komendant CSWIiCh pod które podlega strzelnica i pokazał nam środkowy palec i już tam nie strzelamy, a szkoda bo to były fajne zawody i nigdy nie było żadnego incydentu z naszej strony. Szkoda.
_________________
Serwis o jednostkach wojskowych WP - www.jednostki-wojskowe.pl

Art.32 Konstytucji RP - "Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne." - Nie dotyczy polityków i bogatych.

Jean Raspail - "Obóz świętych" - książka na czasie, pokazująca idiotyzm współczesnej Europy

Prawda jest nową mową nienawiści - George Orwell
Aby dowiedzieć się kto naprawdę Tobą rządzi, sprawdź po prostu, kogo nie wolno Ci krytykować. - Voltaire
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group