Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Doliczanie cwiczen wojskowych do wyslugi emerytalnej.
Opublikował Wiadomość
*333* 
5


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 06 Maj 2005
Posty: 933
Skąd: Polska
Wysłany: Nie 19 Lut, 2023   Doliczanie cwiczen wojskowych do wyslugi emerytalnej.

Dobry wieczór,
Mam nietypową sytuację, po odejściu w 2016 odbyłem kilka ćwiczeń w rezerwie w sumie ponad 4 miesiące (w tym prawie 3 kurs oficerski). Po powrocie jako żołnierz zawodowy, kadrowiec doliczył mi te dni ćwiczeń do dodatku za długoletnią służbę wojskową. Po zwolnieniu ze służby, do WBE dostałem odpis przebiegu służby bez tych 4 miesięcy ćwiczeń. Zadzwoniła do mnie Pani z WBE, że ma niezgodność w okresie służby pomiędzy odpisem przebiegu służby a decyzją o dodatku za długoletnią służbę. Czy nie powinno być tak, że tych ćwiczeń nie powinno się uwzględniać w odpisie z przebiegu służby ale i również w decyzji o dodatku za długoletnią służbę? Czy na odwrót- znaczy w obu dokumentach i WBE dolicza te 4 miesiące ćwiczeń do wysługi już teraz (moim zdaniem chyba błędnie, bo te ćwiczenia traktowane być powinny jak zwykłe zatrudnienie i liczone 1,3 % a nie 2,6% za rok). A może jest jeszcze inaczej czyli uwzględnia się w obu dokumentach, ale czujne WBE nie powinno uwzględnić tego okresu ćwiczeń do wyliczenia obecnej emerytury tylko po ukończeniu przez emeryta 55 lat i po stosownym wniosku emeryta doliczyć je z innymi okresami odprowadzania składek - po 1,3 % za każdy rok, oczywiście służba zawodowa rozpoczęta przed 1999 r.
:gent:
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Nie 19 Lut, 2023   

Jeśli chodzi o kurs oficerski, to sprawa jest jasna, a te pozostałe ćwiczenia? Czy były one odbywane w ramach NSR, w związku z przydziałem mobilizacyjnym, czy też z jeszcze innej podstawy?
 
 
*333* 
5


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 06 Maj 2005
Posty: 933
Skąd: Polska
Wysłany: Pon 20 Lut, 2023   

Jasna czyli jaka? Reszta ćwiczeń identyczna czyli zwykłe ćwiczenia nie w ramach nsr i nie zgodnie z przydziałem. Jako ochotnik na wniosek.
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pon 20 Lut, 2023   

Jasna w tym sensie, że wiadomo, iż kurs oficerski to nie są ćwiczenia odbywane w ramach NSR, a przepisy emerytalne wspominają tylko o takich ćwiczeniach, natomiast na temat innych milczą.

Zaś odnośnie Twoich wątpliwości:
1. Słusznie ćwiczenia wojskowe zostały Ci wliczone do wysługi, od której zależy wysokość dodatku za długoletnią służbę, gdyż do tej wysługi wlicza się każdy rodzaj służby wojskowej (z wyjątkiem, rzecz jasna, TSW dyspozycyjnej). Zatem decyzja w sprawie tego dodatku jest prawidłowa.
2. Służby wojskowej, w tym ćwiczeń wojskowych, w żadnym razie nie można traktować jako okresu składkowego i liczyć jej wg współczynnika 1,3%, bo chodzi tu o emeryturę wojskową, a nie ZUS-owską.
3. Każda służba wojskowa wynikająca z akt personalnych żołnierza powinna być uwzględniona w odpisie przebiegu służby wojskowej; dotyczy to także ćwiczeń wojskowych.

Problematyczna jest natomiast możliwość wliczania ćwiczeń wojskowych do wysługi emerytalnej w przypadku, gdy były one odbywane pomiędzy dwoma okresami zawodowej służby wojskowej. Przepisy w tej sprawie są bardzo niewyraźne, ale myślę, że WBE interpretują je na tak.
 
 
*333* 
5


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 06 Maj 2005
Posty: 933
Skąd: Polska
Wysłany: Pon 20 Lut, 2023   

1. Czyli ćwiczenia wojskowe w rezerwie wliczają mi się już teraz do wysługi w służbie przy ustalaniu 2,6 % za każdy rok (w rozliczeniu za pełne miesiące) emerytury, natomiast zatrudnienie/zlecenie (okres odprowadzania składek) będą podlegały wliczeniu po ukończeniu 55 lat?
2. Co w sytuacji, gdy będę powołany na ćwiczenia rezerwy (pasywna rezerwa) przed ukończeniem 55 lat? Będę mógł, w przypadku gdy suma dni przekroczy 30 wystąpić do WBE o przeliczenie emerytury i dodanie tego miesiąca (2,6 %/12 czyli 0,21%) do emerytury? ;)
:gent:
 
 
focus 
Mod
Freedom for the region Silesia.



Pomógł: 65 razy
Wiek: 84
Dołączył: 03 Wrz 2005
Posty: 6445
Skąd: Getarnte Option von ...
Wysłany: Pon 20 Lut, 2023   

Wszelkie ćwiczenia w rezerwie wliczane są o wskaźnik 2,6% dotychczasowej podstawy jej wymiaru za każdy rok pełnienia czynnej służby wojskowej.

Okresy, te należy ująć w odpisie przebiegu służby z akt personalnych.

Ponadto, "kurs oficerski", domyślam się, iż mówimy o kursie przeszkolenia kadr rezerwy, również należałoby wliczyć do podstawy. Ja wliczam.

Tak wiem, że to nie jest forma pełnienia czynnej służby wojskowej. (art.15c ustawy emerytalnej).

Jednakże, pod uwagę zasługuje fakt, że kandydat na określony czas pozostaje w mundurze, szkoli się, odbywa ćwiczenia objęte programem szkolenia dla danej uczelni wojskowej. (Kwestia interpretacji i zaewidencjonowania w systemie). ;)

Zdecydowana większość jednostek "zalicza tę formę" - jako ćwiczenia w rezerwie i wlicza okres kursu, przeszkolenia etc ... do okresu służby wojskowej, od którego zależy wysokość dodatku za długoletnią służbę wojskową.
_________________


Ludzie :!: :!: :!: , nie udzielam porad ''prawnych'' za pośrednictwem
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pon 20 Lut, 2023   

*333* napisał/a:
1. Czyli ćwiczenia wojskowe w rezerwie wliczają mi się już teraz do wysługi w służbie przy ustalaniu 2,6 % za każdy rok (w rozliczeniu za pełne miesiące) emerytury, natomiast zatrudnienie/zlecenie (okres odprowadzania składek) będą podlegały wliczeniu po ukończeniu 55 lat?

- Tak, ćwiczenia wojskowe powinny zostać Ci wliczone do wysługi emerytalnej już teraz, wg współczynnika 2,6% za rok.
- Zaś okresy opłacania składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, przypadające po drugim zwolnieniu z zawodowej służby wojskowej, zostaną Ci doliczone, wg współczynnika 1,3% za rok, dopiero po ukończeniu 55 roku życia.
- Natomiast jeśli chodzi o okresy pracy (opłacania składek) pomiędzy obydwoma okresami zawodowej służby wojskowej, o ile takie posiadasz, to przepisy w tej sprawie są niejasne. Moim zdaniem powinieneś je mieć doliczone już teraz, w sposób określony w art. 15 ust. 1.
- Przy czym należy pamiętać, że wartość procentowa emerytury nie może przekroczyć 75%.

*333* napisał/a:
2. Co w sytuacji, gdy będę powołany na ćwiczenia rezerwy (pasywna rezerwa) przed ukończeniem 55 lat? Będę mógł, w przypadku gdy suma dni przekroczy 30 wystąpić do WBE o przeliczenie emerytury i dodanie tego miesiąca (2,6 %/12 czyli 0,21%) do emerytury?

Tak, czynna służba wojskowa, w tym ćwiczenia wojskowe, jest doliczana emerytowi na bieżąco, a nie dopiero po 55 roku życia.

focus napisał/a:
Tak wiem, że to nie jest forma pełnienia czynnej służby wojskowej. (art.15c ustawy emerytalnej).

Kursy oficerskie żołnierzy rezerwy, podobnie zresztą jak inne kursy w ramach tzw. KPKR, są odbywane jako ćwiczenia wojskowe, więc jak najbardziej są formą czynnej służby wojskowej.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group