Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Dorobienie do emerytury
Opublikował Wiadomość
dusza333 
1


Dołączył: 19 Gru 2021
Posty: 48
Skąd: Internet
Wysłany: Sob 25 Lut, 2023   Dorobienie do emerytury

Czy możecie udzielić informacji ile mogę dorobic do nie pełnej emerytury w cywilu . Mam emeryturę w wysokości 4000 brutto. Jaka może być wysokość pensji brutto która moge otrzymywać by nic nie potrącano z emerytury
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Sob 25 Lut, 2023   

Cytat:
Jaka może być wysokość pensji brutto która moge otrzymywać by nic nie potrącano z emerytury

W lutym: 4536,50 zł, w miesiącach: marzec - maj: 4713,50 zł.

Aby być na bieżąco w kolejnych miesiącach, możesz sobie śledzić w "Monitorze Polskim" te komunikaty Prezesa ZUS: https://monitorpolski.gov.pl/M2023000020001.pdf Są one wydawane w terminie do 14 dnia roboczego drugiego miesiąca każdego kwartału kalendarzowego.
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13510
Skąd: ---
Wysłany: Nie 26 Lut, 2023   

Są dwa progi:
-jeśli dorobisz do 70% średniej krajowej to nic Ci nie potrącą;
- jeśli pomiędzy 70 a 130 -to potrącą Ci 25 %;
- i nie jest prawdą, że nic więcej nie mogą Ci potrącić.

Ja dwa lata temu dorobiłem o wiele za dużo.
Dostałem pismo, że w takim razie będą mi sukcesywnie odbierać ze świadczenia.
I przez 8 miesięcy miałem świadczenie obniżone o 50 %.
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
*333* 
5


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 06 Maj 2005
Posty: 929
Skąd: Polska
Wysłany: Wto 28 Lut, 2023   

Nieprawda,
przy zarobkach od 70 do 130 % (czyli od 4713 do 8753 brutto w okresie marzec maj br.) zabierają kwotę przekroczenia, ale nie więcej niż 795 zł brutto - jest to kwota maksymalnego zmniejszenia emerytury od 1 marca br do 28 lutego 2024 - obowiązuję cały rok. Jeżeli przekroczysz 130 % czyli 8753 - zabierają 25% emerytury. (w cywilu zawieszają całkowicie).
Przykładowo odnośnie zmniejszenia wygląda to tak. Zarabiasz 4720 - zabierają Ci 7 zł (przekraczasz 4713 o 7 zł), jeżeli zarabiasz 5013 zabierają 300 zł ale jak zarabiasz 7000 to zabierają 795 zł (kwota maksymalnego zmniejszenia) a nie 2287 - kwota przekroczenia.
:gent:
 
 
wismar69 
2
Emeryt


Wiek: 56
Dołączył: 25 Lut 2008
Posty: 79
Skąd: mazowieckie
Wysłany: Wto 28 Lut, 2023   

795 brutto czy netto?
 
 
*333* 
5


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 06 Maj 2005
Posty: 929
Skąd: Polska
Wysłany: Wto 28 Lut, 2023   

oczywiście brutto.
:gent:
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13510
Skąd: ---
Wysłany: Wto 28 Lut, 2023   

*333* napisał/a:
Nieprawda

A co?
Mam Ci tu pismo z WBE zamieścić?
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
*333* 
5


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 06 Maj 2005
Posty: 929
Skąd: Polska
Wysłany: Sro 01 Mar, 2023   

Nieprawdą jest wszystko poza pismem. Są 3 progi oraz to co napisałem.zabierali Ci 50% ponieważ nie dopełniłeś formalności tj. nie złożyłeś (lub złożyłeś zaniżone) oświadczenie do WBE o zamiarze osiągnięcia w danym roku przychodu. (wzór wniosku na stronach WBE). W nim masz m. in. wymienione te 3 progi czyli do 70%- po zaznaczeniu nic Ci nie zabierają, drugi między 70 a 130 %- wpisujesz przychód jaki zamierzasz osiągać (ja wziąłem z umowy o pracę) - na tej podstawie zmniejszają Ci w sposób w jaki opisałem wcześniej, oraz 3 próg powyżej 130% - wtedy zmniejszają Ci 25%.
Gwoli dopowiedzenia, po zakończeniu roku kalendarzowego do WBE taki emeryt składa zaświadczenie od pracodawcy o wysokości otrzymanego przychodu, jest to weryfikowane względem ww. oświadczenia emeryta i w przypadku gdy emeryt zadeklarował w oświadczeniu zbyt mały dochód lub wcale nie złożył oświadczenia - a zarobił powyżej progu 70% - wtedy WBE potrąca przez jakiś czas z emerytury i jak wynika ze wspomnianego wyżej pisma może ono wynosić nawet 50%. :gent:
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13510
Skąd: ---
Wysłany: Sro 01 Mar, 2023   

*333* napisał/a:
ponieważ nie dopełniłeś formalności tj. nie złożyłeś (lub złożyłeś zaniżone) oświadczenie do WBE o zamiarze osiągnięcia w danym roku przychodu.

Pierwsze słyszę.
Do WBE nie zgłasza się żadnych oświadczeń "o zamiarze osiągnięcia przychodu".
Zgłasza się oświadczenie za ubiegły rok. I tylko to.
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
*333* 
5


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 06 Maj 2005
Posty: 929
Skąd: Polska
Wysłany: Sro 01 Mar, 2023   

Wejdź proszę na strone WBE Warszawa następnie POZOSTAŁE i dalej druki do pobrania i tam Oświadczenie o zamiarze osiągania przychodu. Domniemywam ze jest to w każdym WBE i ma na celu uniknięcia takiej sytuacji jak Twoja. Rzetelne wypełnienie tego i aktualizacja w przypadku każdej zmiany pozwoli uniknąć niemiłej niespodzianki po dostarczeniu WBE zaświadczenia o przychodzie z minionego roku.
 
 
wismar69 
2
Emeryt


Wiek: 56
Dołączył: 25 Lut 2008
Posty: 79
Skąd: mazowieckie
Wysłany: Czw 02 Mar, 2023   

Witam. Jak sprawa wygląda w takim przypadku. Np. limit dorabiania wynosi 4000. Za cały rok wyjdzie 12x4000= 48000. W ciągu roku w jednym miesiącu zarabiam 10000, czyli przekraczam limit miesięczny o 6000. W następnych nie zarabiam nic i roczny zarobek jest mniejszy niż roczny limit. Jak się ma do tego WBE ?
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13510
Skąd: ---
Wysłany: Czw 02 Mar, 2023   

*333* napisał/a:
Wejdź proszę na strone WBE Warszawa następnie POZOSTAŁE i dalej druki do pobrania i tam Oświadczenie o zamiarze osiągania przychodu. Domniemywam ze jest to w każdym WBE i ma na celu uniknięcia takiej sytuacji jak Twoja. Rzetelne wypełnienie tego i aktualizacja w przypadku każdej zmiany pozwoli uniknąć niemiłej niespodzianki po dostarczeniu WBE zaświadczenia o przychodzie z minionego roku.

To może inaczej.
Ja, oprócz zaświadczeń o uzyskanych przychodach wysyłam pismo z następującą treścią:
Cytat:
Na podstawie Rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 29 kwietnia 2004r. proszę o dokonanie rozliczenia miesięcznego wypłaconych w poprzednim roku świadczeń w związku z osiąganym w tym okresie przychodem.
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
focus 
Mod
Freedom for the region Silesia.



Pomógł: 65 razy
Wiek: 84
Dołączył: 03 Wrz 2005
Posty: 6445
Skąd: Getarnte Option von ...
Wysłany: Czw 02 Mar, 2023   

i napisał/a:
Do WBE nie zgłasza się żadnych oświadczeń "o zamiarze osiągnięcia przychodu".


Jesteś w błędzie lub niewiedzy.

Składa się informację (oświadczenie) o planowanym osiągnięciu przychodu w roku rozliczeniowym. Wlicza się przychód z tytułu otrzymanego wynagrodzenia, nagród, premii, nagród jubileuszowych, etc ....

Wobec powyższego podajesz ogólnie, iż twój miesięczny przychód z tytułu np. świadczenia pracy + pochodnych wynosił będzie np. 5700 zł, dorobić możesz 4700 zł, przekraczasz próg o 1000 zł. O taką kwotę WBE co miesiąc pomniejszy emeryturę, zgodnie z informacją jaką przekazał emeryt z niepełną wysługą.

Drugi sposób, to pobieranie emerytury w pełnej wysokości (zaniżone zarobki w informacji - oświadczeniu) i oddanie należnej kwoty jednorazowo.
Max kwota zmniejszenia emerytury 795 zł x 12 miesięcy = 9540 zł
_________________


Ludzie :!: :!: :!: , nie udzielam porad ''prawnych'' za pośrednictwem
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13510
Skąd: ---
Wysłany: Czw 02 Mar, 2023   

Żyjemy zatem w innych światach.
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
*333* 
5


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 06 Maj 2005
Posty: 929
Skąd: Polska
Wysłany: Pią 03 Mar, 2023   

Focusie, przy przekroczeniu limitu o 1000 nie zmniejszą emki o 1000 tylko o kwotę maksymalnego zmniejszenia, która od 1 marca br do 28 lutego 2024 wynosi 795 zł.
:gent:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group