Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
[Pomocy] Obliczanie wyslugi.
Opublikował Wiadomość
maniekf 
1
maniekf


Dołączył: 13 Sty 2009
Posty: 16
Skąd: Gdynia
  Wysłany: Sro 15 Mar, 2023   [Pomocy] Obliczanie wyslugi.

Dzień dobry.
Mam pytanie dotyczące zapisów w dokumentacji żołnierza dotyczące lat służby. W 2017 roku po 25 latach służby odszedłem na emeryturę, z której wróciłem do munduru w roku 2022. Właśnie otrzymałem decyzję w sprawie przyznania świadczenia ....... w której organ kadrowy w uzasadnieniu wpisał, że moje lata pracy liczone są od 05.1997 roku co oczywiście daje mi 25 lat służby, ale nie zgadza się ze stanem faktycznym, gdyż swoją służbę rozpocząłem w 1992 roku. Chciałem zapytać, czy taki zapis jest właściwy i jaki to może mieć wpływ na moją przyszłą emeryturę ??
_________________
74,23 %
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Sro 15 Mar, 2023   

Taki sposób liczenia wysługi, tj. poprzez usunięcie z niej okresów "niepotrzebnych", zsumowanie okresów "potrzebnych" i przyjęcie fikcyjnej daty początkowej, co prawda nie jest właściwy, lecz w wojsku jednak stosowany - zapewne ze względów praktycznych. Ale spokojnie, wysługę emerytalną będziesz miał liczoną "po ludzku".
 
 
focus 
Mod
Freedom for the region Silesia.



Pomógł: 65 razy
Wiek: 84
Dołączył: 03 Wrz 2005
Posty: 6445
Skąd: Getarnte Option von ...
Wysłany: Sro 15 Mar, 2023   

maniekf napisał/a:
organ kadrowy w uzasadnieniu wpisał, że moje lata pracy liczone są od 05.1997


Na znając dokładnej daty pierwszego powołania i daty zwolnienia ze służby oraz dokładnej daty powtórnego powołania, trudno jest ustalić datę faktycznej wysługi.

Nie mniej jak wskazałeś, iż odszedłeś na emeryturę w 2017 r. po 25 latach służby.
Kolejne przyjęcie do służby nastąpiło w 2022 r. (nie wnikam w miesiące), wobec tego zakładam, że 1 rok służby upłyną od powołania. Razem służby wychodzi 26 lat.
Mamy 2023 rok - 26 lat "w mundurze" = PWL - 1997 rok.
Kadrowiec dobrze ustalili początek wysługi lat.

maniekf napisał/a:
ale nie zgadza się ze stanem faktycznym, gdyż swoją służbę rozpocząłem w 1992 roku.


To jest rok rozpoczęcia pierwszego okresu służby, w międzyczasie miałeś 5 letnią przerwę w służbie (poza MON), tym samym:
1992 r. + 5 lat = PWL 1997 r.

Po trzecie SEW on-line, sam wylicza (prawidłowo) wysługę. :gent:
_________________


Ludzie :!: :!: :!: , nie udzielam porad ''prawnych'' za pośrednictwem
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13509
Skąd: ---
Wysłany: Czw 16 Mar, 2023   

focus napisał/a:
Po trzecie SEW on-line, sam wylicza (prawidłowo) wysługę. :gent:

Zgadza się.
Jak składałem wypowiedzenie to kadrowiec usiadł przed komputerem.
A ja mu powiedziałem: Nie ma potrzeby. I podałem swoją wysługę z dokładnością do miesiąca.

Jednak sprawdził i powiedział: Dokładnie tak.

Stawiłem się w WKU. A tam mi chorąży powiedział, że niepotrzebnie.
Gdyż zmieniono rozporządzenie i teraz to dowódca JW ma obowiązek przesłać informację a nie żołnierz.
Nawet mi wydrukował.
No i chcąc być przydatnym zawiozłem ten wydruk do kadrowców.
Troszkę się zdziwili.
Ale ja nie mam do nich pretensji. Dobre, uczynne chłopaki.
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pią 17 Mar, 2023   

i napisał/a:
Stawiłem się w WKU. A tam mi chorąży powiedział, że niepotrzebnie.
Gdyż zmieniono rozporządzenie i teraz to dowódca JW ma obowiązek przesłać informację a nie żołnierz.

Z tym kierowaniem zwolnionych ze służby żołnierzy zawodowych do WKU to była głupota - głupota MON, a nie kadrowców JW, bo ci po prostu wykonywali durny przepis. Bo niby po co ich kierowano? Dokumenty ewidencyjne takiego żołnierza jednostka przekazywała do WKU znacznie później i dopiero wtedy można było przyjąć go na ewidencję żołnierzy rezerwy i poddać jakiejkolwiek "obróbce". Więc żołnierze stawiający się w WKU byli oburzeni, że zabiera się im niepotrzebnie czas, a to oburzenie skrupiało się na Bogu ducha winnych pracownikach WKU.
 
 
leoncio 
5



Pomógł: 3 razy
Wiek: 64
Dołączył: 23 Wrz 2007
Posty: 484
Skąd: lotnisko i WKU
Wysłany: Nie 19 Mar, 2023   

Nie taka może znowu głupota tyle, że wykonanie jak zwykle.
JW kierowała zwolnionego do WKU po książeczkę wojskową (i ew. przydział mob.). Często zwolnieni żołnierze przeprowadzali się w zupełnie inne strony a do zameldowania/przemeldowania potrzebna była książeczka wojskowa. I koło się zamykało, bo w ślad za wydaniem "skierowania do WKU", kadrowiec nie wysyłał do WKU karty ewidencyjnej.
Baaardzo dawno temu tak właśnie było robione. Później "się rozmyło". Szczególne cyrki były w trakcie zmiany WOP-u w Straż Graniczną. Łoj, jak my szukali "po Polsce" kwitów...
_________________
Pytanie mechanika MiG-21: jaki jest zasięg pocisku R-3S? Odpowiedź specjalisty: łeeeeee, te to lecą!
 
 
Tytan w dresie. 
10


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 30 Sty 2019
Posty: 6982
Skąd: Z Polski
Wysłany: Nie 19 Mar, 2023   

Karty Ewidencyjnej i TAP.
 
 
focus 
Mod
Freedom for the region Silesia.



Pomógł: 65 razy
Wiek: 84
Dołączył: 03 Wrz 2005
Posty: 6445
Skąd: Getarnte Option von ...
Wysłany: Nie 19 Mar, 2023   

leoncio napisał/a:
JW kierowała zwolnionego do WKU po książeczkę wojskową (i ew. przydział mob.).


Tylko po co w dniu zwolnienia, jak WKU nie posiadała danych ?
_________________


Ludzie :!: :!: :!: , nie udzielam porad ''prawnych'' za pośrednictwem
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Nie 19 Mar, 2023   

leoncio napisał/a:
JW kierowała zwolnionego do WKU po książeczkę wojskową (i ew. przydział mob.).

To myśmy sobie tak to tłumaczyli, a w rzeczywistości nie było wiadomo po co, skoro nie posiadaliśmy w tym momencie dokumentów ewidencyjnych zwolnionego żołnierza. A przepisy kolejnych rozporządzeń MON, dotyczące zwalniania żołnierzy zawodowych ze służby, mówiły tak:
Cytat:
Skierowanie do wojskowego komendanta uzupełnień następuje w dniu zwolnienia.

A więc miały takie brzmienie, jakby obowiązek skierowania odchodzącego żołnierza do WKU, a także cel tego skierowania, wynikały z jakiegoś innego przepisu. Ale takiego innego przepisu nie było!
Podejrzewam, że wydając pierwsze z tych rozporządzeń w 1992 roku, bezmyślnie kopiowano przepisy z zarządzenia MON, bo wcześniej tego rodzaju sprawy były regulowane aktami wewnętrznymi, a następnie powielano tę głupotę w kolejnych rozporządzeniach, aż do 2017 roku. W tymże roku zamieniono powyższy zapis na:
Cytat:
§ 32. Dowódca jednostki wojskowej, który wykonał decyzję (rozkaz personalny) o zwolnieniu żołnierza z zawodowej służby wojskowej:
1) zawiadamia niezwłocznie o tym fakcie właściwego wojskowego komendanta uzupełnień, informując o dacie zwolnienia i adresie zamieszkania zwalnianego żołnierza;

Ale nadal nie wyjaśniono - po co?
 
 
leoncio 
5



Pomógł: 3 razy
Wiek: 64
Dołączył: 23 Wrz 2007
Posty: 484
Skąd: lotnisko i WKU
Wysłany: Nie 19 Mar, 2023   

Tu masz rację. Takie postępowanie wynikało z przepisów zawartych w tzw. "cegle" - zbiorze przepisów kadrowych (Dzienniki Rozkazów MON). Stąd kopiowano bez opamiętania do rozporządzeń.
Ja robiłem tak: żołnierz pokazywał mi to, co ma (wyciąg z rozkazu o zwolnieniu, zestawienie należności finansowych, ew. orzeczenie komisji lek., itd.). Wypisywałem książeczkę wojskową i czekałem na TAP. W "skorowidzu" ujmowałem po otrzymaniu TAP.
Ale to było przed erą komputerów.
I mało miałem takich spraw, bo tylko jedną JW na terenie.
_________________
Pytanie mechanika MiG-21: jaki jest zasięg pocisku R-3S? Odpowiedź specjalisty: łeeeeee, te to lecą!
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13509
Skąd: ---
Wysłany: Pon 20 Mar, 2023   

To chyba co WKU to były inne zwyczaje.
Ja nie dostałem żadnej książeczki wojskowej.

Mam zachowaną swoją legitymację a w niej jedynie adnotacja:
Zwolniono z zawodowej służby wojskowej po przesłużeniu tylu to a tylu lat, miesięcy i dni.
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
Tytan w dresie. 
10


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 30 Sty 2019
Posty: 6982
Skąd: Z Polski
Wysłany: Pon 20 Mar, 2023   

Ale ta legitymacja nie jest już dokumentem. Jest pozostawiana, na wniosek żołnierza, w celach pamiątkowych. Powinieneś otrzymać Książeczkę Wojskową.
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13509
Skąd: ---
Wysłany: Pon 20 Mar, 2023   

Nie wiem dlaczego mi nie wierzysz: Nie otrzymałem.
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
mati_s1 
5


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 13 Cze 2022
Posty: 458
Skąd: z wojska
Wysłany: Pon 20 Mar, 2023   

To, że nie otrzymałeś nie znaczy, że nie powinieneś ;)
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13509
Skąd: ---
Wysłany: Pon 20 Mar, 2023   

A po co mi jakaś Książeczka Wojskowa?
To co? Mam być powołany do Zasadniczej Służby Wojskowej?

Z moim stopniem byłoby to nieco utrudnione.
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group