Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
[Pomocy] Obliczanie wyslugi.
Opublikował Wiadomość
mati_s1 
5


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 13 Cze 2022
Posty: 458
Skąd: z wojska
Wysłany: Pon 20 Mar, 2023   

Książeczkę wojskową wydaje się każdemu żołnierzowi rezerwy.
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13509
Skąd: ---
Wysłany: Pon 20 Mar, 2023   

Ileż razy mam powtarzać?
Ja takowej nie otrzymałem.
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
Maj Or 
4


Pomógł: 2 razy
Wiek: 55
Dołączył: 23 Paź 2021
Posty: 232
Skąd: MSD rezerwisty
Wysłany: Pon 20 Mar, 2023   

Odchodząc do cywila, na polecenie S1 przygotowałem swoja fotkę i zawiozłem do WKU. WKU miało mi przygotować Książeczkę Wojskową. Legitymacji oficera nie zachowałem. Jednocześnie bardzo miłej i bardzo gadatliwej pani z WKU przekazałem informację, że zaraz po odejściu do cywila zmieniam miejsce zamieszkania. Podałem nowy adres, a nawet lokalne WKU. Od tamtej pory, tzn. od trzech lat jest cisza. Nikt mnie nie poinformował, że mam cokolwiek, gdziekolwiek (tzn. wtedy w WKU, czy też jak obecnie WCR) do odebrania.
Podobno, może to zweryfikują zorientowani modowie, w moim przypadku, tzn. oficera bez dokumentów, książeczka zostanie mi wydana przez jednostkę wojskową w której będę miał przydział, w przypadku pierwszego lepszego powołania.
_________________
- Nie jestem maszyną, jestem człowiekiem. (von Horn)
- W domu!!! W fabryce od pana nie wymaga się egzaminów na człowieczeństwo ani egzaminów na humanitarność, w fabryce potrzebne są pańskie mięśnie i mózg pański i tylko za to płacimy panu (Borowiecki)
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pon 20 Mar, 2023   

i napisał/a:
To chyba co WKU to były inne zwyczaje.
Ja nie dostałem żadnej książeczki wojskowej.

Książeczka wojskowa była przeznaczona do potwierdzania stosunku jej posiadacza do powszechnego obowiązku obrony, w szczególności do obowiązku czynnej służby wojskowej (obecne przepisy nie mówią, do czego jest potrzebna). Więc to w interesie obywatela było jej wyrobienie, bo WKU przecież takie dane posiadała. Poza tym, gdyby nawet WKU chciała na siłę wciskać ludziom książeczki, to nie miała ku temu ani wyraźnej podstawy prawnej, ani narzędzi prawnych dających możliwość przymuszenia obywatela.

A więc nie dlatego nie dostałeś książeczki wojskowej, że WKU nie chciała Ci jej wydać, lecz dlatego, że o nią nie wnioskowałeś. Ale nic straconego, nadal możesz ją wyrobić ;)
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13509
Skąd: ---
Wysłany: Pon 20 Mar, 2023   

Tu nie bardzo Cię rozumiem.
To moje bez mała 30 lat służby nie jest wystarczającym potwierdzeniem uregulowania stosunku do służby wojskowej?
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pon 20 Mar, 2023   

Maj Or, zgodnie z art. 77 ust. 1 ustawy ooo książeczki wojskowe wydawane są w przypadkach określonych w tej ustawie. A ustawa nie przewiduje przypadku wydawania tego dokumentu żołnierzowi zwolnionemu z zawodowej służby wojskowej, choć - moim zdaniem - powinna przewidywać. Ale myślę, że mógłbyś się "podpiąć" pod którąś z sytuacji w ustawie przewidzianych:

1. W przypadku powołania na ćwiczenia, jako żołnierz:
Cytat:
Art. 248.
2. Żołnierzom PR, po złożeniu przysięgi wojskowej, dowódca jednostki wojskowej wydaje książeczkę wojskową.

2. W każdej chwili, jako rezerwista:
Cytat:
§ 3.
5. W przypadku utraty lub zniszczenia książeczki wojskowej przez żołnierza pozostającego w pasywnej rezerwie właściwy szef wojskowego centrum rekrutacji wydaje jej duplikat.

Natomiast co do sprawy, którą opisujesz, to niewątpliwie jest to przykład nierzetelności biurokracji wojskowej. Gdyby ta pani była moją podwładną, nie uszłoby jej to płazem!


i napisał/a:
To moje bez mała 30 lat służby nie jest wystarczającym potwierdzeniem uregulowania stosunku do służby wojskowej?

Trzeba było to powiedzieć urzędniczce przy załatwianiu formalności meldunkowych, pani w banku przy staraniu się o pożyczkę, personalnemu w zakładzie pracy przy ubiegania się o zatrudnienie, itd. Wszyscy oni zobligowani byli przepisami do stwierdzenia twojego stosunku do służby wojskowej, a także innych danych (np. czy posiadasz przydział mobilizacyjny), na podstawie książeczki wojskowej.
Obecnie, mimo że zdefiniowano w nowej ustawie pojęcie uregulowanego stosunku do służby wojskowej, nie jest to chyba nikomu do niczego potrzebne. Zresztą wcześniej też nie było, bo w różnych kwestionariuszach w rubryce "stosunek do służby wojskowej" nie wpisywało się: uregulowany albo nieuregulowany (bo i tak nikt tego nie wiedział), lecz: poborowy, przeniesiony do rezerwy, nie podlega obowiązkowi służby wojskowej.
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13509
Skąd: ---
Wysłany: Pon 20 Mar, 2023   

Znów Ciebie nie rozumiem. Obawiam się, ze chyba "jedziesz" na jakichś starych danych.
Szwejk napisał/a:
Trzeba było to powiedzieć urzędniczce przy załatwianiu formalności meldunkowych

Niczego takiego ode mnie nie wymagano. Jedynie przedstawiania prawa własności do lokalu.

Szwejk napisał/a:
pani w banku przy staraniu się o pożyczkę

O nic takiego pani w banku się mnie nie pytała.

Szwejk napisał/a:
personalnemu w zakładzie pracy przy ubiegania się o zatrudnienie, itd.

Też się mnie nie pytał.

Doprawdy nie wiem na jakim Ty świecie żyjesz.
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
Tytan w dresie. 
10


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 30 Sty 2019
Posty: 6982
Skąd: Z Polski
Wysłany: Pon 20 Mar, 2023   

W jakim Ty żyłeś? W wojskowym. Obowiązek meldunkowy istniał i był związany z tym, o czym napisał Szwejk. Bank mógł odmówić pożyczki i z reguły odmawiał, gdy nie był uregulowany stosunek do służby wojskowej. Do zmiany meldunku, trzeba było przedstawić Książeczkę Wojskową i wypełnić druczki meldunkowe, które urząd wysyłał jako informacje do WKU. Na tej podstawie, komendy przesyłały między sobą ewidencję poborowych, w ślad za nimi.
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13509
Skąd: ---
Wysłany: Pon 20 Mar, 2023   

Czyżbym to ja miał "roztrojenie" jaźni?
1. Siedem lat temu się przeprowadzałem i meldowałem. I nikt się mnie nie pytał o żadne dokumenty wojskowe.
2. Rok temu brałem kredyt i nikt się mnie nie pytał o żadne dokumenty wojskowe.
Kiedy się bank pytał? 30 lat temu?
Mnie się pytał jedynie o dochody.
3. Itd.
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
michqq 
Guru


Pomógł: 28 razy
Wiek: 48
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 11549
Skąd: -)
Wysłany: Pon 20 Mar, 2023   

i napisał/a:
Kiedy się bank pytał? 30 lat temu?


Z moich obserwacji wynika że banki przestały się interesować tym tematem od momentu kiedy zawieszono pobór. Z przyczyny czysto praktycznej było to im potrzebne i z przyczyn czystopraktycznych - przestało.

Natomiast instytucje państwowe najrozmitszego rodzaju mogą mieć swoje... widzimisie... - niekiedy.
:gent:
_________________
Toast wódczany o postaci dialogu.
Zasłyszane na dniach.
:
- Ruskij wojennyj korabl?
- Do dna!
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pon 20 Mar, 2023   

i napisał/a:
Znów Ciebie nie rozumiem. Obawiam się, ze chyba "jedziesz" na jakichś starych danych.

Chyba się pogubiłeś. Oczywiście, że w swojej odpowiedzi "jechałem" na starych danych, co zresztą wyraźnie z niej wynika, bo skoro dziś nikomu i nigdzie nie musisz udowadniać, że masz uregulowany stosunek do służby wojskowej, to jak inaczej miałem Ci wytłumaczyć, że w sprawach urzędowych Twoje oświadczenie o tym, że masz 30 lat służby (podobnie zresztą jak okazanie unieważnionej legitymacji służbowej) nie byłoby wystarczające dla udowodnienia tego faktu. Takim dowodem była do niedawna tylko książeczka wojskowa. A więc moje wyjaśnienie dotyczyło tego i tylko tego problemu.
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13509
Skąd: ---
Wysłany: Pon 20 Mar, 2023   

Mam Ci udowadniać, że nie jestem wielbłądem?
Nikt ode mnie żadnych dokumentów wojskowych nie wymagał.

Ile razy mam to jeszcze napisać?
Pomalutku zaczynacie mnie wk... irytować.
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
Tytan w dresie. 
10


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 30 Sty 2019
Posty: 6982
Skąd: Z Polski
Wysłany: Pon 20 Mar, 2023   

Ehhh...dobra, ja się poddaję. :lol:
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pon 20 Mar, 2023   

Masz rację Tytan, ja także mówię: pas!
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13509
Skąd: ---
Wysłany: Pon 20 Mar, 2023   

To może inaczej:
Przemeldujcie się, przerejestrujcie samochód.
I powiedzcie czy ktoś będzie od was wymagał informacji o uregulowanym stosunku do służby wojskowej.
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group