Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Urlop rodzicielski dla ojca dziecka
Opublikował Wiadomość
fr3shman 
1


Dołączył: 27 Wrz 2015
Posty: 37
Skąd: WM
Wysłany: Sro 19 Kwi, 2023   Urlop rodzicielski dla ojca dziecka

26 kwietnia wchodzi ustawa w kodeksie pracy o 9 tygodniowym urlopie rodzicielskim dla ojca dziecka 70% płatne. Ma ktoś informacje jak to będzie wyglądać? Czy to na wniosek? Czy od razu to wejdzie skoro w życie wchodzi ustawa? Czy jednocześnie można z tego korzystać z matką dziecka?
 
 
Brzytwa 
6



Pomógł: 10 razy
Wiek: 44
Dołączył: 19 Lip 2014
Posty: 1736
Skąd: z kątowni
Wysłany: Czw 20 Kwi, 2023   

A jak to się ma do naszej Ustawy 3O? :cool:
_________________
....
 
 
fr3shman 
1


Dołączył: 27 Wrz 2015
Posty: 37
Skąd: WM
Wysłany: Czw 20 Kwi, 2023   

Której dokładnie? W tym względzie podlegamy pod kodeks pracy tj. przy urlopie ojcowskim 2 tygodniowym.
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Czw 20 Kwi, 2023   

Niezupełnie fr3shman. Nie tyle podlegamy, co mają do nas zastosowanie odpowiednie przepisy kp, z mocy następującego przepisu naszej ustawy o obronie Ojczyzny:
Cytat:
Art. 284. 1. Żołnierzowi zawodowemu przysługuje prawo do urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego, urlopu rodzicielskiego oraz urlopu opiekuńczego i zwolnienie od zajęć służbowych z powodu działania siły wyższej, w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność tego żołnierza na zasadach i w wymiarze określonych w przepisach ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (...)
 
 
fr3shman 
1


Dołączył: 27 Wrz 2015
Posty: 37
Skąd: WM
Wysłany: Czw 20 Kwi, 2023   

Aaa to tak to działa. No to z tego co widzę to będzie się należało?
A z drugiej strony my nie podlegamy pod ZUS to zasiłek czyli te 70% opłaca nam normalnie MON? I normalnie ten czas będzie liczył mi się do czasu służby?
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pią 21 Kwi, 2023   

Z naszej ustawy:
Cytat:
Art. 454.
4. Miesięczne uposażenie żołnierza zawodowego za okres ustalony przepisami ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy jako okres urlopu rodzicielskiego wynosi 70% miesięcznego uposażenia, o którym mowa w art. 450 ust. 1.

A więc nie jest to żaden zasiłek, lecz po prostu uposażenie, płatne oczywiście przez MON. Nie kojarzę, aby jakieś przepisy wykluczały okres urlopu rodzicielskiego z wysługi, więc zapewne jest on wliczany do wszelkiego rodzaju wysług, włącznie z emerytalną.
 
 
Maj Or 
4


Pomógł: 2 razy
Wiek: 55
Dołączył: 23 Paź 2021
Posty: 233
Skąd: MSD rezerwisty
Wysłany: Pią 21 Kwi, 2023   

Szwejk napisał/a:
Nie kojarzę, aby jakieś przepisy wykluczały okres urlopu rodzicielskiego z wysługi, więc zapewne jest on wliczany do wszelkiego rodzaju wysług, włącznie z emerytalną.
To chyba do weryfikacji. Mam już czteroletnia przerwę z wojskiem. I mogło się w tym czasie cos zmienić. Ale z tego co pamiętam jeden z plutonowych moich podwładnych, który był na takim urlopie, po powrocie referował mi, ze jednak wysługa na ten okres został mu wstrzymana.
_________________
- Nie jestem maszyną, jestem człowiekiem. (von Horn)
- W domu!!! W fabryce od pana nie wymaga się egzaminów na człowieczeństwo ani egzaminów na humanitarność, w fabryce potrzebne są pańskie mięśnie i mózg pański i tylko za to płacimy panu (Borowiecki)
 
 
Tytan w dresie. 
10


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 30 Sty 2019
Posty: 6982
Skąd: Z Polski
Wysłany: Pią 21 Kwi, 2023   

Skoro dostawał uposażenie, choćby pomniejszone, to jak mogli mu tego okresu nie zaliczyć?
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pią 21 Kwi, 2023   

Maj Or napisał/a:
Ale z tego co pamiętam jeden z plutonowych moich podwładnych, który był na takim urlopie, po powrocie referował mi, ze jednak wysługa na ten okres został mu wstrzymana.

Słuszna uwaga Tytana. Ale przede wszystkim należy zdać sobie sprawę, że nie ma jednego uniwersalnego pojęcia wysługi. W zależności od rodzaju świadczenia czy uprawnienia wysługi są różnie liczone i są w nich uwzględniane różne okresy. Więc jeśli mówimy o wysłudze, to należy ją doprecyzować, np.: "od której zależy wysokość dodatku za długoletnią służbę", "od której zależy nabycie prawa i wysokość nagrody jubileuszowej", itd.
Więc żeby zbadać, czy rzeczywiście temu plutonowemu bieg wysługi mógł być wstrzymany, należałoby wiedzieć, o jakiej konkretnie wysłudze, tj. dotyczącej jakiej należności mówimy.
 
 
michqq 
Guru


Pomógł: 28 razy
Wiek: 48
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 11555
Skąd: -)
Wysłany: Pią 21 Kwi, 2023   

Cytat:
jeden z plutonowych moich podwładnych, który był na takim urlopie, po powrocie referował mi, ze jednak wysługa na ten okres został mu wstrzymana


I tutaj rodzi się pytanie: Czy równo traktuje się żołnierz-kobietę, to jest równiez w jej przypadku wysługa jest wstrzymywana? Jeżeli nie - to na jakiej podstawie? Czy to nie jest sprawa dla pełnomocnika ds. kobiet w JW?

[ Dodano: Pią 21 Kwi, 2023 ]
Szwejk napisał/a:
Więc żeby zbadać, czy rzeczywiście temu plutonowemu bieg wysługi mógł być wstrzymany, należałoby wiedzieć, o jakiej konkretnie wysłudze, tj. dotyczącej jakiej należności mówimy.


Czy płeć plutonowego powinna grać tu jakąkolwiek rolę?
_________________
Toast wódczany o postaci dialogu.
Zasłyszane na dniach.
:
- Ruskij wojennyj korabl?
- Do dna!
 
 
matt89 
1


Dołączył: 08 Paź 2016
Posty: 21
Skąd: Gdynia
Wysłany: Sro 26 Kwi, 2023   

Czy jeżeli ustawa weszła z dniem 26 kwietnia a dziecko urodzilo mi się w zeszłym roku to czy przysługuje mi ten urlop rodzicielski 9 tygodni?
 
 
GrzeAnto 
1


Dołączył: 15 Paź 2021
Posty: 4
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 05 Maj, 2023   

Witam. Czy jeżeli dziecko urodziło mi się w 2021 to należy mi się te 9 tygodni urlopu rodzicielskiego?
 
 
Tytan w dresie. 
10


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 30 Sty 2019
Posty: 6982
Skąd: Z Polski
Wysłany: Pią 05 Maj, 2023   

Moi zdaniem, prawo nie powinno działać wstecz. Ale historia zna różne przypadki.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group