Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
[Pomocy] 12 pensji
Opublikował Wiadomość
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pią 02 Cze, 2023   

Szwejk napisał/a:
Jeśli się nie mylę, to w obydwu przypadkach haracz dla państwa jest taki sam: 20% podatku + 9% składki na ubezpieczenie zdrowotne... o Boże! toż to rozbój w biały dzień!

Chyba jednak pomyliłem się w kwestii składki na ubezpieczenie zdrowotne, bo wg odnośnej ustawy, dla żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne stanowi kwota odpowiadająca ich uposażeniu, a uposażenie w przypadku żołnierza zawodowego to: uposażenie zasadnicze + dodatki do uposażenia. Natomiast świadczenie roczne, tzw. 12 pensji, nie stanowi uposażenia. Z tego wniosek, że nie podlega ono oskładkowaniu.

Edit:
Jednak podlega oskładkowaniu, co wyjaśniam w poście z dn. 06.06.2023 r.
Ostatnio zmieniony przez Szwejk Wto 06 Cze, 2023, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
ReksioNaWakacjach 
1
Happy retirement


Wiek: 43
Dołączył: 29 Mar 2022
Posty: 35
Skąd: 3City
Wysłany: Nie 04 Cze, 2023   

Szwejk napisał/a:
Natomiast świadczenie roczne, tzw. 12 pensji, nie stanowi uposażenia.

Nie spodziewałem się, że spod palców tak doświadczonego forumowicza padnie taka bzdura.

Cytując Ustawę o obronie Ojczyzny:
Art. 432. 1. Żołnierze zawodowi otrzymują następujące inne należności
pieniężne:
1) zasiłek na zagospodarowanie;
2) dodatkowe uposażenie roczne;
3) nagrody uznaniowe i zapomogi;

Jeżeli wiesz, że oprzesz się pokusie wydania całości od razu i nie masz dodatkowej pracy w cywilu, to oczywiście wybór może paść tylko na całość z góry. Jeżeli natomiast masz lekką rękę do wydawania pieniędzy i nie masz zabezpieczonych innych źródeł finansowania, to lepiej zdecydować się na wypłaty w trybie miesięcznym.
Miłościwie nam panujący opodatkowali wszystko, także jeżeli od czegoś odciągają podatek, to odciągają również zdrowotną.

Szczerze mówiąc w sprawach podatkowych do tej pory nie wszyscy się orientują, a to co zrobili w połowie 2022r. to już jakaś masakra była.
_________________
Ludzie? (…) Wiatr nimi miota. Nie mają korzeni – to im bardzo przeszkadza. Antoine de Saint-Exupéry
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15953
Skąd: POLSKA
Wysłany: Nie 04 Cze, 2023   

ReksioNaWakacjach napisał/a:
Szwejk napisał/a:
Cytat:
Natomiast świadczenie roczne, tzw. 12 pensji, nie stanowi uposażenia.


Nie spodziewałem się, że spod palców tak doświadczonego forumowicza padnie taka bzdura.

Cytując Ustawę o obronie Ojczyzny:
Art. 432. 1. Żołnierze zawodowi otrzymują następujące inne należności
pieniężne:
1) zasiłek na zagospodarowanie;
2) dodatkowe uposażenie roczne;
3) nagrody uznaniowe i zapomogi;
:modli: Boże coś Polskę ... :-o

Cytat:
Art. 459. Żołnierzowi zwolnionemu z zawodowej służby wojskowej, niezależnie od odprawy, o której mowa w art. 458, przysługują następujące należności pieniężne:
1) przez okres 1 roku po zwolnieniu ze służby wypłacane co miesiąc świadczenie pieniężne w wysokości kwoty uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym, należnego w ostatnim dniu pełnienia służby;
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pon 05 Cze, 2023   

ReksioNaWakacjach napisał/a:
Nie spodziewałem się, że spod palców tak doświadczonego forumowicza padnie taka bzdura.

Spokojnie, żadna bzdura nie padła, to Ty pomyliłeś pojęcia: rocznego świadczenia i dodatkowego uposażenia rocznego, na co zwrócił już uwagę -=Alex=-.

Jeśli zaś chodzi o tę drugą należność, tj. o tzw. trzynastkę, to także i ona nie jest zaliczana do uposażenia, jak to sugerujesz. Zgodnie z ustawą ooo uposażenie żołnierza zawodowego składa się z uposażenia zasadniczego i dodatków do uposażenia. Natomiast dodatkowe uposażenie roczne, wbrew swojej nazwie, nie jest uposażeniem, lecz tzw. inną należnością pieniężną.

Nie jest też prawdą, że "jeżeli od czegoś odciągają podatek, to odciągają również zdrowotną". Zgodnie z art. 81 ust. 3 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, podstawę wymiaru składki zdrowotnej dla żołnierzy zawodowych (także dla funkcjonariuszy) stanowi kwota odpowiadająca ich uposażeniu. Więc jeśli dobrze rozumiem ten przepis, to składka zdrowotna odciągana jest tylko z uposażenia, a z innych należności pieniężnych nie.
 
 
ReksioNaWakacjach 
1
Happy retirement


Wiek: 43
Dołączył: 29 Mar 2022
Posty: 35
Skąd: 3City
Wysłany: Pon 05 Cze, 2023   

Cytat:
Szwejk napisał/a:
Nie jest też prawdą, że "jeżeli od czegoś odciągają podatek, to odciągają również zdrowotną".


Faktycznie pomyliłem dodatkowe uposażenie roczne ze świadczeniem (za dużo tematów w forum czytałem w jednym momencie), ale to co piszesz, że 13-ka nie stanowi uposażenia, to kompletna bzdura.

Natomiast wracając do tematu:
Moja decyzja o ustaleniu prawa do świadczenia pieniężnego nr XXXX/2022 (...)
4. Należność brutto za 12 miesięcy [12xpkt 3] - XXX.XXX,00 zł
5. Zryczałtowany podatek dochodowy [20%*pkt 4]
6. Składka na ubezpieczenie zdrowotne [9%* pkt 4].
Także jak już mówiłem, jak coś jest opodatkowane, to składka zdrowotna też jest potrącana.
_________________
Ludzie? (…) Wiatr nimi miota. Nie mają korzeni – to im bardzo przeszkadza. Antoine de Saint-Exupéry
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Wto 06 Cze, 2023   

Reksio, po raz drugi zarzucasz mi wypisywanie bzdur, nie podając przy tym żadnych kontrargumentów, a jedynie ograniczając się do stwierdzeń: "13-ka stanowi uposażenie - i już!" oraz: "składka zdrowotna jest potrącana od wszystkich należności, które są opodatkowane - i już!". Więc przyjmij do wiadomości, że to Ty wypisujesz głupoty, ja zaś podtrzymuję swoją poprzednią wypowiedź w całości.

Natomiast osobnym problemem jest pobieranie lub nie składki zdrowotnej od rocznego świadczenia pieniężnego. W tej kwestii od początku dyskusji miałem wątpliwości, czego zresztą nie ukrywałem. Ale skoro podałeś, że z Twojego świadczenia, przyznanego zaledwie w zeszłym roku, faktycznie składkę zdrowotną potrącono, więc postanowiłem zbadać problem jeszcze raz. I w końcu znalazłem (w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych) przepisy to potwierdzające:
Cytat:
Art. 66. 1. Obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają:
16) osoby pobierające emeryturę lub rentę, osoby w stanie spoczynku pobierające uposażenie lub uposażenie rodzinne oraz osoby pobierające uposażenie po zwolnieniu ze służby lub świadczenie pieniężne o takim samym charakterze;
......................................................................................
Art. 81.
8. Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne dla:
2) osób, o których mowa w art. 66 ust. 1 pkt 16, jest kwota emerytury, renty lub świadczenia pieniężnego, o którym mowa w art. 5 pkt 20 lit. b, pomniejszona o kwotę spłaty nadpłaty świadczenia, z wyłączeniem dodatków, zasiłków, świadczeń pieniężnych i ryczałtu energetycznego, ekwiwalentu pieniężnego z tytułu prawa do bezpłatnego węgla oraz deputatu węglowego, albo kwota uposażenia pobieranego w stanie spoczynku lub uposażenia rodzinnego, kwota uposażenia pobieranego po zwolnieniu ze służby lub świadczenia pieniężnego o takim samym charakterze;

A więc teraz wiadomo już na pewno, że od rocznego świadczenia pieniężnego składka zdrowotna jest pobierana.

Natomiast od innych należności zwolnieniowych składka zdrowotna nie powinna być pobierana, a od należności żołnierza zawodowego będącego w służbie - wyłącznie od uposażenia, tj. uposażenia zasadniczego i dodatków do uposażenia, gdyż:
Cytat:
Art. 66. 1. Obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają:
5) żołnierze zawodowi;
........................................................................
Art. 81.
3. Podstawę wymiaru składek dla osób, o których mowa w art. 66 ust. 1 pkt 5–13 [pkt 5 - żołnierze zawodowi, pkt 6-13 - funkcjonariusze], stanowi kwota odpowiadająca uposażeniu tych osób.
 
 
ReksioNaWakacjach 
1
Happy retirement


Wiek: 43
Dołączył: 29 Mar 2022
Posty: 35
Skąd: 3City
Wysłany: Wto 06 Cze, 2023   

Szwejk napisał/a:
po raz drugi zarzucasz mi wypisywanie bzdur, nie podając przy tym żadnych kontrargumentów, a jedynie ograniczając się do stwierdzeń: "13-ka stanowi uposażenie - i już!"

Naprawdę?
Proszę spojrzeć post powyżej:

Cytując Ustawę o obronie Ojczyzny:
Art. 432. 1. Żołnierze zawodowi otrzymują następujące inne należności
pieniężne:
1) zasiłek na zagospodarowanie;
2) dodatkowe uposażenie roczne;
3) nagrody uznaniowe i zapomogi;

Jeżeli dodatkowe uposażenie roczne nie jest uposażeniem, to czym jest?
Następnym razem się pohamuję i nie będę nikomu zarzucać pisania bzdur. Wracając więc do tematu wątku i jego autora - bierz chłopie 12 pensji z góry, tylko nie rozwal na głupoty ;)
_________________
Ludzie? (…) Wiatr nimi miota. Nie mają korzeni – to im bardzo przeszkadza. Antoine de Saint-Exupéry
Ostatnio zmieniony przez ReksioNaWakacjach Wto 06 Cze, 2023, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15953
Skąd: POLSKA
Wysłany: Wto 06 Cze, 2023   

ReksioNaWakacjach, ten cytat to nie jest mój (nie ja go napisałem).
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
ReksioNaWakacjach 
1
Happy retirement


Wiek: 43
Dołączył: 29 Mar 2022
Posty: 35
Skąd: 3City
Wysłany: Wto 06 Cze, 2023   

-=Alex=- napisał/a:
ten cytat to nie jest mój (nie ja go napisałem)

Przepraszam, to był oczywiście cytat mojego tekstu. Już poprawiłem.
_________________
Ludzie? (…) Wiatr nimi miota. Nie mają korzeni – to im bardzo przeszkadza. Antoine de Saint-Exupéry
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Wto 06 Cze, 2023   

ReksioNaWakacjach napisał/a:
Jeżeli dodatkowe uposażenie roczne nie jest uposażeniem, to czym jest?

Pas!
 
 
sargento 
5


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 04 Gru 2018
Posty: 551
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto 06 Cze, 2023   

Inną należnością pieniężną, przyznawaną warunkowo?
_________________
---
Najniżsi podoficerowie są najdumniejsi
Georg Christoph Lichtenberg
 
 
Jason01 
5



Wiek: 37
Dołączył: 13 Paź 2013
Posty: 313
Skąd: Szczecin
Wysłany: Sro 05 Lip, 2023   

Czy żołnierz zawodowy, po odejściu na emeryturę może być w krótkim czasie powołany do służby w innej formacji mundurowej, po pobraniu świadczenia rocznego tj. 12 pensji?
 
 
Jefrjeitor 
5



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 19 Mar 2014
Posty: 782
Skąd: jedzie ta kontrola?!
Wysłany: Sro 05 Lip, 2023   

Jason01, nie ma przepisów zabraniajacych przyjęcie do jakiejkolwiek formacji w jakimkolwiek czasie od pobrania świadczenia rocznego (12 pensji). W wojsku jest tylko złośliwość DK MON, bzdurne wytyczne i beton. Nie wiem jak to wygląda w innych formacjach.
 
 
Tytan w dresie. 
10


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 30 Sty 2019
Posty: 6982
Skąd: Z Polski
Wysłany: Czw 06 Lip, 2023   

Tak? I można oprócz rocznej pensji z wojska, pobierać uposażenie w innej służbie? :???:
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Czw 06 Lip, 2023   

Jason01 napisał/a:
Czy żołnierz zawodowy, po odejściu na emeryturę może być w krótkim czasie powołany do służby w innej formacji mundurowej, po pobraniu świadczenia rocznego tj. 12 pensji?

Prawdopodobnie nie ma przeszkód formalno-prawnych, ale żeby mieć pewność, należałoby to sprawdzić w ustawie-pragmatyce danej służby.

Tytan w dresie. napisał/a:
I można oprócz rocznej pensji z wojska, pobierać uposażenie w innej służbie?

Prawdopodobnie można, bo przepisy wojskowe nie stoją temu na przeszkodzie, a byłaby to przecież sytuacja analogiczna do sytuacji byłego żołnierza-pracownika pobierającego wynagrodzenie za pracę, ale żeby mieć pewność, należałoby to, na wszelki wypadek, sprawdzić jeszcze w ustawie-pragmatyce danej służby.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group