Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Studia wojskowe.
Opublikował Wiadomość
emil31 
1


Dołączył: 13 Cze 2023
Posty: 4
Skąd: Opole
Wysłany: Wto 13 Cze, 2023   Studia wojskowe.

Cześć

Mam pytanie, być może trochę za bardzo kombinuję, ale proszę o wyrozumiałość.

Wkrótce wybieram się na szkolenie podstawowe (DZSW), później mam możliwość robić specjalistyczne i dostać się do wojska na zawodowca.

Jestem inżynierem z doświadczeniem w swoim zawodzie(mechanika), ale zwolniłem się z pracy, długo myślałem nad decyzją, chcę iść do wojska.

Zakładając, że wszystko pójdzie dobrze, to w ciągu roku może uda się zostać żołnierzem zawodowym. No i teraz zastanawiam się, chciałbym podjąć studia wojskowo-lekarskie. Czy będę miał taką możliwość? Po samych progach widać, że z zainteresowaniem medycyną dla wojska raczej jest kiepsko. Czytałem opinie, sporo negatywnych, ale i tak chciałbym spróbować. Matury mam napisane na tyle wysoko, że się dostanę, bo do Łodzi przyjmują z matematyką oraz fizyką.

Czy wiek będzie jakimś problemem? Teraz mam 29 lat. Dosyć mocno mi zależy, rozważam to od kilku miesięcy.

[ Dodano: Wto 13 Cze, 2023 ]
Nie mogę już edytować posta.

Jeśli będąc żołnierzem nie mogę pójść na takie studia, to można np. po prostu zrezygnować ze służby i wtedy aplikować? Czy to mnie jakoś może przekreślać?

Czytałem na stronach m.in.umedu, że można robić normalnie specjalizacje, ale nacisk kładzie się na te istotne dla wojska, np.chirurgię urazową i ortopedyczną.

Czy z perspektywy wojska, kandydat, który ukończył studia mając niecałe 40 lat to jest już kandydat, w którego nie jest warto inwestować? W teorii pozostaje jeszcze możliwość służby jako lekarz przez wiele lat.

Rozumiem, że okres studiów wlicza się w staż wojskowy? Nie jestem pewien na 100%, ale wyczytałem tak w którymś z regulaminów.
 
 
Radhezz 
3
a gdzie tu panie do emerytury...



Pomógł: 2 razy
Wiek: 36
Dołączył: 06 Sty 2009
Posty: 123
Skąd: Polska
Wysłany: Sro 14 Cze, 2023   

Jak chcesz iść na wojskowe studia lekarskie, to po prostu idź, spróbuj. Jak się nie uda, to wtedy myśl dalej nad opcjami - takie moje zdanie, tu nie ma co się zastanawiać, tylko działać.
_________________
Zacząłęm od zera, i sporo mi go jeszcze zostało...
ex. Najtańsza Siła Robocza || ex. Aktywna Rezerwa
Każdy zasługuje na mądrego przełożonego. Niektórzy go bezwzględnie potrzebują.
 
 
emil31 
1


Dołączył: 13 Cze 2023
Posty: 4
Skąd: Opole
Wysłany: Pią 23 Cze, 2023   

Okej, ale w wojsku, zawodowo, służy się na kontraktach, tak? Czyli jeśli ktoś mi nie pozwoli pójść na takie studia, to mogę zaczekać aż skończy mi się kontrakt i po prostu na nie pójść? Czy to jest bardziej skomplikowana sprawa?

Wiek chyba nie jest żadnym problemem formalnym? Co najwyżej dziwne spojrzenia młodszych osób? :) Przed emeryturą bez problemu byłbym w stanie odrobić bodajże 12 lat, które trzeba odpracować po studiach wojskowo-lekarskich.

Czy fakt, że mam już inżyniera jakoś mnie dyskwalifikuje lub coś utrudnia?
 
 
Tytan w dresie. 
10


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 30 Sty 2019
Posty: 6982
Skąd: Z Polski
Wysłany: Pią 23 Cze, 2023   

W wojsku nie ma już kontaktów.
 
 
sargento 
5


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 04 Gru 2018
Posty: 551
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią 23 Cze, 2023   

Kontakty to są :cool:
_________________
---
Najniżsi podoficerowie są najdumniejsi
Georg Christoph Lichtenberg
 
 
Tytan w dresie. 
10


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 30 Sty 2019
Posty: 6982
Skąd: Z Polski
Wysłany: Pią 23 Cze, 2023   

sargento napisał/a:
Kontakty to są :cool:

Hehe...słownik.
Owszem, kontakty są. Nie ma kontraktów. :cool:
 
 
emil31 
1


Dołączył: 13 Cze 2023
Posty: 4
Skąd: Opole
Wysłany: Pon 10 Lip, 2023   

Nie znalazłem zapisu. Czy jest jakieś ograniczenie wynikające z posiadanych stopni wojskowych? Ktoś się orientuje? Czy jeśli ktoś ma stopień podoficerski to może iść na studia wojskowe, po których uzyskuje się stopień oficerski? A co jeśli ktoś ma stopień oficerski, np.przez Legię lub studium? Czy taka osoba może iść na studia wojskowo-lekarskie?
 
 
Radhezz 
3
a gdzie tu panie do emerytury...



Pomógł: 2 razy
Wiek: 36
Dołączył: 06 Sty 2009
Posty: 123
Skąd: Polska
Wysłany: Wto 11 Lip, 2023   

emil31 napisał/a:
A co jeśli ktoś ma stopień oficerski, np.przez Legię lub studium?
Co do tego to nie wiem jak wygląda temat, ale stopień podoficerski nie stanowi problemu
_________________
Zacząłęm od zera, i sporo mi go jeszcze zostało...
ex. Najtańsza Siła Robocza || ex. Aktywna Rezerwa
Każdy zasługuje na mądrego przełożonego. Niektórzy go bezwzględnie potrzebują.
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Wto 11 Lip, 2023   

emil31 napisał/a:
A co jeśli ktoś ma stopień oficerski, np.przez Legię lub studium? Czy taka osoba może iść na studia wojskowo-lekarskie?

Nie ma przeszkód prawnych, ale są przeszkody natury technicznej. Bo np.:
- czy oficer może pełnić dobrowolną zasadniczą służbę wojskową (pierwszy rok studiów)?
- czy oficer może posiadać tytuł podchorążego?
- jakie uposażenie wypłacać takiemu oficerowi-studentowi, skoro tabela uposażeń zamyka się na stopniu sierżanta?
Więc starać się można, ale przewiduję odmowę. Bardzo byłbym ciekaw uzasadnienia prawnego takiej odmowy.

Podobne problemy mogą wystąpić w przypadku podoficera, bo ustawa jest "niedorobiona". Jej przepisy zakładają, że o przyjęcie na studia wojskowe będą się ubiegać wyłącznie osoby wojskowo dziewicze.
 
 
Radhezz 
3
a gdzie tu panie do emerytury...



Pomógł: 2 razy
Wiek: 36
Dołączył: 06 Sty 2009
Posty: 123
Skąd: Polska
Wysłany: Sro 12 Lip, 2023   

Szwejk napisał/a:
Podobne problemy mogą wystąpić w przypadku podoficera
Do sierżanta chyba jednak nie powinno być większych problemów, po prostu całe studia by nie awansował :czytam:
_________________
Zacząłęm od zera, i sporo mi go jeszcze zostało...
ex. Najtańsza Siła Robocza || ex. Aktywna Rezerwa
Każdy zasługuje na mądrego przełożonego. Niektórzy go bezwzględnie potrzebują.
 
 
kolega 
6


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Sie 2007
Posty: 1745
Skąd: centralna Polska
Wysłany: Sro 12 Lip, 2023   

Radhezz napisał/a:
Szwejk napisał/a:
Podobne problemy mogą wystąpić w przypadku podoficera
Do sierżanta chyba jednak nie powinno być większych problemów, po prostu całe studia by nie awansował :czytam:


Przecież to już było w latach minionych i niesłusznych jak d czelni wojskowych byli kierowani żołnierze zasadniczej służby wojskowej. Patrz WAT, lata np. 70.
Wszystko wtedy grało i było dopracowane.
 
 
emil31 
1


Dołączył: 13 Cze 2023
Posty: 4
Skąd: Opole
Wysłany: Pon 21 Sie, 2023   

A czy te punkty nie wykluczają możliwości podjęcia studiów przez żołnierza?

O przyjęcie na pierwszy rok studiów stacjonarnych w Uniwersytecie Medycznym w Łodzi w ramach limitu miejsc Ministra Obrony Narodowej w charakterze kandydata na żołnierza zawodowego, może ubiegać się osoba spełniająca następujące warunki:
- nie jest przeznaczona do służby zastępczej,
- nie posiada przydziału organizacyjno-mobilizacyjnego do służby w jednostce zmilitaryzowanej,
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group