Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Grupa inwalidzka
Opublikował Wiadomość
3333jacek 
1


Wiek: 51
Dołączył: 31 Sty 2014
Posty: 21
Skąd: lublin
Wysłany: Sob 12 Sie, 2023   Grupa inwalidzka

Witam szanownych unserów.Otrzymalem 3 grupę inwalidzką bez związku ze służbą z ogólnego stanu zdrowia, będąc już na emeryturze na 5 lat ,co ona mi daje?bo chyba nic prawda?.
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Sob 12 Sie, 2023   

Jeden profit przychodzi mi na myśl, ale pod warunkiem, że masz rzeczywiście 50 lat - jak to podajesz - oraz, że jesteś emerytem z art. 15 ustawy emerytalnej. Więc czy tak jest?

Edit:
Sprawa nieaktualna, ponieważ doczytałem w innym Twoim poście, że odszedłeś na emeryturę z art. 15a. Więc chyba rzeczywiście to inwalidztwo nic Ci nie daje.
 
 
3333jacek 
1


Wiek: 51
Dołączył: 31 Sty 2014
Posty: 21
Skąd: lublin
Wysłany: Sob 12 Sie, 2023   

Szwejk mam 54 lata i odszedłem z art.15 a.
 
 
archibald 
6
archibald


Pomógł: 19 razy
Dołączył: 15 Kwi 2010
Posty: 1524
Skąd: z dala
Wysłany: Nie 13 Sie, 2023   

Proszę brać pod uwagę że posiadając III grupę inwalidzką można kontynuować leczenie i ubiegać się o II grupę inwalidzką która wynosi 70% podstawy wymiaru
 
 
3333jacek 
1


Wiek: 51
Dołączył: 31 Sty 2014
Posty: 21
Skąd: lublin
Wysłany: Nie 13 Sie, 2023   

Tylko że moje choroby to kręgosłup i miednica połamane w wypadku komunikacyjnym,poza czasem sluzbowym ,prywatnym autem, więc nawet jak stan zdrowia się pogorszy to dalej nie będzie to w związku ze służbą, więc myślę że nawet ll grupa inwalidzką nie da mi żadnych procentów do emerytury,czyżbym się mylił?
 
 
archibald 
6
archibald


Pomógł: 19 razy
Dołączył: 15 Kwi 2010
Posty: 1524
Skąd: z dala
Wysłany: Pon 14 Sie, 2023   

3 grupa to 40 % więc jeśli posiadasz emeryturę to ona nic nie daje , natomiast 2 grupa to 70% podstawy wymiaru.Jeśli posiadasz emeryturę mniejszą niż 70% to po otrzymaniu 2 grupy możesz wybrać świadczenie rentowe jako korzystniejsze .I tu nie ma znaczenia czy grupa jest w związku ze służbą czy nie. Zwiększenie emerytury o max 15% to zupełnie inna sytuacja i ciebie nie dotyczy bo nie masz związku ze służbą ,Możliwość otrzymania 2 grupy i uzyskania świadczenia rentowego w wysokości 70% podstawy wymiaru jako korzystniejszego od emerytury jak najbardziej jest możliwe w Twojej sytuacji .
 
 
3333jacek 
1


Wiek: 51
Dołączył: 31 Sty 2014
Posty: 21
Skąd: lublin
Wysłany: Pon 14 Sie, 2023   

Mam niepełną wysługę nieco ponad 50 procent choroba postępuje szczególnie miednica dolega,czyli 70 procent przy 2 grupie inwalidzkiej to już renta jak dobrze rozumiem? Nasowa się pytanie czy jest określony czas od daty zwolnienia z armii a ustalenie inwalidztwa.?Bo aby zwiększyć emeryturę o 15 procent to jest 2 lub 3 lata po odejściu do cywila.I drugie pytanie 3 grupę otrzymałem w tym miesiącu,mam kolejne wizyty u ortopedy,jeśli stan zdrowia się dalej pogarsza to mogę odrazu pisać wniosek do dyrektora WBE o pogorszeniu zdrowia i skierowaniu na kolejną komisję.czy muszę odczekać jakiś czas,aby stanąć znowu na komisję?
 
 
archibald 
6
archibald


Pomógł: 19 razy
Dołączył: 15 Kwi 2010
Posty: 1524
Skąd: z dala
Wysłany: Pon 14 Sie, 2023   

Tak jak pisałem II grupa inwalidzka to renta 70% podstawy wymiaru, sporo do zyskania dla Ciebie .Inwalidztwo masz już orzeczone , pozostaje ustalenie czy II czy III grupy.Wniosek o ponowną komisję mozesz pisać w każdym momencie .Logicznym jest aby zebrać dokumentację która będzie zawierać konkluzje że jest gorzej niż było .Warto spróbować bo do zyskania masz sporo , a do stracenia nic.Ot koszty dojazdu na komisje.Gdybyś otrzymał II grupę wskazujesz w WBE rentę jako świadczenie korzystniejsze od emerytury.W tej chwili renta , III grupa jest dla ciebie mniej korzystne od emerytury
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pon 14 Sie, 2023   

3333jacek napisał/a:
Nasowa się pytanie czy jest określony czas od daty zwolnienia z armii a ustalenie inwalidztwa.?

Istotny jest czas powstania inwalidztwa, a nie czas jego ustalenia. Datę powstania inwalidztwa znajdziesz w orzeczeniu WKL w rubryczce "inwalidztwo istnieje od". Powinna ona przypadać na czas służby albo w okresie 3 lat od daty zwolnienia z niej. Czy w Twoim przypadku tak jest?
 
 
3333jacek 
1


Wiek: 51
Dołączył: 31 Sty 2014
Posty: 21
Skąd: lublin
Wysłany: Pon 14 Sie, 2023   

W orzeczeniu mam grupę 3 od czerwca 2023 w cywilu jestem od listopad 2022 .dopisek jest jeszcze w orzeczeniu że inwalidztwo powstało w czasie służby wojskowej,bo kwity z leczenia szpitalnego po wypadku który był w czerwcu 2022 oczywiście złożyłem na komisji.

[ Dodano: Pon 14 Sie, 2023 ]
Nie przepraszam doczytałem inwalidztwo istnieje od czerwiec 2023 ,czyli od czasu jak zdałem obiegowke dla szanownej komisji.

[ Dodano: Pon 14 Sie, 2023 ]
Jednak w pkt 13 jest napisane.Uwagi WKL,, schorzenia powodujące inwalidztwo powstały w trakcie pełnienia służby wojskowej.
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pon 14 Sie, 2023   

A więc urazów doznałeś w czasie służby, a inwalidztwo spowodowane tymi urazami powstało nie później, niż w ciągu 3 lat od zwolnienia ze służby. Spełniasz zatem warunki do przyznania renty inwalidzkiej. Ale ponieważ renta inwalidy III grupy byłaby niższa od emerytury, więc słusznie nie skorzystasz z tego uprawnienia.

A jak sytuacja będzie wyglądała w przypadku pogorszenia stanu zdrowia i przyznania Ci grupy II, ale już po upływie tych 3 lat? Czy wówczas będziesz mógł zamienić emeryturę na korzystniejszą od emerytury rentę inwalidy II grupy? Hm, przepisy nie dają jasnej odpowiedzi na to pytanie. Jednak moim zdaniem tak, gdyż warunkiem uzyskania renty jest zaistnienie w określonym czasie inwalidztwa w ogóle, a nie konkretnej jego grupy. Dla pewności radzę zasięgnąć informacji na ten temat w WBE.
 
 
3333jacek 
1


Wiek: 51
Dołączył: 31 Sty 2014
Posty: 21
Skąd: lublin
Wysłany: Pon 14 Sie, 2023   

To chyba już wszystko, dziękuję bardzo za bardzo szybkie i dokładne odpowiedzi.
 
 
archibald 
6
archibald


Pomógł: 19 razy
Dołączył: 15 Kwi 2010
Posty: 1524
Skąd: z dala
Wysłany: Pon 14 Sie, 2023   

Inwalidztwo jest ustalone i orzeczone .W czasie określonym ustawą tj. w zgodnie z warunkami tam zawartymi.Rzeczą naturalną jest że schorzenia będą z czasem i wiekiem ulegać nasileniu .Wtedy rencista ubiega się o wyższą grupę która daje mu określone korzyści /rekompensatę za pogorszenie stanu zdrowia .I tu już nie ma znaczenia czy to pogorszenie stanu zdrowia skutkujące zmianą grupy inwalidzkiej nastąpiło po 3, 10, czy 15 latach.Po to te grupy inwalidzkie stworzono i po to jest możliwość ich zmiany na wniosek rencisty.Po to też datę powstania inwalidztwa zamieszczono w orzeczeniu jako ostateczną.
 
 
3333jacek 
1


Wiek: 51
Dołączył: 31 Sty 2014
Posty: 21
Skąd: lublin
Wysłany: Pon 14 Sie, 2023   

Jeszcze raz dziękuję Szwejku i Archibaldzie za wytłumaczenie i odpowiedzi.Nawiasem mówiąc zastanawiałem się będąc jeszcze po skierowania na badania przez specjalistów ,poco tyłu dziadków czeka też w kolejce po skierowania na badania, przecież oni zakończyli służbę co najmniej 20 lat temu. :D

[ Dodano: Wto 12 Wrz, 2023 ]
Witam ponownie,poprzez prawnika poszło odwołanie od Rwkl do Cwkl.Jak długo czeka się na orzeczenie Cwkl, wertuję forum w poszukiwaniu odpowiedzi ale jakoś nie mogę znaleźć.

[ Dodano: Wto 12 Wrz, 2023 ]
Źle wkleiłem pytanie.Zadane pytanie powyżej w poście.

[ Dodano: Wto 12 Wrz, 2023 ]
I tak źle wkleilo.

[ Dodano: Wto 12 Wrz, 2023 ]
Jak długo czeka się na orzeczenie Cwkl
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group