Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Wypadek w drodze do jednostki.
Opublikował Wiadomość
KDM04 
3



Dołączył: 08 Kwi 2014
Posty: 111
Skąd: Brzegovia
Wysłany: Pią 18 Sie, 2023   Wypadek w drodze do jednostki.

Zostałem wezwany na ćwiczenia rotacyjne dnia 18.8.23 na godzinę 8.00 od miejsca zamieszkania do miejsca wstawiennictwa na ćwiczenia mam 30 minut drogi samochodem

Kilka minut po godzinie 7.00 zebrany wychodząc z domu otwierałem bramę posesji, wtedy zawiał mocny porywisty wiatr i spadł na mnie konar drzewa.
Bardzo mnie poobijał, doznałem kontuzji barku pierwszej pomocy udzieliła mi żona.
Ze względu na stan zdrowia, żona zawiozła mnie do lekarza a nie na ćwiczenia

Próbowałem poinformować jw, że z przyczyn losowych nie wstawię się na określoną godzinę, ale nie miałem żadnego nr kontaktowego a ten nr widniejący na karcie powołania nie odbierał.

Będąc u lekarza po 8.00 tel z jw "gdzie Pan jest?"
Omawiając sytuację osoba funkcyjna z jw powiedziała, że ok rozumiem sytuację i prosi o przekazanie dalszych kroków leczenia.

Lekarz wystawił zwolnienie lekarskie 2 tyg na okres całych ćwiczeń

Poinformowałem tel osobę, która dzwoniła to osoba z jw kazała dostarczyć zwolnienie

PYTANIE
Wypadek zdarzył się w drodze do Pracy czy mam prawo starać się o jakieś odszkodowanie?
_________________
- "Odpuść to sobie"
Ale nie zwracałem na to uwagi bo mówiłem ciągle sobie: Jak postąpiłeś, gdy mówili ci, że nie możesz jechać do Niemiec, nie możesz wziąć udziału w Junior Mr. Europe. Nie słuchałem "NIE" pojechałem i wszystko się wspaniale ułożyło. i korzystam z tego właśnie podejścia. To strategia na całe moje życie.
Arnold Schwarzenegger
 
 
Tytan w dresie. 
10


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 30 Sty 2019
Posty: 6982
Skąd: Z Polski
Wysłany: Pią 18 Sie, 2023   

Dobry jesteś. Najpierw kasa za ćwiczenia "odbyte" w domu, na zwolnieniu, teraz kasa za nie dotarcie na ćwiczenia. :lol:
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pią 18 Sie, 2023   

Faktycznie, straszny pech Cię prześladuje KDM04. I jeszcze na tym pechu zarabiasz ;)

A odpowiadając na Twoje pytanie:
Cytat:
Art. 508. Ilekroć w niniejszym dziale jest mowa o wypadku, należy przez to rozumieć nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, pozostające w związku z pełnieniem czynnej służby wojskowej, z wyjątkiem terytorialnej służby wojskowej pełnionej dyspozycyjnie, które zaszło podczas lub w związku z:
1) wykonywaniem obowiązków służbowych albo poleceń przełożonych;
2) wykonywaniem czynności w interesie służby wojskowej, nawet bez polecenia przełożonych;
3) ratowaniem ludzi z grożącego niebezpieczeństwa albo ratowaniem mienia przed zniszczeniem lub zagarnięciem;
4) udziałem w pościgu lub ujęciu osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa albo ochroną innych osób przed napaścią;
5) odbywaniem drogi do miejsca i z miejsca wykonywania czynności określonych w pkt 1 i 2.

Więc moim zdaniem Twój wypadek zdarzył się podczas odbywania drogi do miejsca wykonywania obowiązków służbowych. Zatem jest wypadkiem pozostającym w związku z pełnieniem czynnej służby wojskowej. W tej sytuacji możesz starać się o odszkodowanie od wojska i zapewne otrzymasz go, jeśli wskutek tego wypadku doznałeś stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.
 
 
Tytan w dresie. 
10


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 30 Sty 2019
Posty: 6982
Skąd: Z Polski
Wysłany: Pią 18 Sie, 2023   

Powinni Ci zdjąć przydział, bo MON z torbami puścisz, bez jednego wystrzału. . :lol:
 
 
KDM04 
3



Dołączył: 08 Kwi 2014
Posty: 111
Skąd: Brzegovia
Wysłany: Pią 18 Sie, 2023   

Koledzy co mam Wam powiedzieć. życie...
Choroba sytuacja losowa nie wybiera
_________________
- "Odpuść to sobie"
Ale nie zwracałem na to uwagi bo mówiłem ciągle sobie: Jak postąpiłeś, gdy mówili ci, że nie możesz jechać do Niemiec, nie możesz wziąć udziału w Junior Mr. Europe. Nie słuchałem "NIE" pojechałem i wszystko się wspaniale ułożyło. i korzystam z tego właśnie podejścia. To strategia na całe moje życie.
Arnold Schwarzenegger
 
 
michqq 
Guru


Pomógł: 28 razy
Wiek: 48
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 11608
Skąd: -)
Wysłany: Pią 18 Sie, 2023   

Koledzy z ciebie trochę kpią, bo to głupio wygląda, niemniej jednak tak jak piszesz akurat MOGŁO być.
Mam kolegę który zwyczajnie zrywał czereśnie ze swojego drzewa z drabinki. Niskiej. Poślizgnęła mu się noga i spadł, z wysokości dosłownie metra, z tym że plecami w dół. Nadział się kręgosłupem na kawałek gałęzi.
Dziś jeździ na wózku.
Ja tam się nie śmieję z ludzi których gałęzie uszkodziły - zdrowia życzę.

Natomiast co do urazu barku z powodu uderzenia kawałkiem drewna i jeszcze udziału żony, to mam doświadczenia również i osobiste.
Na rocznicę ślubu żoncia zakupiła sobie wałek do ciasta z utwardzanego drewna bukowego z wkładką stalową.
Dowcip taki. Mnie nie rozśmieszył...
:cool:
_________________
Toast wódczany o postaci dialogu.
Zasłyszane na dniach.
:
- Ruskij wojennyj korabl?
- Do dna!
 
 
mati_s1 
5


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 13 Cze 2022
Posty: 461
Skąd: z wojska
Wysłany: Pią 18 Sie, 2023   

KDM04, mieliśmy kiedyś w JW żołnierza o ksywie Jonasz... Sama myśl o nim powodowała szybkie problemy. A jak ten żołnierz wykonywał zadania to...
Taki podobny pechowiec ;)
 
 
KDM04 
3



Dołączył: 08 Kwi 2014
Posty: 111
Skąd: Brzegovia
Wysłany: Sro 01 Lis, 2023   

Pani z BHP sporządziła protokół powypadkowy Proszę napisać jakie dalsze kroki odnośnie odszkodowania i zakończenia sprawy tego wypadku
_________________
- "Odpuść to sobie"
Ale nie zwracałem na to uwagi bo mówiłem ciągle sobie: Jak postąpiłeś, gdy mówili ci, że nie możesz jechać do Niemiec, nie możesz wziąć udziału w Junior Mr. Europe. Nie słuchałem "NIE" pojechałem i wszystko się wspaniale ułożyło. i korzystam z tego właśnie podejścia. To strategia na całe moje życie.
Arnold Schwarzenegger
 
 
Tytan w dresie. 
10


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 30 Sty 2019
Posty: 6982
Skąd: Z Polski
Wysłany: Sro 01 Lis, 2023   

Dostaniesz wezwanie z dawnego WSzW (nie wiem jak to się teraz nazywa), na komisję lekarską.
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Sro 01 Lis, 2023   

KDM04 napisał/a:
Proszę napisać jakie dalsze kroki odnośnie odszkodowania i zakończenia sprawy tego wypadku

1. Przekazanie przez JW protokołu powypadkowego do CWCR.
2. Ustalenie przez CWCR, czy wypadek pozostaje w związku ze służbą wojskową.
3. Jeśli tak, to skierowanie Cię do WKL.
4. Wydanie przez WKL orzeczenia stwierdzającego, czy wskutek wypadku doznałeś uszczerbku na zdrowiu, a jeśli tak, to określenie procentowego stopnia tego uszczerbku.
5. Wydanie decyzji przez szefa CWCR w sprawie prawa do odszkodowania.
6. Wypłata odszkodowania, jeżeli zostanie przyznane.

Na marginesie:
Stare rozporządzenie dot. ustalania przez WKL uszczerbku na zdrowiu już nie obowiązuje, a nowego, które MON powinien wydać na podstawie art. 525 ust. 3 ustawy, nadal brak. Więc na jakiej podstawie WKL będzie orzekała? Sama ustawa niewiele mówi na ten temat. Brak jest np. wzoru orzeczenia, nie wiadomo jaka jest właściwość miejscowa komisji i w ogóle brakuje przepisów określających tryb postępowania WKL w tych sprawach... Nihil novi.
 
 
KDM04 
3



Dołączył: 08 Kwi 2014
Posty: 111
Skąd: Brzegovia
Wysłany: Czw 02 Lis, 2023   

Szwejk napisał/a:

1. Przekazanie przez JW protokołu powypadkowego do CWCR.
2. Ustalenie przez CWCR, czy wypadek pozostaje w związku ze służbą wojskową.


Protokół został przekazany do CWRC

CWRC ma jakiś określony czas (np. 30 dni?) na ustalenie czy wypadek pozostaje w związku ze służbą wojskową?
_________________
- "Odpuść to sobie"
Ale nie zwracałem na to uwagi bo mówiłem ciągle sobie: Jak postąpiłeś, gdy mówili ci, że nie możesz jechać do Niemiec, nie możesz wziąć udziału w Junior Mr. Europe. Nie słuchałem "NIE" pojechałem i wszystko się wspaniale ułożyło. i korzystam z tego właśnie podejścia. To strategia na całe moje życie.
Arnold Schwarzenegger
 
 
focus 
Mod
Freedom for the region Silesia.



Pomógł: 65 razy
Wiek: 84
Dołączył: 03 Wrz 2005
Posty: 6445
Skąd: Getarnte Option von ...
Wysłany: Czw 02 Lis, 2023   

Szwejk napisał/a:
1. Przekazanie przez JW protokołu powypadkowego do CWCR.


Małe sprostowanie.
Protokół zostanie przesłany do Ośrodka Zamiejscowego CWCR (OZ CWCR) właściwego dla miejsca administrowania WKU na ewidencji której pozostaje poszkodowany.
Szefowie OZ CWCR otrzymali pełnomocnictwa do działania w imieniu Szefa CWCR, w tym załatwiania w imieniu ww. organu wszelkich spraw wynikających z przepisów uooO.
_________________


Ludzie :!: :!: :!: , nie udzielam porad ''prawnych'' za pośrednictwem
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Czw 02 Lis, 2023   

KDM04 napisał/a:
CWRC ma jakiś określony czas (np. 30 dni?) na ustalenie czy wypadek pozostaje w związku ze służbą wojskową?

Rozporządzenie mówi, że CWCR ustala związek wypadku ze służbą wojskową (§ 17 ust. 1), a także, że zawiadamia o wyniku tego ustalenia JW (§ 26). Jednak nie podaje terminu, w jakim powinno to nastąpić

Ale termin ten można wydedukować z § 18, określającego terminy kierowania do WKL. Są tam podane dwa terminy:
1) po zakończeniu leczenia, jednak nie wcześniej niż po 6 miesiącach od dnia wypadku,
2) niezwłocznie.
Moim zdaniem Ciebie dotyczy termin drugi. W takim razie także ustalenie związku wypadku ze służbą wojskową powinno nastąpić niezwłocznie.


focus, ustawa mówi, że prawo do odszkodowania i jego wysokość ustala Szef CWCR. To, że Szef CWCR przelał swoje kompetencje na szefów ośrodków zamiejscowych, jest sprawą wewnętrzną tej instytucji.
Poza tym, jeśli już, to skąd wiesz, że w sprawach odszkodowawczych właściwy jest szef OZ CWCR wg siedziby WCR, a nie wg miejsca stacjonowania JW? Stare przepisy ustalały tę właściwość właśnie według tego drugiego kryterium. Jeżeli pełnomocnictwo, o którym wspomniałeś, nie rozstrzyga tego wyraźnie, to decyzja w sprawie odszkodowania może okazać się nieważna ze względu na wydanie jej z naruszeniem przepisów o właściwości.
 
 
Maj Or 
4


Pomógł: 2 razy
Wiek: 55
Dołączył: 23 Paź 2021
Posty: 239
Skąd: MSD rezerwisty
Wysłany: Czw 02 Lis, 2023   

Cytat:
Kilka minut po godzinie 7.00 zebrany wychodząc z domu otwierałem bramę posesji, wtedy zawiał mocny porywisty wiatr i spadł na mnie konar drzewa.
Ciekawe co z tym drzewem. Cyżby zajebista zona ze zdenerwowania drzewo już porąbała, a pień usunęła. :modli:
_________________
- Nie jestem maszyną, jestem człowiekiem. (von Horn)
- W domu!!! W fabryce od pana nie wymaga się egzaminów na człowieczeństwo ani egzaminów na humanitarność, w fabryce potrzebne są pańskie mięśnie i mózg pański i tylko za to płacimy panu (Borowiecki)
 
 
KDM04 
3



Dołączył: 08 Kwi 2014
Posty: 111
Skąd: Brzegovia
Wysłany: Pią 19 Sty, 2024   

Koledzy wypadek był w wrześniu 23r.

W pierwszy dzień wypadku, gdy byłem w szpitalu lekarz wykonał badania i dał zalecenia:
- zwolnienie 2 tygodnie
oraz
- dalsze leczenie w poradni urazowo ortopedycznej

Do poradni urazowo ortopedycznej zapisałem się niezwłocznie ale termin był odległy, kilka miesięcy później (NFZ)

Po 2 tygodniach musiałem wrócić do pracy zawodowej, którą wykonywałem biurowo - zwolnienia nie przedłużałem, że względu na powrót do pracy zawodowej i wykonywanej pracy biurowej

Obecnie jak byłem u Lekarza w poradni urazowo ortopedycznej po badaniach lekarz zalecił rehabilitacje oraz dał zwolnienie bo bark w dalszym ciągu pobolewa i ogranicza pełne funkcjonowanie

PYTANIE:
Jak stawie się na RWKL i będę musiał przedstawić dokumentację medyczną to jakiekolwiek odszkodowanie będzie naliczane odnośnie tych 2 tygodni co byłem na zwolnieniu czy 2 tygodni oraz dalszego leczenie, które nastąpiło w późniejszym czasie ?

PROSZĘ O ODPOWIEDŹ Mile widziany jakiś artykuł z ustawy jak to się zwolnienie rozpatruje - Niestety nie mogę się niczego doszukać
_________________
- "Odpuść to sobie"
Ale nie zwracałem na to uwagi bo mówiłem ciągle sobie: Jak postąpiłeś, gdy mówili ci, że nie możesz jechać do Niemiec, nie możesz wziąć udziału w Junior Mr. Europe. Nie słuchałem "NIE" pojechałem i wszystko się wspaniale ułożyło. i korzystam z tego właśnie podejścia. To strategia na całe moje życie.
Arnold Schwarzenegger
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group